Skocz do zawartości

Po co 12 V ???


szablasty

Rekomendowane odpowiedzi

Daliście mi sporo do myślenia. Też się zastanawiam po co mi 230 V. Całą instalację oświetleniową mam na 12, nadmuch w termie też. Dwa gniazda na 12. Spory aku żelowy 120. Nie mam tylko solara. Przestudiowałem wątki od dechy do dechy, ale nadal nie jestem przekonany kiedy solar się zwróci.

 

Sprawdziłem ceny prądu na campingach. Polska 10 - 15 zł. Europa 2 -3 euro. Zapytałem w moim serwisie i powiedzieli mi za solar 100 W wraz z montażem i oprzyrządowaniem 1600 zł. Zapytałem więc u kolegi forumowicza z firmy Ledon i tu same części około 700 zł. Montaż 250zł więc razem 950. Wychodzi mi, że w tej ostatniej wersji dopiero 96 dzień na campingu mam gratis.

 

Inwestując w solar, bardziej inwestujesz we własną niezależność, niekoniecznie z powodu szybkiego zwrotu inwestycji.

IMHO

 

U mnie masz solar 130W za 460 zł, zaawansowany regulator za 230 zł bezproblemowo zainstalujesz sobie sam i koszt nie przekroczy 100 zł.. Razem 790 zł , więc zwróci się z miesiąc wcześniej. :]

A stanie na dziko jest bezcenne. :yay:  :yay:

 

Co oznacza "u mnie" i "zaawansowany"  :niewiem:

Jakieś fotki i parametry (+ wymiary)  please ... :blagac:

 

Moim zdaniem solar jest dobry na stacjonarne i długie pobyty bez ruszania się z miejsca :]  gdy sie przemieszczamy co 2-3dni to można go sobie odpuścić a aku pokładowy doładować z holownika podczas przejazdu w kolejne miejsce :skromny:  i koszt 10-cio krotnie mniejszy

 

 

Co do zasilania 230V i 12V ... to każdy prędzej czy później dojrzeje że tylko 12V :yay:

 Kitek, dlatego nie ma złotego środka i wcześniej, czy później możemy odczuć potrzebę 12, 230 V, solarów lub wszystkiego razem :bzik:

Nawet jeżdżąc każdego roku w sposób, który podajesz, całe życie tak się nie da, a wtedy być może ... :hmm:

Z tych powodów, moim zdaniem, należy dążyć w wyposażaniu przyczepy do pełnej uniwersalności, nie tylko w kwestii zasilania.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 274
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Inwestując w solar, bardziej inwestujesz we własną niezależność, niekoniecznie z powodu szybkiego zwrotu inwestycji

Nie dorosłem jeszcze do jeżdżenia na dziko. Nawet na trzydniowy wyjazd na samym aku bym się nie zdecydował ze względu na mover. Myślec zacząłem na ostatnim zlocie gdy pojawiły się kłopoty z prądem. Co prawda mnie to nie dotknęło bo zadziałała 12V instalacja.

Czytając watki dochodzę do wniosku, że Kristofer to fachura i stał się dla mnie guru w tej branży:)

Powiedz mi jeśli możesz co sądzisz o ofercie Ledonu? http://www.ledon.pl/pl/panele-fotowoltaiczne/2362-panel-fotowoltaiczny-95d-12.html

Warto skorzystać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem oferta jest "przyzwoita", tym bardziej, że dla forumowiczów mają chyba jakieś zniżki.
Zauważyłem jednak, że w porównaniu do "kiedyś", mają coraz mniejszy wybór.
Ostatnio nie zaglądałem na stronę www, ale wydaje mi się, że panele dla 12 V są tylko do mocy 100 W

W kwestii napędu, gdy używamy go do krótkotrwałego przemieszczenia przyczepy, to nie pobierze aż tak dużo energii, jak mogłoby się wydawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit

Sorry, pomyliłem firmy.

Na myśli miałem "modernHome", więc o zniżki należy pytać również w tej firmie.

Oferta jest dużo ciekawsza i pełniejsza, niż w tej pierwszej firmie. Myślę, że do "mH" warto zajrzeć.

