Skocz do zawartości

gniazda 13 pin

krispo

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniłem autko do ktorego musze zamontowac hak i rozwazam gniazdo 13 pin bo i taka wrtczka  jest w przyczepie. niby mam przejsciowke z 7 pin na 13 pin ale jest jedno ale. w przyczepie mam wtyczke 13 pin z ktorej kabelki ida do puszki centralnej umieszczone na podwoziu przyczepy,tj przyczepiona do podlogi. do tej puszki rowniez jest podlaczona lodowka kabelkami od zasilania 12v. I tu wlasnie pojawia sie pytanie i sedno sprawy. czy jak zaloże gniazdo 13 pin w do haka to czy bedzie działa mi lodówka w podrózy? bede wdzieczny za odpowiedzi

Zmieniłem autko do ktorego musze zamontowac hak i rozwazam gniazdo 13 pin bo i taka wrtczka  jest w przyczepie. niby mam przejsciowke z 7 pin na 13 pin ale jest jedno ale. w przyczepie mam wtyczke 13 pin z ktorej kabelki ida do puszki centralnej umieszczone na podwoziu przyczepy,tj przyczepiona do podlogi. do tej puszki rowniez jest podlaczona lodowka kabelkami od zasilania 12v. I tu wlasnie pojawia sie pytanie i sedno sprawy. czy jak zaloże gniazdo 13 pin w do haka to czy bedzie działa mi lodówka w podrózy? bede wdzieczny za odpowiedzi

Jeśli gniazdo założysz poprawnie i dociągniesz dodatkowe przewody plusowe, to będzie działało. Poszukaj na forum, jest sporo postów o tym.

hak i elektryke bedzie montował mi mechanik elektryk, wiec zakładam,ze bedzie prawidłowo. a gdzie te przewody plusowe trzeba pociagnac? w aucie czy w przyczepie?

drążę temat bo róznica w module 13 pin a 7pin  to ok 300 zł i jak sie w to wpakuje a nie zadziala to bedzie troche szkoda kaski

hak i elektryke bedzie montował mi mechanik elektryk, wiec zakładam,ze bedzie prawidłowo. a gdzie te przewody plusowe trzeba pociagnac? w aucie czy w przyczepie?

drążę temat bo róznica w module 13 pin a 7pin  to ok 300 zł i jak sie w to wpakuje a nie zadziala to bedzie troche szkoda kaski

W przyczepie już masz. Musisz je doprowadzić w aucie. Musi być jeden "po stacyjce", a drugi stały plus. Jeśli jest ogarnięty mechanik, to sobie poradzi. Auto masz pewnie świeże, to musisz zamontować dedykowany moduł.(Ja uniwersalnych nie uznaje) Na module nie oszczędzaj, tylko kup porządny. Zaprowadź do elektryka i on się tym zajmie :yay: 

Ten wątek sobie poczytaj :lol:

http://forum.karawaning.pl/topic/5210-instalacja-13-pin/?hl=%20wi%C4%85zka%20%20haka

dzieki za pomoc. super watek podesłałes. poczytam troche i przemysle czy skórka warta wyprawki ;-)

pzdr

Warta :]  13pin zawsze można zmienić poprzez redukcję na 7pin. Odwrotnie zmienić tak aby działało się nie da. Będzie Ci działała lodówka i jak masz aku w cepce, możesz go doładować podczas jazdy. Trzeba tylko zrobić małą modyfikację w instalacji przyczepy, tak aby doładowywało akumulator :thank:

@krispo napisał:

I tu wlasnie pojawia sie pytanie i sedno sprawy. czy jak zaloże gniazdo 13 pin w do haka

to czy bedzie działa mi lodówka w podrózy? < lodówka będzie działać, efekt chłodzenia znikomy

Lodówki w przyczepach tylko na 220V chłodzą jako tako.

W wysokich temperaturach na kempingach "padają", to samo dotyczy lodówek chłodzących na gaz.

Najlepsze efekty chłodzenia nawet w wysokich temperaturach zapewniają lodówki sprężarkowe.

Przy temperaturze w przystawce rzędu +(40-45)stC w lodówce sprężarkowej miałem +(5-7)stC.

Zerknij na mój post #7 < i inne dowiesz się więcej

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)

Lodówki w przyczepach tylko na 220V chłodzą jako tako.

Tu się z Tobą nie zgodzę.

Nie chcę też wywoływać dyskusji kto ma większą rację ale napiszę swoje doświadczenie jako info dla kolegi 

krispo.

Przed podróżą schłodziłem lodówkę na gazie, następnie przez wtyczkę i gniazdo 13 PIN lodówka była zasilana 12V z auta. Po przyjeździe na miejsce mięso w zamrażalniku nadal było skostniałe. Więc może jest sens dołożenia do gniazda 13 pin.

Tu się z Tobą nie zgodzę.

Nie chcę też wywoływać dyskusji kto ma większą rację ale napiszę swoje doświadczenie jako info dla kolegi 

krispo.

Przed podróżą schłodziłem lodówkę na gazie, następnie przez wtyczkę i gniazdo 13 PIN lodówka była zasilana 12V z auta. Po przyjeździe na miejsce mięso w zamrażalniku nadal było skostniałe. Więc może jest sens dołożenia do gniazda 13 pin.

@Bluesmen napisał:

Tu się z Tobą nie zgodzę. < i bardzo dobrze, pochwalam

Protokołu rozbieżności na pewno nie będziemy pisać.

