Skocz do zawartości

Po co 12 V ???


szablasty

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 274
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

Mam pytanie: skąd pomysł dołożenia paneli ?

Oczywiście pamiętaj o obiecanym opisie działania po zakończeniu sezonu :ok:

Przypuszczam, że będzie to dobry przykład, a im takich praktycznych opisów w temacie, tym lepiej.

Każdy będzie mógł porównać rozwiązania i przemyśleć własne potrzeby.

 

:hej:

Pomysł d dołożeniem solarów jest dla mnie oczywisty.

Po pierwsze zmieniłem pojazd i nowy właściciel mojej przyczepki może się cieszyć z instalacji solarnej.

Panel z LEDONU 95W, wyśmienicie sprawdził się w Grecji i nigdy nie brakło nam energii.

W tym roku Skandynawia i obawiam się, że te 95 W to byłoby za mało.

W pierwszej wersji chciałem mieć 2 panele po 130W na dachu. Niestety, ze względu na brak miejsca nie jestem w stanie ich upchać na dachu, stąd decyzja o zakupie 3 paneli po 100W. Dwa na dachu a trzeci mniej więcej taki jak na zdjęciach.

post-1214-0-94517800-1369599850_thumb.jpgpost-1214-0-51613500-1369599851_thumb.jpgpost-1214-0-00170900-1369599852_thumb.jpgpost-1214-0-03705600-1369599853_thumb.jpg

post-1214-0-47905100-1369599852_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........

 

Żeby cała impreza miała sens myślę, że powinienem od razu założyć przetwornicę z pełnym sinusem by ładować baterie aparatów foto, podłączyć kompy (chyba, że zasilacz 12V), czy mieć możliwość podłączenia suszarki do włosów.

Z przetwornicy powinna być też zasilana lampka nad drzwiami, która niejednokrotnie długo się świeci. To może rozwiązać ewentualny problem nadmiaru prądu.

 

Mam też antenę sat na dachu. Co prawda z wożenia TV wyrosłem jakieś trzy lata temu, ale kto wie, może kiedyś znów dorosnę.

Do tego co wyżej wymieniłeś nie jest potrzebny pełen sinus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest zadaniem regulatora?

Nie każdy regler ma to w układzie. Poza tym w regulatorze masz jedno wejście pod panel/panele,  a ich może być  podłączone pod to wejście wiele i każdy z nich wzajemnie od siebie przydało by się  odseparować  zewnętrzną  diodą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem ile zużywam prądu. Od wtorku do niedzieli 21kW. Trzeba dodać, że na 220 chodziła lodówka. czajnik i komputery. Wynika z tego, że średnie dzienne zapotrzebowanie to 4 kW. Przypuszczam, że gro z tego to właśnie lodówka i czajnik.

 

Podczas wyjazdu i w domu mover popracował. Zobaczymy ile pożre ładowanie aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł d dołożeniem solarów jest dla mnie oczywisty.

 

Pytałem się tylko dlatego, ponieważ wcześniej pisałeś, że posiadany w zupełności wystarczał.

Super pomysł z tym panelem w formie stolika  :bravo: 

Dla osób, które nie chcą, bądź nie mogą zamontować paneli na dachu będzie

świetną inspiracją :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem ile zużywam prądu. Od wtorku do niedzieli 21kW. Trzeba dodać, że na 220 chodziła lodówka. czajnik i komputery. Wynika z tego, że średnie dzienne zapotrzebowanie to 4 kW. Przypuszczam, że gro z tego to właśnie lodówka i czajnik.

 

Podczas wyjazdu i w domu mover popracował. Zobaczymy ile pożre ładowanie aku.

 

Masz rację - lodówka zużywała Ci max ok. 3 kWh / dobę (zakładając, że termostat nie wyłączał grzałki), reszta urządzeń ok.1,2 kWh.

Ten pomiar, nic Ci jednak nie daje w kwestii potrzeb solarnych. Gdybyś go zrobił bez tych właśnie urządzeń, to znałbyś dokładnie średnie zapotrzebowanie na energię przez komputery i ew. T-TEB, oświetlenie, pompkę wody.

