Skocz do zawartości

Problem z wewnętrzną instalacją 12V w przyczepie

Problem

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowym zarejestrowanym użytkownikiem Waszego forum, chociaż od kilku lat jako gość czytam wasze posty.

Mam następujący problem: podczas dłuższej jazdy (południe Europy) przy włączonej lodówce na 12V po ok. 7-8 godz. zanika wewnątrz przyczepy zasilanie 12V. Po kilku godzinach postoju (nocleg) i ponownym uruchomieniu silnika w samochodzie elektryka działa. Rozmawiałem z kilkoma elektrykami samochodowymi w tej sprawie, ale problem jest taki, że bez zdiagnozowania usterki nie potrafią znaleźć przyczyny. Przy krótkich dystansach wszystko jest ok. i dla elektryka nie ma usterki.

Zwracam się z zapytaniem, czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem i jak go rozwiązał. Dodatkowo dodam, że instalacja w samochodzie jest na szynie CAN, a instalacja w przyczepie oryginalna. Samochód Skoda Octavia, przyczepa DETHLEFFS.

Z góry dziękuję za pomoc.Pozdrawiam. 

• Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Masz akumulator w przyczepie, wiązka ile pin? Zanika zasilanie odbiorników, a lodówka dalej działa? Moduł haka może rozłączać, jak alternator nie daje rady. Ewentualnie masz gdzieś kabel, złącze upalone i po nagrzaniu nie przenosi.

Jeśli masz wiązkę 13 pin, wepnij się żarówką między 10 i 11 pin, oraz między 9 i 13 pin. Żarówki niech będą podłączone na stałe i w drogę. Wiem że takie sprawdzenie jest problematyczne, ale czasami niema rady. Która zgaśnie tam problem.

Edytowane przez Gewehr (wyświetl historię edycji)

"Jeśli masz wiązkę 13 pin, wepnij się żarówką między 10 i 11 pin, oraz między 9 i 13 pin. Żarówki niech będą podłączone na stałe i w drogę. Wiem że takie sprawdzenie jest problematyczne, ale czasami niema rady. Która zgaśnie tam problem."

W pierwszym poście jeszcze to dopisałem.

Witam, kolego jeśli nie masz accu w przyczepie a używasz lodówki na 12V podczas postoju to takie zjawisko jest jak najbardziej prawidłowe. Czyli gasisz silnik i korzystasz w przyczepie z napięcia zgromadzonego w accu auta i jeśli lodówka działa na 12V to po prostu brakuje ci mocy accu, jeśli masz szynę CAN to elektronika rozłącza ci zasilanie przyczepy przy spadku napięcia na accu przy około 10,5V -10,7V by nie uszkodzić accu zbyt dużym pożeraniem prądu przez lodówkę. jedynym sensownym rozwiązaniem w twoim przypadku było by podczas postoju używać lodówki na gaz i problem zniknie.

Pozdrawiam serdecznie.

Kolego Blazey czytaj z uwagą co koledzy piszą :blagac: .

cytat postu "PROBLEM"

przy włączonej lodówce na 12V po ok. 7-8 godz. zanika wewnątrz przyczepy
zasilanie 12V. Po kilku godzinach postoju (nocleg) i ponownym
uruchomieniu silnika w samochodzie elektryka działa.

i wszystko jasne.

Pozdrawiam serdecznie.

Kolego Blazey czytaj z uwagą co koledzy piszą :blagac: .

cytat postu "PROBLEM"

przy włączonej lodówce na 12V po ok. 7-8 godz. zanika wewnątrz przyczepy

zasilanie 12V. Po kilku godzinach postoju (nocleg) i ponownym

uruchomieniu silnika w samochodzie elektryka działa.

i wszystko jasne.

Pozdrawiam serdecznie.

Człowiek chce pomóc to go jeszcze objadą. :oslabiony:

Czytam uważnie.

Pytam bo znam przypadek faceta, który w drodze na wakacje zatrzymał się na parkingu, zgasił silnik i chciał sprawdzić czy z przyczepą wszystko OK.

Wszedła do środka, a tam lodówka nie działa. :]

Napisał że podczas dłuższej jazdy, a Wy o postoju :blagac:

Na 90% alternator nie wyrabia i moduł odłącza zasilanie. Nawet nie wiadomo czy ta Octa to Diesel, czy PB.

