Skocz do zawartości

Anteny dvbt do zastosowań mobilnych


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Fajny post :) Ale ja chcę zamontować antrenę na stałe i tak sobie myslałem o tej bo jest chyba jedyna kierunkowa w obudowie. 

 

A co do dookólnej to niby ma SŁABSZY zasięg więc ta kierunkowa chyba lepiej bedzie sie spisywała, a troche pokręcić masztem mogę :)

Edytowane przez COLLINS18 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 427
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam

Też szukałem anteny do mojego Knausika i wybrałem taką   http://anteny.pl/antena-samochodowa-exclusive-camp-black-1224v-p-1162.html

   Jest to antena dookólna cena zadawalająca i z magnesem od spodu, nie chciałem wiercić żadnych dziur i wymyśliłem, że do kominka wentelacyjnego przykręcę blachę stalową szerokości 9 cm bo taki szeroki jest magnes i przewód antenowy wprowadzę kominkiem i powinno być ok.

pozdrawiam kz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2013 o 09:58, COLLINS18 napisał:

Witam ponownie :)

 

Proszę Was o ocenę anteny z aukcji 

http://allegro.pl/antena-kierunkowa-tv-dvb-t-mpg-4-38db-direkta-i3199399220.html

 

Mam na wyposażeniu antenę siatkową w cepce ale jest mało mobilna i chciałbym kupić taką jak wyżej. Zamontowałbym ją na stałe na maszcie i problem byłby z głowy  :hmm:

 

Witam,

jeśli zależy Ci na dobrej telewizyjnej antenie, posiadasz maszt z możliwością obrotu, a kręcenie anteną nie jest dla Ciebie problemem (można dokładniej wpasować się w sygnał z nadajnika), to proponuję zastosować np. antenę Telmoru.

 

post-8228-0-74519300-1369450947_thumb.jpeg

 

Jest to "dookólna" antena TV o bardzo dobrych parametrach, a jednocześnie bardzo dobrze wykonana, mająca opływowy kształt i łatwe mocowanie. Posiada bardzo dobrą skuteczność, przy niskim poziomie szumów i bardzo dobrym tłumieniu sygnałów niepożądanych, np. nadajników GSM. Posiada dosyć dobrze "wyważony" wzmacniacz, co nie zawsze ma miejsce w innych, podobnych produktach.

 

Porównując do anteny, o której myślałeś, ta jest raczej bardziej selektywna, daje lepszą jakość sygnału (1,5 dB mniejszy poziom szumów, a to dużo) itd.

 

P.S.

Szukając najlepszej oferty, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że antena występuje w dwóch wykonaniach: bez wzmacniacza (nazywana bierną lub pasywną) i ze wzmacniaczem. Pierwsza nazywa się "Telmor Digit", a druga "Telmor Digit Activa". Dodatkowo, każda z nich występuje w kolorze białym lub niebieskim. Oczywiście dla potrzeb mobilnych, trzeba kupić "Activę", najlepiej w kolorze białym.

:hej:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2013 o 11:38, BartoszK napisał:

Ja osobiscie moge polecic antene Funke DSC 500 SD - uzywam takiej w cepce... jest 3 modulowa, mozna zniej zrobic antene dookólną lub mniej lub bardziej kierunkową...

Sciaga rewelacyjnie, stojac na Przełeczy Kowarskiej lapałem płynnie Ślęze, Czarna Góre, Śnieżne, Wichów, sporadycznie Śrem (!) czy sasiednie Liberec, Cerna Hore czy Lobau...

 

Ja ją osobiscie dostałem do testów, a pozniej w prezencie od Emitela (kiedys z nimi wspolpracowałem), ale rok temu na niemieckim ebay'u chodzila po 100-120 Euro z kosztem wysylki to Polski, bo znajomy szukał, i jest warta tej ceny ...

Witam !

Masz rację, to bardzo dobra antena holenderskiej firmy. Należy do anten z dodatkowym pasmem VHF (niepełne).

Niestety, kosztowna i z tego co wiem, nie jest już od jakiegoś czasu produkowana. Zastąpił ją model "500E with Extensions".

:banan:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, na wszystkie te anteny spora cześć użytkowników będących w terenie narzeka. 

Powód jest prosty, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że im silniejsza kierunkowość, tym precyzyjniej musi być na nadajnik nastawiona. Nie każdy ma smykałkę i wyobraźnię by wiedzieć jak szukać.

W odległości 100km od domu , już na "obcych" nadajnikach zaczynają się kłopoty, szczególnie jak nie ma w pobliżu innych anten, którymi można się posłużyć do załapania kierunku. 

