Skocz do zawartości

Solar do grzania wody


Rekomendowane odpowiedzi

takie cudo trafiłem

http://allegro.pl/kolektor-sloneczny-st-rtts-mini58-800-15l-sezonowy-i3239529562.html

 

"

Kolektory ST mini są idealnym rozwiązaniem do stosowania tam, gdzie potrzebujemy niewielkich ilości cieplej wody użytkowej. Do stosowania na łodziach, jachtach, kampingach, ogródkach działkowych, w domkach letniskowych, itd.

Specjalistyczny solar o bardzo małych wymiarach wraz ze zbiornikiem 15l.

Rury vacum o 58 mm i długości 800 mm.

 

Parametry:

Wymiary: dł. 800 mm x szer. 820 mm x wys. 730 mm

Waga: 18 kg"

 

:hmm:

 

alternatywa dla bojlera :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Fajna sprawa Kondziu ale kolejny klamot do wożenia i dodatkowo dość delikatny ja polecam tradycyjnie na gaz.

 

ło matko i córko kogo tu przywiało :look:

 

Rafałku, pokazałem jako ciekawostkę bardziej ;)

 

ps spotykamy się za 2tyg w "oazie", wujek moher już tam ....  :skromny: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

A mi przyszedł do głowy taki pomysł by wykorzystać klamot, który i tak jest na dachu - czyli panel fotowoltaiczny, ale nie do tego by korzystać z prądu, który z niego pochodzi, ale wykorzystując powierzchnię panelu.

 

Panel to duża powierzchnia i do tego ciemna, która się grzeje - a gdyby tak pod niego podkleić wężownicę z węża? Woda w wężu powinna się ładnie podgrzać.

Dodałbym do tego jeszcze pompkę by zapewnić obieg i kumulację ciepłej wody.

Dodatkową zaletą rozwiązania byłoby chłodzenie samego panela, który chłodzony jest bardziej efektywny.

 

Poniżej grafika jak to sobie wyobrażam. Część tego systemu już działa, tzn. Mam w przyczepie 2 zbiorniki wody i dwie pompy. Pompa drugiego zbiornika ma osobny włącznik na czas kąpieli, a do zbiornika wlewam mieszaną wodę zimną z ciepłą z czajnika.

 

 

ogrzewanie_wody.png

Edytowane przez adicom (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adicom,

pierwszy i podstawowy problem jaki widzę to powierzchnia styku węża z panelem. Jako, że jest on okrągły, to stykał by się on z płaskim panelem w kilku procentach powierzchni:

 

post-20089-0-21148400-1512585336_thumb.jpg

 

Tak więc to co by zyskał tymi kilkoma procentami oddałby pozostałymi 90 %. Dlatego też trzeba by zastosować jakiś element zwiększający powierzchnię styku węża z panelem:

 

post-20089-0-80113700-1512585375_thumb.jpg

 

Druga sprawa, to długość przewodów. W moim przypadku byłaby to długość przynajmniej 5 metrów w jedną stronę, co przy powrocie ciepłej wody powodowało by utratę jej ciepła. Można by pomyśleć oczywiście o odpowiedniej izolacji. Drugi powiązany temat to objętość wodna 10 metrów węża plus to, co siedzi pod panelem. W zależności oczywiście od grubości, będzie to jakiś tam ciężar i dla niektórym może to mieć znaczenie.

 

Trzecia sprawa to jak sam wspomniałeś konieczność cyrkulacji wody. Pytanie, czy energia zużyta na ciągłą cyrkulację nie zniweluje zysku z cieplejszej wody?

 

 

Abstrachując od powyższego, temat ciekawy i będę dopingował Ciebie, jeżeli będziesz miał to wdrożyć w życie. Bo bez empirycznego sprawdzenia rozwiązania chyba nikt do końca nie wie, jak to się zachowa. Ja myślałem jeszcze o dedykowanym panelu tylko do podgrzewania wody lub o podgrzewaniu wody przez obydwa panele na raz.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lbuster, dzięki za konstruktywne uwagi. Kwestia montażu wężownicy też mnie zastanawia. Mam klej termoprzewodzący i najchętniej bym zrobił tak jak proponujesz, ale to i tak jak Słońce wroci. Tymczasem zbuduję tożsamy układ wykorzystujący inne źródło ciepła dostępne w przyczepie. Tak jak piszesz: dopiero wykonanie układu daje odpowiedzi na wiele pytań - ostatnio wybudowałem wężownice zrobioną z miedzianych rurek od przewodów hamulcowych - do piecyka Truma. Woda przepuszczana przez taka wężownice nagrzewała się na chwile pozostając w układzie do temperatury wrzenia. W przepływie tylko poczatkowo była ciepła, ale przy cyrkulacji i wymieniając cieplo do zasobnika myślę, że spokojnie się ciepła woda uzbiera :) Cyrkulację chce robić inteligentnie - czyli gdy porcja wody osiągnie właściwą temperaturę. Układ jest otwarty, więc zagrzanie wody bez cyrkulacji też niczego złego nie spowoduje. Sama wężownica w trumie to pozostałość po próbach z bateria ogniw Peltiera do wytwarzania prądu - tutaj fizyka wygrała - efektywnie dało się z tego może tylko telefon ma USB ładować, ale tp inna historia. Sam sterownik z czujnikami temperatury działa już non-stop w przyczepie - mogę po Wi-Fi a nawet przez Internet sprawdzać cały czas temperatury wewnątrz i na zewnątrz przyczepy oraz napięcie na akumulatorze. Układ za 30 zl z własnym oprogramowaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe masz pomysły.