No tak, ale jeśli alternator nie daje rady, to dlaczego moduł odłącza zasilanie dopiero po paru godzinach?

A może wina leży po stronie przyczepy? - Jakiś wyłącznik termiczny?

podczas dłuższej jazdy (południe Europy) przy włączonej lodówce na 12V po ok. 7-8 godz. zanika wewnątrz przyczepy zasilanie 12V. Po kilku godzinach postoju (nocleg) i ponownym uruchomieniu silnika w samochodzie elektryka działa.  

tak jak wczesniej pytano - zasilanie w cepie znika a na lodowke jest? /sa 2 piny z auta/

znika w momencie kiedy zgasisz zamochod czy dopiero na zgaszonym silniku?

po 7-8 godzinach jazdy jak znika napiecie w cepie probowales zgasic i odpalic po chwili  auto czy dopiero po dluzszym postoju?

----------------------------------------

moze w czasie jazdy nie doladowywac ci aku i wtedy prawdlowo dzialajacy modul odepnie zasilanie na cepe - ale tylko to zasilanie co jest po zaplonie ,

po zaplonie powinna byc lodowka a na stalym plusie reszta

i jesli masz te dwa kable plusowe zamienione we wtyczce to po spadku mocy aku i gdy alternator nie doladowywuje :

- odetnie ci zasilanie odbiornikow i oswietlenia

ale lodowka bedzie dzialac....

nalezy pamietac ze w wiekszosci przypadkow "stale zasilanie" na cepe jest poza modulem...

spawdz dokladnie w cepe co ci dziala jak auto jest zgaszone a co zaczyna dzialac dopiero jak odpalisz samochod

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)

Dziękuję bardzo za tak szerokie zainteresowanie problemem.

Uszczegóławiając:

- Skoda Octavia 1.9 Tdi

- światła zewnętrzne działają bez problemu (tylne, obrysówki, kierunkowskazy itp.)

- tak jak pisałem, po 7-8 godzinach jazdy nie mam zasilania 12V wewnętrznego (oświetlenie, lodówka, pompka do wody nie działa) sprawdzałem przy włączonym silniku

- po wyłączeniu i ponownym (po chwili) włączeniu silnika dalej nie ma zasilania

Na postoju próbowałem odłączyć wszystkie możliwe odbiorniki prądu pozostawiając samochód włączony aby podładować akumulator. Pomimo tego zabiegu prądu w przyczepie nie miałem. Zaobserwowałem, że dopiero po paru godzinach postoju elektryka działa. Zaznaczam, że w tym czasie nie ładowałem akumulatora samochodowego. Chyba, że się sam naładował. 

Oświetlenie, pompka i inne cuda są zasilane z 9 pinu. Masa dla tych urządzeń idzie z 13 pinu. Lodówka jest zasilana z 10 pinu który jest zasilany tylko i wyłącznie po stacyjce. Masa dla lodówki, jest na 11 pinie. Masa wiązki haka może być brana z jednego miejsca i tam możesz mieć również problem. (Wiązka w przyczepie musi mieć odseparowane masy!) Nie koniecznie może zanikać plus, częściej ucieka masa :bevil:  Zanikanie napięcia na wszystkich odbiornikach, wskazuje właśnie na masę po stronie auta. 

Nie pamiętam czy w Octavi II (pewnie o takiej rozmawiamy?) jest centralny moduł zarządzania energią. On też może pozbawić różnych urządzeń zasilania. Najpewniej sprawdzić po "chłopsku", tak jak wcześniej napisałem, żarówki i w drogę :]  

Edytowane przez Gewehr (wyświetl historię edycji)

Jestem nowym zarejestrowanym użytkownikiem Waszego forum, chociaż od kilku lat jako gość czytam wasze posty.

Mam następujący problem: podczas dłuższej jazdy (południe Europy) przy włączonej lodówce na 12V po ok. 7-8 godz. zanika wewnątrz przyczepy zasilanie 12V. Po kilku godzinach postoju (nocleg) i ponownym uruchomieniu silnika w samochodzie elektryka działa. Rozmawiałem z kilkoma elektrykami samochodowymi w tej sprawie, ale problem jest taki, że bez zdiagnozowania usterki nie potrafią znaleźć przyczyny. Przy krótkich dystansach wszystko jest ok. i dla elektryka nie ma usterki.

