Skocz do zawartości

Schemat instalacji elektrycznej HOBBY 425


JanuszG

Rekomendowane odpowiedzi

lansystem

 

ja po kupnie mojej 425 przeanalizowałem w niej kabelek po kabelku. Wyrzuciłem cały kłąb kabli prowadzących znikąd do ... nikąd (pozostałości po jakichś przeróbkach poprzedniego właściciela)

trochę dołożyłem nowych :bzik: (np założyłem gniazdo 220V w przednim schowku - do ładowania akumulatora z sieci), wpiąłem się do instalacji z akumulatorem (oczywiście przez bezpiecznik), trochę przerobiłem, bo wydawało mi się że moje rozwiązania będą lepsze hehe%281%29.gif

Pozamieniałem stare żarówki 12V na ledowe, zmieniłem zasilanie oświetlenia zewnętrznego (przy wejściu) z 220V na 12V, dołożyłem zasilanie do wiatraczków do lodówki ....

Myślę że jedyne rozsądne rozwiązanie to wolny czas i ciekawość

a efekty - zależą od Ciebie :skromny:

 

pozdrawiam serdecznie - Pan Kleks

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest zamiar na wiosnę zabrać się za przeróbki, 1 znalezienie upływności i naprawienie obwodów a kolejnym właśnie zmiana oświetlenia na LED, Mam pytanie odnośnie oświetlenia diodowego jakie żarówki wykorzystałeś i jaki efekt świetlny ( jasności ) i czy główna oprawę sufitowa zmieniałeś czy udało się znaleśc takie ledy pod te oryginalną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz co, tak przed chwilą dosłownie szperałem w zasobach i odnalazłem schematy , co prawda do angielki, ale idea jest podobna. zerknij tutaj: http://forum.karawaning.pl/topic/9754-instrukcja-obslugi-do-wszystkich-przyczep/page__view__findpost__p__226519 tak dla poglądu.

 

Ponadto -a to już ważne, kiedyś był na forum temat, jak ktoś miał fazę na poszyciu p-py. Nie chodzi o fazę po :pub::piwo:

ale o tą prawdziwą, prądową, 230V !!! Zacznij od sprawdzenia poprawności tych wysokich napięć, to dla bezpieczeństwa.

Edytowane przez Wojtek Chrysler (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, nie robiłem zdjęć :oslabiony:

nad zlewem i kuchnią założyłem zamiast oryginalnych - 2 żarówki z oprawką jak do halogenów (MR16) składające się chyba z około 60 LEDów.

Koniecznie "białe ciepłe". Świecą rewelacyjnie, lepiej niż oryginalne halogeny i żarówki na 230V.

Identyczna żarówka LED w ścianie - oświetlenie przy wejściu - przerobiłem instalację żeby tam było 12V a nie 230V.

do pozostałych miejsc założyłem podobne do http://elektro-hurt....4-2-c-5019.html

ale ten temat jest jeszcze do przemyślenia bo nie jestem z nich zadowolony.

Zaletą ich było - zero przeróbek - wyjmujesz halogen, wkładasz "paletkę" smirk%281%29.gif

Głównego oświetlenia (sufitowego) na razie nie zmieniałem. Może jak znajdę odpowiednią oprawkę z wyłącznikiem to się wezmę za przerobienie tego miejsca na 12V.

Najczęściej je demontuję na wyjazd bo zwykle bywam w miejscach, gdzie nie ma możliwości korzystania z 230V.

 

Na szczęście widzę że z miesiąca na miesiąc oświetlenie LEDowe jest coraz sprawniejsze i ... tańsze smirk%281%29.gif

 

pozdrawiam serdecznie - Pan Kleks

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.