Skocz do zawartości

12V z haka tylko PO STACYJCE???


olo1

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Koledzy.Robiłem dziś próbe wszystkich urządzeń w nowym nabytku:)...i wszystko działa :))..ale.jedna rzecz mnie męczy. podpiąłem przyczepke do gniazda auta-13pin-(bez żadnych przejściówek)...i..działają lampki, pompa H2O i wszystko co na 12V ale DOPIERO po przekręceniu kluczyków w aucie dwa razy czyli na maxa tuż przed odpaleniem.nie działa nic w przyczepie ani bez klucza ani po jednym przekręceniu.Jak tu się ułożyć do snu jak musiałbym zostawić klucze w aucie i to na zapłonie???.Aha.nie wiem czy to ma znaczenie ale nie zapinałem przyczepy na hak.tylko podłączyłem się wtyczką.może to mieć jakieś znaczenie? jakiś czujnik obciązenia czy coś???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy lodówka nie działa cały czas, jeżeli tak zamień ze sobą przewody w instalacji przyczepy. Lub zacznij od tego czy twoje 13 pinowe gniazdo samochodu podaje zasilanie bez przekręconego kluczyka. Voltomierz lub próbówka w dłoń i do dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie poprzedni właściciel lub jego elektryk poszli na łatwiznę i we wtyczce lub gnieździe zwarli piny 9 i 10, a do nich doprowadzony jest przewód z zasilaniem po stacyjce (pin 10). Chcąc mieć o czym piszesz (12 V bez włączonej stacyjki) musisz bezpośrednio z akumulatora przez dodatkowy bezpiecznik poprowadzić przewód do gniazda (pin (9) przy haku. Być może zwarcie przewodów z pinu 9 i 10 jest wykonane w przyczepie. Musisz to sprawdzić. Lub jak pisze witus może wszystko jest w porządku a zamieniono przewody na pinach 9 i 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od sprawdzenia gniazda samochodu. U mnie np na obu pinach zasilanie podawane jest w sposób ciągły. Hak fabryczny, albo mechanikom hyundaiowym się nie chciało i na obu pinach mam napięcie pomimo wyłączonej stacyjki. Na szczęście skończyła się gwarancja samochodu więc w końcu zainstaluję w samochodzie przekaźnik i pin 10 do lodówki będzie przeż stacyjkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady.zaproszę mojego "nadwornego" elektryka(gdyż ja niestety jestem w tym mega-lewy) i może coś poradzi...chociaż powiem Wam,że wtyczka wygląda jak nowa i nigdy chyba nie było tam nic majstrowane. pozdrawiam :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie będę miał dostęp do małych modułów - przekaźników załączających się po wykryciu ładowania [ wzrost napięcia ], planuję zamontować go w aucie tak aby załączał zasilanie na hak po rozruchu.

Przypuszczalny koszt to 50pln. Chętnych proszę o kontakt na PW.

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowane takie coś , do zasilania lodówki w przyczepie  http://allegro.pl/automatyczny-wlacznik-modul-swiatel-dziennych-i3530989600.html

Sprzedawca pisze o max mocy 100 W. Lodówki biorą nawet do 130 W. Nie boisz się, że to coś się przegrzeje? Tam płyną prądy 8 i więcej amperów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie wymieniałem instalację na kable 6mm2, bawiłem się przekaźnikami.... i w końcu jeżdżę z lodówką odpaloną na gazie ....i wreszcie działa jak trzeba (również gdy robię sobie przerwy podczas jazdy). Polecam jednak to rozwiązanie - tańsze, prostsze, bardziej efektywne i oszczędzające alternator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu oszczędzać ja 6 lat jeździłem z lodówką z 12v działała fajnie. Fakt na noc trzeba było przełąć na gaz. Autko nie miało lekko bo nie mam świateł do jazdy dziennej świeciło wszystko cały czas.

 

Żeby przerobić to na gaz w czasie jazdy potrzebny jest spory wydatek z tego co pamiętam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pewnie na myśli zakup reduktora  i węża przystosowanego do używania w trakcie jazdy...

 

Fragment z instrukcji Truma Monocontrol CS:

 

Notes on heating while driving:
With motor homes as of construction year 01/2007, in accord-
ance with the heating equipment directive 2001/56/EC with
annexes 2004/78/EC and 2006/119/EC for the operation of a
liquid gas heater while driving, a safety shut-off device must
be provided that prevents gas from inadvertently escaping if a
line breaks in the event of an accident.
In combination with a high-pressure gas hose with integrated
hose rupture protection (HRP), the Truma MonoControl CS
gas pressure regulation system with integrated crash sensor
complies with all of the relevant standards, regulations and
directives and therefore allows the gas system to be used
throughout Europe, also while driving.
We also recommend the use of a safety device for heating
while driving in caravans.
For vehicles manufactured before 01/2007 there are no restric-
tions for operating the gas system while driving **.
** Exception for France:
In France the operation of a gas system while driving is only
permitted in type-tested vehicles with initial registration as of
01.01.2007. In older vehicles the operation of the gas system
while driving is also non-permissible in combination with a
safety shut-off device.
Gas cylinders that are not connected to the gas installation
must be closed at all times and provided with protective caps.
Connected gas cylinders are considered to be operating mate-
rials and not hazardous materials (ADR exemption in accord-

ance with sections 1.1.3.1 and 1.1.3.2 e)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.