Skocz do zawartości

Mover własnej konstrukcji


maxmaj

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 115
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Robert, w pierwszej części Twojego posta masz całkowitą rację :ok:

Większość firm, jeśli nie wszystkie, w taki właśnie sposób określa zdolność manewrową produkowanych napędów.

Myślę, że to jest bardzo obrazowe, przedstawienie możliwości napędu - jak to określiłeś, dla przeciętnego "Kowalskiego".

Drobne różnice mogą wynikać z konstrukcji przekładni, samych rolek i dokładności montażu na przyczepie, nie zapominając o wielkości kół, rodzaju podłoża itp. spraw.

 

 

 

Jeśli chodzi o tą drugą część Twojej wypowiedzi, to nie mogę już przyznać Ci racji.

Znając jednak Twoją fachowość, jestem przekonany, że najzwyczajniej przegapiłeś w pośpiechu pewien fakt ;)

 

Otóż zauważyłem,że angielscy producenci (przynajmniej Reich), często podają w danych technicznych, parametry tylko dla jednej jednostki napędowej. Jeśli pomnożysz 60 A x dwa silniki, wyjdzie równe 120 A.

 

attachicon.gifReich.JPG

 

Osobiście zaryzykuję twierdzenie, że gdyby nie brać pod uwagę pewnych różnic w samym wykonaniu przekładni, rolek napędowych itp. niuansów, tylko same silniki, to wszystkie napędy na rynku posiadają niemal identyczne parametry.

Wynika to z faktu, że bez względu na firmę oferującą produkt finalny (Reich, Truma, Powrtouch itd.), większość z tych firm stosuje jeden i ten sam silnik angielskiego producenta (ew. jego modyfikację).

Wynika z tego, że moc silnika elektrycznego i pobór prądu przez napędy różnych producentów jest porównywalna.

W pierwszym napędzie, który miałem (właśnie firmy "Reich"), były typowe, jak w większości napędów silniki angielskiej firmy.

W napędzie, który kupiłem w ubiegłym sezonie (Truma SE-R), przed montażem, z ciekawości odkręcałem osłonę silnika.

Silnik był tej samej firmy, co w poprzednim napędzie, również wyglądał prawie tak samo (drobne różnice samej głowicy i mocowania).

Ponadto w kilku innych napędach, które widywałem, były również "te same" silniki.

Tak, więc cudów nie ma i max pobór prądu dla typowego napędu dla jednej osi, musi wynosić w okolicy 120 A.

Max 150 A podawane jest w przypadku napędów z automatycznym dosuwem rolek (dwa dodatkowe silniki po 15 A).

Niestety, nie przyszło mi do głowy, aby zrobić fotkę samego silnika w napędzie Trumy, mam tyko foto napędów, które sprzedałem - silniki niemal identyczne.

 

attachicon.gifsilnik 1.JPG

 

attachicon.gifReich S.JPG

Reich to nie angielska lecz niemiecka firma. ;)

Co do tych parametrów poboru prądu to nie tyle dane handlowe lecz w  moim przypadku także obserwacja praktyczna z czasów napraw takich czy innych napędów. Nie pamiętam już który z modeli  Reich'ów ma w centralce o połowę  słabsze elementy , których nie mogłem zastosować  w centralkach Trumy  jako dawców więc mnie dane 15/60A przy 25/120A przekonują co do par silników.

Oczywiście mówię o starszych moverach gdzie średnica samej rolki jest taka jak w prezentowanej Twojej fotce.

Bo nie wiem czy wiesz ale Reich dopiero niedawno zaczął wprowadzać  większe rolki - mniejsze przełożenie w kontakcie rolka-opona i wraz z tym relatywnie wzrosły pobory prądu w jego modelach.

 

No ale wiedziony wątpliwością (człowiek stary więc może się  mylić) nieco poszperałem i dotarłem do pewnej tabeli porównawczej .

post-8248-0-83364900-1364322340_thumb.jpg

 

No chyba że tu też  w jednych modelach podają  dane dla poboru prądu całości urządzenia czyli obu silników razem a w innych - nie tylko Reich'a co do jednej strony- jednego silnika .

 

A co do samych silników Truma -Reich to zapewniam Cię  że różnią  się bardzo. Co najmniej w starszych typach napędów. Nawet szczotek nie podmienisz bez szlifowania w niektórych wypadkach.

A powieccie są moze do nabycia rolki napędowe do movera,czy to jest część niewymienna

Widywałem na ebayu same rolki do Raicha. Takie jak na fotach Krzyśka. Spotkałem też  mover stary , który powinien mieć jeszcze rolki z kruszywem lecz miał z frezowanym kłem i p/podobnie właściciel sobie wymienił więc pewnie jakby poszukać  to by się  znalazło.

