Skocz do zawartości

Całkowicie zielony - kilka pytań :)

Kosi

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Tak jak w temacie zaczynam dopiero przygodę z kempingiem i pomimo że dużo czytałem na forum i dużo się dowiedziałem mam parę pytań. Pewnie dla weteranów karawaningu to będą głupie pytania ale mam nadzieje że pomożecie.

Zacznę od tego że na razie nie mam swojej przyczepki i będę jechał z pożyczoną, a pożyczający w sumie to sam nie wie co i jak powinno być. I wielu rzeczy po prostu nie wiem :(

Przyczepka jest firmy GRUAU dokładnego modelu niestety nieznam (fot poniżej)

Pierwszy mój problem dotyczy wody i toalety.

1. Mianowicie czy przyczepka którą będę jechał (foto poniżej) powinna posiadać jakiś większy zbiornik na wodę i jeżeli ma to gdzie się go napełnia (znalazłem tylko mały około 10-15l zbiorniczek pod zlewem)

2. Jak zasilany w wodę jest prysznic czy też z tego małego zbiorniczka??

3. W kempingu zamontowana jest taka toaleta http://www.karawaning.pl/media/45934/thetford_c4_cassette_toilet_1_.jpg, http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ldxuqfc3dlxvbxs2.html

Na jednym z wątków forum wyczytałem że do jednego i drugiego zbiornika wlać odpowiednie ilości płynów chemicznych. Domyślam się że dolny wlew i pojemnik to pojemnik na fekalia, czy dobrze myślę?? Jak go opróżniać??

I czy górny wlew to wlew na wodę do spłuczki i ile tam około jej wchodzi??

4. Nie jestem także pewny czy dobrze zrozumiałem wątki dotyczące obsługi lodówki. Mianowicie jakbym w czasie jazdy nie chciał używać gazu tylko zasilać z 12V czy przy wtyczce 7pinowej jest to możliwe bez przeróbek? Dodam że w samochodzie mam 13pinowe i korzystać będę z przejściówki bo "domek" ma 7 pinowe

Wiem że to dla doświadczonych weteranów głupie pytania ale jak mówiłem dopiero zaczynam spełniać swoje marzenia o jeździe z kempingiem i to będzie pierwszy krótki wyjazd i chciałbym się odpowiednio przygotować teoretycznie :)

Pozdrawiam i dziękuje :) :)

post-13813-0-48364400-1366378021_thumb.jpg

post-13813-0-94730500-1366378031_thumb.jpg

Edytowane przez Kosi (wyświetl historię edycji)

Witajcie :)

Tak jak w temacie zaczynam dopiero przygodę z kempingiem i pomimo że dużo czytałem na forum i dużo się dowiedziałem mam parę pytań. Pewnie dla weteranów karawaningu to będą głupie pytania ale mam nadzieje że pomożecie.

Zacznę od tego że na razie nie mam swojej przyczepki i będę jechał z pożyczoną, a pożyczający w sumie to sam nie wie co i jak powinno być. I wielu rzeczy po prostu nie wiem :(

Przyczepka jest firmy GRUAU dokładnego modelu niestety nieznam (fot poniżej)

Pierwszy mój problem dotyczy wody i toalety.

1. Mianowicie czy przyczepka którą będę jechał (foto poniżej) powinna posiadać jakiś większy zbiornik na wodę i jeżeli ma to gdzie się go napełnia (znalazłem tylko mały około 10-15l zbiorniczek pod zlewem)

Nie ma reguły. poszukaj pod kanapami i w szafach..i wszędzie. Jeżeli ste tylko ten , to najprawdopodobniej jest to zasilanie dla wszystkich kranów itp.

2. Jak zasilany w wodę jest prysznic czy też z tego małego zbiorniczka??

j.w

3. W kempingu zamontowana jest taka toaleta http://www.karawaning.pl/media/45934/thetford_c4_cassette_toilet_1_.jpg Na jednym z wątków forum wyczytałem że do jednego i drugiego zbiornika wlać odpowiednie ilości płynów chemicznych. Domyślam się że dolny wlew i pojemnik to pojemnik na fekalia, czy dobrze myślę?? Jak go opróżniać??

