Jump to content
wwiewior

Zaczep + Hamulce

Recommended Posts

czyś

Tylko potwierdziłeś bardziej "naukowo" moje obserwacje, 8.8 i 10.8 po przekroczeniu parametrów granicznych zaczynają się odkształcać, giąć. 12.8 niby wytrzymują więcej, a potrafią koncertowo pęknąć, chociaż mam ich po parę sztuk, 12.8 nigdy nie używam w samochodach, przyczepach (zwł. w zawieszeniach, hakach itp.), jeśli coś pracuje pod zmiennymi obciążeniami, zakładam takie tylko jeżeli potrzeba (tzn. jeżeli zastosowanie takiej śruby oryginalnie przewidziano).  

rozan99

Dzieki Panowie za rzeczowe odpowiedzi. Czy Waszym zdaniem warto jest wymienić tą śrubę na nową? Czy lata eksploatacji mogą mieć negatywny wpływ na trwałość tej śruby? Czy zostawić tą co jest? Podejrzewam że to fabryczna śruba a przyczepa z 1996 roku.

BUMERANG
20 minut temu, rozan99 napisał:

Czy Waszym zdaniem warto jest wymienić tą śrubę na nową?

Jeżeli nie nosi śladów większej korozji czy innych uszkodzeń nie warto. To na tyle "duża" śruba, że przeciągnięcia gwintu też raczej bym nie podejrzewał. Natomiast nakrętka obowiązkowo nowa i ja bym ją nakręcał na kleju do gwintów.

rozan99

Ok. Dzięki za odpowiedzi ;) Pozdr ;)

pjetko

Śruba M14 ma ~150mm2 przekroju. Klasa 8.8 mówi, że (bardzo duży skrót myślowy, nie wchodzący w przekształcenia jednostek itp, ale tak na najprostszy język) 1mm2 przekroju przenosi na ścinanie 80 kg w zakresie odkształceń sprężystych (bez odkształceń plastycznych, czy trwałych uszkodzeń). Przy obliczaniu połączenia są jeszcze współczynniki bezpieczeństwa, ale tak czy inaczej, M14 w teorii przeniesie na ścinanie (tak pracuje ta śruba) ok 12t, nawet jak to podzielimy dla bezpieczeństwa /2 to wyjdzie 6t. Ile waży przyczepka? ;) 

1 godzinę temu, rozan99 napisał:

Dzieki Panowie za rzeczowe odpowiedzi. Czy Waszym zdaniem warto jest wymienić tą śrubę na nową? Czy lata eksploatacji mogą mieć negatywny wpływ na trwałość tej śruby? Czy zostawić tą co jest? Podejrzewam że to fabryczna śruba a przyczepa z 1996 roku.

Jak chcesz, śrubę 8.8 dostaniesz w każdym lepszym sklepie metalowym. Majątku nie zapłacisz :)

rozan99
38 minut temu, pjetko napisał:

Ile waży przyczepka?

1150kg a dmc 1350kg także śruba nie powinna pęknąć. Uspokoiłeś mnie, dzięki za wyjaśnienie ;)