Skocz do zawartości

przestało działać oświetlenie


matpul

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna jestem właścicielm przyczepy chateau cantara 445c. Podłączyłem ja kilka dni temu do prądu aby sprawdzić czy wszystko jest sprawne, i wszystko działało bez zarzutu. Przyczepy nie odłączyłem z zasialania i kilka dni tak sobie stała. Dziś wchodzę do przyczepy i nie działało oświetlenie. Na początku pomyślałem ze może brakło prądu, ale NIE. Okazało się że działa tylko lodówka i nic poza tym. Nie działa oświetlenie ani też ani przy piecku nawiew. Był u mnie znajomy elektryk, porozkręcał, popatrzył ale nie potrafił nic powiedzieć bezpieczniki nie są spalone ( według niego wszystko powinno działać). Co się mogło samo popsuć przez noc ? Dzień wcześniej na 100 % wszystko było sprawne. Proszę o pomoc !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Oświetlenie jest u mnie na 12 V, wiec byc może posuł się transformator, ale nie wiem jak on powinien wyglądac. U mnie przy bezpiecznikach nie ma żadnego dodatkowego urządzenia.Znalazłem pod kanapą takie urządzenie( patrz zdjęcie). Czy to czasem to nie jest transformator ?? Czy transformator można naprawic czy trzeba wymienic na nowy ??

post-27995-imported-0ce29aa1-b0e7-409d-94e7-5d2b57b577ae_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwne że trafo mogło spalić się bez obciążenia ale złośliwość przedmiotów wchodzi w grę . Myślę że jak przyczepa ta stała jakiś dłuższy okres mogło nastąpić zaśniedzenie połączeń elektrycznych od wilgoci , sprawdź ewentualnie spryskaj np. unizolem lub innym podobnym środkiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu jest przetwornica 230 – 12 volt sprawdź połączenia elektryczne oraz dojście zasilania z gniazda zewnętrznego przyczepy , te bezpieczniki z lewej strony to widać że są po stronie 12 volt ( sprawdź czy dobre ) a gdzie masz główne zabezpieczenie 230 volt.( tam też należy sprawdzić ) , jeśli wszystko ok. to stawiam na transformator

 

Aj zapomniałem , jeszcze sprawdź układ prostujący ( najczęściej na diodach ) to też mogło się spalić albo generalnie całe to pudełko daj do elektryka jeśli nie czujesz się na siłach coś tam pogrzebać i już będziesz pewny co z tym fantem .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniki sprawdzałem 3 razy i są na 100 % dobre. Chciałbym sprawdzic transformator ale nie mogę go nigdzie znalezc. Nie wiem gdzie powinienem go szukac. Jedyne co znalazłem to to urządzenie na zdjęciu oraz główny bezpiecznik. Czy ktoś wie gdzie mam szukac transformatora ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie w przetwornicy jest bezpiecznik, ale nie jest przepalony . Udało mi sie ustalić iż wchodzi prąd, ale nie wychodzi żadne napięcie, czyli urządzenie jest uszkodzone. Mam nadzieje ze uda mi sie je naprawić. DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA POMOC.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Tak udało mi się w końcu go naprawić :piwo::]:piwo::przyczepa::blagac:

Rozwierciłem nity i dostałem sie do środka, ale że nie jestem elektrykiem a raczej elektronikiem to nic nie zdziałałem samemu.

Najpierw chciałem oddać do naprawy do pierwszego punktu naprawczego, ale nie chcieli sie nawet podjąć naprawy urządzenia, więc udałem się do następnego. Pan stwierdził że postara się naprawić i tak ciągało się to przez miesiąc. Na końcu stwierdził że nie może nigdzie znaleźć schematów do zasilacza i się poddał :hop1::hop1:

Poszedłem następnie do jeszcze jednego punktu naprawczego, bez większych nadziei i zostawiłem zasilacz. Po 2 miesiącach i proszenia się gościa który naprawiał aby zajrzał do środka udało mu się naprawić. Gość naprawia różne sprzęty elektroniczne i się zna na rzeczy. Wszystko trwało to tak długo ponieważ ma masę łatwej naprawy np. telewizory ( naprawia je cały czas na okrągło , zwykle całość naprawy trwa 30 minut i kasuje 50 zł. ), więc nie za bardzo chciało mu się przy tym grzebać cały dzień i ile wziąć za naprawę takiego sprzętu.

Ja zapłaciłem 90 zł. i po przyniesieniu do domu oraz znitowaniu ( mój błąd bo oddałem roznitowany) podłączyłem i wszystko w kempinu działało. Od tamtej pory nie sprawdzałem sprzętu, ale myślę że wszystko jest ok.

Jeśli chcesz to podam ci adres oraz kontakt gdzie udało się zasilacz naprawić.

Na twoim miejscu nie grzebał bym samemu tylko oddał do naprawy. Jeśli nie uda ci się naprawić sprzętu to można zakupić taki sam używany zasilacz. Ja miałem propozycję za 500 zł.

Producentem zasilacza jest angilelska firma i udało mi się znaleźć taki sam zasilacz tylko że nowy w internecie. Cena coś koło 600 zł, ale teraz funt jest tańszy więc będzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.