Skocz do zawartości

Kto pokusił się na lornetkę Lidlową?

Socale

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą kupiłem bo była ostatnia.

Niby 10x50 , niby BK-7, ale...

Nie za bardzo znam się na optyce i parametrach , ale jak ją sobie pooglądałem, popatrzałem, poustawiałem to stwierdziłem że nie mam większych wymagań i jest akurat. 

Jest regulacja dla dominującego oka - u mnie ta różnica jest już zauważalna - wiek ;)

Całkiem nieźle trzyma się w ręku i wykonanie "extra profesjonalne" w porównaniu do oferowanych przez cyganerię lornetek.

Oczywiście to jest mój subiektywizm i dostrzegam same zalety - wiadomo, ale w tej cenie... 

Grzech nie kupić, tym bardziej że ja dzikus jestem.

Napiszcie jeśli kto lepiej się zna, czy nie lepiej było lizaki kupić...

Lidlowa 99 zł.

Zgadza się. Nie żal więc.

.

Moje wrażenia po kilku spojrzeniach;

Obraz tego co obserwuję na średnim dystansie , 200-2000m jest całkiem do oglądania.

Po 22 latach odkryłem, że z mojego okna widoczny jest drewniany most na rzece Lubsza , naprawdę w realu jest nie do dostrzeżenia

To co dalej i w nieskończoność trudno jest zsynchronizować w szczegółach obserwowany obiekt w obydwu obiektywach np. konstrukcja słupów energetycznych w odległości około... no ze 4 km będzie.

Tu chyba główną rolę pełni pryzmat, no ale lornetka to nie teleskop.

Odnoszę też wrażenie, że nierówna jest ostrość w jednym obiektywie, albo mi wzrok pada. 

Otóż w prawym , obraz wyostrzony w całym polu widzenia, centralnie jakby ta ostrość była lekko utracana.

Korekta powoduje wyostrzenie części centralnej na niekorzyść okalającego obszaru.

Zjawisko bardzo delikatne i może dotyczyć wady mojego wzroku a niekoniecznie optyki

Mogę jednak z czystym sumieniem polecić jej zakup bo obrazek widać całkiem fajnie.

Jest jasno i z lekkim efektem 3D, szczególnie na bliskich obiektach.

W bardzo odległych czasach zebrało się na ośrodku nad jeziorem kilku posiadaczy przeróżnej maści lornetek. Jak to przy takich okazjach każdy zachwalał zalety swojej. Nim doszło do rękoczynów, zaproponowałem prosty test: kto przeczyta numer telefonu z reklamy po drugiej stronie jeziora. Zdecydowanym faworytem był posiadacz "kupionej od ruskich" 20x50. Nie dał rady. Pozostali też próbowali użyć tej lornetki i nikomu nie udało się odczytać numeru. "Najsłabszą" lornetką była lekko dotknięta zębem czasu "zdemibilizowana", poradziecka 7x45. Ku zaskoczeniu wszystkich testerów każdy odczytał co miał odczytać. W sposób eksperymentalny strwierdziliśmy, że lornetki o powiększeniu powyżej 8x nie nadają się do odczytywania napisów na odległość. Już przy powiększeniu 10x ręce trzęsą się tak bardzo, że na większą odległość trudno to zrobić. 20x jest bardzo fajne jeśli masz statyw :).

Eksperyment z lornetkami powtarzałem kilkukrotnie nad różnymi jeziorami. Zawsze wygrywały lornetki wojskowe o powiększeniu 7-8x i okularze 45-50.

Jeśli kiedyś w Lidlu trafię na lornetkę 8x50 to kupię. Te z Lidla są lżejsze niż wojskowe. :)

• 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Mam ruską 10X50 i jest super , kiedyś miałem 12X50 i tu już jest przesada - obraz się trzęsie ale nawet słabsze ruskie są lepsze od taniej chińszczyzny , kiedyś dostałem chinola w prezencie niby ok ale plastikowy szajs i dałem dzieciakom do zabawy .

Wniosek jak chcecie tanią i dobrą to tylko ruską !

Edytowane przez janm (wyświetl historię edycji)

• 2 tygodnie później...

Nie wiem jak dziś, ale stare lornetki od ruskich miały szkła z fabryki Carl Zeiss Jena. Najlepsze szkła nie tylko w demoludach. Lornetka z Lidla ma słabą optykę. Z odległości ok 700 m nie udało mi się odczytać numerów rejestracyjnych, a z 0,5 km nie rozpoznałbym rysów twarzy znajomych osób. Czyli jakość adekwatna do ceny.