Skocz do zawartości

Bezpiecznik na zasilaniu przyczepy


petek

Rekomendowane odpowiedzi

@kiszon, żeby zastosować w praktyce wzór na obliczenie spadku napięcia, trzeba by znać dokładną długość przewodu zasilającego, jak i przewodu masy, która bywa krótsza. Ponadto trza by uwzględnić straty na wszelkich połączeniach, a nie jest ich mało: podłączenie accu, bezpiecznik, wtyczka, przełącznik w lodówce, łączenie masy itd itd.

Ja po prostu dokonałem pomiaru miernikiem i wyszedł mi taki wynik :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wycięcie nawet połowy żyłek w celu podłączenia przewodu do wtyczki nie ma praktycznie ŻADNEGO znaczenia dla spadku napięcia
brawo kolego ...
Spadek napięcia jest zależny w 95% od długości kabla oraz jego przekroju
i jeszcze jednego mocy .. znaczy jaki prad tym przewodzikiem chcemy przeslac... (!). ... a z tymi % badzmy ostrozni... ale te twoje 4mm na masie to dobry pomysl..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast bawić się zakładając drugą wtyczkę proponuję zamianę jej na 13-

to pinową i zrobienie całej instalacji na jednym gnieżdzie, a zabezpieczenie założyć wewnątrz przyczepy w pobliżu już istniejących innych zabezpieczeń. nie ma wówczas problemu z szukaniem właściwych bezpieczników. bezpośrednio na akumulatorze powinno w takiej sytuacji być zabezpieczenie 20-to voltowe tylko dla tego obwodu. średnica kabla min. 2,5 mm2. należy pamiętać również o podłączeniu masy, powinna być "puszczona" osobnym kablem, również 2,5 mm2.

poza tym kabel, który posiadasz możesz wykożystać do podłączenia światła cofania. domyślam się, że nie posiadasz mając wtyczkę 7-mio pinową. pozdrawiam

 

Nie za bardzo da się wyznaczyć średnicę kabla w milimetrach kwadratowych. Prąd bezpieczników ma wymiar amper a nie wolt. A przewód masy winien mieć przekrój znacznie większy od pozostałych, bo nim płynie cały (lodówka, światła i inne odbiorniki) powrotny prąd do akumulatora. Całą sprawę najlepiej załatwić gniazdem 13-ką. Ni ma wtedy dodatkowych wyłączników o których trzeba pamiętać, bo lodówka itd itd.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie czytałeś tego tematu od początku, wcześniej podany był wzór na spadek napięcia w zależności od przekroju kabla :ok:

 

A co do kierunku przepływu prądu, to jest akurat odwrotnie. Prąd płynie od "-"do "+" :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie czytałeś tego tematu od początku, wcześniej podany był wzór na spadek napięcia w zależności od przekroju kabla :ok:

 

A co do kierunku przepływu prądu, to jest akurat odwrotnie. Prąd płynie od "-"do "+" :ok:

 

Przeczytaj swój tekst do którego przesłałem komentarz. Nic o spadku napięcia nie piszę, a zwracam jedynie uwagę na poważne błędy rzeczowe: odkąd średnicę podaje się w milimetrach kwadratowych a napięcie w amperach. A co kierunku prądu to elektrotechnice są przejęte dwa kierunki prądu: mowny (od + do -) i rzeczywisty ( tak jak piszesz) obydwa mają historyczne uwarunkowania i do wszelkich obliczeń i potocznie przyjmuje się kierunek umowny. I tu NIE MASZ RACJI

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ja napisałem tekst, który skomentowałeś :ok:.

Fakt, gość pomylił się w tym poście, nie zauważyłem tego nawet.... W każdym razie dla mnie od początku mojej skromnej edukacji prąd płynął ZGODNIE Z ZASADAMI FIZYKI- czyli od - do + :ok:

Nie mam wykształcenia elektrotechnicznego, więc nie znam szczegółów, o których piszesz - jakież to uwarunkowania historyczne przemawiają za tym, że umownie jest odwrotnie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arnie oraz ed- lodówce jest wszystko jedno w którą stronę prąd płynie, najważniejsze, aby zapewnił jej na wejściu odpowiednie napięcie i wymaganą ilość amperów. I do zapewnienia tych parametrów dobiera się przekrój przewodów zasilających w czym są zgodne elektrotechnika i fizyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ja napisałem tekst, który skomentowałeś :ok:.

