Skocz do zawartości

Jak wyprostować profil ?


JurekM

Rekomendowane odpowiedzi

Stało mi się małę szczęście w nieszczęściu, bo mogło być o wiele gorzej, uszkodziłem prawy dolny tył cepki przy wjeździe przez wąską i na dodatek zarośniętą, pod kątem i w półmroku bramę. Mimo że wcześniej zrobiłem przymiarkę do wjazdu. Prwdopodobnie zachaczył mnie taki metalowy hak na konću skrzydła bramki. No cóż, stało się.

Z poszyciem, blachą nie ma problemu, wyczyszczę przybiję wstępnie i będzie ok.

Problem mam z wyprostowaniem a raczej wyprofilowaniem tego profilu do pierwotnego kształtu.

Czy ktoś z kolegów może coś dordzić. Ten profil to nie ten od kedry, tylko z drugiego boku cepki.

Chodzi mi aby jeszcze bardziej go nie uszkodzić czy zdeformować. 

post-3850-0-32172200-1377173893_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by tu nie prostować to profil ten już nie dojdzie do pierwotnego kształtu .

Widać będzie ślady po ingerencji najbardziej zmyślnych urządzeń .

Pod profilem zapewne masz gumową uszczelkę i głównie to ona odpowiada za to by utrzymać w należytej szczelności kąt 90 stopni obu ścian . Wiadomo , że pod nią idzie masa uszczelniająca i to się już nam nie zmienia .

Sam profil pełni rolę , nazwijmy to , utrzymania w ryzach obu boków , więc moja propozycja jest taka by wyciąć zdeformowany kawałek profilu i zwyczajnie dokupić taki sam . Profile są w sprzedaży na metry , więc nie ma potrzeby abyś zmieniał cały po długości .

Miejsce łączenia dodatkowo uszczelnisz masą . Doczyścisz po wszystkim i powinno wystarczyć .

Profile łącz ze sobą w miejscu gdzie nie ma zaokrągleń , miejsc gdzie jest profil gięty  . Rób to w linii .

 

PS  - Coś tam pisałeś o przybijaniu blachy . Nie przybijaj jej tylko klej do kantówki . Przybijając czymś robisz dodatkowe otwory gdzie pojawić się może korytarz dla wody (mimo uszczelnienia) .

Elementem łączącym obie blachy w narożniku oprócz kleju jest przecież profil , który to skręcasz śrubami do kantówki .

Nie ucinaj czasami uszczelki . Wykorzystasz ją po oczyszczeniu ze starej masy .

 

PS2 - Wydaje mi się , że wzdłuż ściany bocznej szła też listwa . Został tam po niej ślad . Jak faktycznie była to też montuj bo trzyma ona boczek w linii .

 

To tyle co mogę doradzić .

Edytowane przez finger (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zrobić wzmocnienia obu narożników i przy okazji naprawić i zamaskować defekt ?

Zastosowałbym szeroki kątownik aluminiowy albo ryflowaną blachę podobnie wygiętą, tworząc „nakładkę” na naprawiony bez większych ceregieli narożnik .

Całość przykleiłbym białym Fix i dodatkowo przyśrubował lub nitował.

Do kątownika przymocowałbym światła obrysowe, co może uchroni Cię w przyszłości.

Nawiasem warto nakleić gruby kątownik aluminiowy na bok i tył przyczepy, co chroni przed otarciem burty i trochę udaje zderzak przy cofaniu.

Jest się albo pięknym, albo skutecznym. :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenne uwagi.

Zgadzam się że wyprostowanie na przyczepce to raczej walka z wiatrakami.

W pierwszej wersji myślę odciąć profil bez uszczelek ( dwie uszczelki gumowe na krawędziach) na wysokości tego grubego paska ( z tych trzech pasków). Następnie będę próbował go wyprostować używając imadła z jednej strony, kleszczy z drugiej i grzejąc dmuchawą (do 650st.C). Ciekawe czy takie podgrzanie krótkiego profila coś uplastyczni go ?

To będzie pierwsze podejście. Jakie drugie w razie niepowodzenia, jeszcze nie wiem.

Te blachy były wstępnie przymocowane takimi zszywkami tapicerskimi, więc po oczyszczeniu zrobię to samo i ponownie uszczelniacz, mam Sikaflex.

Propozycja kolegi adamkwiatek w ostateczności, bo ja zawsze da radę zrobić.

O efektach prostownia będę informowł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podgrzewaniem to ostrożnie

http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=586917

O ile wiem to najlepiej udarowo. Ale trzeba by mieć kopyto. Więc zostaje raczej podmianka

Uszkodzenie stosunkowo niewielkie - zostanie tylko ślad po łączeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem w Katowicach mają sporo profili aluminiowych. Moim zdaniem najlepiej wyciąć pokrzywiony i w jego miejsce wstawić nowy. Szkoda fatygi a nie zrobisz tego nawet zadowalająco. Prowadzą sprzedaż wysyłkową.

 

http://przyczepytam.com.pl/sklep/index.php?topSsid=971cb8e08a6f5faf86bcbe33b5c660db

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Oto efekt wyprostowania profilu.

Trzeba go było odciąć i w imadle podgrzewając dmuchawą prostować. Też na kowadełku młotek i gruby płaskownik poszedł w ruch. Najważniejsze że nawet dobrze wyszło. Potem poprawiłem poszycie, uszczelniłem Sikaflexem i przykreciłem profil.

Jestem zadowolony z efektów pracy.

 

post-3850-0-26409400-1379526644_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Witam. Dołączę się do tematu,. Mam podobny problem, Kupiłem cepke uszkodzoną jak na zdjęciu no i problem!!! Niemoge nigdzie kupić listwy narożnej do Hobby 495 z 97r. Zdemontowałem 150cm listwy., wyprostować!!. Raczej nieda rady i?Doradźcie proszę, gdzie kupić taką listwe i jakiego uszczelniacza zastosowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Jacek Stodolny napisał:

Witam. Dołączę się do tematu,. Mam podobny problem, Kupiłem cepke uszkodzoną jak na zdjęciu no i problem!!! Niemoge nigdzie kupić listwy narożnej do Hobby 495 z 97r. Zdemontowałem 150cm listwy., wyprostować!!. Raczej nieda rady i?Doradźcie proszę, gdzie kupić taką listwe i jakiego uszczelniacza zastosowac

np.

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Listwa-aluminiowa-Rogowa-Hobby-Lewa-03-09/1222

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.