I czy górny wlew to wlew na wodę do spłuczki i ile tam około jej wchodzi??

instrukcja w załączniku

4. Nie jestem także pewny czy dobrze zrozumiałem wątki dotyczące obsługi lodówki. Mianowicie jakbym w czasie jazdy nie chciał używać gazu tylko zasilać z 12V czy przy wtyczce 7pinowej jest to możliwe bez przeróbek? Dodam że w samochodzie mam 13pinowe i korzystać będę z przejściówki bo "domek" ma 7 pinowe

Jak masz 7 pinową instalację w przyczepie to na 99% alodówka nie ma możliwości podłaczenia do samochodu (chyba ,że jest coś pokombinowane  w instalacji)

Wiem że to dla doświadczonych weteranów głupie pytania ale jak mówiłem dopiero zaczynam spełniać swoje marzenia o jeździe z kempingiem i to będzie pierwszy krótki wyjazd i chciałbym się odpowiednio przygotować teoretycznie :)

Pozdrawiam i dziękuje :) :)

Nie chcę Ci psuć zabawy,ale uważam,że  stan techniczny budki jest adekwatny do świadomości właściciela...czyli średnio to wychodzi w tym przypadku. Pogrzeb jeszcze na forum i dowiedz  się jak:

- sprawdzić czy okaldziny w stabilzatorze się jeszcze nadają

- sprwadzić czy wogóle hamulce działają

- jak poziomować/ ustwiać przyczepę

- sprawdzić samemu szczelność  instalacji gazowej ( albo lepiej podjedź na stacje diagnostyczną)

- jezeli jeszcze nie sprawdzałeś...to zerknij w dowody rejestracyjne i zobacz czy budka pasuje do holownika

...i takie tam....uzupełnij profil....no wiesz....podstawy.

Ponieważ nie masz wsparcia ze strony Właściciela, zarezerwuj sobie weeknd na zapoznanie z budką.

Thetford C2, C3 i C4 - instrukcja obsługi.pdf

Edytowane przez Speedy (wyświetl historię edycji)

Kosi, dostałeś już zadanie domowe do wykonania, ja również dorzucę coś od siebie w kwestii Twoich pytań.

Jakiej firmy jest przyczepka - to nie ma większego znaczenia.

Dobre jest to, że zabawę z karawaningiem rozpoczynasz od pożyczenia przyczepki. Jakakolwiek ona jest, na pewno po tygodniu w nim spędzonym sam szybko określisz swoje oczekiwania od przyczepki docelowej.

1.W kwestii zbiornika na wodę. W różnych przyczepach jest różnie umiejscowiony. W tym Gruau wspominasz, że w szafce. W mojej przyczepce zbiornik na wodę jest w bakiście zewnętrznej przedniej, na przodzie przyczepy. Ja mam zbiornik jakieś 20 litrów. A jak się go napełnia? To jest zwykły kanister. Wyciągam go z bakisty, wkładam na wózek transportowy i jadę do wodopoju. Prawdopodobnie w Twoim przypadku jest podobnie. Aczkolwiek współczesne przyczepy mają stałe, większe zbiorniki na wodę, ale żeby ten zbiornik zatankować, to całą przyczepę trzeba podciągnąć pod wodopój. Chyba wygodniej jest operować kanistrem niż całą przyczepą w tym kontekście.

2.Zasilanie wody w prysznic

Najprawdopodobniej ten zbiornik na wodę zasila wszystkie odbiorniki wody, w tym prysznic, nie sądzę, żeby w przyczepce byłó więcej niż jeden zbiornik na wodę. Tak więc przed wyjazdem przećwicz pod domowym prysznicem kąpiel z wykorzystaniem litra (góra dwa) (no dobrze, trzech litrów) wody.

3. Toaleta. O tym już dostałeś materiały do przestudiowania.

4. Lodówka

Zwykle lodówki mają trzy źródła zasilania:

230V, 12V i gaz (podobno zasilanie gazem jest najbardziej skuteczne)

Ja w czasie jazdy zasilam lodówkę 12V z samochodu. Sądzę, że nie powinno się zasilać lodówki gazem podczas jazdy. Chociaż z trzeciej strony to tak naprawdę się zastanawiam, czy w ogóle jest sens zasilać lodówkę w czasie jazdy. Ale ten sens może wyniknąć z długości dystansu do pokonania. Ja na wakacje mam jakieś 350km, raptem kilka godzin jazdy, obejdzie się i bez zasilania lodówki.

