Jump to content
MagZyg

Czy da radę tu podłączyć akumulator????

Recommended Posts

Kristofer

Mialem do czynienia z taki trafo - on wogole nie ma wejscia na AKU, to wejscie 12V  to zasilanie przychodzace z samochodu. Mozna tez podpiac AKU, ale ladowania nie bedzie.

Maciej

Maciej, a co to niby jest ?

"Eing" (Eingang - Wejście)

"Batt" (Battery - Bateria)

Eing. Batt. - Wejscie baterii

post-8228-0-25112300-1372379348_thumb.jpg

To jest właśnie wejście na podpięcie akumulatora. Czy będzie to osobny accu, czy zasilanie z pinu 9 gniazda samochodu, to jest przecież bez znaczenia. Ogólnie, efekt zasilenia przyczepy będzie ten sam.

Jeśli chodzi o podładowanie przyłączonego akumulatora w chwili, gdy budka jest podpięta pod 230 V, to pisałem, że raczej nie występuje, ale nie pamiętam dokładnie. Na pewno w prostszym modelu (Miko MK 240) doładowanie nie jest przewidziane.

Omawiany obwód w tego typach zasilaczy jest bardzo podobny.

Przykład z MK 240

post-8228-0-70702500-1372379550_thumb.jpg

Edited by Kristofer (see edit history)

maciej_p

Kristofer, wiesz... nazwac to sobie mogli jak chcieli, wiec nazwali Batt. Ale z wejsciem dla  akumulatora pokladowego to to wejscie nie ma niz wspolnego.

Jest to wejscie na akumulator z holownika i dokladnie tam jest to w Knausach podpiete. Nie moze wiec zapewniac ladawania.

Maciej

Kristofer

Maciek, czy Ty czytasz, co pisałem :sciana:

Kilka razy napisałem, że doładowania raczej nie ma.

Pisałem "raczej", ponieważ nie pamiętam już szczegółowo tego konkretnego zasilacza, a są przecież i takie, które doładowanie zapewniają.

W tym jednak przypadku pisałem kilkakrotnie: doładowania nie ma.

Kristofer

Kristofer, wiesz... nazwac to sobie mogli jak chcieli, wiec nazwali Batt.

Nazwali prawidłowo, ponieważ producent (Dometic) tak skonstruował wewnętrzne obwody tych wyprowadzeń, aby współpracowały z akumulatorem (jest automatycznie odłączany, gdy przyłączy się przyczepę do sieci 230 V).

Z punktu widzenia samego układu zasilacza, nie ma to zupełnie znaczenia, czy podłączy się tam wyprowadzenia akumulatora, czy wyprowadzenie stałego plusa z gniazda holownika. W obydwu przypadkach będzie to dodatkowe źródło napięcia 12 V DC.

O tym też już pisałem.

To, że akurat jakiś producent przyczep podepnie w to miejsce zasilanie z holownika, nie oznacza, że to jedyny prawidłowy sposób przyłączenia i nie można tam podpiąć dedykowanego akumulatora :nono:

Powiem więcej - podpinając do przyłączonego w ten sposób accu, automatyczną ładowarkę, otrzymujemy w pełni automatyczny układ zasilania przyczepy z własnym akumulatorem, doładowywanym automatycznie w chwili przyłączenia przyczepy pod 230 V AC.

Ale z wejsciem dla  akumulatora pokladowego to to wejscie nie ma niz wspolnego.

Maćku, przeczytaj posty, które napisałem wcześniej :blagac:

... ma wspólne chociażby napięcie 12 V DC na swoich zaciskach ;)

:hmm:

kuzzb

Witam

Mam pytanie do Kristofera, czy ta przetwornica w moim Knausie ma w sobie opcję doładowywania akumulatora.

post-10083-0-92823700-1372792162_thumb.jpg

Bluesmen

Kristofer Ci odpowie że nie ma szans. 

To jest przetwornica napięcia 230 - 12V a nie prostownik do ładowania akumulatorów.

Podejrzewam że całość oświetlenia masz na 12 V więc dlatego jest ona tak duża gabarytowo.

Kristofer

Kristofer Ci odpowie że nie ma szans. 

To jest przetwornica napięcia 230 - 12V a nie prostownik do ładowania akumulatorów.

Podejrzewam że całość oświetlenia masz na 12 V więc dlatego jest ona tak duża gabarytowo.