Zwracam się z zapytaniem, czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem i jak go rozwiązał. Dodatkowo dodam, że instalacja w samochodzie jest na szynie CAN, a instalacja w przyczepie oryginalna. Samochód Skoda Octavia, przyczepa DETHLEFFS.

Z góry dziękuję za pomoc.Pozdrawiam. 

Tak w skrócie , powodów może być  kilka.

1- sporadyczne zwarcie w instalacji wewnętrznej przyczepy = reakcja komputera pokładowego > odcięcie zasilania przyczepy na pinach 9 i 10. 

2 Nadmierny pobór przez przyczepę  względem ładowania akumulatora samochodu = taka sama reakcja komputera jak wyżej .

W obu przypadkach problem znika chwilowo po czasie postoju - reset błędów komputera i ponowna diagnoza oraz przywrócenie zasilania na piny 9 i 10

w gnieździe przyczepy do czasu ponownej negatywnej diagnozy.

Sprawdź czy w czasie braku zasilania cepy masz zasilanie w gnieździe zapalniczki. Mnie komp dodatkowo  wyłącza gniazda turystyczne w

bagażniku,  a mamy podobne podzespoły ( VW )

Pisałeś  że byłeś  u elektryka , czy podpinał się do kompa?

Czy w komputerze pokładowym masz aktywowany dodatkowy akumulator? Jeśli jest mimo braku w cepie  a na pinie 10 zamiast akumulatora cepkowego masz lodówkę  to test stanu drugiego akumulatora może powodować takie anomalie.

Z innych przyczyn - bardziej banalnych może być  słaby kontakt w gnieździe / wtyku przyczepy lub w instalacji cepy.

Może też być  przerwa w energobloku i przekaźnik nie załącza zasilania na płytkę > możesz wówczas przy pojawieniu się braku zasilania sprawdzić  czy masz + 12v na pinie 12 w energobloku.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)

Witam!

Jeszcze raz dziękuję za udzieloną pomoc.

Po przeanalizowaniu waszych postów, spróbuję przeprowadzić diagnostykę w następujący sposób, zaczynając od rzeczy najłatwiejszych

1. Sprawdzenie długoterminowe stanu instalacji w samochodzie, tak jak zaproponował Gewehr wpinając żarówki w pin 10 i 11 oraz 9 i 13, (zrobię to przerabiając dodatkowy wtyk 13 PIN) chyba, że macie jakiś prostszy sposób. 

2. Sprawdzenie stanu instalacji w cepce, (korozja styków, przetarcia kabli). Z tego co zrozumiałem to nie tylko + ale i masa może mieć wpływ na tego typu objawy, czy możecie wskazać gzie mogą być zlokalizowane punkty masowe?

3. Diagnostyka energobloku i komputerqa samochodu - tych czynności nie zrobię sam

Jeżeli macie inny pomysł, jestem otwarty.

Jednocześnie jeżeli mi się uda rozwiązać problem, podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami.

Pozdrawiam  

Witam !

Witam!

Jeszcze raz dziękuję za udzieloną pomoc.

Po przeanalizowaniu waszych postów, spróbuję przeprowadzić diagnostykę w następujący sposób, zaczynając od rzeczy najłatwiejszych

1. Sprawdzenie długoterminowe stanu instalacji w samochodzie, tak jak zaproponował Gewehr wpinając żarówki w pin 10 i 11 oraz 9 i 13, (zrobię to przerabiając dodatkowy wtyk 13 PIN) chyba, że macie jakiś prostszy sposób. 

2. Sprawdzenie stanu instalacji w cepce, (korozja styków, przetarcia kabli). Z tego co zrozumiałem to nie tylko + ale i masa może mieć wpływ na tego typu objawy, czy możecie wskazać gzie mogą być zlokalizowane punkty masowe?

3. Diagnostyka energobloku i komputerqa samochodu - tych czynności nie zrobię sam

Jeżeli macie inny pomysł, jestem otwarty.

Jednocześnie jeżeli mi się uda rozwiązać problem, podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami.

Pozdrawiam  

Przy odbiornikach 12 V  nie ma masy jako takiej w odpowiednich punktach, jest poprostu minus "-". Zawsze będą dwa kable i tak też idzie wiązka do gniazda w aucie. Ewentualnie puszka pod spodem auta, przy końcu dyszla to miejsce gdzie dochodzi cała wiązka i dopiero od tego miejsca "wchodzi" do przyczepy.

Pozdrawiam