Skocz do zawartości

Winiety w tranzycie


nomadka

Rekomendowane odpowiedzi

To niezłe zamieszanie macie ;) 90 % turystów nie czyta forum nic nie wiedzą o takich rozterkach ... Sprzedadzą Wam ewinietę na pierwszej węgierskiej stacji i pojedziecie dalej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 111
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

To niezłe zamieszanie macie ;) 90 % turystów nie czyta forum nic nie wiedzą o takich rozterkach ... Sprzedadzą Wam ewinietę na pierwszej węgierskiej stacji i pojedziecie dalej ;)

Dlatego ja kupię e- winietkę i już lub jakiś bilet. Natomiast na przyszły rok nastąpi zmiana auta lub przyczepki, mam dosyć tego wszystkiego

co się dzieje po przekroczeniu 3,5t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym tak zrobił ... to całe zamieszanie z viatolem dla ludzi, którzy jadą w celach turystycznych to masakra. Dodatkowy stres w Europie ... Oj !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie, kolejna wiadomość jaką dostałem z ambasady Węgier. Okazuje się, że...

 

 

Szanowny Panie
 

Na wcześniejsze zapytanie, otrzymaliśmy odpowiedz z odpowidnich instytucji z

Węgier, ze "kat. B2 obejmuje autobusy, samochody campingowe (camper) oraz samochody z jakimkolwiek przyczepa, których masa przekroczy 3,5t". 

 

Pojazdy lub zestawy takie podlegają obowiązku wykupienia winiety - natomiast nie są objęte system HU-GO. Przy wykupieniu winiety należy uważać na to, czy dany pojazd jest objęte kategoria D1 lub B2. Na stronach internetowych te informacje zostały precyzowane i mam nadzieję, że nie będzie na tym tle nieporozumień.

 

Wydział Handlowy Ambasady Węgier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój holownik to Ducato niestety zarejestrowane jako ciężarowe dmc 3490kg + Hobby 1500kg więc jaką winietę? Pozdrawiam

Zwykłą dla auto do 3,5t, (chociaż nie wiem jak z autami zarejestrowanymi jako ciężarowe) ale jeżeli auto jest do 3,5t to przyczepa ich nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem zwykła winietę na miesiąc, choć to nawet już nie są winiety, tylko paragony, a kontrola polega na odczytywaniu nr rej przez odpowiednie urządzenia na autostradzie. Ale ja sie mieszcze w 3,5 tony. :yay:  I niech tak pozostanie bo z tego co widzę to tylko kłopoty.... :oslabiony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem zwykła winietę na miesiąc, choć to nawet już nie są winiety, tylko paragony, a kontrola polega na odczytywaniu nr rej przez odpowiednie urządzenia na autostradzie. Ale ja sie ,mieszcze w 3,5 tony. :yay:  I niech tak pozostanie bo z tego co widzę to tylko kłopoty.... :oslabiony:

Kłopoty i niepotrzebne wydawanie kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jeszcze jedno zdanie do dyskusji:

http://www.gitd.gov.pl/content/elektroniczne-pobieranie-oplaty-drogowej-na-wegrzech

 

w tym najważniejsze: 

"D1: motocykle, samochody osobowe o dmc do 3,5 t oraz samochody osobowe o dmc do 3,5 t wraz z przyczepą;"

 

"Pojazdy innych kategorii, tj. D1 i B2 nie zostaną na razie objęte nowym elektronicznym systemem poboru opłat, wobec tych kategorii pojazdów stosowany będzie w dalszym ciągu obecnie funkcjonujący system e-winietowy."

 

pozdr



i jeszcze słówko po węgiersku:

http://www.autopalyamatrica.hu/DetailedVignetteInformation.aspx#_D1_kategoria

 

holownik do 3,5 t + każda przyczepa to Kategoria D1

 

pozdr

 

i jeszcze raz po angielsku: 

https://en-ematrica.autopalya.hu/

 

pozdr

Edytowane przez JINX_Sanok (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie E -winiety na Węgrzech wygląda praktycznie tak;

 

-na stacji benzynowej podajemy NR REJ. AUTA (bardzo ważne jest ,aby podać nr bez jakiejkolwiek pomyłki,  podany NR REJ. autoryzujemy swoim     podpisem) ;

 

-podajemy czas na jaki kupujemy e- winietkę   ( aktualnie koszt na 10 dni jazdy 2975 Ft );

 

-płacimy i otrzymujemy papierowy dokument o opłaceniu przejazdu autostradami na Węgrzech w określonym terminie .