W każdym razie, w tej firmie sytuacja jest dokładnie odwrotna - oferta jest z każdym rokiem lepsza (również ilość rzeczy dostępnych od ręki się zwiększyła). :hmm:

Patrz temat na forum

Edytowane przez Spablo1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jestes tego w zupelnosci pewien, umnie dziala tv, audio, pc na 12

Akurat przy tym modelu jestem pewien ,teoretycznie można by przerobić (ale jeszcze na gwarancji) albo dać przetwornice .......... ale jakoś żyje bez tego i w sumie średnio mi zależy :-)

 

Co do zasilania 230V i 12V ... to każdy prędzej czy później dojrzeje że tylko 12V :yay:

Tomek, niby tak ale klimy i podłogówki tym nie zasilę i tego nie przeskoczę. W zasadzie to bardziej mi zależy na podłogówce bo fajnie jak wykładzina sama schnie i dzieciaki mogą wieczorami siedzieć na podłodze bo ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dorosłem jeszcze do jeżdżenia na dziko. Nawet na trzydniowy wyjazd na samym aku bym się nie zdecydował ze względu na mover. 

 

ja bardzo przepraszam ,ale po co chcesz używać mover-a jadąc na dziko, będziesz ustawiał przyczepę , 5cm w prawo 5cm w lewo, lekko do tyłu, lekko do przodu, ??? jak ja jadę na dziko to staję jak mi przypadnie, przeważnie mam 100ha dookoła przestrzeni.

Ostatnio w majowy weekend byłem nad jeziorem i spokojnie mi akumulator wystarczył na 4 pełne dni, (radio, pompa wody, oświetlenie) aku mam SONNENSCHEIN DRYFIT 60AH, taki od elektrycznych inwalidzkich wózków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przyczepa waży 1,5 tony a żona jest drobniutka i nie nadaje się na konia pociągowego. Ustawiając cepkę trzeba ją wypoziomować. Często wiąże się to z wjazdem na takiego trzystopnowego dinksa, ale fakt, to wiele prądu nie pożre:)

 

Kristofer, serdeczne dzięki za odpowiedź i podpowiedź. Zapoznam się z ofertą dokładnie:)

 

Za solarem przemawia jeszcze jedna sprawa. Nie lubię jak mnie ktoś w biały dzień chce ograbić. W Poroninie płaci się za prąd z licznika do którego jest się podpiętym. Tam średnio dziennie opłata wynosiła w moim przypadku 3 zł. Podobnie jest w Austrii na campingu w Wolfgangsee, są liczniki i tam za dzień średnio wychodziło 1 euro. Czterokrotne podbicie stawki na campingach bez liczników po prostu mnie wkurza. W cepce mam własny licznik, ale jakoś właściciele campingów nie chcą mnie rozliczać z faktycznego zużycia prądu:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten ból bo podładowując swoj akumulator swoim prostownikiem płaciłem normalną taryfe nie było zadnej taryfy ulgowej,a mam wrazenie ze własciciele pól kempingowych tylko czyhają na naszą kasę dlatego zamontowałem panel słoneczny i prądem mogę się nawet dzielic jezeli będą chętni :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie jakie macie baterie słoneczne, ile trzeba wydać ?

 

... no i temat ewoluował :miga:

 

Nie uogólniajmy.

W jednej budce wystarczy panel 30 W, a w drugiej 120 będzie mało.

Jeśli faktycznie takie informacje miałyby coś dać, to musi to być zestawienie w rodzaju:

1) znamionowa moc / prąd paneli

2) rodzaj regulatora

3) pojemność / rodzaj akumulatora

4) średnie, dzienne zapotrzebowanie przyczepy na energię (można jeszcze wyszczególnić jakie odbiorniki, ich moc i czas pracy)

 

To absolutne minimum informacji, aby można je było w jakiś sposób odnieść do własnych potrzeb.

 

Na koszt całej instalacji, składają się następujące elementy:

Panel(e)

Regulator ładowania

Przewody połączeniowe z konektorami

Puszka przejściowa przez dach dla przewodów

Uchwyty mocujące panel na dachu

Odpowiedni klej (powinien wystarczyć jeden kartusz)

Akumulator (najlepiej żelowy)

Uchwyt mocujący akumulator

 

Bardzo oszczędzając, uchwyty paneli, akumulatora i puszkę można wykonać we własnym zakresie.

Łączny koszt oryginalnych w/w uchwytów i puszki jest w okolicy 200 zł.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer.

Zapomniałeś o najważniejszej rzeczy, a mianowicie o ilości energii słonecznej, którą mamy zamiar przetworzyć na energię elektryczną. 

Jak już wielokrotnie pisałem panel o mocy 95W + akumulator 100 Ah w 100%, a nawet z nadwyżką wystarczały w Grecji na funkcjonowanie poza kempingami przez kilka tygodni. 

Odbiorniki są typowe: oświetlenie LED, 2 laptopy, z których jeden pracuje jako TV, ładowarki, pompki itp. Największym odbiornikiem był wentylator o mocy 40VA, zasilany z przetwornicy DC/AC, który potrafił pracować niemal 24 h/dobę.

