Skocz do zawartości

Po co 12 V ???


szablasty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !
Pisząc panel 100 W z "Ledon", masz chyba na myśli ten 95 W (mod. ALM-95D-12).
Propozycja zastosowania tego typu regulatora (ten droższy) jest ze wszech miar bardzo dobra :ok:
W skrócie pisząc: dzięki niemu, uzyskasz więcej energii, niż przy zastosowaniu regulatora standardowego, mimo że panel jest tylko 95 W. Otrzymasz z tego panelu w punkcie mocy maksymalnej ok. 7,9 A (w/g danych techn. posiada napięcie nominalne 17,9 V).
Moim zdaniem, warto wydać trochę więcej pieniędzy na ten regulator.
Dodatkowo, uzyskasz jakiś tam prąd, nawet przy słabszym oświetleniu, gdy przy regulatorze std. nie było by już nic.
IMHO

P.S.
250 zł., to bardzo dobra cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 274
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Serdeczne dzięki za odpowiedź:)

Wynika z tego, że chyba jednak trzeba zamówić ten zestaw w Ledonie. Chyba, że w Modernhomie kupić zestaw bez regulatora a sam regulator w Ledonie. Ledon nie ma profesjonalnych mocowań i przelotki przez dach co proponuje Modernhome. Ci ostatni czekają na dostawę paneli, która będzie około 6 czerwca.

 

Osiołkowi w żłoby dano:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer wybacz ale mam inne zdanie na ten temat.

Miast inwestować dobrą cenę, czyli 250 zł w regulator MMPT to IMHO lepiej kupić taki podły za 70 zł i dodatkowy panel 50W za resztę. 

Końcowy efekt energetyczny powinien być po stronie mojej propozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku muszę zgodzić się z Kristoferem. Gdybym potrzebował większy panel to bym wziął 130 lub 180W wszystkie mieszczą mi się na dachu gdzie miejsca mam nie za wiele ze względu na 3 szyberdachy, okno panoramiczne i antenę satelitarną.

Edytowane przez Kajman (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wybierał bym z trzeciego , nieprezentowanego żłóbka gdzie byłby regulator 30A.

Moim zdaniem 10A to za słaby. Przy trzydziestce możemy podpinać dodatkowo prostownik czy samochód i nad wszystkim piecze ma ten sam regulator (zabezpieczenie przed przeładowaniem aku) . Podobnie w sytuacji kiedy chcemy dołożyć  paneli czy zmienić  w przyszłości na mocniejsze. 

 

Mam taki i jestem z niego mega zadowolony 

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer wybacz ale mam inne zdanie na ten temat.

Miast inwestować dobrą cenę, czyli 250 zł w regulator MMPT to IMHO lepiej kupić taki podły za 70 zł i dodatkowy panel 50W za resztę. 

Końcowy efekt energetyczny powinien być po stronie mojej propozycji.

 

Marek, nie mam co wybaczać, przecież masz prawo mieć własne zdanie, inaczej nie byłoby dyskusji :ok:

Pozwól jednak, że zrobię małe porównanie.

Dodatkowy panel 50 W, to: dodatkowe mocowania, okablowanie, konektory, dioda, podwójny przepust (koszty łatwe do obliczenia i na pewno dużo wyższe, niż różnica 180 zł. w zakupie w/w regulatora - sam panel ok. 230 zł.). Ponadto więcej ok. 7 kg. na dachu. Do tego wszystkiego, osobiście jestem zwolennikiem łączenia równoległego identycznych paneli.

Teraz jeszcze tak (teoretycznie):

Panel 95 W z wcześniej omówionym, droższym regulatorem, jak już pisałem, w PMM da nam ok. 7,9 A.

Panel 95 W + 50 W z regulatorem std. powinien podać ok. 8,1 A (bez uwzględniania różnych strat).

Można śmiało powiedzieć, że różnica 200 mA nie jest warta takich nakładów, ponieważ energetycznie osiągniemy to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Teraz jeszcze tak (teoretycznie):

Panel 95 W z wcześniej omówionym, droższym regulatorem, jak już pisałem, w PMM da nam ok. 7,9 A.