 

Te wskazane, świetnie się spisują zamocowane na balkonie raz na zawsze. 

Ot, taka lekka różnica. 

.

Osobiście wydaje mi się, że najlepiej spisywałaby się antena wielokierunkowa, powiedzmy w obrysie ośmioramiennej gwiazdy:

Wschód-zachód-północ-południe to 4 , oraz kolejne 4 o 45st. 

Fakt, połączyć to wszystko 8 kanałową zwrotnicą to już przedsięwzięcie ale antena byłaby idealna. Gdzie stoisz tam odbierasz, tylko że...

O ile można byłoby poskładać do kupy 8 ramion z direktorami, to kłopot byłby z reflektorami, to już potęguje rozmiary a chodzi przecież o minimalizację.

Dlatego nadal chyba najłatwiejsze do znalezienia sygnału będą anteny bezodbiciowe, mimo małego zysku netto. 

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku.

Racz zwrócić uwagę również na to, że antena kierunkowa daje jednak większy zysk energetyczny niż antena dookólna o podobnych gabarytach i mimo pewnych "upierdliwości" potrafi zapewnić odbiór w miejscach, w których antena dookólna tego nie zapewni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jeśli zależy Ci na telewizyjnej antenie kierunkowej i posiadasz maszt z możliwością obrotu, a kręcenie anteną nie jest dla Ciebie problemem, to proponuję zastosować antenę Telmoru.

 

attachicon.gifTelmor.jpeg

 

Jest to kierunkowa antena TV o bardzo dobrych parametrach, a jednocześnie bardzo dobrze wykonana, mająca opływowy kształt i łatwe mocowanie. Posiada bardzo dobrą skuteczność, przy niskim poziomie szumów i bardzo dobrym tłumieniu sygnałów niepożądanych, np. nadajników GSM. Posiada dosyć dobrze "wyważony" wzmacniacz, co nie zawsze ma miejsce w innych, podobnych produktach.

 

Porównując do anteny, o której myślałeś, ta jest bardziej selektywna, czyli posiada lepszą kierunkowość, o wiele lepszą jakość sygnału (1,5 dB mniejszy poziom szumów, a to dużo) itd.

 

P.S.

Szukając najlepszej oferty, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że antena występuje w dwóch wykonaniach: bez wzmacniacza (nazywana bierną lub pasywną) i ze wzmacniaczem. Pierwsza nazywa się "Telmor Digit", a druga "Telmor Digit Activa". Dodatkowo, każda z nich występuje w kolorze białym lub niebieskim. Oczywiście dla potrzeb mobilnych, trzeba kupić "Activę", najlepiej w kolorze białym.

 

Przykładowa oferta

Tym postem przkonałeś mnie :) a co myslisz o antenie dookólnej jaką np. ma 

kuzzb

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Telmora ze wzmacniaczem - rewelacja, do tego dlugi maszt. Jestem bardzo zadowolony, niestety kolor niebieski. Do odbioru uzywam tunera cyfrowego Wiwa 150, podaje napiecie na wzmacniacz z tunera (taka opcja). Naprawde polecam ta antene, super sygnal i wykonanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym postem przkonałeś mnie :) a co myslisz o antenie dookólnej jaką np. ma 

kuzzb

???

 

Witam !

Nie znam tej anteny   :niewiem:  , może Kolega, który ją kupił, podzieli się opinią o niej.

Z zasady jestem nieufny w stosunku do wyrobów, które nie posiadają podanych nawet typowych parametrów.

W tym przypadku po prostu nie wiem.

 

Należy brać pod uwagę to, co już było napisane, a wtedy anteny nie będą jakąś specjalnie skomplikowaną konstrukcją.

Inną antenę wybierze ktoś, kto cały czas przemieszcza się w różne miejsca, jeszcze inną wybierze ktoś jeżdżący zawsze w to samo miejsce, a jeszcze inną ktoś, kto stawia przyczepę tylko na działce. Tak samo będzie z jej kierunkowością, jak i posiadaniem wzmacniacza (aktywna lub pasywna). Wybierając antenę ze wzmacniaczem, nie należy wybierać wersji wzmocnienia samych wzmacniaczy powyzej 28 - 30 dB.

 

Wspomnę jeszcze o jednej sprawie, o której wcześniej zapomniałem napisać, a o której nikt do tej pory nie wspomniał.

W telewizji analogowej byliśmy przyzwyczajeni, że jakiekolwiek odbicia sygnału (zwłaszcza odbierają to anteny dookólne), natychmiast przekładały się na pogorszenie obrazu (np. jego zwielokrotnienie).

