Skocz do zawartości

Czy da radę tu podłączyć akumulator????


MagZyg

Rekomendowane odpowiedzi

http://forum.karawaning.pl/topic/19729-gdzie-pod%C5%82%C4%85czy%C4%87-akumulator/
Jeśli w zaznaczonym miejscu masz podłączone przewody prowadzące do wtyczki przyłączeniowej przyczepy, to je odłącz i dobrze zaizoluj (każdy osobno!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kristofer, dziękuję Ci bardzo za wskazówkę. Mam jeszcze ostatnie pytanie.

Czy jak podłącze w to miejsce akumulator a następnie podłączę przyczepę do 230V to wtedy zasilanie odbywa się z 230V ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak być powinno, choć jeśli kupiłeś przyczepę z drugiej ręki, a nie z salonu, to zawsze trzeba wszystko sprawdzić jeszcze praktycznie. Odpowiadając na odległość, sam nie mam takich możliwości, a przecież ktoś mógł dokonać jakichś zmian, tak, jak wiele osób na naszym forum, o czym nie wiemy. :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, nie powinno być nic kombinowane. Za tydzień jadę do przyczepy podepnę wg instrukcji. Jako ciekawostkę powiem Wam że w Ramzovej gdzie teraz ustawiłem przyczepę na zimę. Są 4 godzinne przerwy w dostawie energii dziennie. Jak w zegarku wyłączają prąd wg rozpiski. Większość gospodarstw i mieszkań jest tam ogrzewana elektrycznie i muszą chłodzić jakieś sprzęty w elektrowni.

 

Dlatego zależy mi na podłączeniu akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, chciałbym jeszcze się upewnić czy zamontowanie jednego bezpiecznika 15A przy klemie plusowej akumulatora żelowego, wystarczajaco zabezpieczy układ? Akumulator aktualnie zasilał będzie  jedynie oświetlenie, pompkę wody, nadmuch powietrza, sporadycznie może zostać podłączona przetwornica w celu podładowania komputera. Jakiego przekroju zastosować kable łączące akumulator z electroblokiem ? Czy możesz polecić jakiś moduł do zabezpieczenia akumulatora przed głębokim rozładowaniem, który w odpowiednim momencie odetnie pobór prądu z aku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbym bezpiecznik 20 A w odpowiedniej jakości podstawce. Nie wiem, jak daleko od zasilacza (to nie jest elektroblock) będzie zamontowany akumulator, ale polecam przewody przynajmniej 4 mm². Być może należało by to jeszcze skorygować, ponieważ nie wiem, jakie konkretnie urządzenie masz na myśli, pisząc "przetwornica do podładowania komputera" i jak masz zamiar tą przetwornicę podłączać.
Co do urządzeń zabezpieczających accu przed rozładowaniem, to na rynku wybór jest ogromny. Trzeba się kierować w wyborze m.in. max. sumarycznym poborem prądu przez odbiorniki. Możesz zastosować np. "ZB40" lub jakiś podobny, choć one również po odłączeniu odbiorników pobierają jakiś prąd. Mimo, że będzie on znikomy, to jednak po dłuższym czasie, też może doprowadzić akumulator do całkowitego rozładowania. Najlepiej szukać takiego typu, który odłącza i odbiorniki i "siebie", wtedy jego działanie przypomina "czysty" wyłącznik. Łatwo takie zabezpieczenie odróżnić od tych standardowych, ponieważ posiada na obudowie włącznik, który trzeba wcisnąc, aby zabezpieczenie wznowiło swoją pracę (oczywiście już po naładowaniu akumulatora).
 

