Skocz do zawartości

Używanie urz. gazowych podczas jazdy- fakty bez mitów


Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko zależy od modelu urządzenia. Są różne rozwiązania stosowane przez firmy, jak również wspomnianą "Alde".
Jedno jest pewne:w każdym przypadku musi być umożliwiony dopływ powietrza w niezbędnej ilości do komory spalania, musi być zapewniony odpływ spalin oraz odpowiednia cyrkulacja tychże. Realizuje się to różnie. W Alde Combi jest np. "wspólny" przewód kominowy i "zasysający".

1555970303_Alde2.jpg.3e4e1b5fa655bc45428f096fcd934a95.jpg

Oczywiście wspólny w cudzysłowie, ponieważ konstrukcyjnie jest to rura w rurze i odpowiedniej konstrukcji "komin", często umieszczany na jednej z bocznych ścian pojazdu.

Są też konstrukcje Alde, które czerpią jednak powietrze tradycyjnie spod podłogi pojazdu, a wylot spalin jest kominkiem dachowym:

1414820850_Alde1.jpg.9a81a8d4b640f3c2f033eb6c67b92eeb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 134
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 godziny temu, Kristofer napisał:

Praktycznie każdy karawaningowy piec, czy bojler ma zamkniętą komorę spalania dla wnętrza przyczepy, natomiast wiadomo, że żaden piec z taką komorą (również ten "domowy") nie jest szczelnie zamknięty od strony "zewnętrznej" (poza pomieszczeniem, w którym pracuje). Do komory spalania musi być doprowadzony wlot potrzebnego do spalania powietrza, oraz wylot spalin (konstrukcja musi zapewniać wymagany "ciąg"). Właśnie te dwa miejsca na zewnątrz przyczepy są punktami dającymi dostęp do "otwartego ognia". Alde pod tym względem niczym nie odbiega, od pozostałych tego typu sprzętów.

Zamknięta komora spalania ale z otwartym ogniem...? hmm... no ciekawa ta ,,teoria,, a raczej totalna bzdura. Idąc tym tokiem rozumowania w silniku spalinowym też występuje w pewnych warunkach otwarty ogień, np. przy otwartych zaworach wylotowych. Czy to znaczy, że powinniśmy zgasić silnik 20 m przed dystrybutorem, bo w pewnych okolicznościach mamy otwarty ogień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, KlAn napisał:

Jak coś co jest zamknięte może być otwarte?

Chociażby przy wypalaniu filtra cząstek stałych, gdy do spalin jest wtryskiwane paliwo.

Zamknięte wewnątrz ,na zewnątrz już nie ,jak pisał poprzednik.A DPF to zło ;)B),za DPF są jeszcze tłumiki itd.Bez obaw.A zamknięta komora spalania j.w.

Edytowane przez ampere (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KlAn napisał:

Zamknięta komora spalania ale z otwartym ogniem...? hmm... no ciekawa ta ,,teoria,, a raczej totalna bzdura. Idąc tym tokiem rozumowania w silniku spalinowym też występuje w pewnych warunkach otwarty ogień, np. przy otwartych zaworach wylotowych. Czy to znaczy, że powinniśmy zgasić silnik 20 m przed dystrybutorem, bo w pewnych okolicznościach mamy otwarty ogień?

Czasem bywa, że tekst pisany wykracza poza zdolność percepcji czytającego i na to niestety nie mam wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kristofer napisał:

Czasem bywa, że tekst pisany wykracza poza zdolność percepcji czytającego i na to niestety nie mam wpływu.

Wiem Krzysztofie,  często masz problemy ze zrozumieniem tekstów które napisał ktoś inny. 

Otwarty ogień to zapałka, papieros, świeczka, pochodnia, ognisko a nie urządzenia z zamkniętą komorą spalania.

Edytowane przez KlAn (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale taki sam ogień jak w zapalniczce masz właśnie w piecu czy lodówce zasilanej gazem...