Ja/my po wielu latach doświadczeń przerabiałem różne lodówki absorpcyjne,

efekt chłodzenia zawsze był mizerny.

Kilkalat temu jadąc w stronę słońca kupiłem chłodziarkę < zerknij

Lodówkę ustawiam w przedsionku, "plecami" pod przyczepę.

Lodówka zdała egzamin w upałach Chorwacji i Włoszech.

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)

Lodówka będzie chłodziła na 12v i to skutecznie. Mi jak jechałem na majówkę, to zamarzła sałata. Zielenina leżała sobie pod zamrażalnikiem :] Ktoś ustawił chłodzenie na maksa, a ja nie zwróciłem na to uwagi :blagac:

Trzeba dać grube przewody zasilające, koniecznie od samego akumulatora i użyć dobrego przekaźnika. Ja u siebie zastosowałem 80A. Wtedy lodówka niema spadków napięcia i jest wydajna :ee: Jeszcze napiszę tylko, że moja lodóweczka jest pełnoletnia.

@Bluesmen napisał:

Tu się z Tobą nie zgodzę. < i bardzo dobrze, pochwalam

Protokołu rozbieżności na pewno nie będziemy pisać.

Ja/my po wielu latach doświadczeń przerabiałem różne lodówki absorpcyjne,

efekt chłodzenia zawsze był mizerny.

Kilkalat temu jadąc w stronę słońca kupiłem chłodziarkę < zerknij

Lodówkę ustawiam w przedsionku, "plecami" pod przyczepę.

Lodówka zdała egzamin w upałach Chorwacji i Włoszech.

Pozdrawiam,

Ta lodówka co polecasz, jest tylko na 230V. Czyli całkiem nie jest przydatna w podróży i nie zastąpi takiej na 12V :ok:

ired , po raz kolejny chce zabłysnąć na forum i kolejny raz chce przekonać nas do swoich i tylko swoich racji .

Ale jak się okazuje my też mamy przyczepy w których mamy lodówki absorpcyjne i jakoś potrafią porządnie chłodzić.

Przy wysokich temperaturach na zewnątrz ( powyzej 35 st.C) w zamrażalniku mam w dzień minus 7 a po nocy nawet minus 12 st. i jest to osiągalne w lodówce apsorpcyjnej !!

I pisanie ,że chłodzenie w tego typu lodówkach jest mizerne, mija się z prawdą i wywołuje nie tylko uśmiech na twarzy czytającego .

Mało tego ,lodówka która osiagała podane temperatury była zasilana ( zawsze mam miernik w budzie) napięciem około 192~198 Volt !!!  i nie posiada dodatkowych wiatraczków .A jakby było mało, to buda była tak ustawiona na campie ,że  zewnętrzna kratka wentylacyjna lodówki była przez większą część dnia skierowana w stronę słońca.

Odnośnie zasilania gazem to też Cię zaskoczę i napiszę ,że na gazie to lodówka osiaga nie co lepsze - niższe -temperatury.  

ired  ,tutaj  na forum też jest od groma masa ludzi ,którzy mają naprawdę wiele wiele lat spędzonych na różnych kempingach i nie tylko europy, więc  miej to na uwadze .     

ired , po raz kolejny chce zabłysnąć na forum i kolejny raz chce przekonać nas do swoich i tylko swoich racji .

Ale jak się okazuje my też mamy przyczepy w których mamy lodówki absorpcyjne i jakoś potrafią porządnie chłodzić.

Przy wysokich temperaturach na zewnątrz ( powyzej 35 st.C) w zamrażalniku mam w dzień minus 7 a po nocy nawet minus 12 st. i jest to osiągalne w lodówce apsorpcyjnej !!

I pisanie ,że chłodzenie w tego typu lodówkach jest mizerne, mija się z prawdą i wywołuje nie tylko uśmiech na twarzy czytającego .

Mało tego ,lodówka która osiagała podane temperatury była zasilana ( zawsze mam miernik w budzie) napięciem około 192~198 Volt !!!  i nie posiada dodatkowych wiatraczków .A jakby było mało, to buda była tak ustawiona na campie ,że  zewnętrzna kratka wentylacyjna lodówki była przez większą część dnia skierowana w stronę słońca.

Odnośnie zasilania gazem to też Cię zaskoczę i napiszę ,że na gazie to lodówka osiaga nie co lepsze - niższe -temperatury.  

ired  ,tutaj  na forum też jest od groma masa ludzi ,którzy mają naprawdę wiele wiele lat spędzonych na różnych kempingach i nie tylko europy, więc  miej to na uwadze .     

Nic tylko przyklasnąć...

nie ma się co powtarzać - ale jednak.... trzeba :] -> u mnie podczas jazdy do Chorwacji - przy zasilaniu lodówki na 12V, oraz dodatkowych wiatrakach - mimo kilku przystanków po 20-60 minut... mięso dla dziecka w zamrażalniku miało - 21C....

i znowu powtórzę - grube kable od akumulatora do gniazda i to samo w przyczepie - ja mam 8mm - i nie mam mowy o słabym chłodzeniu - a lodówka zapakowana po szczyt... również pełnoletnia...

• 3 tygodnie później...

Hak już załozyłem oczywiście z gniazdem 13 pin i testowałem podłaczenie pod przyczepke i wszystko pieknie działa, lodóweczka równiez smiga na 12v. Teraz musze tylko cos poprzepinac zeby ładowanie akumulatora i instalacja 12v.