Skocz do zawartości

Viatoll Przestroga dla Wszystkich pow. 3,5T.


tomek_jaz

Rekomendowane odpowiedzi

Będąc mały dziecięciem odwiedzany byłem przez wujostwo z Anglii. Przyjeżdżali z pięknym karawanem. Od tamtego czasu marzyłem o karawanie (obecnie mam 40). Niestety czytając o absurdzie z viateollem odpadły mi rąsie i trochę zajęło pozbieranie ich celem napisania pierwszego postu na forum. 

  1. idąc za moją starą fascynacją caravanem, wynająłem na weekend majowy jakies 3 lata temu pierwszy karavan (w koszmarnym stanie jak się okazało ale to był pikuś) i zabrałem moją familię nad Biebrzę. Nawet nie wiedziałem o fascynującym wymyśle o nazwie viatoll. Może dlatego że jechałem na dziki wschód Polski, żadna bramka mnie nie złapała, żadne ITD mnie nie rozstrzelało.
  2.  moje auto (Chrysler Grand Caravan), jest małym czołgiem no i jako takowy waży swoje. Przyczepę czuć ale na Świętokrzyskim 140 poleciał bez problemu (nie że się chwalę ale zapomniałem się). Dzięki słusznej masie (2155 i DMC 2635), czuję się w nim również bezpiecznie i jest to powód dla którego kocham ten amerykański szajs (silnik włoski diesel no i automat oczywiście - cudo). Reasumując - super auto do przyczepy - polecam. 
  3. Dorosłem. wczoraj zacząłem szukać pierwszej przyczepy w necie. Nawet parę znalazłem w moim budżecie (niskim jak na pierwszy caravan) , ot coś do 6-7 tysięcy max. ważne zeby 4 osoby weszły i kibelek kasetowy był. zaczałem dzwonić. Ale jak się okazało przyczep z DMC < od 865 kg (3500-2635=865), prawie nie ma, a jak są to maciupinkie. Szukam wiekszej. Nie mam E do B ale przeżyje myśle, tyle lat mnie nie kontrolowała policja to nawet jak wlepią mandat za brak E to i tak pikuś. No ale ten VIATOLL? co to jest
  4. wszedłem dzis na  to forum i kurna rąsie opadły. :oslabiony:. PRZESZŁA MI OCHOTA NA CARAVANING W POLSCE. 
  • jak mniemam, geneza 3,5T DMC  było wymyślone jeszcze za komuny, dla aut Żuk i Nysa i większych wykorzystywanych w celach powiedzmy "komercyjnych". 
  • masa aut, oraz ich różne nowe typy nadwozi, rosną zbiegiem lat, a ograniczenie 3,5T nie 
  • jadę z karvanem na wakacje a nie furgonem z przyczepa pełną cegieł żeby wybudować za kasę jakiś murek
  • ogranicznei 3,5T dla karawanów służy tylko fiskalizacji i większej represyjności Państwa naszego. 

Gdybym nawet już przeprosił sie z moimi przekonaniami to:

  • viatoll często nie działa jak widzę
  • nie wiem jakie EURO mój wspaniały Chrysler spełnia (wymóg do viatola, no chyba ze jak nie wiem to daje EURO0 za ktore opłaty są najwyższe jak sugeruje strona viatolla). Za to ustawodawca, daje mi łaskawie mozliwość pojechania na stację celem okreslenia Euro czy czegoś tam. Bzdura kolejna - to Państwo jest dla mnie za moje podatki a nie ja dla Państwa
  • potem muszę wymacać czy szyba jest metalizowana  (wspaniałomyślnośc viatoll sugeruje udanie sie do producenta auta, no ale ja mam szybę po wymianie z Pilkingtona a nie  chryslera oryginał...)oraz miejsce gdzię to ustrojstwo będzie banglać. 

 A, i o czym to ja pisałem, a o mojej fascynacji super fajną formą spędzenia czasu jaką jest karawaning. Gdzieś przepadła w powyższych wyliczankach. 

Dziękuję zatem, ustawodawcy, że:

  • za moje podatki zabija karavaning i zabija we mnie, wolnym człowieku, entuzjazm. 
  • dziękuję za mniejsze wpływy podatkowe z tytułu niezostawionej kasy przez zachodnich turystów, którzy z "wielkim smutkiem" odpuszczą sobie zwiedzanie naszego kraju bo ich jakies ITD zaraz zważy i powiesi na najbliższej bramownicy. Więcej ode mnie ściagną w PITach CITAch , vatach
  • "upraszcza" przepisy :).

gdzieś kiedyś na studiach jakiś profesor o demokracji mówił, że większośc możewszystko. i podał przykład, żeby tak demokratycznie znieść prawo ciążenia. Jakby tak ITD mogła karać wszystkich za niestosowanie się do tego prawa, to by się mogli chłopaki dopiero wykazać!!!! :blagac: A ile kasy z mandatów by zgarnęli. I Pan Alvin mógłby sie wykazać.

