Skocz do zawartości

Renault Scenic .... no i właśnie.


pat68

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 257
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie jest stały ,  jego dołączanie jest na tyle subtelne i szybko działające ,że wygląda jak "stałe". Poza tym brak mu reduktora :ee: .

Jest stały ;) tzn że nie ma sytuacji w której masz napęd tylko na jedną oś. To czym się różni od prawdziwych napędów 4x4 to brak centralnego mechanizmu różnicowego. Zresztą wspomniana tu Vitara jest chyba jedynym samochodem w swojej klasie (i kasie) który ma prawdziwy stały napęd 4x4 z reduktorem i centralnym dyfrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie zaprzeczasz, najpierw piszesz, że jest stały a później piszesz ,że tylko Vitara ma stały 4x4.

 

Stały jest wtedy gdy kierowca a nie elektronika decyduje kiedy napędzane są 4 koła (przez cały czas i ze stałą mocą).

 

Haldex załącza napęd osi najczęściej tylnej w chwili uślizgu kół osi najczęściej przedniej.( rozdzielając moc na poszczególne koła w zależności które i kiedy traci przyczepność). A że działa to subtelnie i dla kierowcy nieodczuwalnie to już pisałem

 

Ale chyba nie o tym dyskusja w tym temacie :hmm: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Tak na to patrzę to teoria "czym więcej dziwadeł i wynalazków tym więcej ma się do zepsucia " się tu kiedyś potwierdzi. 
Jak to jest w miarę nowe i działa to będzie ok , 

Tak na marginesie jest to rozwiązanie podobne do wszystkich samochodów 4X4 z zastosowanym sprzęgłem viscotycznym  na wale napędowym (np . Jeep Grand Cherokee , Scenic RX4, Freelander. itp.) , tyle że te rozwiązanie jest sterowane elektroniką i pozwala na 100% zapięcie sprzęgła , gdzie przy visco raczej 100% nie wchodzi w grę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie zaprzeczasz, najpierw piszesz, że jest stały a później piszesz ,że tylko Vitara ma stały 4x4.

 

Stały jest wtedy gdy kierowca a nie elektronika decyduje kiedy napędzane są 4 koła (przez cały czas i ze stałą mocą).

 

Haldex załącza napęd osi najczęściej tylnej w chwili uślizgu kół osi najczęściej przedniej.( rozdzielając moc na poszczególne koła w zależności które i kiedy traci przyczepność). A że działa to subtelnie i dla kierowcy nieodczuwalnie to już pisałem

 

Ale chyba nie o tym dyskusja w tym temacie :hmm: .

 

Vitara ma prawdziwy 4x4 z mechanizmem różnicowym, to miałem na myśli. Jest to ewenement wśród małych terenówek. Zresztą pewnie kolejna wersja Vitary będzie miała rozwiązania podobne do Quashquai'a czy Outlander'a

Wiem jak działa Haldex, dlatego napisałem, że jest stałym napędem, bo domyślnie jest zawsze spięty. I nie ma w czasie jazdy możliwości żeby 100% momentu zostało przekazane na przednią oś. Czyli napędzane są wszystkie koła, zawsze.

 

Nie prawdą jest natomiast to, co piszesz, że "Stały jest wtedy, gdy kierowca a nie elektronika decyduje, kiedy napędzane są 4 koła (przez cały czas i ze stałą mocą)."

 

np. Subaru Forester.

 

EOT z mojej strony, bo rzeczywiście nie o tym była dyskusja

 

 

 

 

"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie...

A czy te wspamiałe samochody (Grand Vitara, Alchambra, Kia Sorento, S-max czy też Sharan), które ni jak nie da sie porównać do biednego osiołka Scenica, z przyczepą 1300kg mieszczą się w 3,5t? (nie chce mi się sprawdzać i też może zostać to pytanie potraktowane jako retoryczne)

Bo to też dla poniektórych ważny wyznacznik...

A tak to na świecie jest ze każdy kij ma dwa końce i jak jedna strona niedomaga to inna jest dużo lepsza...jak i to tez można uznać za słuszne że H1 czy Skot sobie świetnie by poradził z takim Knausem, Buerstnerem czy Hobbikiem, zarówno na podjeździe jak i na grząskim kempingu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grand Vitara ma ciut powyżej 2,0dmc ?

No nieźle odchudzili autko, a wygląda na dużo cięższe...

Pozostałe auta - tak mi się wydawało, a Scenic właśnie ma mocno zaniżoną DMC przyczepy by się zmieścił tak czy siak w 3,5t

 

O przeładowaniu przyczepy to zupełnie inna bajka - chyba w sumie każda, nawet niewiadówka jest przeciążona :(

Gorzej jak to przyczepa TIRa z nadbagażem 10-20ton...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem jeszcze to dla porównania mas Scenica i Fiata Freemont - czym nowsze tym gorsze..

2.4 Benzyna  170KM FWD 16v  Freemont - Urban -  i tu zonk z przyczepą hamowaną :) 454kg a z niehamowaną 450kg. jej nie wiem czy N126 by się zmieściła - Fiat to Fiat :blagac: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufolz wszędzie tak się powoli robi. Na przykład Mit. ASX 1100 kg. a przecież to całkiem zgrabny mini suvik.

Ostatnio zainteresowałem się mocno Chevroletem. Wydaje mi się że odziedziczył spuściznę z najlepszych lat Opla...

Ale też nie może być za pięknie. Orlando (leży mi to autko na sercu) 1100 kg z silnikiem 1,8 - 141 KM. Cruz kombli też 1,8 ledwo 1200 kg na haku.

A moja poczciwa Victoria ze słabszym silnkiem ma 1300 kg choć wymiary mocno zbliżone do Cruza (ten cięższy 40 kg.) 

Edytowane przez Commander (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufolaz ale wszystkie inne wersje silnikowe Fremonta mają inne możliwości ciągnięcia przyczep

benzyna 3,6 AWD (280 KM) - 1100 kg

diesel 2.0 FWD (170 KM) - 1100 kg

diesel 2.0 AWD (170 KM) - 1250 kg

 
Dziwne... bardzo dziwne.
Dane według strony http://www.fiatfreemont.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz ja.... ponieważ rozpętałem tą dyskusję- pozwolę sobie na słowo.W ŚRODĘ KUPIŁEM PRZYCZEPĘ  :yay:-  LMC. Dzisiaj poznałem się z nią bliżej i uważam ,że dokonaliśmy (ja, moja żona i serdeczny kumpel) dobrego wyboru. Może jutro "pofocę" i opowiem resztę obrazkami. Odrobinę techniki - DMC przyczepy to, 1300 kg. Ciężaru "na sucho" jeszcze nie znam, waga w Węglobudzie czeka...a mój Scenic od którego wszystko się zaczęło (zapraszam na początek tematu) dal radę !!!  Wiem, że jak dołożę ładunek spokojnie zajadę do punktu B.Spalanie luzem na trasie to ok 5,4 z przyczepką przy prędkości do 100 km/h - 8,2.(Wskazania pokładowego komputera na dystansie 200 km- trasa zróżnicowana).  Jestem zadowolony a pielgrzymki sąsiadów i rodziny dają dowód na słuszność decyzji.

Dziękuję Kristoferowi - wyszło na Twoje Krzysiu. Speedy'emu- za to,że jest. No i wam szanowni forumowicze za Dobrego Ducha. Niech moc będzie z Nami....

post-14718-0-01844700-1379190200_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.