 

UWAGA - autostrady na Węgrzech są dobrej jakości, ruch umiarkowany lub nawet mały, miejsc odpoczynku podróżnych stosunkowo dużo i nie są za małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały problem polega na cholernym zamieszaniu jakie wprowadził nasz kraj, czyli Viatoll do osóbówek które co by nie ciągneły to nie wazne czy ruch turystyczny, czy zarobkowy, nikt tego nie chce odróżniać, inne kraje sobie z tym radza, słowacy prosze bardzo dodatkowa winieta do przyczepy i po problemie, i nni nie biorą pod uwagę wogóle przyczep, ale u nas jest jeszcze jeden problem rejestracja aut osobowych jako ciężarowe, w dowodzie jest wyraźnie zapisane że to auto ciężarowe i co wtedy z tymi na węgrzech, wagi nie przekracza a w DR ciężarowe,

mam co roku problem wjeżdżając do portu we władysławowie ( mam Fiata Scudo osobowy na 5 osób ) aby zaparkować auto jak na dorsze płyne, tam nikt nie patrzy na wagę tylko czy zarejestrowany na 5 czy więcej osób i czy w DR osobowy czy ciężarowy.i albo czyba 7 pln albo 23 jak dobrze pamiętam - nasze przepisy dają właśnie możliwość własnych często błędnych interpretacji, z kimś kiedyś dyskutowałem czy auto osobowe zarejestrowane jako ciężarowe to ciężarówka czy osobówka - dla firmy ubezpieczedniowej to ciężarówka i nie daj boże abyś spowodował jakieś zdarzenie na zakazie dla ciężarówek i będzie potrzebna wypłata z ubezpieczenia - nie dostaniesz (np.  cała obwodnica 3-miasta to zakaz wyprzedzania przez ciężarówki )  

powtarzam po raz kolejny wyjedzmy na ulice z zestawami i niech wreszcie nas zauważą - niech zauważą zwykli obywatele że za ruch turystyczny w PL trzeba płacić tyle samo co jadąca zarobkowo ciężarówka - może nasze władzę się zawstydzą , może , może ,może

ale się uniosłem eh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przejechałem przez Węgierskie drogi i okazało się że zestaw z samochodu osobowego z przyczepą kempingową przekraczający DMC 3,5t nie podlega opłatom elektronicznym hugo. Jedynie winietom (matrica) jak samochód osobowy. 

Nie kupiłem żadnej winiety jeżdżąc drogami nie płatnymi dla osobówek, a zarazem płatnymi dla ciężarówek powyżej 3,5t 

Zostałem raz zatrzymany do kontroli i raz przejechałem obok stojącego na poboczu samochodu który jak mniemam rejestrował i sprawdzał opłaty (podobne widziałem niegdyś na węgierskich autostradach) i było wszystko ok.

 

Dlatego pomimo zapewnień PZM potwierdzonych w rozmowach tel, kolejny raz jadąc na Węgry nie kupuję żadnego hugo (wiatola) lecz normalną winietę korzystając z autostrad, albo całkowicie nic nie korzystając z autostrad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 czy auto osobowe zarejestrowane jako ciężarowe to ciężarówka czy osobówka - dla firmy ubezpieczedniowej to ciężarówka i nie daj boże abyś spowodował jakieś zdarzenie na zakazie dla ciężarówek i będzie potrzebna wypłata z ubezpieczenia - nie dostaniesz (np.  cała obwodnica 3-miasta to zakaz wyprzedzania przez ciężarówki )  

 

 

to chyba żart roku , równie dobrze mogą odmówić wypłaty odszkodowania jeśli auto zarejestrowane jest jako białe a kierowca prowadzi w zielonym berecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.