Skocz do zawartości

Renault Scenic .... no i właśnie.


pat68

Rekomendowane odpowiedzi

Ja myślę,że jest tak :

Scenic to rozwinięcie Megana ( auta klasy kompakt)

A Sharan czy S-Max To rozbudowane ( podwyższone ) auta klasy średniej

Więc może dlatego mogą ciągać więcej ?

Sorry , może głupie pytanie ale w końcu ile maksymalnie mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 257
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

tyle ile masz wbite w dowodzie

No niestety nie zawsze. Tyle ile masz w DR możesz jeśli hamulce w przyczepie są uruchamiane bezpośrednio ze stanowiska kierowcy. Jeżeli w przyczepie masz hamulec bezwładnościowy to zgodnie z polskimi przepisami musisz zachować proprocję mas rzędu 1,33 pomiędzy holownikiem a przyczepą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek76 możesz ciągnąć przyczepę o takiej masie DMC jaką masz wbitą w dowodzie, pod warunkiem, że masz w tej przyczepie niezależny hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy.Takich hamulców w przyczepach kempingowych raczej się nie spotyka.

Jeżeli masz przyczepę z hamulcem najazdowym (najczęściej występujący w przyczepach kempingowych), to obowiązuje Cię zasada, że DMC holownika musi być większe niż DMC przyczepy x 1,33.

 

Taka jest rozporządzenie o warunkach technicznych pojazdów w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik 1,33 POWINIEN już uwzględniony w dowodzie ( homologacji)

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY1) 2)

 

z dnia 31 grudnia 2002 r.

 

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r. Nr 32, poz. 262 z późn. zm.)

 tekst ujednolicony wg stanu prawnego na dzień 1.12.2010r

 

 

Dział II

Wymiary, masy i naciski osi pojazdu

 

4. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego nie może przekroczyć maksymalnej masy całkowitej określonej przez producenta. Zasada ta dotyczy także nacisków osi, przy czym:

  1)  w przypadku pojazdów przeznaczonych do ciągnięcia przyczepy producent może określić inną, wyższą wartość maksymalnego nacisku osi tylnej stosowaną wyłącznie podczas ciągnięcia przyczepy;

  2)  w przypadku wyposażenia pojazdu w urządzenia sprzęgające producent podaje w jego pobliżu maksymalne statyczne obciążenia pionowe tego urządzenia;

  3)  suma maksymalnych nacisków osi nie może być mniejsza niż maksymalna masa całkowita pojazdu, a nacisk osi przedniej przy maksymalnym nacisku na oś tylną oraz maksymalnej masie całkowitej pojazdu nie może być mniejszy niż 30 % maksymalnej masy całkowitej;

  4)  dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie może przekroczyć:

a)  wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,

B)  dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu,

c)  maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta,

d)  3.500 kg,

z tym że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30), masa ta może ulec zwiększeniu do 150 % wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego przy zachowaniu pozostałych warunków.

5.  Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez samochód osobowy przyczepy bez hamulca nie może przekroczyć:

a)  maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta lub połowy dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu; należy zastosować mniejszą wartość,

B)  750 kg.

6. Minimalne statyczne obciążenie pionowe urządzenia sprzęgającego nie może być mniejsze niż 25 kg, przy czym producent pojazdu podaje w instrukcji obsługi następujące dane:

  1)  maksymalne obciążenie urządzenia sprzęgającego;

  2)  miejsce mocowania tego urządzenia do konstrukcji pojazdu;

  3)  maksymalną odległość punktu sprzęgnięcia od osi tylnej pojazdu.

7. Zespół pojazdów składający się z samochodu osobowego i przyczepy, obciążonych do wartości maksymalnych mas, powinien ruszyć z miejsca co najmniej 5 razy w czasie 5 minut pod wzniesienie o nachyleniu 12 %.

 

Oraz

 

 

7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę,że jest tak :

Scenic to rozwinięcie Megana ( auta klasy kompakt)

A Sharan czy S-Max To rozbudowane ( podwyższone ) auta klasy średniej

Więc może dlatego mogą ciągać więcej ?

Sorry , może głupie pytanie ale w końcu ile maksymalnie mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem ???

Szwagier - do momentu aż nie wprowadzi się do trybu serwisowego :miga: czyli 2200kg (a masz wbite w dowód 2000kg wiec trzymajmy się tego)

Alhambra 4WD z 2013r z 2.0TDI CR ma na haku 2200kg. (czyli już przetestowali) - rozważany model pojazdu

Sharan pod względem ciągania przyczep i porównując samochody Van jest niezastąpiony i wg mnie najlepszy :winner:

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe samochody mogą więcej ciągnąć nie dla tego że mają jakieś wielkie silniki ale dlatego że ich DMC jest wysokie. Wydaje się to oczywiste ale o tym zapominamy koncentrując się na KM i Nm. Taki np Volkswagen Multivan już z silnikiem 115KM może ciągać przyczepy od DMC do 2 ton bo sam na pusto waży ponad dwie tony.

 

Zaskakujące dla mnie było DMC przyczepy w Scenicu wymienionym powyżej bo u nas w C4GP a nawet w Astrze 5d mamy DMC przyczepy 1500kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym tu obrazić właścicieli i miłośników sceniców, ale kilka może kilkanaście takich "po dzwonie" oglądałem i wiem ,że łatwiej się prostuje (klepie) auta francuskie niż powiedzmy niemieckie czy dalekowschodnie. I tak myślę ,że " delikatność " konstrukcji też może ma wpływ na to jaką w/g homologacji przyczepę dane auto może ciągnąć.

 

Ufolz ;

Myślę ,że dla Waszej familii Alchambra byłaby całkiem w porządku, miejsca będzie więcej niż w większości "terenówek" , spali też nieco mniej od nich ale napęd nie będzie "stały" tylko dołączany elektronicznie. Pooglądaj sobie na You tube jak sobie taki napęd z koncernu vw "radzi"( w/g mnie wystarczająco dobrze)lub poczekaj do zimy i przetestuj na jeździe próbnej w  śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli auto osobowe ma homologację na 7 osób to nie oczekujcie, że będzie miało 1500 kg. na haku.

 

.. no właśnie moje SW ma homologację na 7 osób, i na haku 1500kg, fakt ,że jak zamontujesz 7 siedzeń to do bagażnika wejdzie tylko termos z herbatą i parę bułek,  więc na moje oko czy 5 czy 7 osób w aucie to podobnie w kg wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.