Mimo tego, jest to jednak pewien obraz zużycia energii, który potwierdza poprzednie założenia teoretyczne.

Poprzednio (post #73) wyliczyłem Ci przybliżone zapotrzebowanie na energię z akku.

W wyliczeniu uwzględniłem oczywiście średnią sprawność przetwornicy i akumulatora.

Biorąc pod uwagę to, co teraz napisałeś - wszystko się potwierdza.

Zakładając, że Twój czajnik ma grzałkę 2kW i że używałeś go 4 razy na dobę, to zużywał on ok. 0,7kWh / dobę.

Twoje dzienne zużycie: 4,2 kWh  Przy zasilaniu przyczepy z akumulatora, lodówka będzie pracować na gazie. Również wodę będziesz gotował na kuchence gazowej, dlatego nie należy w obliczeniach uwzględniać lodówki i czajnika.

4,2 - 3,7 (lodówka i czajnik) = 0,5

Te 500 W, które pozostały, będzie pokrywane z akku (ok. 41 Ah / dobę), czyli dokładnie tyle, ile podałem Ci poprzednio. Po uwzględnieniu sprawności układu, będzie to właśnie ok. 55 Ah do uzupełniania przez panel solarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ od jutra wchodzi unijna zmiana ceł na chińskie panele zamówienie zostało złożone. Panele mogą podrożeć o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Unia twierdzi, że Chińczycy stosują dumping sprzedając panele poniżej kosztów produkcji w wyniku czego wszyscy producenci solarów w Niemczech splajtowali. Okazało się, że na naszym rynku są też panele japońskie, ale 2 razy droższe od chińskich a mające dokładnie te same parametry.

 

Zamówienie złożyłem w Modernhomie, nikt z konkurencji nie był w stanie przedstawić lepszej oferty. Zamówiłem panel 130W, regulator Tracer z systemem MPPT, przetwornicę sinusoidalną 300 W i oczywiście wszystkie materiały montażowe. Cena zachęcająca więc czas na elektrownię na dachu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ od jutra wchodzi unijna zmiana ceł na chińskie panele zamówienie zostało złożone.

Skąd masz taką wiadomość ?

 

Panele mogą podrożeć o kilkanaście do kilkudziesięciu procent.

Myślę, że jednak do tego nie dojdzie. Tendencja cały czas jest spadkowa, a panele wciąż zbyt drogie.

Podobne sytuacje bywały już z wieloma rzeczami, gdy sprzedaż była słaba.

 

Zamówienie złożyłem w Modernhomie, nikt z konkurencji nie był w stanie przedstawić lepszej oferty. Zamówiłem panel 130W, regulator Tracer z systemem MPPT, przetwornicę sinusoidalną 300 W i oczywiście wszystkie materiały montażowe. Cena zachęcająca więc czas na elektrownię na dachu:)

 Gratuluję decyzji :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest na rzeczy z tymi cłami. 

 

http://biznes.onet.pl/ke-nalozyla-cla-karne-na-panele-sloneczne-z-chin,18491,5532735,news-detal

 

O sprawie wiadomo było od dawna i od początku tego roku ceny solarów zaczęły rosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w radiowej jedynce o 22 szeroko omawiano problem. Unia już od dawna atakowała Chiny za ceny dumpingowe paneli. W tej chwili ceny chińskich paneli są niższe niż koszty produkcji w Europie. Niemcy zamknęli wszystkie fabryki produkujące panele więc zapadła decyzja o wprowadzeniu wysokich ceł od dzisiaj. Chiny w ramach odwetu wprowadziły zakaz importu win z Europy!

 

Faktycznie, gdy porównywałem ceny, francuskie panele są droższe o 50%, japońskie o 100%. Parametry mają identyczne. Wszystkie panele 130W mają już wbudowane dwie diody, o których pisaliśmy wcześniej. Wszystkie panele mają dokonywany pomiar parametrów dokonywany przez sprzedawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.