Skocz do zawartości

"Rozkodowanie" DOT`u opony


Laykonikus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Moje pytanie - co oznacza "N" w D.O.T`cie

Wszystkie (większość) opon po 2000 roku ma oznaczenie z 4 cyferek dwie pierwsze to tydzień a pozostałe to rok, a te wyprodukowane przez 2000 roczkiem mają oznaczenia 3 liczbowe  (tak samo jak poprzednio dwie pierwsze to tydzień produkcji a ostatnia to rok).

Z tego wynika że opony sa z pierwszego tygodnia marca 2004 roku.

 

Więc o co chodzi z tą "N-ką" ??  macie jakieś pomysły ??, przegrzebałem zasoby internetu, i nic,

wiem że jest to opona z grupy Michelin - grupa nisko kosztowa.

 

Informacje odczytane z opony:

SECURITY ROAD 2003 185R14C 8PR

102/1005 104N 

 

Dopiero pod dużym zblirzeniu zauwarzyłem taką dziwna żółtą wklejkę ?? co to może być ?? (DSC_0094)

 

 

post-2053-0-28025900-1365452164_thumb.jpg

post-2053-0-00396700-1365452173.jpg

post-2053-0-87182500-1365452173.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

101/102 i 104 to nośność opon

 

daj wieksze foto tych opon to odczytam Ci DOT

 

moze byc tez tak ze DOT bedzie wybity z drugie strony opony - wtedy Ci nie odczytam

 

nie zawsze 4 symbole to DOT

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

104N to nośność 900kg (=104) przy 140km/h (=N)

102/1005 też jest jakimś indexem nośności,ale nie mogę teraz znaleźć co oznacza ( to jest chyba oznaczenie stosowane w USA, jak dobrze kojarzę)

 

Miejsce gdzie jest DOT zazwyczaj jest właśnie poprzedzone napisem DOT ( choć w oponach przed 2000r różnie to bywa).

































































































 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto kilka dodatkowych zdjęć opon jakie udało mi się dzisiaj rano zrobić telefonem komórkowym. 

Niestety ale na chwile obecna nie jestem w stanie zobaczyć co się kryje od wewnętrznej strony koła, nie mam czasu ich zdjęć i "pooglądać"...

 

A czy koledzy macie jakieś sugestie w sprawie tej żółtej wklejki na boku opony... ??

 

post-2053-0-13897200-1365499390_thumb.jpg

post-2053-0-76235100-1365499398_thumb.jpg

post-2053-0-69870000-1365499406_thumb.jpg

post-2053-0-14955200-1365499414_thumb.jpg

post-2053-0-47570800-1365499422_thumb.jpg

post-2053-0-89507900-1365499430_thumb.jpg

post-2053-0-93173500-1365499442_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat: rozumiem, że opona pochodzi z 10 tygodnia bieżącego roku... A te informacje w czerwonym prostokącie..? Jest ktoś w stanie coś z tego odczytać..?

Wyprodukowana w okresie między 4, a 10 marca 2013 roku.

Reszta, to kody znane najczęściej producentom,  te informacje masz często powielone bez kodowania, na pozostałych miejscach opony (nazwa producenta, nr serii itp.)

 

DOT, to w zasadzie oznaczenie na oponie, które informuje, że opona spełnia standardy rynku amerykańskiego (Department of Transportation). Cały kod składa się z 12 znaków następujących po sobie.

Do roku 1990, znaków było jedenaście.

Zawarta jest w nim zakodowana informacja o nazwie producenta, miejscu produkcji, numerze serii oraz to, co nas najbardziej interesuje, czyli dacie produkcji (trzy lub po 1990 roku, cztery znaki). Pierwsze dwa znaki, to nr tygodnia roku produkcji, a dwa kolejne, to dwie ostatnie cyfry roku produkcji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

                

                        

 opona pochodzi z 10 tygodnia bieżącego roku...

 

Wyprodukowana w okresie między 4, a 10 marca 2013 roku.

 

No toć przeca dziesiąty tydzień jest ;)

 

 

Reszta, to kody znane najczęściej producentom,  te informacje masz często powielone bez kodowania, na pozostałych miejscach opony (nazwa producenta, nr serii itp.)

 

DOT, to w zasadzie oznaczenie na oponie, które informuje, że opona spełnia standardy rynku amerykańskiego (Department of Transportation). Cały kod składa się z 12 znaków następujących po sobie.

Do roku 1990, znaków było jedenaście.

Zawarta jest w nim zakodowana informacja o nazwie producenta, miejscu produkcji, numerze serii oraz to, co nas najbardziej interesuje, czyli dacie produkcji (trzy lub po 1990 roku, cztery znaki). Pierwsze dwa znaki, to nr tygodnia roku produkcji, a dwa kolejne, to dwie ostatnie cyfry roku produkcji.

 

 

Kristofer, te informacje, które podałeś, wygooglać idzie bez problemu (co zresztą zrobiłem przed napisaniem posta). Problemem jest rozkodowanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

                

                        

 

 

Kristofer, te informacje, które podałeś, wygooglać idzie bez problemu (co zresztą zrobiłem przed napisaniem posta). Problemem jest rozkodowanie.

 

... dokładnie, ale zastanawiam się tylko, po co chcesz odkodować np. nr serii itp. info, bo producent jest widoczny przecież w innym miejscu opony :hmm:

 

Wątpię, aby udało Ci się znaleźć szczegółowe informacje o tym kodowaniu.

Np. oznaczenie 6G6L można spotkać zarówno na oponach Continental, jak i Roadhog (marka opon sprzedawanych przez np. Just Tyres).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.