Skocz do zawartości
MagZyg

Czy da radę tu podłączyć akumulator????

Rekomendowane odpowiedzi

Kristofer
1 godzinę temu, Kackub napisał:

Witam,

Kristofer, mam pytanko odnośnie podłączenia akku.

Napisałeś, że przewody plus z miejsca "Eing. Batt+" odłączyć i zaizolować. Jeżeli są to przewody z auta z pinu 9, to skąd w przyczepie będzie zasilenie po podpięciu do auta?

Jestem na etapie kompletowania wszystkiego do podłączenia akk. i czytam wszystkie posty, a im więcej ich czytam tym mniej wiem.

Zasilacz w przyczepie mam: Dometic MK 375.

Witaj! Powodem, dla którego należy odłączyć od zasilacza przewody z wejścia "Eingang" (powinny to być przewody z wtyczki przyczepy pin 9 oraz 13) jest podłączenie w tym miejscu własnego akumulatora VRLA dla przyczepy, więc wszystko to, co było do tej pory zasilane przy wykorzystaniu tego wejścia, teraz będzie zasilane z pokładowego akumulatora przyczepy.
Nie wiem, jak wyglądają w tym miejscu podłączenia w Twojej przyczepie - brak zdjęć. Wejście "Eingang" tego zasilacza, to tak naprawdę 5 konektorów plusowych (1) i 5 minusowych (2) - tych ostatnich jest w zasadzie 10, ponieważ wszystkie są zmostkowane (2 i  3).

A.jpg.9a11c30ffefe590a9b003b8e3887f7bb.jpg

Bywa, że producent przyczepy wykorzystywał te piny w różny sposób, więc każda sytuacja nie musi być identyczna. Jeśli w Twoim zasilaczu, w grupie konektorów oznaczonej, jako "1" jest wpięty tylko jeden przewód, to sprawa jest prosta, ponieważ jest to najprawdopodobniej przewód z pin 9 wtyczki i wystarczy go odłączyć, a połączenia zrobić zgodnie z tym, co już podawałem.

1 godzinę temu, Kackub napisał:

Czy jeżeli zrobię, to w taki sposób jak jest opisany powyżej, to po podłączeniu pod 230 będzie się zasilanie przełączać automatycznie z akumulatora na 230 i nie muszę stosować żadnych przekażników?

Tak

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kackub

Pod Eingang mam podpiete dwa przewody, a wyglada to mniej wiecej tak

20181113_142218.thumb.jpg.1988224861596680813e2a3c1a4d57bc.jpg

Troche slabo widac na tym zdjeciu, ale sa tam dwa przewody.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kristofer

W takim razie musisz odłączyć te dwa konektory i sprawdzić, który z nich ma połączenie z wtyczką przyczepy (powinien to być pin 9). Ten będzie odłączony na stałe od zasilacza, ale być może będzie konieczne połączenie z tym drugim przewodem (również od zasilacza odłączonym).
Trudno zgadnąć, jaki był zamysł tego drugiego przewodu (zasilanie czegoś tylko wtedy, gdy przyczepa podłączona do samochodu), więc sprawdź po przewodzie, co zasila, a wtedy będzie wiadomo, co z nim począć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kackub

Dzieki za podpowiedz, jak sprawdze to sie odezwe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi