Jump to content
Kamil_K

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty

Recommended Posts

Voku

Panowie przypominam że to wątek o B96, Posprzątałem go z zbędnych wpisów. Dyskusje o Prwo jazdy C przeniosłem do innego wątku.

Malinki

JUŻ po egzaminach, B+E

Moje spostrzeżenia są takie że widać iż egzaminatorzy inaczej patrzą na nas (doświadczonych) niżeli na  młodziaków czy recydywistów. Popędzają, zagadują i pouczają z uśmiechem za nasze nawyki...

Jeśli chodzi o koszty to warto znaleźć elastyczna szkołę (z możliwościami negocjacyjnymi), czyli zapłata proporcjonalna do wyjeżdżonych godzin. Wyjdzie więcej niż B96 z dodatkowymi godzinami jazd, ale kategoria BE daje większą swobodę.

Cezarr
2 godziny temu, Malinki napisał:

Moje spostrzeżenia są takie że widać iż egzaminatorzy inaczej patrzą na nas (doświadczonych) niżeli na  młodziaków czy recydywistów.

A jak oni to rozróżniają  :puk: chodzi o tych doświadczonych, bo recydywista też jest doświadczony tyle że już bez prawka  🤔

mac28

Właśnie zdałem b96 - tak, wiem lepiej było BE ale chyba nigdy nie będzie mi potrzebne, brakło mi tylko 150 kg. 

Egzaminator nie był bardziej życzliwy tak jak pisaliście wcześniej. Dwa razy poprawiałem parkowanie skośne i wjazd tyłem do garażu bo nie użyłem kierunkowskazów. Na pytanie czy powie jaki błąd popełniłem usłyszałem, że nie i żebym sam pomyślał. W każdym razie teraz jazda będzie spokojniejsza 😉.

powolniak
1 godzinę temu, mac28 napisał:

Właśnie zdałem b96 - tak, wiem lepiej było BE ale chyba nigdy nie będzie mi potrzebne, brakło mi tylko 150 kg. 

Egzaminator nie był bardziej życzliwy tak jak pisaliście wcześniej. Dwa razy poprawiałem parkowanie skośne i wjazd tyłem do garażu bo nie użyłem kierunkowskazów. Na pytanie czy powie jaki błąd popełniłem usłyszałem, że nie i żebym sam pomyślał. W każdym razie teraz jazda będzie spokojniejsza 😉.

Jak to nie był życzliwy. Był i to bardzo. 

Za wykonanie na egzaminie na B+E manewru parkowania skośnego czy wjazd tyłem do garażu (po skosie czy też prostopadle)  bez włączonego kierunkowskazu jest przerwanie egzaminu i do domu poduczyć się manewrów. 

mac28

Przed egzaminem miałem dwie godziny jazdy z instruktorem i mówił, że do tych zadań mogę podchodzić dwukrotnie chyba ,że spotkam się że słupkami 🤔. Do tego podobno możliwa jest jedna korekta przy tych zadaniach.

Tomii
4 minuty temu, powolniak napisał:

Za wykonanie na egzaminie na B+E manewru parkowania skośnego czy wjazd tyłem do garażu (po skosie czy też prostopadle)  bez włączonego kierunkowskazu jest przerwanie egzaminu i do domu poduczyć się manewrów. 

Nie wiesz co mówisz. 

1. Nie ma wjazdu tyłem po skosie. 

2. Przy manewrach masz zawsze drugą próbę. Wyjątkiem jest podpinanie przyczepy. Uderzenie autem w zaczep kończy egzamin. 

Cezarr
8 minut temu, powolniak napisał:

Niestety jesteś w błędzie.

Nie wprowadzaj w błąd jak nie jesteś  pewny.

Rufio

W tym przypadku - poprawka (tj. druga szansa - jak przy większości manewrów na placu) a nie koniec egzaminu.
Egzamin kończymy jak zaliczymy słupek/linię albo zderzakiem zatrzymamy się na zaczepie przyczepy.

