Skocz do zawartości

Wybór auta do holowania


rafalkwiatkowski73

Rekomendowane odpowiedzi

ok - nie gadam o estetyce...

ale nie gadajmy o oszczędności kilku watów w silniku parosetkonnym...taki silnik ma większe opory toczenia niż obciążenie alternatorem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pjetko napisał:

...Światła dzienne odwrotnie, świecą specjalnie w oczy innym, żeby było lepiej pojazd widać....

Nic tak nie przemawia do wyobraźni jak obraz.

Zatem jako dodatek do wypowiedzi kol. @pjetko kilka grafik.

Z materiałów firmy HELLA:

443_Hella_Tagfahrlicht_Flyer_PL-11.thumb.png.1b6abeb1c3eb1f9428a4343bc82aa9d1.png

I tak jak wspomniał kol. @czyś - dotyczy to również ciężarówek

1008201301.jpg.6e5c3c8d74ccb62c1440d37438b5156b.jpg

Najlepiej to pokazać na jakimś przykładzie:

4234054-1338956040.jpg.2529a0b75151ba0761e117f7986e7291.jpg

Przydatność świateł dziennych tzn ich wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu jest wg mnie oczywista.

Ale pod jednym wszak, jakże istotnym warunkiem: to kierujący powinien nadzorować moment przełączania na światła mijania.

Podobnie jak wspomniał kolega @Maras, na Śląsku też dużo kierujących wyłącza myślenie. I mamy mniej więcej tak:

1061272783_widocznosc.thumb.png.756f6d293d5f1e3aeea07f5cc33bf199.png

źródło: https://autokult.pl/35434,swiatla-do-jazdy-dziennej-powszechne-bledy-kierowcow

A tak na marginesie - nie pytajcie o to, co odpowiedział funkcjonariusz w temacie słabej "dostrzegalności" pojazdu przed nami (jak na foto).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, danielpoz napisał:
Godzinę temu, maarec napisał:

w nowe kampery i nieruchomości :)

Ooo ? To też wyłączę światła tyłu ?

Kurcze, ja nie mogę wyłączyć tych z tyłu... no cóż, nieruchomości i kampery nie dla mnie :huh:

:D

A kolega @Tofel jak zawsze pełen profesjonalizm - grafiki itp.  :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, danielpoz napisał:
12 godzin temu, pjetko napisał:

 

A to zależy od marki. W obu Volvach mam tak, że jak mam pokrętło od świateł na 0, to świecą się tylko z przodu dzienne, z tyłu ciemność. Natomiast jak pokrętło ustawię na "AUTO", to zawsze pozycje z tyłu są włączone, niezależnie co się świeci z przodu (dzienne, mijania, drogowe). Nie spotkałem tego w innych markach.

I ma to sens?

Pewnie doświadczenie z ciemniejszej strony kuli ziemskiej ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, pjetko napisał:

A to zależy od marki. W obu Volvach mam tak, że jak mam pokrętło od świateł na 0, to świecą się tylko z przodu dzienne, z tyłu ciemność. Natomiast jak pokrętło ustawię na "AUTO", to zawsze pozycje z tyłu są włączone, niezależnie co się świeci z przodu (dzienne, mijania, drogowe). Nie spotkałem tego w innych markach.

U mnie, kiedy mam manetkę na auto to z przodu świecą się dzienne, a z tyłu pozycyjne. Ma to taki plus, że jak podłącze budę to w dzień mam zapalone wszystkie obrysówki. 

Muszę sprawdzić czy jak przekręce manetkę na 0 to dzienne się świecą czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jacek00 napisał:

U mnie, kiedy mam manetkę na auto to z przodu świecą się dzienne, a z tyłu pozycyjne. Ma to taki plus, że jak podłącze budę to w dzień mam zapalone wszystkie obrysówki. 

Muszę sprawdzić czy jak przekręce manetkę na 0 to dzienne się świecą czy nie

Masz oryginalnie te dzienne ?

teraz w każdym nowym wozie na 0 są dzienne i to nieraz mnie wkurza bo nie da się wyłączyć wszystkich świateł.

Edytowane przez Tomek515 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak to jest ujęte w warunkach technicznych pojazdów. Czy jest zapis ze może się świecić przód i tył przy dziennych. To jak drogowe świecące ze zmniejszoną mocą jako dzienne, nie jest to w pełni ujęte chyba ze coś uzupełnili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tomek515 napisał:

Zastanawiam się jak to jest ujęte w warunkach technicznych pojazdów. Czy jest zapis ze może się świecić przód i tył przy dziennych. 

Inaczej. Nie ma nakazu aby tylne się świeciły razem z dziennymi, ale nie ma też zakazu. WIęc tylne mogą się świecić ale nie muszą. 

5 minut temu, Tomek515 napisał:

To jak drogowe świecące ze zmniejszoną mocą jako dzienne, nie jest to w pełni ujęte chyba ze coś uzupełnili.

U mnie dzienne są połączone ze światłami mijania. Świeci pasek ledowy z mniejszą mocą. Jak załączą się mijania to ten pasek świeci w jakimś innym trybie pewnie, z większą mocą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tomek515 napisał:

teraz w każdym nowym wozie na 0 są dzienne i to nieraz mnie wkurza bo nie da się wyłączyć wszystkich świateł.

A spytam się inaczej - a co to przeszkadza ?

Bo wydaje mi się, że świecące światła - bez względu jakie są - poprawiają jednak stan bezpieczeństwa na drodze...

Inna sprawa to podłączenie świateł dziennych - czyli palimy tylko przód bez konieczności świateł tylnich.

Jak dla mnie osobiście to taka wersja świateł dziennych palonych tylko z przodu jest bez sensu - potem jedzie się za takim autem, którego kierowca ma jakąś przeróbkę  radośnie wykonaną u szwagra w garażu co powoduje, że nie ma automatu przełączającego owe światła dzienne na mijania w gorszej pogodzie i potem jedzie się za takim w szarówce a z tyłu nie on nic.

I takie przeróbki powinny być zabronione bo jest to zwyczajnie niebezpieczne.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Bury Kocur napisał:

teraz w każdym nowym wozie na 0 są dzienne i

U mnie nie ma 0. Jest tylko auto i pozycyjne/mijania. W motocyklu to w ogóle nie ma włącznika świateł. Wszystko się włącza po przekręceniu stacyjki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Bury Kocur napisał:

A spytam się inaczej - a co to przeszkadza ?

 

Czasami, jak się ucieka przed Policją w las, to się przydaje opcja wyłączenia wszystkich świateł. ;)

 

A tak na poważnie to nie mam świateł do jazdy dziennej, nigdy nie miałem, i jeszcze zanim wszedł obowiązek jazdy na światłach całą dobę to i tak przeważnie włączałem światła mijania, bo się przekonałem niejednokrotnie, że się przydają i to wręcz bardziej w czasie słonecznej pogody. Śmieszy mnie natomiast dokładanie tanich chińskich światełek, aby później uważać, co by nie odpadły przy myciu auta. 

Nie ma "dziennych", nie ma problemu. 

PS. Nie mam tez "automatu" włączającego światła mijania, tylko po prostu odruch, i nie zdarza mi się zapominać. Więc robienie dyskusji z działania "pstryczka" na dziesięć stron jest trochę "przerysowane". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.