Otóż w przypadku DVB-T, jest dokładnie odwrotnie - wszelkie odbicia głównego sygnału dodają się do niego, w efekcie poprawiając jego odbiór. W przypadku anteny dookólnej, uwidoczni się to, jako jej zaleta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Telmora ze wzmacniaczem - rewelacja, do tego dlugi maszt. Jestem bardzo zadowolony, niestety kolor niebieski. Do odbioru uzywam tunera cyfrowego Wiwa 150, podaje napiecie na wzmacniacz z tunera (taka opcja). Naprawde polecam ta antene, super sygnal i wykonanie.

 

Witam !

Nie znam tej anteny   :niewiem:  , może Kolega, który ją kupił, podzieli się opinią o niej.

Z zasady jestem nieufny w stosunku do wyrobów, które nie posiadają podanych nawet typowych parametrów.

W tym przypadku po prostu nie wiem.

 

Należy brać pod uwagę to, co już było napisane, a wtedy anteny nie będą jakąś specjalnie skomplikowaną konstrukcją.

Inną antenę wybierze ktoś, kto cały czas przemieszcza się w różne miejsca, jeszcze inną wybierze ktoś jeżdżący zawsze w to samo miejsce, a jeszcze inną ktoś, kto stawia przyczepę tylko na działce. Tak samo będzie z jej kierunkowością, jak i posiadaniem wzmacniacza (aktywna lub pasywna). Wybierając antenę ze wzmacniaczem, nie należy wybierać wersji wzmocnienia samych wzmacniaczy powyzej 28 - 30 dB.

 

Wspomnę jeszcze o jednej sprawie, o której wcześniej zapomniałem napisać, a o której nikt do tej pory nie wspomniał.

W telewizji analogowej byliśmy przyzwyczajeni, że jakiekolwiek odbicia sygnału (zwłaszcza odbierają to anteny dookólne), natychmiast przekładały się na pogorszenie obrazu (np. jego zwielokrotnienie).

Otóż w przypadku DVB-T, jest dokładnie odwrotnie - wszelkie odbicia głównego sygnału dodają się do niego, w efekcie poprawiając jego odbiór. W przypadku anteny dookólnej, uwidoczni się to, jako jej zaleta.

No i Wasze opinie doprowadzily mnie do celu. Decyzja na Telmor Digit ACTIV :) Muszę miec wzmacniacz ponieważ antena będzie podłączona do laptopa z tunerem. Digit ma nawet fajny design :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku.

Racz zwrócić uwagę również na to, że antena kierunkowa daje jednak większy zysk energetyczny niż antena dookólna

...

Doskonale o tym wiem, tylko po prostu Marek, nie zrozumiałeś mnie :)

Miałem na myśli wielokierunkową a nie dookólną .

Wspominając o tym "marzeniu ściętej głowy", czyli o idealnej antenie wielokierunkowej, miałem na myśli... hm... jak to napisać...

No... 8 anten kierunkowych zlepionych do kupy ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

w przypadku DVB-T, jest dokładnie odwrotnie - wszelkie odbicia głównego sygnału dodają się do niego

...

Musze przyznać że tym stwierdzeniem mnie zaskoczyłeś.

Mógłbyś podać Krzysiek wiarygodne źródło tych informacji?

.

.

.

Temat fajny , szkoda Collins że zapodałeś go w tym dziale.

Może Koledzy Mode przeniosą.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze przyznać że tym stwierdzeniem mnie zaskoczyłeś.

Mógłbyś podać Krzysiek wiarygodne źródło tych informacji?

 

Źródło ? I do tego wiarygodne ... :niewiem:

Po prostu, tak jest.

To wynika z samej zasady i właściwości sygnału stosowanego w DVB-T.

Jak wiadomo, jest to fala sygnału tv, modulowana cyfrowo.

Stosuje się modulację wielowstęgową COFDM.

Myślę, że teoretyczna rozmowa o "budowie" oraz właściwościach tego sygnału, nie jest potrzebna - znacznie przekracza ramy forum karawaningowego. Sam też musiałbym odświeżyć sobie temat, bo minęło juz sporo czasu, od chwili, gdy się tym interesowałem, a ilość czasu mi na to nie pozwala

Oczywiście, jeśli Cibie to zainteresowało, oraz dla chętnych, chcących zgłębiać zagadnienie, na pewno znajdzie się w necie sporo informacji. Podpowiem tylko, jakich użyć słów w wyszukiwaniu: OFDM, Multipath, DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.