PS
Skoro planujesz instalację solarną, to zabezpieczenie przed rozładowaniem accu bedzie w kontrolerze, więc chyba nie ma obecnie sensu montowanie takiego osobno. Poza tym, w jakim celu chcesz mieć zamontowany accu w przyczepce zimą? Być może, będzie się tylko niepotrzebnie rozładowywał :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przyczepa stoi w czeskich Moravach  przy wyciągach narciarskich. Mam plan dojeżdżać tam na weekendy, Sylwestra i ferie na narty. W tym regionie są planowane 4 godzinne przerwy w dostawie energii dziennie. (podobno ma to związek z koniecznością chłodzenia jakiś elementów w elektrowni) stąd potrzeba podtrzymania zasilania w przyczepie. Mam przetwornicę napięcia z Lidla 150 W, myślałem żeby w razie potrzeby podłączać ja do oryginalnego gniazda zapalniczki samochodowej w przyczepie.  Mój zasilacz będzie umiejscowiony około 1,5-2 m długości kabla od akumulatora. Też myślałem o ZB40 ale skoro piszesz że w zestawie solarnym występuje taka funkcjonalność to poczekam do wiosny i zamontuję solar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, w czasie zimy, akumulator będziesz chyba woził z sobą i podłączał dopiero w chwili przyjazdu do przyczepy :hmm:
Żaden akumulator nie lubi przebywania w niskich temperaturach i po jakimś czasie może się okazać, że brakuje w nim energii, mimo iż żelowy.
No chyba, że przyczepa jest podłączona na stałe do sieci 230 V, a do accu będzie podpięta ładowarka w trybie automatycznym.
Bezpiecznik główny przy accu, daj wobec tego 30 A (zwróć uwagę na odpowiedniej klasy i jakości oprawkę), natomiast przewody do akumulatora min. 6 mm².

 

PS

Sprawdź wcześniej, jakie maksymalne obciążenie może być przyłączane do gniazda "zapalniczki".

Typ gniazda nie zawsze oznacza, że wytrzymuje 15 A lub więcej. Czasem może to być 10, a nawet tylko 6 - 8 A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, będę zabierał akumulator do domu, na czas nieobecności. Jak mnie nie ma to przyczepa jest odłączona od sieci. 

Kristofer dziękuje jeszcze raz za wszystkie wskazówki, w weekend jadę podłączać całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem akumulator pod zasilanie z samochodu. Po zaniku 230 V wszystko dobrze działa z akumulatora.

Lodówka jednak zaczyna piszczeć i wyświetla czerwony trójkąt wykrzyknik.

Zastanawiam się czy to jakiś faktycznie błąd czy ona tylko sygnalizuje że nie ma 230 i trzeba ją przełączyć na 12V lub zasilanie gazowe.

 

post-3200-0-59264600-1450088909_thumb.jpg

post-3200-0-01788000-1450089080_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko oczywiście wskazuje na to, że wskaźnik sygnalizuje brak zasilania, czyli możliwość rozmrożenia lodówki, gdy odetniesz jej zasilanie ~230 V (chyba właśnie w tym celu on istnieje). W tym przypadku należy lodówkę przełączyć na zasilanie gazowe lub wyłączyć, jeśli nie jest używana. Wtedy wskaźnik ostrzegawczy powinien przestać sygnalizować stan awaryjny - sprawdź.

Gdybyś chciał korzystać z zasilania lodówki podczas jazdy samochodem, to by należało nieco zmodyfikować połączenia i część instalacji, jednak musiałbyś wtedy dokładnie zweryfikować wszystkie przewody zasilające lodówkę.

Przy obecnym podłączeniu musisz pamiętać, aby nie włączyć przypadkiem na panelu lodówki zasilania 12 V, ponieważ rozładuje się błyskawicznie accu zamontowany w przyczepie. Aby tego uniknąć, najlepszym wyjściem by było odseparowanie zasilania 12 V dla grzałki lodówki, od zasilacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

Zakładam, że istniała "równoległa" opcja zasilenia grzałki zarówno z zasilacza, jak i inst. samochodu - zdarzają się takie rozwiązania, choć nie wiem w jakim celu. Być może nie ma u Ciebie takiego rozwiązania i nie musisz się obawiać rozładowania accu, ale na odległość trudno to rozstrzygnąć ze 100% pewnością, dlatego wolałem wspomnieć.

