Skocz do zawartości

Po co 12 V ???


szablasty

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 274
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Bo jak masz cień do połowy przyczepy to jeden panel może pracować na 10-20% a drugi na 100%. Pojedyńczy w cieniu zawsze na 10-20%.

Soilar to bateria szeregowo połączonych ogniw (źródeł prądowych) a wydajność prądowa całości będzie równa wydajności najsłabiej oświetlonego ogniwa.

Edytowane przez marmur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie neguję wyższości regulatora MPPT nad PWM. Ale w przypadku pojedynczego panela o znamionowym napięciu 12V zysk będzie prawie żaden, bo Współczynnik PWM będzie wynosił prawie zawsze 100%. Oczywiście regulator PWM w żaden sposób nie poradzi sobie  z wydajnością w przypadku baterii o wyższych napięciach.

 

A stojąc w "lekkim" cieniu lepiej jest mieć na dachu 2 mniejsze solary niż jeden większy.

 

Wśród paneli, o których rozmawiamy, nie ma takich o znamionowym napięciu 12 V.

 

Bo jak masz cień do połowy przyczepy to jeden panel może pracować na 10-20% a drugi na 100%. Pojedyńczy w cieniu zawsze na 10-20%.

 

Marek, skąd przeświadczenie, że mając dwa panele na dachu, cień zawsze będzie jeden omijał ?

Pamiętajmy, że dla porównań rozpatrujemy identyczną moc paneli, czyli nie 100 plus 50, tylko 100 i 100.

Śmiem twierdzić, że w przypadku budżetowych paneli (raczej o takich cały czas rozmawiamy), zasłonięcie np. 6 ogniw panela 100 W może być mniej uciążliwe, niż zasłonięcie również 6 ogniw (np. po 3) w dwóch panelach 50 W (wszystko zależy od producenta).

 

[...] wydajność prądowa całości będzie równa wydajności najsłabiej oświetlonego ogniwa.

 

Raczej sekcji ogniw.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale ja mam miejsce 1,6 x 0,8 m więc wielkiego pola manewru nie mam:(

 

W zasadzie masz, możesz zamontować też 130 W, ale wtedy MPPT 10 A będzie zbyt "mały", musiałby być 20 A.

To już koszt większego panelu i większego regulatora.

 

Nikt nie montuje panela na dachu (bez znaczenia, jednego czy kilku), aby stać w cieniu - to raz, a dwa:

zrób bilans energetyczny dziennego zapotrzebowania na energię i prawie wszystko będzie jasne.

Jaki i ile urządzeń, jakiej mocy, pracuje w budce, przez jaki okres czasu.

 

Jak już pisałem, w przypadku solarów, złotej recepty nie ma. U każdego będzie inaczej i każdy ma własne oczekiwania oraz przemyślenia.

 

Z tego, co piszesz, widzę, że idziesz w dobrym kierunku. Być może niepotrzebnie się obawiasz, że 100 W będzie zbyt mało :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest instalacja 12V w całej cepce, Na 220 mam lampkę na zewnątrz nad drzwiami. Praktycznie nadmuch idzie cały czas w nocy, bo albo z termą albo ze świeżym powietrzem. Prócz oświetlenia idą 2 laptopy i są ładowane baterie do aparatów i GPSów więc dużego zapotrzebowania nie mam. Swój prąd pobiera mover, ale to jednorazowa sprawa. Mam natomiast licznik prądu więc sprawdzę na najbliższym wyjeździe ile mi nabije w ciągu 24 godzin i będzie wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest instalacja 12V w całej cepce, Na 220 mam lampkę na zewnątrz nad drzwiami. Praktycznie nadmuch idzie cały czas w nocy, bo albo z termą albo ze świeżym powietrzem. Prócz oświetlenia idą 2 laptopy i są ładowane baterie do aparatów i GPSów więc dużego zapotrzebowania nie mam. Swój prąd pobiera mover, ale to jednorazowa sprawa. Mam natomiast licznik prądu więc sprawdzę na najbliższym wyjeździe ile mi nabije w ciągu 24 godzin i będzie wszystko jasne.

 

Nadmuch masz oryginalnie Trumy ? Jest zasilany z sieci 230 V, czy z 12 V ?

 

"Praktycznie nadmuch idzie cały czas w nocy", czyli średnio ile godz. na dobę ?

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Soilar to bateria szeregowo połączonych ogniw (źródeł prądowych) a wydajność prądowa całości będzie równa wydajności najsłabiej oświetlonego ogniwa.

Trochę  nie tak....Teraz większość  paneli ma ogniwa połączone w rzędy , a rzędy te odseparowane  diodami. Tak co najmniej mają  w/w panele 95W od Bartka z Ledon. Rozwiązanie to załatwia problem utraty energii na przysłoniętym rzędzie . Tak więc jeśli z jakiegoś  powodu jeden z rzędów panela nie dostanie słońca tak jak pozostałe np. z powodu kumulacji ptasiej kupy w tym miejscu  :) czy liścia  wszystkie odsłonięte rzędy dadzą  max a ten niekompletnie nasłoneczniony dorzuci swą  niepełną  moc do wspólnej puli. 