 

No tyle nie da bo tego typu regulator to przetwornica DC/DC a jej sprawność to ok 90%

 

Ja mam taki: 

http://allegro.pl/30a-lcd-regulator-solar-bateria-ladowania-12v-24v-i3243644442.html

oczywiście kupiony znacznie taniej

A tanią alternatywą jest np ten: 

http://allegro.pl/regulator-ladowania-12v-24v-30a-bateria-sloneczna-i3244014325.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tyle nie da bo tego typu regulator to przetwornica DC/DC a jej sprawność to ok 90%

 

Marku, porównanie zrobiłem teoretyczne (tak pisałem). Z oczywistych względów nie można przewidzieć wszystkich warunków pracy.

W związku z powyższym, jeśli mówimy już o sprawności, to dotyczy ona również standardowego regulatora, nawet w większym stopniu, niż MPPT, stąd moje poprzednie wnioski, które pozostają w tym wypadku bez zmian.

 

Twój regulator (ten "zalinkowany") jest bardzo dobry i na pewno  z wyższej półki, jednak jet to regulator PWM, regulatory MPPT, to zupełnie inna technologia.

 

Moim zdaniem, każda instalacja będzie inna i dostosowana do indywidualnych wymagań (potrzeb, uwarunkowań itd.).

Z tych powodów nie można uogólniać. Dobrze jest prezentować własne rozwiązania i dyskutować, ponieważ każdy, kto stanie przed problemem założenia sobie takiej instalacji, będzie mógł z takich rozmów wybrać dla siebie to, co najbardziej mu odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No OK, ale która z tych technologii jest lepsza do ładowania aku żelowego?

 

Rodzaj Akku nie ma nic do rzeczy w przypadku rodzaju stosowanego regulatora.

Na ogół każdy ma możliwość ustawienia typu akumulatora.

 

P.S.

Przykładem indywidualnego podejścia, jest instalacja Roberta (Pasjonata).

W swoim rozwiązaniu poszedł na maksymalne uzyskanie energii przy biwakowaniu zupełnie "na dziko" i to tłumaczy mnogość i moc zastosowanych rozwiązań. Są one oczywiście świetne i na pewno jedyne w swoim rodzaju.

 

Nie każdy jednak mógłby sobie pozwolić na wożenie kilkuset amperogodzin w postaci akumulatorów i kilku paneli na dachu. Po prostu, nasze seryjne przyczepy, tego by nie wytrzymały. Robert nawet przyczepę zrobił od podstaw, więc konstrukcyjnie przewidział co i jak będzie montował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka mówi coś innego. Nieistotny jest rodzaj regulatora. Istotne jest nasłonecznienie panela. 

W pełnym słońcu można otrzymać 100% wydajności panela ale wystarczy zasłonić jedno ogniwo i wydajność spada drastycznie (o 80-90%). I żaden regulator nic tu nie pomoże.

Dlatego zdecydowanie wolę równoległe łączenie paneli.

A w moim nowym projekcie mam 2 panele na dachu i trzeci, przenośny na kilkunastometrowym kablu. O praktycznych aspektach tego eksperymentu napiszę za kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację, że nasłonecznienie ma bezpośredni wpływ na uzyskaną z panela energię, ale to wie chyba każdy.
Sytuacja w porównaniu jest podobna do poprzedniej: słabsze oświetlenie będzie dotyczyło układu z jednym i drugim regulatorem, ale również w tym przypadku, regulator MPPT będzie zachowywał się lepiej - właśnie w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zaczyna się coś wyjaśniać. Trzeba kupić regulator MPPT. Teraz następne pytanie. Pamiętam jak na jednym ze zlotów nasi koledzy stali na pełnej "patelni", bo solar musi pracować. Ja lubię jednak trochę cienia. Czy stojąc w lekkim cieniu solary będą dawały radę? Może z tego powodu iść w kierunku 130 lub 180?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie neguję wyższości regulatora MPPT nad PWM. Ale w przypadku pojedynczego panela o znamionowym napięciu 12V zysk będzie prawie żaden, bo Współczynnik PWM będzie wynosił prawie zawsze 100%. Oczywiście regulator PWM w żaden sposób nie poradzi sobie  z wydajnością w przypadku baterii o wyższych napięciach.

 

To już zaczyna się coś wyjaśniać. Trzeba kupić regulator MPPT. Teraz następne pytanie. Pamiętam jak na jednym ze zlotów nasi koledzy stali na pełnej "patelni", bo solar musi pracować. Ja lubię jednak trochę cienia. Czy stojąc w lekkim cieniu solary będą dawały radę? Może z tego powodu iść w kierunku 130 lub 180?

A stojąc w "lekkim" cieniu lepiej jest mieć na dachu 2 mniejsze solary niż jeden większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.