Skocz do zawartości

Zamiana zasilania 220 V na 12 V


Karolka

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiliśmy, ale działają tylko lampki nad stołem, pompa wody i nie wiemy jeszcze czy podgrzewacz działa wody. Lodówka działa na gaz, piecyk też na gaz. Ktoś wie czy podgrzewacz będzie działał na 12V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 6 miesięcy temu...

Osobiście we wszystkich swoich przyczepach całkowicie oddzielałem 12V przyczepy od samochodu. Jeżdżę tylko na dziko wiec dla mnie najlepszym rozwiązaniem było zaladowanie AKU pod spanie i podpiecie go do istniejącej instalacji w przyczepie. Potrójne oświetlenie jarzeniowe zasilane z AKU, pasek ledowy na kuchnią i bierząca woda w kranach wytrzymują na małym AKU ok 2tyg urlopu. Lodówka zasilana gazem rozwiązuje resztę problemów. Po podpięciu przyczepy pod 230V za pomocą wmontowanego układu prostowniczego wszystkie układy 230V i 12V są czynne a zarazem mam ładowanie AKU.

 

Po ostatnim pożarze polecam oddzielenie 12V przyczepy i samochodu. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie działać.  Grzałka w bojlerze działa tylko na 230v

Posiadam  podgrzewacz wody Truma TT2 z grzałką elektryczną, AKU 100ah, chcę zamontować solary 130w - czy kupując do tego zestawu przetwornicę pociągnie podgrzewacz na 12V ?

P.S

Wg. instrukcji do zagrzania wody potrzeba 50 minut podgrzewacz ma 300W

Edytowane przez Kielek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 300W i obciążenie rezystencyjne to da radę.

Szukaj w przetwornicach imulsowych- dla grzałki kształt napięcia wyjściowego nie ma znaczenia.

Przykładowo:

http://www.tme.eu/pl/details/ips1000_12v/zasilacze-i-przetwornice-samochodowe/volt/ips1000-12v/#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 300W i obciążenie rezystencyjne to da radę.

Szukaj w przetwornicach imulsowych- dla grzałki kształt napięcia wyjściowego nie ma znaczenia.

Przykładowo:

http://www.tme.eu/pl/details/ips1000_12v/zasilacze-i-przetwornice-samochodowe/volt/ips1000-12v/#

Dziękuję za informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza "pociągnie"

lub

"da radę"

 

:niewiem:

W przypadku mojej odpowiedzi czyli "da radę"- oznacza że obciążenie rezystancyje w postaci grzałki   (co podkreśliłem) można zasilać z przetwornicy jak podana w przykładzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku mojej odpowiedzi czyli "da radę"- oznacza że obciążenie rezystancyje w postaci grzałki   (co podkreśliłem) można zasilać z przetwornicy jak podana w przykładzie.

 

... a jak długo w ciągu dnia można będzie grzać tą wodę :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że taka informacja Ci wystarczy :niewiem:

Chodzi mi o to że temat został podchwycony i wiem, że będzie się rozwijał a Wasze uwagi są bezcenne. Jeśli chodzi o czas grzania to tylko tyle, żeby rano i wieczorem była ciepła woda do umycia. Przyczepkę mam miesiąc, doświadczenie karawaningowe żadne ale dużo czytam forum i przygotowuję się na razie teoretycznie do tej przygody życia jakim jest karawaning.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że temat został podchwycony i wiem, że będzie się rozwijał a Wasze uwagi są bezcenne. Jeśli chodzi o czas grzania to tylko tyle, żeby rano i wieczorem była ciepła woda do umycia. Przyczepkę mam miesiąc, doświadczenie karawaningowe żadne ale dużo czytam forum i przygotowuję się na razie teoretycznie do tej przygody życia jakim jest karawaning.

 

W takim razie, tak z grubsza.

Już w kilku miejscach odpowiadałem na podobne pytanie, jak poszukasz, to być może znajdziesz, ja już nie pamiętam tematów.

 

Rzeczywiście przetwornica "pociągnie", nawet słabsza, niż proponowana, tylko czy jest sens ?

Sam zdecyduj, czy Cię to zadowoli, zwłaszcza w stosunku do kosztów całej instalacji.

