Skocz do zawartości

Rozbita szyba - co zrobić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niedawno probując rozłozyć stelaz tropiku uszkodziłem boczna szybę. jest to szyba podwójna więc ze szczelnościa kłopotu nie ma. Wszystkie elementy tzn 2 znalazłem ( te które odpadły). moje pytanie jest takie : czy da sie to jakoś posklejać , może ktos jakies pomysły ma i czy jest opcja pozbycia sie w jakimś stopniu rys, które powstały. Zaznaczam, że napewno nie jestem w stanie tego sam zrobic wiec prosze o pomoc lub jakies wskazówki.

Pozdrawiam

post-13226-0-52064400-1363987099_thumb.jpg

Witam !

W zasadzie trzeba odpowiedzieć sobie na jedno pytanie, czy wydać pieniądze na nową szybę (duża kwota), czy też zrobić po taniości (gorzej nie będzie). Ja bym spróbował na gorąco powiększyć tę dziurę w prostokątny otwór z zaokrąglonymi rogami, po pierwsze, żeby się nie rozłaziło, po drugie będzie ładniej wyglądać. Następnie nakleiłbym "łatę" z plexi w podobnym typie, oczywiście na większej powieszchni niż dziura. Można jeździć i spokojnie szukać okazji na zakup dobrej szyby. Można o obróbkę termiczną udać się do firmy, która spawa plastiki.

Pozdrawiam

U mnie jak kawałek szyby złodziej urwał (na szczęście zostawił na miejscu zbrodni ) to przykleił mi go Andrewa z Częstochowy, znaku prawie nie ma, trzyma się jak trzeba. Ten klej to jakiś drogi ale poszło go 5 kropli i usługa była gratis. Drążyłem temat i wiem ,że byle czym szkoda paprać.

W/g mojej wiedzy z plexi to się będzie trzymało średnio.

Żadnym sposobem nie skleisz tego tak by było ładnie. Można to pokleić ale schludne to nie będzie. 

Podstawą przy takich pęknięciach  jest albo klejenie natychmiast albo zabezpieczenie taśmą przed zaciekaniem  pęknięć  wodą  z brudem. 

Gdyby pęknięcia były świeże i nie rozwarstwione  wystarczyło by zapuszczenie chlorkiem metylenu i było by niemal niewidoczne.

Teraz , kiedy w pęknięciach jest brud pozostaje je tylko rylcem przeżłobić  w trójkątną  bruzdę  i wypełnić bruzdy Cosmofenem PMMA lub Acryfixem 109 czy innym klejem zagęszczonym do PMMA .Można też  sam chlorek metylenu zagęścić zalewając w słoiku odpowiednią  ilość  wiórek z przeźroczystej pleksi. Podobnie z wstawianiem łaty. 

Jeśli jako wstawka do wewnątrz dziury to spoina stożkowa wypełniona jednym z w/w zagęszczonych klei . Jeśli łata z zakładką na krawędziach to podlana spoina na łączeniu łaty z szybą chlorkiem metylenu.

Osobiście szukał bym całej szyby. 

Witam, ja bym wyciął cały płat pękniętej szyby zostawił około 2 cm ramki i kupiłbym cały arkusz poliwęglanu pod kolor na całe okno, oszlifować poliwęglan w około przykleić dobrym klejem z zewnątrz i po kłopocie a w tym czasie szukać całego okna. 

Żadnym sposobem nie skleisz tego tak by było ładnie. Można to pokleić ale schludne to nie będzie. 

Podstawą przy takich pęknięciach  jest albo klejenie natychmiast albo zabezpieczenie taśmą przed zaciekaniem  pęknięć  wodą  z brudem. 

Gdyby pęknięcia były świeże i nie rozwarstwione  wystarczyło by zapuszczenie chlorkiem metylenu i było by niemal niewidoczne.

Z tym zapuszczaniem chlorku metylenu to ostrożnie, ponieważ powstają mikropęknięcia, jeśli chcesz to mogę zrobić fotki jak to wygląda u mnie,  

A jeszcze bardziej przestrzegam przed odtłuszczanie acetonem, okno potrafi popękać.

Z tym zapuszczaniem chlorku metylenu to ostrożnie, ponieważ powstają mikropęknięcia, jeśli chcesz to mogę zrobić fotki jak to wygląda u mnie,  

A jeszcze bardziej przestrzegam przed odtłuszczanie acetonem, okno potrafi popękać.

To prawda . Pojawią  się  mikropęknięcia podczas stosowania chlorku , zwłaszcza że większość  szyb jest z pleksy extrudowanej a nie wylewanej i poddana termoformowaniu. (pisałem już  o tym ) Z tym że przy takim bałaganie na szybie jakie ma kolega te mikro pęknięcia to mały pikuś. Nie wpłyną  na wytrzymałość   a trzeba się przyjrzeć  by je dostrzec przy klejonej spoinie, a gra warta świeczki z uwagi na wytrzymałość  łączeń.

Witam, ja bym wyciął cały płat pękniętej szyby zostawił około 2 cm ramki i kupiłbym cały arkusz poliwęglanu pod kolor na całe okno, oszlifować poliwęglan w około przykleić dobrym klejem z zewnątrz i po kłopocie a w tym czasie szukać całego okna. 

Dobra myśl z tym że przy połączeniu plexy z poliwęglanem trzeba stosować klej rozpuszczalnikowy jak chlorek metylenu i wówczas szlifowanie jest niepotrzebne . Powierzchniowe klejenie z uwagi na różnicę  pracy materiałów i różne oddziaływanie na ciepło nie utrzyma .

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)

Witam.

Dzieki za  wskazówki. Co do brudu to chyba nie jest tragicznie bo przyczepka stoi na hali i zaraz po zdarzeniu zakleiłem całość folią przeżroczystą. Co do nowego okna to .... na razie odpada. Postanowiłem jednak spróbowac to posklejać, a ze pękniecie jest dość wysoko to mysle potem przykleic taka naklejkę jak to sie klei na przednich szybach na górze. nie będzie widać i folia jakośc to dodatkowo usztywni. Pytałem tez  i zrobią mi to w S-CAMP. Efekty pokaże po naprawie. Mimo to bede szukał takiej szyby uzywanej. jakby ktoś z Was przypadkowo miał jakieś namiary na taką szybę to byłbym wdzieczny za informacje.

Pozdrawiam.

Witam.

Ja tez miałem problem z oknem i po kilku tygodniach polowania na Allegro kupiłem zewnętrzną szybę za 100 zł. z przesyłką. Szyby rozwarstwiłem, wyczyściłem i skleiłem na nowo silikonem do szyb. Całe okno można kupić za ok. 300 zł.

Pozdrawiam

Jakim silikonem konkretnie skleiłeś?