W tym roku w planie mamy Skandynawię i choć zmienił się pojazd to z baterii słonecznych nie rezygnujemy a wręcz przeciwnie. Do dyspozycji będę miał 3 panele o mocy 100W każdy oraz 2 akumulatory o pojemności 100 Ah każdy. We wrześniu będę bogatszy o nowe doświadczenia, którymi się oczywiście podzielę.

 

Osobiście nie polecam akumulatorów żelowych ze względu na ich cenę. Ja stosuję akumulatory głębokiego rozładowania ZAP- MARINE, tańsze o połowę niż żelowe.

Edytowane przez marmur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer.

Zapomniałeś o najważniejszej rzeczy, a mianowicie o ilości energii słonecznej, którą mamy zamiar przetworzyć na energię elektryczną. 

Jak już wielokrotnie pisałem panel o mocy 95W + akumulator 100 Ah w 100%, a nawet z nadwyżką wystarczały w Grecji na funkcjonowanie poza kempingami przez kilka tygodni. 

Odbiorniki są typowe: oświetlenie LED, 2 laptopy, z których jeden pracuje jako TV, ładowarki, pompki itp. Największym odbiornikiem był wentylator o mocy 40VA, zasilany z przetwornicy DC/AC, który potrafił pracować niemal 24 h/dobę.

W tym roku w planie mamy Skandynawię i choć zmienił się pojazd to z baterii słonecznych nie rezygnujemy a wręcz przeciwnie. Do dyspozycji będę miał 3 panele o mocy 100W każdy oraz 2 akumulatory o pojemności 100 Ah każdy. We wrześniu będę bogatszy o nowe doświadczenia, którymi się oczywiście podzielę.

 

Ależ skąd, nie zapomniałem :nono:

Napisałem: To absolutne minimum informacji.

Wychodzę z założenia, że nawet przybliżone określenie warunków pogodowych panujących w okresach, gdy "ktoś", "gdzieś" przebywał nie jest możliwe w wymierny sposób.

Dlatego przyjmuję, że będzie to średnia na terenie Polski w okresie letnim.

:hmm:

 

P.S.

Informacje, które podałeś, proponuję zamieszczać w/g punktów, które wyszczególniłem (będzie jakaś systematyka).

Swoja drogą, to może być ciekawe zestawienie.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wg punktów:

 

1. 95W/ ok 5,2A

2. Regulator PWM 10A, najprostszy z możliwych

3. Akumulator 100 Ah, ZAP MARINE, Kwasowy, głębokiego rozładowania.

4. Oświetlenie LED ~ 10W/ 4h dziennie

    2 Laptopy ~ 60W (łącznie) /4h dziennioe

    przetwornica ~ ok 10W bez obciążenia/10 h dziennie

    wentylator ~ 40W/ 10h dziennie

    suszarka do włosów ~ 400W/ 5 minut dziennie.

    pozostałe odbiorniki ~15W/1h dziennie.

 

Ilość dni słonecznych 95%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Edit

Sorry, pomyliłem firmy.

Na myśli miałem "modernHome", więc o zniżki należy pytać również w tej firmie.

Oferta jest dużo ciekawsza i pełniejsza, niż w tej pierwszej firmie. Myślę, że do "mH" warto zajrzeć.

W każdym razie, w tej firmie sytuacja jest dokładnie odwrotna - oferta jest z każdym rokiem lepsza (również ilość rzeczy dostępnych od ręki się zwiększyła). :hmm:

Patrz temat na forum

Zaszczepiłeś mnie tematem i sprawdzam co się da. Okazuje się, że w firmie ModernHome czekają na dostawę. Ledon nie ma oryginalnych mocować i przelotki przez dach. Zastanowiła mnie jeszcze jedna sprawa i tu zwracam się do Ciebie o podpowiedź.

 

ModernHome proponuje cały zestaw w komplecie. Jest tam regulator napięcia taki:- http://www.ledon.pl/pl/falowniki-i-kontrolery-/2352-kontroler-ladowania-ls1024-12v-24v-10a-do-instalacji-solarnej.html

 

Gdy rozmawiałem z Bartkiem z Ledonu, zaproponował mi do solara 100W taki:- http://www.ledon.pl/pl/falowniki-i-kontrolery-/2432-kontroler-ladowania-tracer-1210rn-12v-24v-10a-do-instalacji-solarnej-z-mppt.html jako najlepsze rozwiązanie. Do tego regulatora zaproponował również rabat, ale i tak po rabacie cena wynosi 250 zł.

 

Moje pytanie, co mi daje zapłacenie 170 zł więcej za regulator i czy ten za 70 zł jest wystarczający?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.