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmuch masz oryginalnie Trumy ? Jest zasilany z sieci 230 V, czy z 12 V ?

 

"Praktycznie nadmuch idzie cały czas w nocy", czyli średnio ile godz. na dobę ?

Jest oryginalny na 12V. Chodzi średnio 12 godzin dziennie. Żona jest zmarzluch więc ogrzewanie często jest włączone. Z kolei gdy jest ciepłą noc, nadmuch pobiera powietrze z pod cepki i fuja świeżym do środka. Prócz tego jest żyrandol na 2 żarówki ze światła stop, który też ze 3 godziny dziennie jest włączony i 4 kinkiety rzadko używane. W kibelku też są 4 lampki. Działa też pompka wody. Mam dwa gniazda 12V gdzie ładowane są telefony i GPSy.

 

Żeby cała impreza miała sens myślę, że powinienem od razu założyć przetwornicę z pełnym sinusem by ładować baterie aparatów foto, podłączyć kompy (chyba, że zasilacz 12V), czy mieć możliwość podłączenia suszarki do włosów.

Z przetwornicy powinna być też zasilana lampka nad drzwiami, która niejednokrotnie długo się świeci. To może rozwiązać ewentualny problem nadmiaru prądu.

 

Mam też antenę sat na dachu. Co prawda z wożenia TV wyrosłem jakieś trzy lata temu, ale kto wie, może kiedyś znów dorosnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wśród paneli, o których rozmawiamy, nie ma takich o znamionowym napięciu 12 V.

 

 

Marek, skąd przeświadczenie, że mając dwa panele na dachu, cień zawsze będzie jeden omijał ?

Pamiętajmy, że dla porównań rozpatrujemy identyczną moc paneli, czyli nie 100 plus 50, tylko 100 i 100.

Śmiem twierdzić, że w przypadku budżetowych paneli (raczej o takich cały czas rozmawiamy), zasłonięcie np. 6 ogniw panela 100 W może być mniej uciążliwe, niż zasłonięcie również 6 ogniw (np. po 3) w dwóch panelach 50 W (wszystko zależy od producenta).

 

 

Raczej sekcji ogniw.

ad 12V - źle się wyraziłem, powinno być ok 18V

ad przeświadczenia - popatrz na to ze strony rachunku prawdopodobieństwa

ad sposobu połączenia - w panelach o których mówimy jest 36 szeregowo połączonych ogniw. Niektóre modele posiadają wbudowane 2 lub 3 diody bocznikujące sekcje po 18 lub 12 ogniw. O tym rozwiązaniu pisze Pasjonat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowałem sobie panel 130W, wszystko było już na 12V + przetwornica 400W, żarówki i świetlówki mam w większości fabryczne ( coś tam pozmieniałem na ledy).

Akumulator 86 Ah żel MK Battery.

Z ponad roczego urzytkowania panela stwierdzam, że nie opłaca się  przepłacać w droższe regulatoryMPPT bo i tak zazwyczaj do południa bateria jest w pełni naładowana.

Jak staniemy w gęstym lesie to i tak nic nam ten regulator nie pomoże( przy stosowaniu paneli niskonapięciowych).. już lepiej mieć drugi panel na długim kablu wtedy jak pisze Marek i wynieść go na słońce.

Ja bym wolał dokupić lepszej firmy regulator bo już kilku kolegów miało problemy z tymi chińskimi zabawkami, jak dopłacać do innego lepszego niby (droższego  panela).Gdzie kupicie panel nie ma znaczenia( gwarancja to słowo w tym przypadku zbędne) im taniej tym dla waszych kieszeni lepiej.

Taki panel o mocy 130W powoduje zupełnie uniezależnienie się od prądu pojazdu kempingowego w okresie od wiosny do jesieni wczesnej. W listopadzie i w zimie niestety 130W to mało.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 12V - źle się wyraziłem, powinno być ok 18V

No, właśnie, a skoro większość omawianych paneli pracuje w tym właśnie zakresie napięć, to regulator PWM. do napięcia ok. 14 V generuje nam straty - o czym pisałem. Wiem jednak, że tego nie negujesz, więc OK. Tak pisałeś:

"Oczywiście regulator PWM w żaden sposób nie poradzi sobie  z wydajnością w przypadku baterii o wyższych napięciach"

 

 

ad przeświadczenia - popatrz na to ze strony rachunku prawdopodobieństwa

 

Wybacz Marku, ale w tej kwestii, tym razem ja się nie zgodzę z Tobą.

W/g mnie, prawdopodobieństwo jest identyczne w każdym z tych przypadków ;)

 

ad sposobu połączenia - w panelach o których mówimy jest 36 szeregowo połączonych ogniw. Niektóre modele posiadają wbudowane 2 lub 3 diody bocznikujące sekcje po 18 lub 12 ogniw. O tym rozwiązaniu pisze Pasjonat.