Przejściówki 13/7 załatwiają sprawę, tym się nie przejmuj.

I jeszcze jedno. Nie ma głupich pytań. (ciąg dalszy tej sentencji zapewne znasz).

Aczkolwiek zalecam Ci poświęcić jeszcze więcej czasu na lekturze forum. Wszystkie Twoje kwestie były wielokrotnie i w szczegółach omawiane. Tak więc mą wypowiedź potraktuj jako zachętę do dalszej lektury i dalszego współuczestnictwa i dzielenia się radością obcowania z karawaningiem :-) Skoro zaczynasz zabawę z karawaningiem, to naturalne jest, że będziesz miał sporo pytań. A na tym forum naprawdę znajdziesz bardzo sporo użytecznych informacji/odpowiedzi.

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez maciej68 (wyświetl historię edycji)

Bardzo dziękuje wam za pomoc :)

Domyślam się że pewnie po kilku tygodniowym poszukiwaniu pewnie znalazł bym odpowiedzi na moje pytania, ale musicie przyznać że forum jest DUŻEEE dlatego pytałem tylko o to co nie znalazłem :P

Co do zbiornika to zapomniałem jeszcze że jest jeszcze jeden w przednim luku, właśnie taki na wózeczku jeżdżącym :) domyślam sie ze właśnie do uzupełniania tamtego.

Masz racje będzie trzeba się nauczyć szybkiego mycia w paru litrach :) ale od dzieciństwa jeździłem na biwaki wiec mycie w przysłowiowej szklance wody nie jest mi obce :D

Przy okazji prysznica zapytam jeszcze o jedno :) Nie spodziewam się w sumie tego i ale czy jest coś takiego jak podgrzewacz do wody?? Mam już pomysł jak korzystać bez niego (po prostu doleje gorącej wody do zbiornika z zimną by była akurat) ale warto zapytać :)

Jeszcze raz bardzo dziękuje wam za pomoc :) Ja się cieszę że karawaning mnie "wciągnie" a dziewczyna martwi że niedługo będzie odkładanie na przyczepkę :P:)

Witam !

Ad. 1. Tak jak było wspomniane, może być ten jeden kanister na wodę i już. Może zrób zdjęcia, będzie łatwiej. Dla uściślenia dodam tylko, że mając wbudowany zbiornik na stałe z wlewem na zewnątrz nie ma potrzeby podjeżdżania do wodopoju tylko bierzemy przenośny zbiornik na wodę (konewka, kanister itp.) i napełniamy poprzez wspomniany wlew. To jest jeden z elementów przyczepy, który w łatwy sposób można robudować o coś większego.

Ad. 2. Nie ma potrzeby posiadania oddzielnego zbiornika na prysznic i zlew, oraz kuchnię. Oczywiście im większy tym lepiej, ale są różne przyzwyczajenia turystów - np. można myć ręce na zewnątrz przyczepy mając postawiony kanistrek z kranikem na krzesełku lub dyszlu i na dole miska.

Ad. 3. Góny wlew dotyczy wody do spłukiwania i tu można dodać płyn różowy z zapachem, ale nie jest to konieczne. Dolny zbiornik jest na fekalia i tu KONIECZNIE dodajemy płyn - zielony (ekologiczny) lub niebieski. Na etykiecie jest podana ilość. Do dolneg wlewamy jeszcze tak z 2 litry wody. Oczywiście chłopcy z pozycji stojącej przechodzą do pozycji siedzącej. Chcąc skorzystać z WC należy uprzednio przesunąć dzwigienkę z przodu muszli, która otwiera dolny zbiornik na wpływ fekalii. Następnie używamy spłóczki i na koniec zamykamy dzwigienkę. Po zapełnieniu rzucamy hasło, że będzie wyjmowany zbiornik, otwieramy drzwiczki, ptiunkiem odblokowujemy zatrzask i wysuwamy zbiornik. Idziemy do zrzutu z oznaczeniem  WC Chem. Jeśli takowego nie ma to warto zapytać na recepcji. Przekręcamy wylew o 90 stopni, odkręcamy korek (uważać żeby nie wpadł do zlewni), podchodzimy do otworu i powoli przechylamy. W zależności od uchwycenia, któryś z kciuków będzie miał łatwy dostęp do takiego przycisku o średnicy palca - służy do odpowietrzenia i łatwiejszego upróżnienia zawartości. Nacisnąć dopiero po wcelowanu w zlewnie. Warto przećwiczyć, żeby się nie pochlapać w przyszłości.

