Skocz do zawartości

Piecyk Truma S3002P - nie odpala


krispo

Rekomendowane odpowiedzi

Kristofer, zatem wskaż mi miejsce gdzie w piecyku jest miejsce na baterie do iskrownika, skoro zarzucasz,ze niesłusznie napisałem o ich braku. W nowszych modelach piecyków byc moze owszem sa a nawet napewno.

 

Krispo, źle mnie zrozumiałeś, nie ta część Twojej wypowiedzi budzi moje wątpliwości, ponieważ zapłon oczywiście nie musi być bateryjny.

Wytłumacz mi proszę, co to może znaczyć, bo w żaden sposób pojąć nie mogę:

"... tylko jest samo wywolawczy"

Wątpię, aby również ktoś inny wiedział o co chodzi, chyba że jednak o czymś nie wiem :niewiem:

 

Teraz do Łukasza.

Łukasz, jeszcze raz napiszę - proszę nie obraź się, bo tego bym nie chciał.

Wszystko to napisałem jedynie w dobrej wierze. Uważam, że nie powinieneś brać się za piecyk, jeśli nawet podstawy tego typu rzeczy są Ci obce. Poza generatorem, który możesz spróbować wstawić, resztę rzeczy zostaw fachowcowi. Będziesz miał pewność, że oddajesz komuś całkowicie sprawną przyczepę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam Kristofera ktory pomogl mi juz nie w jednej sprawie. Nie ukrywam ze nie mam o tym zielonego pojecia bo tak jest. Mam dobrego sasiada ktory zajmuje sie roznego rodzaju biznesami, miedzy innymi handlem sprzetem karawaningowym. Koles ma ponad 60 lat i nie ma tu nikogo zaufanego komu moglby powierzyc swoj sprzet. Ja sie nie boje zadnych wyzwan i szybko sie ucze, a ze nie mam pojecia o tego typu sprawach dlatego prosze o pomoc bardziej ogarnietych ludzi w tym temacie. Doskonale zdaje sobie spawe ze z gazem nie ma zartow ale mam nadzieje ze przy waszej pomocy uda mi sie cos z tym zrobic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, widzisz - o tym nie wiedziałem. Nie tak dawno szukałem jakiegoś generatora na ok. 12 V i nie mogłem nic trafić.

Znasz jakiś konkretny link, będę wdzięczny :slina:  Może być 1,5V lub 6 V, ale najchętniej 12 V.

 

Link do strony producenta http://www.miflex.com.pl/pol/generatory.php

Na dole strony są pdfy do ściągnięcia

"Generatory zasilane napięciem stałym (bateryjnie)"

modele: W09-2A, W09-4A, W09-6A, W09T-4A.

Każdy z nich można zamówić na ww. napięcie zasilania.

Martwić może jedynie to, że w wersji 12V górne widełki napięcia określone są na 13.2V a w instalacji z solarem do 14.4 spokojnie podskoczy...

Tu: http://www.miflex.com.pl/pol/dystrybutorzy.htm lista dystrybutorów u których można kupić/zamówić generatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, w takim razie, zanim cokolwiek ruszysz przy piecu, spróbuj wstawić generator iskry lub nawet prościej (jak było tu już pisane) zwykły przycisk zapalacza piezoelektrycznego (koszt kilkanaście zł.).



Link do strony producenta http://www.miflex.com.pl/pol/generatory.php

Na dole strony są pdfy do ściągnięcia

 

Wielkie dzięki, o to mi chodziło :yay:

Ale dalej nie wiem, jak mogłem to przeoczyć :hmm:



Martwić może jedynie to, że w wersji 12V górne widełki napięcia określone są na 13.2V a w instalacji z solarem do 14.4 spokojnie podskoczy...