Biorąc pod uwagę sprawność przetwornicy, sprawność accu i sprawność całej instalacji PV, to w ciągu godziny wyciągniesz z accu ok. 30 Ah, czyli tyle, ile wynosi max, aby accu długo służył (zakładam, że jest żelowy lub podobny, do głębokich i cyklicznych rozładowań), bo jeśli nie, to reszta zależy od "częstości" tego typu pracy (użytkowania TT2).

Niestety, ten podgrzewacz grzeje wodę długo i małą ilość. Kolejna porcja, to kolejna godzina pracy i kolejne 30 Ah z accu.

Panel może nie podołać, aby uzupełnić energię. O ile w słoneczne dni nie powinno być problemu z uzupełnieniem 30 Ah (panel 130 W powinien dać ok. 7 A w PMM), to nie zawsze i o każdej porze roku można liczyć na taką pogodę i trzeba o tym pamiętać.

Moim zdaniem ogrzewanie wody w przyczepie, która nie jest przyłączona do sieci 230 V, inaczej niż gazem, nie jest ani efektowne, ani ekonomiczne.

Według mnie, raczej się rozczarujesz takim rozwiązaniem. Wszystko zależy jednak od potrzeb. Jeśli instalacja ma służyć wyłącznie do grzania wody i wystarczy Ci 5litrów ciepłej wody dziennie, to kto wie ?

 

P.S.

Latem można dużo prościej ogrzać nawet sporą ilość wody, jedynie samym słońcem, bez paneli, ogrzewaczy i akumulatora ... ;)

Gdy tak ogrzaną wodę zgromadzisz w izolowanym termicznie zbiorniku (typu termos), to masz ją dostępną i rano i na wieczór, bez zbytniego wychłodzenia.

Pełny komfort, to tylko bojler gazowy.

IMHO

 

:hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, tak z grubsza.

Już w kilku miejscach odpowiadałem na podobne pytanie, jak poszukasz, to być może znajdziesz, ja już nie pamiętam tematów.

 

Rzeczywiście przetwornica "pociągnie", nawet słabsza, niż proponowana, tylko czy jest sens ?

Sam zdecyduj, czy Cię to zadowoli, zwłaszcza w stosunku do kosztów całej instalacji.

Biorąc pod uwagę sprawność przetwornicy, sprawność accu i sprawność całej instalacji PV, to w ciągu godziny wyciągniesz z accu ok. 30 Ah, czyli tyle, ile wynosi max, aby accu długo służył (zakładam, że jest żelowy lub podobny, do głębokich i cyklicznych rozładowań), bo jeśli nie, to reszta zależy od "częstości" tego typu pracy (użytkowania TT2).

Niestety, ten podgrzewacz grzeje wodę długo i małą ilość. Kolejna porcja, to kolejna godzina pracy i kolejne 30 Ah z accu.

Panel może nie podołać, aby uzupełnić energię. O ile w słoneczne dni nie powinno być problemu z uzupełnieniem 30 Ah (panel 130 W powinien dać ok. 7 A w PMM), to nie zawsze i o każdej porze roku można liczyć na taką pogodę i trzeba o tym pamiętać.

Moim zdaniem ogrzewanie wody w przyczepie, która nie jest przyłączona do sieci 230 V, inaczej niż gazem, nie jest ani efektowne, ani ekonomiczne.

Według mnie, raczej się rozczarujesz takim rozwiązaniem. Wszystko zależy jednak od potrzeb. Jeśli instalacja ma służyć wyłącznie do grzania wody i wystarczy Ci 5litrów ciepłej wody dziennie, to kto wie ?

 

P.S.

Latem można dużo prościej ogrzać nawet sporą ilość wody, jedynie samym słońcem, bez paneli, ogrzewaczy i akumulatora ... ;)

 

:hmm:

No i się nie myliłem. Zawsze można liczyć na Waszą (forumowiczów) pomoc. Dużo czytałem podobnych tematów ale dopiero teraz rozjaśniłeś mi całą sprawę jeśli chodzi o te pobory mocy z akumulatora i jego doładowanie z paneli. Jeśli chodzi o ciepłą wodę to myślałem o południu Europy a tam zawsze jest słońce (no prawie). Wydaje się sensowne zainwestować w prysznic turystyczny taki z ALL..., bo chyba to miałeś na myśli pisząc P.S. Podobno najprostsze rozwiązania są najlepsze... :] Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.