Skocz do zawartości

Lama gazowa Knaus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

W moim Knausie Monsunie (1970) brakuje "żarnika" przy lampie gazowej. Nie mam pojęcia jak ów "żarnik" powinien wyglądać i nie mogę nigdzie znaleźć info na temat tych lamp. Czy ktoś z was wie czego i gdzie szukać? W mojej lampie gazowej ostała się jedynie biała oprawka z gwintem, sugerującym, że coś powinno być na niego nakręcone :) Po podpaleniu gaz pali się równym płomieniem, czyli cała instalacja jest jak najbardziej sprawna.

Pozdrawiam :)

Jeśli masz taką lampkę to potrzebujesz na tą  ceramiczną sztycę "skarpetki" 

post-8248-0-98027700-1368570897_thumb.jpg

"skarpetka" to specjalna plecionka - woreczek . który zakłada się na ceramiczną sztycę i zaciąga sznureczkiem. 

Po pierwszym odpaleniu lampy nie wolno dotykać  "skarpetki" bo jest jak z pajęczyny i rozsypie się w palcach . Mimo to w tym stanie dopiero działa prawidłowo i bardzo długo.

Skarpetkę  ową  możesz kupić  w sklepach sportowych do lamp gazowych krajowej produkcji nakręcanych na butle.

Ps.

Pokrętło z pręcikiem po lewej stronie palnika lampy to zapalnik na kamień  od zapalniczek.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)

Jeśli masz taką lampkę to potrzebujesz na tą  ceramiczną sztycę "skarpetki" 

attachicon.gifgazlampkaJPG.JPG

"skarpetka" to specjalna plecionka - woreczek . który zakłada się na ceramiczną sztycę i zaciąga sznureczkiem. 

Po pierwszym odpaleniu lampy nie wolno dotykać  "skarpetki" bo jest jak z pajęczyny i rozsypie się w palcach . Mimo to w tym stanie dopiero działa prawidłowo i bardzo długo.

Skarpetkę  ową  możesz kupić  w sklepach sportowych do lamp gazowych krajowej produkcji nakręcanych na butle.

Super :) Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

Dokładnie taką lapkę posiadam. Mam jeszcze jedno pytanie. Mam uszkodzoną tą plecioną nakładkę która jest u ciebie na zdjęciu. Czy jest szansa dokupić taką? Jeśli nie, to czy musi być jakiś specjalny materiał do uzupełnienia / wymiany uszkodzonego? Domyślam się że jakiś wysoce niepalny... Jako że w temacie jestem kompletnie zielony - może sprawdziliście już jakieś "zamienniki"?

Pozdrawiam :)

PS: Za info o zapalniku również dziękuję, sprawdzałem, że nie działa, jednak na kamień od zapalniczki nie wpadłem :) Jutro pokombinuję. Swoją drogą właśnie się zorientowałem, że założyłem wątek o lamie gazowej...

Edytowane przez gooleever (wyświetl historię edycji)

Klosz wykonany jest z plecionki z włókna szklanego i czymś  niepalnym utwardzona . Możesz zastąpić  siatką podtynkową  z włókna. Taką jaką  daje się  na styropian na elewacji. Pod warunkiem że też  jest wykonana ze szklanego włókna  bo podobno już produkują z czego innego i jak to z niepalnością to nie wiem. W prawdzie proponowana siatka ma większe oczka to w dwie warstwy z małym przesunięciem miało by może nawet ładniejszy efekt. 

Na dokupienie oryginału raczej niema szans.

Ps. Uzupełnij swój profil. Może wiedząc skąd jesteś   nasza rozmowa przebiegła by od razu  inaczej . Mam na myśli że jeśli mieszkasz w okolicach 3miasta to możesz do mnie podjechać , a dam Ci tę " lamę "   ;)  ze zdjęcia. 

Tak na marginesie to fajnie że chcesz wskrzesić tę zabytkową  "lamę" ale nie polecam w obecnych czasach z niej korzystać. Zawsze bezpieczniejsza będzie nawet latarka ledowa. Zwłaszcza nad spaniem. Wspominana skarpetka rozżarza się do czerwoności a przy tym jak pisałem jest bardzo delikatna . W czasach użytkowania tych lamp nie raz miałem sytuacje że uderzona sypała mi żarzące części skarpetki na spanie albo na stół. Strącenie ćmy gazetą  z klosza potrafiło zainicjować  nieprzyjemne akcje :) Poza tym zapaszek i spaliny gazu pod sufitem przyczepy. 

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)

Informacje uzupełnione :)

Jak widzisz do Trójmiasta kawałek mam, ale jeśli będę w okolicy to nie omieszkam się odezwać :) Jeśli nie jest Ci potrzebny ów klosz to z wielką chęcią go przygarnę :) Póki co pobawię się z siatką o której pisałeś. Swoją drogą poprzedni właściciel załatał klosz okleiną do drewna... Mam nadzieję, że nie używał jej w takiej postaci :)

PS: Oglądałem kilkukrotnie zdjęcia Twoich zmagań z Passatem, jestem pod ogromnym wrażeniem. Po sezonie też zamierzam zająć się konserwacją/naprawą konstrukcji, bo pare miejsc sugeruje potrzebę remontu :) Chociaż w temacie przyczep kempingowych moje doświadczenie zaczęło się dwa tygodnie temu ;), to miałem okazję postawić już dwa domki letniskowe więc może dam sobie radę :) Przynajmniej (jeśli oczywiście pozwolisz) już wiem kogo się poradzić kiedy będę leżał obok przyczepy i płakał z bezradności :P Raz jeszcze wielkie dzięki za pomoc, jutro wyruszam na poszukiwanie "skarpetek" :)

Ad. użytkowania w dzisiejszych czasach ;) Mam agregat prądotwórczy więc rzadko kiedy będę jej używał, ale awaryjnie lepiej żeby była, jak już inne źródła światła odmówią pracy :) Także reaktywacja zdecydowanie w charakterze "wyjścia awaryjnego" niż wiodącego źródła światła :)

Edytowane przez gooleever (wyświetl historię edycji)

Może zamiast poszukiwać , każ  sobie dostarczyć do domu  :) 

http://allegro.pl/koszulka-zarowa-do-lamp-gazowych-luxor-i3183911773.html

Z tą  pomocą  "wal" śmiało. Chętnie pomogę  w miarę  możliwości komuś kto wskrzesza podobną  do mojej staruszki , zwłaszcza z tej samej "stajni".

Pozdrawiam i powodzenia. 

• 10 lat później...