Skocz do zawartości

Problem z prądem


lipa87

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego, iż jest to mój pierwszy wątek na tym formum - witam wszystkich forumowiczów serdecznie.

Od roku jestem szczęśliwym posiadaczem przyczepy komepingowej i wszystko byłby w porządku gdyby nie brak prądu na działce (najbliższe "ujęcie" prądu jest 500 metrów od działki).

Proszę o poradę jak najtańszym sposobem rozwiązać ten problem (budżet ok 1000 zł). Myślałem nad 2 akumulatorami żelowymi lub też zestawem solarnym z jednym akumulatorem.

Zużycie prądu to 3 godz. pracy laptopa dziennie (90 W), 3 ledy (3W) / 2 godz. oraz ładowanie dwóch telefonów komórkowych co 3 dni.

Czas spędzony na działcę to ok 10 dni, potem 2 dni w domu i znowu na działkę :).

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również witam kolego :-] W Twoim przypadku to ja tylko solary widze :hmm: fajnie koledzy poopisywali na forum instalacje solarne więc dla orientacji poczytaj :ok:

 

 

Już dużo poniżej 1000 zł można dostać zestaw ponad 100W.

Minęły czasy gdy za panel 40W płaciłem 700 zł. :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dużo poniżej 1000 zł można dostać zestaw ponad 100W.

Minęły czasy gdy za panel 40W płaciłem 700 zł. :hehe:

 

Co to znaczy zestaw :niewiem:

 

Sam panel i jakiś najsłabszy regulator, owszem - tak, ale tylko tyle.

 

Proszę o poradę jak najtańszym sposobem rozwiązać ten problem (budżet ok 1000 zł). Myślałem nad 2 akumulatorami żelowymi lub też zestawem solarnym z jednym akumulatorem.

Zużycie prądu to 3 godz. pracy laptopa dziennie (90 W), 3 ledy (3W) / 2 godz. oraz ładowanie dwóch telefonów komórkowych co 3 dni.

 

Witam !

Małe uzupełnienie.

Laptopa masz jakiegoś prądożernego - chyba :niewiem:

Nie piszesz: czy jest zasilany napięciem 12 V, czy chcesz go zasilić przez jakąś przetwornicę itd. ?

 

Przyjmując zasilanie z 12 V, będzie potrzebował ok. 22,5 Ah / dzień,

natomiast zasilany przez przetwornicę, ok. 30 Ah / dzień

oświetlenie LED ok. 1,5Ah / dzień

Ładowanie 2 szt. tel. komórkowych (przyjmując za wystarczający 3 godzinny czas ładowania) ok. 2Ah / dzień

 

Razem zapotrzebowanie na ok. 26 do 33,5 Ah dziennie

 

Przyjmując, że jest to tylko 30 Ah oraz średnio ładowanie przez panel prądem znamionowym przez 5 godzin, otrzymujemy wartość mocy, którą musi dostarczyć panel.

Pomijam sprawność wszystkich składników systemu, a w szczególności akumulatora, przetwornicy, zasilaczy, regulatora i wreszcie samego solara oraz warunki pogodowe w Polsce.

Moim zdaniem minimum w tym przypadku, to panel 100 W, dający ok. 5,7 A (teoretycznie)

 

Głównym prądożercą jest tu laptop. Można przypuszczać, że w praktyce będzie miał mniejszy pobór prądu, niż tu założony.

Jeśli jednak nie, to pozostaje ograniczenie pracy w dni o słabszej pogodzie lub mocniejszy solar.

Można zaryzykować np. panel 80 W i krótszy czas pracy z laptopem, ale czy warto, jeśli różnica w cenie jest na poziomie 100 zł. :hmm:

 

Uważam, że 1000 zł., to zbyt mała kwota na sensowną instalację solarną (prawie całą tą kwotę pochłonie dobry akumulator).

To nie tylko sam panel, ale jeszcze odpowiednie okablowanie, dławice do przepustu kabli, uchwyty mocujące panel, regulator, akumulator żelowy (tu ok. 75 Ah) itd. 100 W panel, to koszt ok. 560 zł., jeszcze akku żelowy ok. 900 zł., a gdzie reszta ?

 

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sympatyków karawaningu. Jeżdżę od 87 a z kampingiem od 97 r.Kiedyś woziłem agregat Simsona przy 400w spalał ok.200ml.nie do zajechania. Ale do rzeczy słyszałem o próbie wykorzystania do przyczepy fotoogniwa z Audi A6 z szyberdachu. Coś wiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sympatyków karawaningu. Jeżdżę od 87 a z kampingiem od 97 r.Kiedyś woziłem agregat Simsona przy 400w spalał ok.200ml.nie do zajechania. Ale do rzeczy słyszałem o próbie wykorzystania do przyczepy fotoogniwa z Audi A6 z szyberdachu. Coś wiecie.

Ja :niewiem: , ale solar, to solar :-]

Zależy jaką ma moc i czego się oczekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.