 

Panowie, to wy jesteście dla nas!!!! a, nie my dla Was. Celem ustawodawcy,  ITD i tego viatolla nie jest dbanie o bezpieczeństwo i porządek, tylko represyjne zwiększanie przychodów skarbu państwa i operatora viatolla. 

 

No i co ja na weekend majowy mam zrobić.... Może jachcik w Chorwacji, bez stresu... SOry za wywód, ale odechciało mi się. Czy jakaś organizacja karavaningowa działa w tym względzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 323
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To ja krótko, miałem ten sam problem co Ty aby się zmieścić do 3,5t kiedy miałem Land Rovera Discovery

po poszukiwaniach stwierdziłem że jednak kupię większą przyczepę  bo ten Viatoll to i może jest porażka

ale mnie przecież nie zrujnuje, a ja nie będę  rezygnował z wygody w przyczepie dla 100zł rocznie.

Druga sprawa to piszesz że nie masz E do B i jak Cię złapią to najwyżej wlepią mandat :hmm:

 

Nie mam E do B ale przeżyje myśle, tyle lat mnie nie kontrolowała policja to nawet jak wlepią mandat za brak E to i tak pikuś

 

Jak spowodujesz kolizję lub co gorsza wypadek gdzie będą już jacyś poszkodowani (czego oczywiście Ci nie życzę)  to już nie będzie pikuś  :look: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszkę OT ........... ale ciekawa sprawa bo adasia atakują same Świeżaki (konta założone dopiero co) ........... adaś samą prawdę pisze porównania ma idealne i zgodne z prawdą historyczną więc nie do końca rozumiem czego się czepiają. 


wracając do viatola - nie ma co się przejmować tylko trzeba mieć pudełko płacić i olewać sqwysynów, szkoda nerwów na inne akcje. W sumie płacenie wychodzi taniej niż jechanie "bokami" bo to co zaoszczędzisz na viaharaczu to oddasz w paliwie i rozwalonej na dziurach budzie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z E do B to kolega ma rację. przesadziłem. tylko że to jest i tak nienormalne, wywodzące sie z czasow komuny kiedy to mogleś miec maucha z niewiadowem, wszskti auta byly malutki i leciutkie. jakbym podpiął przyczepe do auta żony RAV4 (nie ma haka niestety i do weekendu majowego nie mam czasu zainstalowac haka i nie pojade na wymażoną majówkę karavanem), to już jestem legal. 

LImit 3,5T DMC jest z poprzednich epok, ot co. 

Nie chodzi o 100 PLN tylko ilośc ceregieli jakie sie z tym wiążą. Państwo powinno ułatiwac życie i tak kreować otoczenie, aby obywatel miał łatiwej. U nas jest cała masa ograniczeń mających na celu zlupienie obywatela.

Anyway, nici z karawanu w weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

willy po pierwsze to mylisz dosyć ważne dla nas pojęcia:

- karawan to samochód do przewożenia trumny ze zwłokami

- do uprawiania turystyki karawaningowej służy albo kamper (jako samochód) albo przyczepa kempingowa.

Więc ciężko jechać z rodziną karawanem nad Biebrzę.

 

Kategoria prawa jazdy B ograniczające zestaw pojazdów do 3,5t obowiązuje w całej Unii Europejskiej i raczej nic nie wskazuje, że będzie zmieniona. Wszystkie auta osobowe i większość busów jest homologowana do tej wartości, więc to co się uczyłeś na kursie prawa jazdy kategorii B możesz wykorzystać maksymalnie.

Jest stworzona nowa kategoria prawa jazdy (oznaczona B96) i z na nią możesz prowadzić zestaw pojazdów do wartości DMC 4250 kg. Powyżej obowiązuje cię B+E.

 

Przestrzegam przed jazdą bez wymaganej kategorii, gdyż to nie tylko sprawa mandatu.

 

Z całą resztą Twoich problemów się zgodzę, gdyż akuratnie bractwo karawaningowe niejako rykoszetem podpadło pod ustawę o opłatach elektronicznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeprasza ale caravaning - karawan, kolokwialnie uzywam zamiennie. Jak pisałem pierwsze zetknięcie moje z przyczepą kempingową to wujostwo z anglii i oni uzywali caravaning zwrotu. 

Nowa kategoria prawa jazdy ???? ignorantia iuris nocet - pędze się dowiedzeć w użędzie co i jak.!!! Albo nie przeczytałem posta:

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty

i już widzę, że tle samo ceregieli co z E do B. Jak zatem różnica między E do B a B96. KOszt prawie tami sam. 

