Skocz do zawartości

Piecyk Truma S3002P - nie odpala


krispo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i proszę o pomoc. W swojej "cepce" mam piec Truma S3002P. Nigdy nie było z nim żadnych problemów,zawsze palil od jednego strzału, az do dzisiaj gdzie wogole nie moge go uruchomić. Jest to pierwsze uruchomienie po przerwie zimowej. Jakie są wasz sugestie co w pierwszej kolejności sprawdzic albo co ewentualnie mogło sie zepsuć. Gdzieś na necie znalazłem instrukcje i jest tam napisane,ze sie wymienia baterie w iskrowniku. Czy taka bateria wogóle w tym piecyku sie znajduje? Model piecyka jest z lat 93-95 tak przynajmniej jest napisane na tabliczce znamionowej. Prośba o pomoc i porade. Z góry wielkie dzieki ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Baterie zawsze dobrze mieć pewne, więc wymienione.

Piec po zimie  należy zawsze przeczyścić . Owady bardzo lubią w  ich zakamarkach  tworzyć  swe budowle. Przeczyść /przedmuchaj  piec wraz z przewodem kominowym z pajęczyn i kurzu.

 Kolejnym mankamentem może być  zapowietrzenie układu gazowego.

Po wymianie butli , zwłaszcza w sytuacji kiedy przez zimę nie było ciśnienia gazu w instalacji bo była zdemontowana butla układ jest pełen powietrza i rozruch ogrzewania trwa dłużej . do czasu pełnej wymiany powietrza na gaz w rurkach. 

 

Wyjmij baterie by iskrownik nie podawał iskry, wciśnij zawór w pozycje odpalania rozruchu i przytrzymaj kilkadziesiąt sekund. Po tym czasie odczekaj z pół minuty  , załaduj baterie i próbuj odpalać.

Jeśli nic .. to ponów czynności pamiętając o wypiętych bateriach. Te wyjęte baterie są  istotne by nie doszło do wybuchu nagromadzonego gazu w komorze spalania dlatego przed każdą  ponowną  próbą  odpalania należy odczekać te min.pół minuty.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj może rzuc okiem na mój były problem...wyszukaj na forum.....tematu....(szukam specjalisty od ogrzewania Truma w krakowie0 w razie pytan odezwij się na priw chętnie pomoge jeśli potrafie ...mnie tez pomogli....Dzieki Irek :yay: u mnie działa i nie taki diabel straszny jak go maluja :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

NIe znam modelu mojego piecyka ale  podepne sie pod temat. Moj piecyk rowniez nie chce odpalic. Iskrownik zostal przeczyszczony co nie dalo oczekiwanych rezultatów. Nad piecykiem znajduje sie jakis panel sterowania ktory nie bardzo wiem do czego sluzy... pomocy ;) Moze problemem jest głowny panel ktorego rowniez nie rozkminilem do konca??

post-12609-0-91974900-1371635981_thumb.jpg

post-12609-0-47609500-1371635991_thumb.jpg

post-12609-0-52743200-1371636049_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panel nie ma nic do ogrzewania nie bardzo wiem jak wyczysciles iskrownik??? na moje oko masz nieszczelna komore spalania wnioskuje ze zdjęcia (brak szybki rewizyjnej druga sprawa to bardziej bym się martwil wcisnietym pokretlem na stale??-od regulacji czy aby się nie zatarl  ...trzecia sprawa to kwestia czy masz baterie powodzenia    ps.na zdjęciu pod piecykiem po prawej jest kabel może od kasety z bateriami.... :hmm:  :hmm:

Edytowane przez BOGDANKRAKOW (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drut od regulacji nie jest za krotki, obudowa byla zle zalozona. Nie wiem czy ten piecyk ma wogole racje bytu gdyz na moje oko brakuje tam na pewno kasety na baterie. Szybka rewizyjna  iskrownika jest na swoim miejscu. Co obsluguje sterownik "truma vent" widoczny na wczesniejszym zdjeciu??

post-12609-0-30248900-1371751987_thumb.jpg

Edytowane przez lukaszn (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten piecyk nie ma baterii do iskrownika tylko jest samo wywolawczy. mam podobny tylko troszke nowszy model i który tak jak napisałem tworząc post mi nie odpala po zimie. jezli piszecie ze oczysciliscie iskrownik to macie na mysli to ze odkreciliscie szybke rewuzyjna i tam w srodku te dysze przedmuchac? czy moze cos innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drut od regulacji nie jest za krotki, obudowa byla zle zalozona. Nie wiem czy ten piecyk ma wogole racje bytu gdyz na moje oko brakuje tam na pewno kasety na baterie. Szybka rewizyjna  iskrownika jest na swoim miejscu. Co obsluguje sterownik "truma vent" widoczny na wczesniejszym zdjeciu??