Łącząc te dwa rozwiązania, czyli ogrzewanie wody z piecyka i ogrzewanie wody z panela można by zaspokoić większość przypadków, gdy potrzebujemy ciepłą wodę. Czyli w lato z ładną pogodą z solarów a wiosną i jesienią piecykiem, gdy i tak z reguły dogrzewamy się nim w nocy. Pomiędzy pozostaną jeszcze krótkie okresy czasu, gdzie ani się jeszcze nie dogrzewasz trumą ani nie ma już warunków pogodowych do ogrzania wody przez słońce. Wtedy by pozostawała przetwornica i elektryczny boiler. Ale tu jest wymagany duży aku i mocny solar.

 

U mnie instalacja jest raczej zamknięta (pompki wody) i cyrkulacja musiałaby być non stop. Tak więc musiałbym znaleźć taką z małym przepływem i małym zapotrzebowaniem na prąd. Pozostaje jeszcze problem, gdy nie potrzebuje ciepłej wody a piecyk działa. Więc albo nadal musiałaby cały czas działać cyrkulacja albo trzeba by spuścić wodę z tego obiegu.

 

Dodatkowo boję się robić jakiekolwiek przeróbki w instalacji gazowej i jej urządzeniach. Nie zmienia to faktu, że zainteresowany jestem, jak Ty umieściłeś tą wężownicę w piecyku.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam do kolegów pytanie : czy robiliście eksperyment zasilania małego bojlera powiedzmy 20L z grzałką 1,5 KW / 230V z akumulatora poprzez najprostszą przetwornicę 12V= / 230V ; lub inne moce grzałek  i jakie były efekty w praktyce ( czas nagrzania , jaka pojemność aku itp ) Temat mnie interesuje bo potrzebuję ciepłą wodę na łodzi motorowej napędzanej silnikiem 9,9 lub większym z alternatorem.

Pozdowionka :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy nie potrzeba wody a piecyk działa to jest tylko taki efekt, że parujaca woda trochę hałasuje zanim cała wydostanie sie z powrotem do zbiornika. Układ jest otwarty więc nie ma strachu. Zdjęcie wężowniczki doślę jak będę przy komputerze - jej instalacja nie ingeruje w żaden sposób w układ gazowy. To rurka od przewodów hamulcowych wbita miedzy kilka żeberek Trumy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam do kolegów pytanie : czy robiliście eksperyment zasilania małego bojlera powiedzmy 20L z grzałką 1,5 KW / 230V z akumulatora poprzez najprostszą przetwornicę 12V= / 230V ; lub inne moce grzałek  i jakie były efekty w praktyce ( czas nagrzania , jaka pojemność aku itp ) Temat mnie interesuje bo potrzebuję ciepłą wodę na łodzi motorowej napędzanej silnikiem 9,9 lub większym z alternatorem.

Pozdowionka :hej:

Osobiście słabiutko to widzę: z aku przez przetwornicę 12/230 przy 1,5 kW grzałce. Wychodzi coś około 120 A poboru prądu z aku no i przetwornica tyż musiałaby być odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście słabiutko to widzę: z aku przez przetwornicę 12/230 przy 1,5 kW grzałce. Wychodzi coś około 120 A poboru prądu z aku no i przetwornica tyż musiałaby być odpowiednia.

Chyba coś nie tak bo 1500W przy 230 bierze około 6,5 A  to by aż tak ciągnęła przetwornica z aku - przy 120A to można spawać :skromny:

Są grzałki na 12V po 100 + 200 + 200 W co pociągnie 42 A ale w jakim czasie nagrzeje powiedzmy do 45 stopni 20 L w praktyce ?

z drugiej strony to faktycznie może i tyle pociągnąć bo watów grzałki nie oszukasz + straty na przetwornicy :look:

Edytowane przez janm (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak by nie kombinował to d....a z tyłu :( rozważamy jeszcze zamontowanie w którejś z bakist agregatu 2KW i to by rozwiązało problem ale ten hałas  :sciana: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.