Napisałem w skrócie i nie chciałem już tego rozwijać, jak zrobił to Robert.

Głównie dlatego, aby nie rozciągać tematu.

Moje słowa o "panelach budżetowych" oznaczały właśnie nie mniej i nie więcej, tylko ilość zastosowanych w panelu diod bypass, czyli nic innego, jak ilość blokowanych sekcji w przypadku zacienienia części ogniw.

O tym decyduje producent, więc w tańszych panelach diod będzie mniej i sekcje większe.

Wynika z tego fakt, że im więcej diod posiada panel, tym mniejsza jego część zareaguje na zacienienie, a pozostała da więcej energii. Stąd moje stwierdzenie "Raczej sekcji ogniw".

 

W tym miejscu jeszcze wyjaśnię: w przypadku zacienienia, dioda nie zabezpiecza nam oświetlonych ogniw, tylko te zacienione.

 

P.S.

Marku,

najważniejsze jest, że instalacja, którą posiadasz działa dobrze, z czego jesteś zadowolony.

Mam pytanie: skąd pomysł dołożenia paneli ?

Oczywiście pamiętaj o obiecanym opisie działania po zakończeniu sezonu :ok:

Przypuszczam, że będzie to dobry przykład, a im takich praktycznych opisów w temacie, tym lepiej.

Każdy będzie mógł porównać rozwiązania i przemyśleć własne potrzeby.

 

:hej:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest oryginalny na 12V. Chodzi średnio 12 godzin dziennie. Żona jest zmarzluch więc ogrzewanie często jest włączone. Z kolei gdy jest ciepłą noc, nadmuch pobiera powietrze z pod cepki i fuja świeżym do środka. Prócz tego jest żyrandol na 2 żarówki ze światła stop, który też ze 3 godziny dziennie jest włączony i 4 kinkiety rzadko używane. W kibelku też są 4 lampki. Działa też pompka wody. Mam dwa gniazda 12V gdzie ładowane są telefony i GPSy.

 

Żeby cała impreza miała sens myślę, że powinienem od razu założyć przetwornicę z pełnym sinusem by ładować baterie aparatów foto, podłączyć kompy (chyba, że zasilacz 12V), czy mieć możliwość podłączenia suszarki do włosów.

Z przetwornicy powinna być też zasilana lampka nad drzwiami, która niejednokrotnie długo się świeci. To może rozwiązać ewentualny problem nadmiaru prądu.

 

Mam też antenę sat na dachu. Co prawda z wożenia TV wyrosłem jakieś trzy lata temu, ale kto wie, może kiedyś znów dorosnę.

 

Czyli masz Trumavent TEB. Pobiera on od 0,3 do 1 A max. Zakładając że pracuje z max mocą, zużyje 12 Ah / dobę.

Światła stopu mają żarówki 21 W. Dwie sztuki = 42 W, daje to ok. 10,5 Ah / dobę. Na pozostałe oświetlenie i pompkę wody, przyjmijmy 4,5 Ah / dobę. Ładowarki aparatu, telefonu i GPS-u, to powiedzmy ok. 3 - 4 Ah / dobę.

Laptop - nie wiem jaką moc pobiera Twój laptop, przyjmę niezbyt wiele, powiedzmy że ok. 36 W. Gdy będzie pracował dwie godziny na dobę (zasilany z przetwornicy), da to pobór prądu ok. 8 Ah / dobę.

Wychodzi z tego, że na dobę trzeba będzie uzupełnić w akumulatorze ok. 55 Ah.

Przyjmując zastosowanie panelu 100 W i regulatora MPPT oraz bardzo dobre warunki oświetlenia na 7 godzin dziennie, uzyskamy na styk pokrycie zapotrzebowania na energię. Obserwując wskazania regulatora, można będzie dostosować zużycie energii (wydłużyć lub skrócić czas pracy).

Wydaje mi się, że 100 W powinno Ci wystarczyć, a 130 na pewno. Przy podanych przez Ciebie wymiarach, 130-tka się mieści spokojnie.

W przetwornicę "sinus" bym nie wchodził (tym bardziej jakiejś  " ??? " firmy), nie ma takiej potrzeby.

Do tych urządzeń, które wymieniłeś, pełny sinus nie jest potrzebny.

Lepiej kupić dobrą markową przetwornicę np. Waeco.

IMHO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy patrząc na opis techniczny panela można się zorientować ile tych diod on posiada?

Nie można, ale sprzedawca powinien wiedzieć, jeśli sam składa te panele lub powinien mieć jakąś kartę wyrobu.

 

Dlatego zmartwiła mnie informacja, że regulator z Ledonu będzie za słaby do panelu 130. Sprawdziłem na ich stronie, nie mają mocniejszego:(

 

Mają :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.