Jeśli stan pieca jest taki jak na zdjęciu, to brakuje Ci całego generatora iskry

http://allegro.pl/iskrownik-automatyczny-do-pieca-truma-i3337254555.html

Zamiennie możesz zamontować piezoelektryczny (ręczny) http://allegro.pl/iskrownik-piezo-elektryczny-truma-piecyk-duzy-i3278664657.html

Albo kupić generator iskry miflexa ok.30zł (ale nie wiem, jak będzie z wysterowaniem).

 

ten piecyk nie ma baterii do iskrownika tylko jest samo wywolawczy. mam podobny tylko troszke nowszy model i który tak jak napisałem tworząc post mi nie odpala po zimie. jezli piszecie ze oczysciliscie iskrownik to macie na mysli to ze odkreciliscie szybke rewuzyjna i tam w srodku te dysze przedmuchac? czy moze cos innego?

 

Były wersje z generatorem piezoelektrycznym, ale też z bateryjnym.

Przez  szybkę rewizyjną to raczej niewiele uda Ci się pogmerać, i raczej coś zepsujesz niż naprawisz tym sposobem.

żeby dostać się do komory spalania, trzeba odkręcić wymiennik ciepła. Teraz już nie pamiętam, czy nie trzeba było wcześniej czerpni z dołu przyczepy zdjąć. (to i tak warto zrobić, żeby ją przeczyścić) Nie radzę odpalać takiego otwartego palnika, chyba, że przyczepa Ci zbrzydła i chcesz ją puścić z dymem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan piecyka jest dokladnie taki jak na zdjeciu ;( sponsor jest wiec kupie caly generator iskry jezeli ma to rozwiazac problem  ;) mopze troszke zle sie wyrazlem, nie czyscilem iskrownika za szybka tylko w miejscu w ktorym konczy sie drut od regulacji. W poprzedniej przyczepie jaka reanimowalem takie przeczyszczenie rozwiazalo problem. Szybka nad iskrownikiem po zdjeciu nadaje sie do wymiany, glownie chodzi o uszczelki takze nie ma sensu jej sciagac bo to nic nie da. Tak przy okazji, pomoze mi ktos rozszyfrowac glowny panel sterowania ? :)

post-12609-0-28727200-1371803429_thumb.jpg

Edytowane przez lukaszn (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Czytam te posty oraz "rady" i własnym oczom nie wierzę.
Łukasz - z całym szacunkiem, ale nie masz zielonego pojęcia o tych sprawach, podobnie jak Kol. Krispo.
Nie gniewajcie się, nie chcę Was urazić, ale taki jest mój wniosek po przeczytaniu pierwszych postów.
Łukasz, o ile w innych sprawach mogłem Ci podpowiadać, to w tym temacie nie przyłożę ręki do odpowiedzi. Widząc Twoją wiedzę w tym zakresie, boję się mogących wystąpić konsekwencji.
Wielokrotnie pisałem, że urządzenia gazowe wymagają fachowej wiedzy (no chociaż absolutnego minimum). Nie chcę rozwijać tej myśli, bo było napisane już o tym dużo.
Gdyby sprawa dotyczyła wyłącznie braku generatora iskry ... :hmm:
Być może ktoś napisze, że wystarczy "kropelka oliwki" !!!!???  i będzie działać wieki, ja jednak powstrzymam się od takich rad i jedyne, co napiszę, to będzie zalecenie, abyś w tym przypadku skorzystał z fachowej usługi, chociażby w trosce o przyszłego użytkownika tej przyczepy.

Przyklady:
"Iskrownik po prostu przedmuchalem i oczyscilem z kurzu" - nawet nie wiesz co czyściłeś, prawdopodobnie myślisz o czymś zupełnie innym.
"O bateriach nie pomyslem" - jak można brać się za naprawę pieca, nie znajac jego budowy, a nawet podstaw działania
albo
"ten piecyk nie ma baterii do iskrownika tylko jest samo wywolawczy" -  ???? !!! :look:
[...]

Jedyną sensowną odpowiedź od chwili Twojego pytania (post #5) dał Kol. Szadok.
Mała uwaga, z mojej strony: zaproponowany produkt Miflexa, to sam generator, a do tego działający tylko na 230 V.
Generator iskry Trumy, to urządzenie zespolone, przystosowane do zasilania bateryjnego, dba również o kontrolę iskry i w przypadku wykrycia braku płomienia, uruchamia próby zapłonu. Gdyby zastosować tylko sam generator iskry, trzeba by było jeszcze rozwiązać problem kontroli i powtórnego zapłonu. Tak w wielkim skrócie.