Dla sprawdzenia, możesz spróbować włączyć zasilanie ~230 V przyczepy (przy odłączonym accu w przyczepie) i uruchomić na panelu lodówki zasilanie 12 V. Jeśli lodówka nie będzie pracować, tzn., że nie wykorzystano takiej opcji zasilania. W następnej kolejności odcinasz przyczepie zasilanie ~230 V, a podłączasz wcześniej odłączony accu i ponownie ustawiasz na panelu zasilanie 12 V. Jeśli lodówka się nie uruchomi, to nie musisz obawiać się rozładowania zamontowanego akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 19.04.2015 o 10:13, Kristofer napisał:

 

Witam!

Jest tak, jak napisał Kol. Michał, a ponadto: akumulator standardowy (z płynnym elektrolitem), GEL, AGM, to również akumulatory kwasowe. Do zamontowania w przestrzeni mieszkalnej przyczepy, bez dodatkowych zabezpieczeń, nadają się tylko akumulatory typu "GEL" ew. AGM, ale wyłącznie w wersji z VRLA.

Wspominasz o dwóch niebieskich przewodach, które są obecnie podłączone w miejscu "Eing. Batt +".

Otóż w przyczepach kempingowych, przewód "plus" często jest w innym kolorze, niż czerwony, zresztą nie tylko w przyczepach. Podobnie jest w samochodach. W tym konkretnym przypadku, te niebieskie przewody, to właśnie "plus". Owe przewody powinieneś odłączyć i dobrze zaizolować. Wcześniej musisz to sprawdzić, ale najprawdopodobniej są ze sobą połączone i biegną bezpośrednio do wtyczki przyczepy (pin. 9).

 

post-8228-0-76551400-1429431186_thumb.jpg

Ewentualnie, po odpowiednich przeróbkach i adaptacji (instalacja holownika), możesz te przewody wykorzystać do doładowania akumulatora podczas jazdy (jeśli zastosujesz np. accu AGM VRLA) - odpowiednie tematy z opisami są na forum.

Ładowarka z Lidla oczywiście nadaje się do ładowania w/w akumulatorów, ale trzeba pamiętać o jej każdorazowym uruchomieniu po zaniku napięcia sieciowego. Jeśli jeszcze jej nie kupiłeś, to lepiej kupić niewiele droższą, ale pozbawioną tej cechy ładowarkę Boscha, np. "C3". Wtedy podłączasz ją na stałe do accu i "zapominasz". Ładowarka z Lidla daje max ok. 3,8 A, więc przy accu o większej pojemności i większym jego rozładowaniu, powtórne naładowanie może trochę potrwać.

Podobną kwestię i zasilacz omawiałem np. w tym temacie:

http://forum.karawaning.pl/topic/17989-pod%C5%82%C4%85czenie-akumulatora-w-knaus-tf-450/

Witam,

Kristofer, mam pytanko odnośnie podłączenia akku.

Napisałeś, że przewody plus z miejsca "Eing. Batt+" odłączyć i zaizolować. Jeżeli są to przewody z auta z pinu 9, to skąd w przyczepie będzie zasilenie po podpięciu do auta?

Jestem na etapie kompletowania wszystkiego do podłączenia akk. i czytam wszystkie posty, a im więcej ich czytam tym mniej wiem.

Zasilacz w przyczepie mam: Dometic MK 375. 

Czy jeżeli zrobię, to w taki sposób jak jest opisany powyżej, to po podłączeniu pod 230 będzie się zasilanie przełączać automatycznie z akumulatora na 230 i nie muszę stosować żadnych przekażników?

We wcześniejszych tematach, które czytałem były schematy z przekażnikami stąd moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.