Ad. 4. Co do lodówki to w przypadku wtyczki wzorcowo podłączonej 7-pin absolutnie nie ma zasilania lodówki na 12 V. Swego czasu przyczepy z Holandii na pinie od przeciwmgielnych miały takie zasilania. Musisz sprawdzić, czy maż światło przeciwmgielne, czy nie. Można oczywiście dołożyć ekstra wtyczkę 7 pin tylko do zasilania lodówki i światła w przyczepie, albo przejść na 13 pin. Co do zasilania lodówki gazem to jest to zdecydowanie najbardziej wydajne, później 230 V, a na końcu 12 V i to na kabla o grubości rzędu 4-6 mm (minus i plus). Aktualnie to może nie zawracaj sobie głowy zasilaniem lodówki podczas jazdy.

Pozdrawiam

Co do zbiornika to zapomniałem jeszcze że jest jeszcze jeden w przednim luku, właśnie taki na wózeczku jeżdżącym :) domyślam sie ze właśnie do uzupełniania tamtego.

To chyba musisz dać fotki, gdyż może okazać się, że to jest zbiornik na "szarą" - czyli brudną wodę.

To chyba musisz dać fotki, gdyż może okazać się, że to jest zbiornik na "szarą" - czyli brudną wodę.

Po weekendzie będę jechał załatwić formalności to postaram się parę fotek zrobić :)

Powiedzcie mi jeszcze jedna taką mała rzecz... Czy stojąc na kempingu (bez podłączenia się do 220V) by mieć jakiekolwiek oświetlenie musze mieć cały czas samochód podpięty do przyczepy? Tylko jak długo dałbym rade tak pociągnąć?? Ktoś testował?

...

...

Niekoniecznie. 

Może to być zbiornik na ścieki. 

Zielony z reguły jest na wodę czystą, szary na zużytą - ale i to niekoniecznie. 

Odkręć korek i po prostu powąchaj.

Witam !

Po weekendzie będę jechał załatwić formalności to postaram się parę fotek zrobić :)

Powiedzcie mi jeszcze jedna taką mała rzecz... Czy stojąc na kempingu (bez podłączenia się do 220V) by mieć jakiekolwiek oświetlenie musze mieć cały czas samochód podpięty do przyczepy? Tylko jak długo dałbym rade tak pociągnąć?? Ktoś testował?

Możesz mieć podpięty do auta i co jakiś czas jeżdzić po okolicy zwiedzając i jednocześnie ładując akumulator, możesz zainstalować samochodowy, lub bardziej dedykowany do karawaningu akumulator, ale to już wymaga przejżenia instalacji pod tym kątem. Jak długo wytrzyma akumulator ? No cóż zależy co będziesz podłączał. Jeśli będziesz oszczędny i założysz zamiast 12 V zwykłych żarówek - 12 V LEDy i nie będziesz używał sprzętu RTV to na bardzo długo wystarczy. Jeżeli zdecydowałbyś się na akumulator typowo samochodowy, lub podobny, ale z "oddychający" to trzeba przemyśleś umieszczenie go w jakimś przewiewnym miejscu. Są także opinie, że przedni zewnętrzny schowek tzw. bakista do tego się nie  nadaje ze względu na znajdującą się w niej butlę gazową z reduktorem. Myślę, że na początek poprostu w najprostszej konfiguracji wyjedź na jakiś kemping gdzie jest prąd i wc.

Pozdrawiam

Wielkie dzięki uspokoiłem dzięki wam wiele swoich obaw :) Teraz mogę jechać :D

Co do zbiornika tego w schowku, to zanim zacznę używać, to go powącham tak jak piszą WojtEwa bo nie jest zielony a szary wiec pewnie wiadomo do czego służy :P

Teraz tylko kupić lusterka i piwka na postój i czekać do majówki :):D

Edytowane przez Kosi (wyświetl historię edycji)

• 4 tygodnie później...