Moim zdaniem, możesz kontynuować remont czy naprawę przyczepy, ale urządzenia gazowe pozostaw fachowcom.

 

IMHO

 

:hej:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga, z mojej strony: zaproponowany produkt Miflexa, to sam generator, a do tego działający tylko na 230 V.

 

Krzysztofie, miflex produkuje generatory zasilane napięciami 1.5V, 6V i  12V

 

Druga rzecz: w trumaticu kontrola płomienia jest na samym iskrowniku. Nie wiem, jak zachowa się generator miflexa w takim układzie, dlatego napisałem o możliwych trudnościach z wysterowaniem.

W najgorszym razie otrzymamy układ z iskrownikiem elektrycznym (bateryjnym) sterowanym ręcznie, co samo w sobie nie jest niebezpieczne (przecież są wersje pieca z zapalnikiem piezo sterowanym właśnie ręcznie).

A cały ten iskrownik bateryjny ze sterowaniem ręcznym będzie tańszy od trumowskiego piezogeneratora :hmm:

 

Gdyby zastosować tylko sam generator iskry, trzeba by było jeszcze rozwiązać problem kontroli i powtórnego zapłonu. Tak w wielkim skrócie.

 

Przy ręcznym piezoelektrycznym generatorze nie ma opcji powtórnego zapłonu. Fabrycznie tak było. Powtórny zapłon jest przydatną czasem opcją, ale bez tego też da się żyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, zatem wskaż mi miejsce gdzie w piecyku jest miejsce na baterie do iskrownika, skoro zarzucasz,ze niesłusznie napisałem o ich braku. W nowszych modelach piecyków byc moze owszem sa a nawet napewno. Zaraz pojde i zrobie zdjecie swojego pieca i wstawie. A odpalic nadal nie moge ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... miflex produkuje generatory zasilane napięciami 1.5V, 6V i  12V

 

O, widzisz - o tym nie wiedziałem. Nie tak dawno szukałem jakiegoś generatora na ok. 12 V i nie mogłem nic trafić.

Znasz jakiś konkretny link, będę wdzięczny :slina:  Może być 1,5V lub 6 V, ale najchętniej 12 V.

 

Druga rzecz: w trumaticu kontrola płomienia jest na samym iskrowniku. Nie wiem, jak zachowa się generator miflexa w takim układzie, dlatego napisałem o możliwych trudnościach z wysterowaniem.

W najgorszym razie otrzymamy układ z iskrownikiem elektrycznym (bateryjnym) sterowanym ręcznie, co samo w sobie nie jest niebezpieczne (przecież są wersje pieca z zapalnikiem piezo sterowanym właśnie ręcznie).

A cały ten iskrownik bateryjny ze sterowaniem ręcznym będzie tańszy od trumowskiego piezogeneratora :hmm:

Przy ręcznym piezoelektrycznym generatorze nie ma opcji powtórnego zapłonu. Fabrycznie tak było. Powtórny zapłon jest przydatną czasem opcją, ale bez tego też da się żyć ;)

 

Co do reszty, to wszystko się zgadza i jak już pisałem, nie mam żadnych zastrzeżeń do tego, co pisałeś  :ok:  .

Kwestia innego generatora niebezpieczna nie jest, jedynie może być mniej komfortowa.

 

Teraz ogólnie.

Sugerując niebezpieczeństwa, napisałem wyraźnie, że nie o generatorze iskry myślę, a o innych, być może koniecznych pracach, które będą prowadzone przez Kolegę, który chce się dopiero doktoryzować w tej dziedzinie.

Najgorsze jest to, że przyczepa robiona jest dla innego użytkownika, który liczy raczej, że wszystko będzie, jak w oryginale i ma przekonanie, że oddał swoją przyczepę i prace przy niej w fachowe ręce.

Nie dziwmy się później, że pojawiają się w sprzedaży przyczepy, mające dziwne "usprawnienia", a czasem nawet wykonane naprawy w sposób zagrażający życiu. Kto kupując taką budkę ma tego świadomość ?

Raczej zakłada się, że wszystko jest OK, a napraw nie robił żaden magik i wystarczy zwykłe sprawdzenie działania.

Z w/w powodów, napisałem co myślę, w trosce o obecnego użytkownika i być może kolejnych nabywców tej przyczepy.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.