 

To już nie problem, jeszcze raz :dzieki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś jeszcze o to coś :skromny:

 

post-8228-0-33507800-1371856964_thumb.jpg

 

Za płaszczem pieca Trumy, a właściwie na jego tylnej ścianie obudowy, zamocowany jest wentylator nawiewów, które powinny być w kilku miejscach przyczepy.

To na zdjęciu, to włącznik i regulator obrotów tego wentylatora.

W zależności od tego, jaki jest to typ (TEB lub TN), będzie się uruchamiał przy działającym w przyczepie zasilaniu 12 V (TEB) lub podpięciu 230 V (TN).

Może się okazać, że 12 V jest z własnego akumulatora przyczepy (jeśli go ma lub powinna mieć), ewentualnie z zasilacza po podłączeniu przyczepy do sieci.

 

post-8228-0-18885200-1371857909_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sprawdzić, czy kabel zaznaczony na zielono to masa

2. Jeśli tak - podłączyć jak pokazałem na rysunku.

3. Jeśli masa to żółty, to zamienić żółty z zielonym.

4. Nie wiem, co to jest zaznaczone niebieską strzałką. Jeśli to kondensator, to podłączyć do dwóch pozostałych, nieoznaczonych przeze mnie styków (ja u siebie nie mam wejścia na kondensator).

5. Jeśli to nie kondensator, to bym nie wpinał (wywaliłbym)

 

Tyle ze zdjęć jestem w stanie pomóc.

 

post-2484-0-22686000-1372757424_thumb.jpg

post-2484-0-33651000-1372757440_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisał Kol. Szadok.

Te dwa cienkie przewody z pieca, idą najprawdopodobniej od mikro włącznika przy głównym pokrętle regulacji mocy (zawór gazu).

Tam jeden z nich musi być podłączony do masy. Jeśli nie jest, to masę podłącz, jak zaznaczyłem - najlepiej z podstawy pieca, tak aby miała dobre połączenie z płaszczem. Reszta na rysunku.. Przypuszczam, że ta czarna kostka, to tylko jakiś konektor z poprzedniego podłączenia. Musisz sprawdzić, czy po przekręceniu pokrętła zaworu jest zwarcie na tych dwóch przewodach (zwarte zestyki mikro włącznika) i rozwarte, gdy pokrętło w poz. zero (piec wyłączony)

Generatory iskry występują co najmniej w trzech - czterech wariantach w zależności od modelu pieca.

 

post-8228-0-89886600-1372770221_thumb.jpg

 

Powinno zadziałać, ew. pisz :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iskrownik na swoim miejscu, podlaczony tak jak napisial kolega szodak. Kostka widoczna na wczesniejszym zdjeciu to nie byl kondensator, wywalilem. Pojawil sie kolejny problem. Po pierwsze iskra przeskakuje caly czas i to nie po wcisnieciu pokretla tylko po jego odkreceniu, moze przestanie cykac jak piecyk odpali?? Na moje oko gaz po odkreceniu wogole nie dochodzi do "ukladu zaplonowego" w piecyku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, tak ma być. Iskrownik włącza się po przekręceniu w pozycję inną niż 0 na pokrętle.

Po odpaleniu i rozgrzaniu się elektrody iskrownika generator przestanie pstrykać iskry ;)

Jeśli nie dochodzi gaz, szukaj po drodze, na przewodzie zaworu: http://allegro.pl/zawory-gazowe-truma-trojnik-do-przyczep-kamperow-i3362219290.html Może gdzieś pod kuchenką, w okolicy lodówki..?

A palniki w kuchence mają gaz..?

Edytowane przez szadok (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin drożny ?

Butla pełna ?

Reduktor sprawny ?

Może zapowietrzył się przewód gazowy i trzeba ponowić próby zapłonu kilka razy (z przerwami min. 30 sek.) ?

Elektroda iskrownika nie jest zbyt blisko lub zbyt daleko od palnika ?

Nie zapomniałeś przy tym wszystkim, że masz w tym czasie przytrzymywać wciśnięte pokrętło zaworu na piecu :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.