Fakt, gość pomylił się w tym poście, nie zauważyłem tego nawet.... W każdym razie dla mnie od początku mojej skromnej edukacji prąd płynął ZGODNIE Z ZASADAMI FIZYKI- czyli od - do + :ok:

Nie mam wykształcenia elektrotechnicznego, więc nie znam szczegółów, o których piszesz - jakież to uwarunkowania historyczne przemawiają za tym, że umownie jest odwrotnie.

pozdrawiam

 

Mylisz się, jeżeli nie pamiętasz lekcji fizyki, to wystarczy pogooglować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd elektryczny płynie UMOWNIE od + do - i nie powinno nas interesować w którą stronę przemieszczają się elektrony. Będąc zbyt dociekliwym można by popaść w paranoję - mało kto wie, że elektrony przemieszczają się wzdłuż przewodnika z prędkością milimetrów na sekundę. Jeśliby wysunąć z tego zbyt pochopne wnioski doszliśmy by do wniosku, że wszelkie urządzenia elektroniczne nie mają prawa działać. Nadgorliwość jest gorsza od nazimu!

Raz na zawsze - prąd płynie od + do - i koniec, kropka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ja napisałem tekst, który skomentowałeś :ok:.

Fakt, gość pomylił się w tym poście, nie zauważyłem tego nawet.... W każdym razie dla mnie od początku mojej skromnej edukacji prąd płynął ZGODNIE Z ZASADAMI FIZYKI- czyli od - do + :ok:

Nie mam wykształcenia elektrotechnicznego, więc nie znam szczegółów, o których piszesz - jakież to uwarunkowania historyczne przemawiają za tym, że umownie jest odwrotnie.

pozdrawiam

 

Najpierw (błędnie) teoretycznie określono kierunek prądu i dla niego ustalono zasady strzałkowań spadków napięć a potem udowodniono doświadczalnie jak naprawdę to jest (odwrotnie do teoretycznego) A w fizyce zawsze było od + do - . Wierz mi, a jeżeli nie to zerknij do książki, zachęcam i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd elektryczny płynie UMOWNIE od + do - i nie powinno nas interesować w którą stronę przemieszczają się elektrony. Będąc zbyt dociekliwym można by popaść w paranoję - mało kto wie, że elektrony przemieszczają się wzdłuż przewodnika z prędkością milimetrów na sekundę. Jeśliby wysunąć z tego zbyt pochopne wnioski doszliśmy by do wniosku, że wszelkie urządzenia elektroniczne nie mają prawa działać. Nadgorliwość jest gorsza od nazimu!

Raz na zawsze - prąd płynie od + do - i koniec, kropka!

 

los_sandalos - to nie nadgorliwość tylko wiedza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fju fju .. eljektriki siem rozpisali :ok:)..... easy panowie.. czy to wazne??? glupoty wypisujecie o doborze przewodow a o elekrony i plusy i minusy sie klocicie... Pan Lepciak ma racje ze lodowie jest to obojetne jak malo co ... zreszta jak wielu innym urzadzeniom w przyczepie.. tak wiec proponuje skonczyc te wymadrznie i licytacje na "wiedze". proponuje :ok: i wrocic do tematu... bo zaraz sie f030.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz na zawsze - prąd płynie od + do - i koniec, kropka!

Prawda jest taka:

W fizyce umowny kierunek przepływu prądu: od + do -.

 

Rzeczywisty kierunek przepływu prądu : od - do +.

 

i koniec kropka :]:ok:

Swoją drogą po co te dwa kierunki, nie mam pojęcia :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą po co te dwa kierunki, nie mam pojęcia :ok:

Tak jak ktoś już to napisał powód jest historyczny :ok: - tak jak inni proponuję powrót do tematu :] czyli zasilanie lodówki i bezpiecznik :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fju fju .. eljektriki siem rozpisali :ok:)..... easy panowie.. czy to wazne??? glupoty wypisujecie o doborze przewodow a o elekrony i plusy i minusy sie klocicie... Pan Lepciak ma racje ze lodowie jest to obojetne jak malo co ... zreszta jak wielu innym urzadzeniom w przyczepie.. tak wiec proponuje skonczyc te wymadrznie i licytacje na "wiedze". proponuje :ok: i wrocic do tematu... bo zaraz sie Obrazek

 

Masz w 100% racę, wszystkim odbiornikom prądu jest wszystko jedno, w którą płynie prąd, byle tylko działały - w szczególności nasze lodówki - uważam - bez wymądrzania - iż forum jest tez po aby czasami czegoś się dowiedzieć ja tak między innymi odbieram wszystko co inni piszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.