Ale jeśli pytasz bo masz możliwość  okazyjnego kupna moverka z dojechanymi rolkami to śmiało . Nawet zjechane z kruszywem można fajnie naprawić nakładając zafrezowany walec alu. Sprawdzone ;)

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 nakładając zafrezowany walec alu. Sprawdzone ;)

:ok: zamierzam zmontować własna konstrukcje,przekładnie mam,małą solidną,docisk rolki ręczny, juz mam

zostaje mi tylko dopasować moc silnika żeby dał rade,potem zmontować to do kupy,i dorobić wałki :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reich to nie angielska lecz niemiecka firma. ;)

 

Wiem, wiem - niefortunnie napisałem. Mają w sumie trzy siedziby: główna D, wspomniana GB i trzecia NL.

Chodziło mi właśnie o przedstawicielstwo Reich'a na rynku angielskim, ale mniejsza ... :rolleyes:

Co do tych parametrów poboru prądu to nie tyle dane handlowe lecz w moim przypadku także obserwacja praktyczna z czasów napraw takich czy innych napędów. Nie pamiętam już który z modeli Reich'ów ma w centralce o połowę słabsze elementy , których nie mogłem zastosować w centralkach Trumy jako dawców więc mnie dane 15/60A przy 25/120A przekonują co do par silników.

Oczywiście mówię o starszych moverach gdzie średnica samej rolki jest taka jak w prezentowanej Twojej fotce.

Bo nie wiem czy wiesz ale Reich dopiero niedawno zaczął wprowadzać większe rolki - mniejsze przełożenie w kontakcie rolka-opona i wraz z tym relatywnie wzrosły pobory prądu w jego modelach.

 

No ale wiedziony wątpliwością (człowiek stary więc może się mylić) nieco poszperałem i dotarłem do pewnej tabeli porównawczej .

attachicon.gif079.jpg

 

No chyba że tu też w jednych modelach podają dane dla poboru prądu całości urządzenia czyli obu silników razem a w innych - nie tylko Reich'a co do jednej strony- jednego silnika .

 

Robert, nie neguję, że jakieś bardzo dawne konstrukcje miały mniejszy pobór prądu i zapewne z takimi się spotkałeś. Ja ich nie znam. Przyczepy były lżejsze, to i napędy nie musiały być tak mocne. Teraz, gdy budki mają często 1500, 2000 i więcej kg., to i silniki muszą być mocniejsze.

Poza tym, nie znam wszystkich możliwych napędów, a to, o czym pisałem/piszę, też jest na podstawie własnych obserwacji.

Co więcej, na bazie posiadanych napędów i instrukcji fabrycznych producenta.

 

post-8228-0-01699400-1364335334_thumb.jpg

 

Tabelkę, którą znalazłeś, można potraktować z przymrużeniem oka (IMHO).

Jeśli testy są przeprowadzane tak samo rzetelnie, jak zamieszczone tam dane, to ja dziękuję za takie informacje :look:

Sorry, to słowa nie do Ciebie :D , tylko do tych, którzy tą tabelkę "stworzyli" :pad:

Wiadomo, kwestie marketingowe itp.

Dla mnie istotne są informacje podawane przez producenta.

Weźmy dla przykładu napęd Reicha z ostatniej pozycji tej tabelki (MoveControl Twin 4WD).

Tabelka podaje dla tego napędu: 15/60 A

Fabryczna instrukcja: 30/160 A

 

post-8228-0-09542400-1364335626_thumb.jpg

 

Kolejny przykład: dla Trumy SE R, tabelka podaje 20/120 A, natomiast instrukcja fabryczna, którą mam do swojego napędu (właśnie Truma SE R), podaje 35/150 A.

 

post-8228-0-35120200-1364335335_thumb.jpg

 

Jak widać z powyższych przykładów, nie można zbytnio polegać na danych podawanych przez "inne" źródła, niż producenta.

Widać również, że napędy z obecnego okresu i o podobnym standardzie działania / wykonania / klasy, posiadają bardzo podobny pobór prądu (jak pisałem poprzednio). Zwracać też trzeba uwagę, na jaki rynek przeznaczona jest instrukcja. Często są to drobiazgi, ale mogące prowadzić do błędnej interpretacji np. ogólnych parametrów. Dotyczy to nie tylko napędów, ale wielu innych urządzeń (np. wyroby Trumy).