Tak BTW - Word Odlewnicza (Warszawa) na początku roku zakupił nowe auto (Citroen Jumpy) i tak jak kiedyś przy Scudo, z tego co można było wyczytać na forach, trzeba było podjechać centralnie hakiem pod zaczep, teraz, przynajmniej ja otrzymałem (kwiecień br.) taką instrukcję w drodze do samochodu, należy się zatrzymać ok 15 cm wcześniej i MOŻNA ten ostatni odcinek dociągnąć przyczepę.

AD. kategorii B96 vs B+E - ja wybrałem tę drugą opcję i wcale nie żałuję bo po nastu latach jazdy musiałem znów odświeżyć sobie pewne zasady, skorygować nawyki, których już nie zauważałem, dostałem konkretne instrukcje jak manewrować przyczepą, kiedy zaczynać/kończyć ją łamać, itp.
Wiem, że jazda z naszą przyczepą kempingową to zupełnie co innego niż tą, która jest na egzaminie, ale i tak warto było zaliczyć te 15h

IMHO

chris_66
50 minut temu, Rufio napisał:

Tak BTW - Word Odlewnicza (Warszawa) na początku roku zakupił nowe auto (Citroen Jumpy) i tak jak kiedyś przy Scudo, z tego co można było wyczytać na forach, trzeba było podjechać centralnie hakiem pod zaczep, teraz, przynajmniej ja otrzymałem (kwiecień br.) taką instrukcję w drodze do samochodu, należy się zatrzymać ok 15 cm wcześniej i MOŻNA ten ostatni odcinek dociągnąć przyczepę.

akurat u nich niewiele się zmieniło - zawsze można było dojeżdżać pod przyczepę dowolną ilość razy, ewentualnie "trochę" pomóc sobie ręcznie, kontakt zderzaka z zaczepem kończył egzamin, manewry placykowe to już od uznania egzaminatora, czasem się czepiali bardzo, czasem w ogóle (koleżanka na jesieni dostała polecenie "wie pani jak wygląda egzamin, to proszę wszystkie elementy zaliczyć i jedziemy na miasto" - i chodziło rzeczywiście o "zaliczenie" mniej więcej całej tej szopki :yay:

powolniak
22 godziny temu, Cezarr napisał:

Niestety jesteś w błędzie.

Nie wprowadzaj w błąd jak nie jesteś  pewny.

Skoro tak twierdzisz, to pozostaje mi się z tym pogodzić i przyjąć do wiadomości.

Egzamin na B+E zdawałem dość dawno i szczegóły/zasady jego zdawania mogły mi ulecieć z pamięci.

Zdałem za pierwszym razem.

Cezarr
3 minuty temu, powolniak napisał:

Skoro tak twierdzisz, to pozostaje mi się z tym pogodzić i przyjąć do wiadomości.

Egzamin na B+E zdawałem dość dawno i szczegóły/zasady jego zdawania mogły mi ulecieć z pamięci.

Zdałem za pierwszym razem.

To nie ja to tak jest, jak zdawałem na autobusy to właśnie wjechałem do garażu bez kierunkowskazu i kazał mi powtórzyć
natomiast każde najechanie na linię czy w słupek kończy egzamin.

Malinki
W dniu ‎2019‎-‎05‎-‎16 o 00:35, chris_66 napisał:

akurat u nich niewiele się zmieniło - zawsze można było dojeżdżać pod przyczepę dowolną ilość razy, ewentualnie "trochę" pomóc sobie ręcznie, kontakt zderzaka z zaczepem kończył egzamin, manewry placykowe to już od uznania egzaminatora, czasem się czepiali bardzo, czasem w ogóle (koleżanka na jesieni dostała polecenie "wie pani jak wygląda egzamin, to proszę wszystkie elementy zaliczyć i jedziemy na miasto" - i chodziło rzeczywiście o "zaliczenie" mniej więcej całej tej szopki :yay:

Widzę że to i wiele innych czynności jest w gestii egzaminatora. Przede wszystkim każde zadanie było omawiane na bieżąco, a przed rozpoczęciem mogłem zadawać pytania.

A zaskoczenie miałem na początku kiedy cofałem pod przyczepkę. Zatrzymałem się (pierwszy raz) zaciągnąłem ręczny po czym usłyszałem: "proszę zgasić silnik i podczepić przyczepkę", wyszedłem z auta i okazało się że zostawiłem odstęp ok 80 cm. Można? Można!