 

Czy bractwo karawaningowe ma jakąś reprezentację? jakies Polski związazek, czy podobna instytucję, która mogłaby lobbować za wyłączeniem caravaningu spod represyjnego i dochodowaego dla Państwa procederu?

 

Czy inny plastik (mam amerykańskie prawo jazdy) zmieni moje umiejętności? Moge jeździć na nim (wiem już sprawdzałem i różnica jest taka, że Policja mandat bierze gotówką). 

 

Drodzy forumowicze, po prostu zderzyłem się z rzeczywistością. I nie sądziłem, że tyle wymagań (również absurdalnych) trzeba spełnić, żeby przyczepkę pociągnąć!!! wkurzam się, że proste rzeczy sa przeregulowane i że wiele osób przechodzi nad tym do porządku dziennego spełniając widzimisie ustawodawcy. Może niedługo będzie można ciągnąć przyczepę autem w kolorze przyczepy? czemu nie? znajdzie sie grupa osób , których poczucie estetyki różnokolorowego zestawu będzie zaburzone. 

 

Kurcze, moze jendak założe hak do RAV4 - będize taniej niż viatoll i te B96 czy tez Edo B . paranoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja + rav4 DMC 2190+ przyczepa DMC 1300 = spokojnie moge jeździć

ja + grand voyager DMC 2635 + przyczepa DMC 1300  = absolutnie bez dodatkowych kursów, dodatkowych opłat, haraczy, innych wymagań nie mogę jeździć no bo co? zgłupieję za kółkiem? do góry nogami (kołami) trzeba umieć jeździć?

kierowca ten sam... :foch:

 

Amerykańskie prawo jazdy: jeździłem w USA długim stretch'em 110 (limuzyną przedłużona o 110 cali). jezdziłem dubym bardzo camperem i ot wszystko na to ich amerykanskie prawo jazdy. 

 

nadal nie przekonuje mnie konieczność opłacania vaiatolla dla zestawu niekomercyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nadal nie przekonuje mnie konieczność opłacania vaiatolla dla zestawu niekomercyjnego.

 

Nas też, ale jazda zestawem o sumie DMC powyżej 3500 kg bez viatolla jest cholernie droga.

Takie mamy prawo w Europie, takie kategorie praw jazdy i nic nie poradzimy.

 

Nasze środowisko reprezentuje teoretycznie PZMot i PFCC, ale jak widać w sprawie opłat elektronicznych (viatoll) nie działali nic, znaczy nic nie zrobili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

willy: amerykańskie prawo o ruchu drogowym na pewno definiuje Twoje kompetencje jako kierowcy. Trzeba to odszukać i zobaczyć co tam jest. załóżmy ,że wg prawa USA możesz jeździć zestawem na  który w PL potrzebowałbyś B+E. Można zbadać w WK czy na podstawie amerykańskiego Pj ( i ew. jakichś tłumaczeń czy coś takiego) można wyrobić polskie PJ już z kat B+E. Przyjrzałbym się temu zanim zapisał na kurs B+E;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzę- to bardziej stanowe regulacje niż federealne ale poszukam. al widze ze taniej bedzie chyba ten hak do rav4 założyć. No ale z drugiej strony podenerwowac sie i powkurzac można  :]

Napisałem do PFCC o to co zrobili aby wpynąć na ustawodawce. poczekamy. 

Sami widzicie ile bicia piany z tego tematu się zrobiło zamiast uprościć sprawę i podejść do niej zdroworozsądkowo. No ale jak bybyło prosto to jak Ci co "dokuczają" nie mogliby udowodnić, żę są niezbędni do życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zamontujesz hak do Rav-ki podziel DMC Toyotki przez 1,33 i zobacz czy przypadkiem wynik nie jest niższy od DMC Twojej przyczepy. Jeżeli tak jest, to lipa (przynajmniej na terenie RP).

 

BTW: Jazda bez uprawnień może spowodować ,że poza mandatem ,będziesz musiał po prostu odpiąć i porzucić budkę :oslabiony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof57: trochę zamęt wprowadzasz. Nie Q a  O. O2 jest dla nas bez znaczenia (dot przyczep lekkich). Ważniejsze od F3 ( o ile w ogóle jest w dowodzie) jest F1 podzielone przez 1,33 (musi być większe od F1 z dowodu przyczepy). Dopiero jak to wszystko się zgadza i masz w dowodzie podaną wartość F3 sprawdzasz podpięcie budki o DMC jak wskazuje F1 z dowodu budki nie ogranicza Twojej ładowności :F3-F1budki powinno być równe F1 holownika. Jeżeli jest mniejsze to oznacza ,że ciągnąć budkę masz ograniczoną ładowność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.