:]  :bravo:

Tak, jak Jarek napisał - odpowiadam: nie ma szans.

post-8228-0-38171500-1372799963_thumb.jpg

MIKO 375, to niestety tylko zasilacz, ale za to o sporej mocy i z automatyką odłączania przyłączonego akumulatora.

Już gdzieś pisałem: wystarczy dodać do niego procesorową ładowarkę automatyczną (taką, która może być przyłączona do accu na stałe) i po problemie.

pasjonat

Szanse są zawsze.

Wymaga to jednak małej przeróbki tego elektrobloku. 

Trzeba by było przekonfigurować  wewnętrzny przekaźnik albo zastąpić  innym  (trzy sekcyjnym) i dorzucić układzik p.prrzeładowaniowy by nie zagotować  akumulatora. 

Dla elektronika godzina roboty wraz z budową układu 

Ps. Na zamieszczonym wyżej schemacie jest pewna nieścisłość . Rysunek przedstawia załączony obwód z akumulatora więc na odczepach IV i III nie może być  prąd zmienny , a takowy jest zaznaczony ( ~

No ale to był "szczegół"  :)

Edited by pasjonat (see edit history)

Kristofer

Szanse są zawsze.

Wymaga to jednak małej przeróbki tego elektrobloku. 

Trzeba by było przekonfigurować  wewnętrzny przekaźnik albo zastąpić  innym  (trzy sekcyjnym) i dorzucić układzik p.prrzeładowaniowy by nie zagotować  akumulatora. 

Dla elektronika godzina roboty wraz z budową układu 

Robert, tylko elektronik nie zada takiego pytania, jak Kol. kuzzb :] , stąd taka, a nie inna moja odpowiedź ;)

pasjonat

No kumam , stąd moja sugestia ..do elektronika by zrobić  z tego wszechstronne urządzenie jeśli jest "ciśnienie" na ładowanie.

Kristofer

No kumam , stąd moja sugestia ..do elektronika by zrobić  z tego wszechstronne urządzenie jeśli jest "ciśnienie" na ładowanie.

Pomysł dobry, ale sam wiesz, że nikt za friko pewnie tego nie zrobi. :hmm:

Takie zlecenie parę złociszy pochłonie, więc podłączenie na stałe aut. ładowarki (np. takiej z Lidla za kilkadziesiąt zł.) będzie do wykonania we własnym zakresie przez każdego, a w dodatku może nawet tańsze, niż usługa przeróbki.

Robert, tak przy okazji:

panele łączyłeś u siebie może w szereg ? Sprawdzałeś kiedyś, jak ciepłe są diody ?

Sorry za OT

Tomi

Witam mam pytanie czy do takiego urządzenia można podłączyć akumulator żelowy, jak tak to w jaki sposób ?

DSC 0049

DSC 0045

Edited by Tomi (see edit history)

tomekk

Witam !

Nie ma znaczenia jaki podłączysz (żelowy, kwasowy...) To nie jest urządzenie do ładowania, tylko transformator, gdzie co najwyżej możesz WEJŚĆ z 12 V z aku i w przypadku braku zasilania 230 V będzie spełniał swoją rolę.

Pozdrawiam

Tomi

Dziękuje za odpowiedź, mam w takim razie pytanie czy można do tego zestawu dołożyć ładowarkę do aku. i jeszcze jedno jak próbowałem podłączyć taśmę LED do gniazda lampki nocnej to świeci ale miga co jest nie tak ?lub co muszę zrobić aby taśma LED nie migotała ?

tomekk

Witam !

Takie trafo nie jest modułowe, więc nic się do niego już nie dokłada. Możesz co najwyżej kupić ładowarkę taka zwykłą i podłączać ją do gniazdka 230V. Co do ledów to musisz dokładniej poszukać na Forum - temat rzeka. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że w oprawkach oświetleniowych jest 12 V, ale prądu przemiennego. Prąd stały podawany jest tylko na pompkę wody i to może być przyczyna. Oczywiście nie jest powiedziane, że kupiłeś ledy nic nie warte, bo tak też może być.

http://forum.karawaning.pl/topic/336-oswietlenie-diodowe/page-19?hl=%2Bo%C5%9Bwietlenie+%2Bled&do=findComment&comment=83745

Pozdrawiam