To jest otwarty ogień... ona zamknięty jest tylko dla przestrzeni wewnętrznej przyczepy...jak pisał Kristofer

 

Przykład z silnikiem spalinowym, niezbyt trafiony bo to właśnie jest spalanie w komorze zamkniętej. W silniku spalanie powinno występować tylko i wyłącznie w zamkniętej komorze spalania - gdy ona się otwiera (zawory) wówczas proces spalania powinien być już zakończony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dzisiaj zakupiłem Monocontrol CS Horizontal + wąż ciśnieniowy. Po weekendzie będę zakładał. Widzę tylko mały problem, bo Monocontrol "poziomy" ma odejście dla rurki instalacji gazu przyczepy z lewej strony, a ja w moim Fendzie mam z prawej. Myślałem najpierw, że po prostu obrócę reduktor, ale.... wtedy nie będę miał dostępu do przycisku "reset" który by wtedy się znalazł od stron ściany bakisty. Czy ktoś z Was ma może wiedzę, czy są te "horizontale" lewe i prawe ? Jeśli nie to chyba muszę za pomocą kolanka zamontować go prostopadle do ściany bakisty, żeby był dostęp do guzika 'reset'. Przy okazji ktoś pamięta średnicę (8mm czy 10mm) oryginanych przewodów gazowych z Fendzie? Bo muszę dokupić pilnie kolanko, a po cepkę jadę dopiero po weekendzie, bo aktualnie parkuje poza domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknięta komora spalania tyczy się otwarcia/zamknięcia na pomieszczenie, w którym urządzenie jest zainstalowane, tzn. że m.in. nie pobiera powietrza niezbędnego do spalania z pomieszczenia. Tak można napisać o piecu trumy - komora spalania jest odseparowana od pomieszczenia (wnętrza przyczepy), powietrze pobiera z zewnątrz, i spaliny wyrzuca na zewnątrz. Tak samo ogrzewacze gazowe do wody.

Natomiast lodówka jest dla mnie o tyle dyskusyjna, że owszem, jest częściowo odseparowana od wnętrza przyczepy, ale na dobrą sprawę to cały palnik znajduje się poza przyczepą (we wnęce wnętrza, gdyby nie ta wnęka wystawałby na zewnątrz :)), i jest palnikiem otwartym, aczkolwiek z osłoniętym płomieniem. Wg mnie jest to ogień otwarty, inna sprawa, że płomień jest osłonięty, ale nie jest to szczelna konstrukcja powstała przez szczelne zespolenie komory spalania, szczelnego przewodu doprowadzającego powietrze z zewnątrz i szczelnego kominowego odprowadzającego spaliny na zewnątrz.

Nawet w przypadku tzw. zamkniętej komory spalania, komora spalania jest zawsze otwarta na zewnątrz, czyli na ośrodek, w którym na stacji znajdują się m.in. opary paliw. Niezależnie więc od rodzaju komory spalania (nawet przy zamkniętej komorze s.), trzeba te urządzenia bezwzględnie wyłączyć (jeśli zmienimy punkt widzenia - tzn. "zewnątrz" przyczepy potraktujemy jako pomieszczenie, to zamknięta komora spalania będzie na to "pomieszczenie" otwarta). Dla mnie koniec tematu, i sugerowania się na zasadzie "jak sama nazwa wskazuje"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, obszerne tłumaczenie i napisane z sensem, jak zwykle zresztą, jednak jestem przekonany, że mimo Twojego trudu, niektórzy nadal będą mieć pewien problem ... ;)

7 godzin temu, czyś napisał:

[...]

Nawet w przypadku tzw. zamkniętej komory spalania, komora spalania jest zawsze otwarta na zewnątrz, czyli na ośrodek, w którym na stacji znajdują się m.in. opary paliw. Niezależnie więc od rodzaju komory spalania (nawet przy zamkniętej komorze s.), trzeba te urządzenia bezwzględnie wyłączyć

[...]

Dokładnie :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Będę niedługo montował monocontrol Evo ( nowy model) aby podczas jazdy zasilać lodówkę nie z alternatora samochodu ale z butli gazowej. Czy toś z Was używa w ten sposób lodówki? Czy to naprawdę jest bezpieczne i co w przypadku np. zgaśnięcia lodówki podczas jazdy? nie znam się na gazie  i powiem szczerze,że mam lekkie obawy....:):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pawel1966 napisał:

Będę niedługo montował monocontrol Evo ( nowy model) aby podczas jazdy zasilać lodówkę nie z alternatora samochodu ale z butli gazowej. Czy toś z Was używa w ten sposób lodówki? Czy to naprawdę jest bezpieczne i co w przypadku np. zgaśnięcia lodówki podczas jazdy? nie znam się na gazie  i powiem szczerze,że mam lekkie obawy....:):)

Jak zgaśnie a nie masz automatycznego iskrownika to lodówka przestanie chłodzić i już. Czy bezpieczne ? Raczej tak, najlepiej zabezpieczyć okolice palnika jeżeli producent tego nie zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.