A co do samych silników Truma -Reich to zapewniam Cię że różnią się bardzo. Co najmniej w starszych typach napędów.

 

 

Ja pisałem o prawie identycznych silnikach (obydwa angielskie, tej samej firmy) w napędach Trumy i Reich'a, które miałem / mam. Starych konstrukcji nie znam, więc pewnie masz rację :ok:

Widywałem na ebayu same rolki do Raicha. Takie jak na fotach Krzyśka. Spotkałem też mover stary , który powinien mieć jeszcze rolki z kruszywem lecz miał z frezowanym kłem i p/podobnie właściciel sobie wymienił więc pewnie jakby poszukać to by się znalazło.

 

Dokładnie tak, jak piszesz.

Bez wielkich problemów można kupić prawie każdą część. Pytanie było o rolki, więc trzy przykłady:

tu, tu, i tu.

 

 

Ostatni link chyba źle się wpisał: ten jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę kiepskie zdjęcia ale .....

używałem chyba taki sam i byłem bardzo zadowolony 

jesteś zaskoczony konstrukcją ?  będziesz dopiero zaskoczony wygodą używania i dobrze że zrezygnowałeś z samodzielnej produkcji

oby ci dobrze służył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A elektronika ?   :]  Może jakieś szczegóły. Mam już swój pomysł ale może ktoś z was coś podpowie ?

 

Co elektronika :]

Chcesz, aby ktoś Ci ją zaprojektował :jump:

Jeśli by miała uwzględniać wszystkie parametry, jak w fabrycznej, to wbrew pozorom, wcale prosta nie jest.

Są trzy rozwiązania: można zaprojektować własne, można powielić jakieś rozwiązanie fabryczne oraz najprostsze - gotowiec, mający tego rozwiązania wszelkie wady i zalety. Pierwsze i drugie - komu się zechce :niewiem:

Gotowych schematów nigdzie nie widziałem, bo to przecież myśl techniczna producenta :ok:

Trzeba by rozebrać moduł i po ścieżkach rozrysować schemat, (dobrze, jeśli druk tylko dwustronny, inaczej nie ma szans).

Później pozostaje wpisać typy i oznaczenia pojedynczych elementów półprzewodnikowych, układów scalonych, elementów wykonawczych (np. przekaźników, choć to akurat najmniejszy problem), sprawdzić typy i odczytać wartości użytych kondensatorów i rezystorów (a mogą być elementy dyskretne, jak i montaż powierzchniowy), oznaczyć grubsze szerokości ścieżek (tam, gdzie będzie większe obciążenie prądowe), a na koniec rozrysować płytki drukowane.

Jeśli założymy, że przy tym wszystkim się nikt nie pomyli, to najważniejszą część mamy z głowy - prawda, że proste ;)

 

Zaprojektować samemu też można, ale jak wspomniałem, aby miało możliwości oryginału, to czasu trochę zajmie.

Później projekt obwodów drukowanych, wykonanie prototypu i zestrojenie nadajnika z odbiornikiem. Jak wszystko dobrze pójdzie, to może nawet korekta wcześniej obliczonych wartości elementów nie będzie potrzebna :hmm:

 

Po co jednak wyważać otwarte drzwi :hmm:

Skoro postanowiliśmy zrobić coś samemu, to świadczy, że chcemy osiągnąć niskie koszty tej inwestycji, co z kolei oznacza, że godzimy się na wiele niedoskonałości takiego rozwiązania.

Zatem, moim zdaniem, najlepiej kupić gotowca (tanio i bezproblemowo).

Co ?

Najlepiej ośmio lub nawet sześciokanałowy nadajnik (pilot) z dedykowanym odbiornikiem (12 V). Jeśli dobrze wybierzemy, to nie trzeba będzie zmieniać przekaźników.

Sześć kanałów ostatecznie wystarczy, a gdyby zupełnie zminimalizować wymagania, to i cztery.

Przekaźniki odbiornika muszą być bezpotencjałowe, o obciążalności zestyków min. 2 x 80 A, a sam odbiornik musi mieć opcję pracy monostabilnej dla każdego kanału (tak najprościej).

W necie jest całe zatrzęsienie różnych gotowców tego typu.

Jeśli koszty mają być minimalne, to można pokusić się o samodzielne złożenie tego do "kupy" z elementów np. takich  :yay:

Wśród mnogości "gotowców" na pewno coś odpowiedniego cenowo do oczekiwań się znajdzie  :hmm:

 

P.S.

Z ciekawości jeszcze się zapytam: wiesz już, jak będziesz montował mechanicznie napęd (za, czy przed osią) ?

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.