Skocz do zawartości

Do Liberca CZ na narty


inhalt

Rekomendowane odpowiedzi

Jadę za kilka dni z dzieckiem do Liberca na narty. Miejsce jest już postanowione i bedą tam znajomi więc tego nie zmieniam, ale pozostaje kwestia dojazdu i uniknięcia kłopotów. Slyszałem wiele złego o czeskich i słowackich policjantach, a nie mam ochoty na pokutę. No i dochodzi kwestia sensownego dojazdu, a nie mam w tych rejonach żadnego doświadczenia.

 

Dlatego moja prośba o porady:

 

  1. Co powinno być w samochodzie, żeby się nie czepiali (oprócz kamizelki, trójkąta, żarowek)?
  2. Czy łańcuchy na same tylne koła wystarczą, bo zgodnie z instrukcją mojego auta nie mogę zakladać na przód więc mam tylko 2 szt. na tył (koła napędzane)? Chodzi mi nie tyle o jazdę, ale o przepisy i wymagania policji CZ.
  3. Czy muszę mieć nalepkę "Pl" na szybie jeśli mam białe nowe tablice? Wiem, że w Polsce przepisy mówią, że nie muszę, ale chodzi mi o praktyczne doświadczenia z Czechami - czy sie nie czepiają braku nalepki, bo nie mam zamiaru sie tłumaczyć po czesku.
  4. Którędy jechać do Liberca z północy Polski? Mapa pokazuje mi trasę albo przez Zgorzelec, przejście w Zawidowie (i dalej na drogę nr 13 w Czechach). Albo druga alternatywna droga to jakoś przez Jelenią Górę i potem przejście w Jakuszycach albo ewentualnie przejście za Świeradowem-Zdrój i do miasta Nove Mesto pod Smrkem. Poradźcie którędy przejadę łatwo, szybko i bez kłopotów. Jade za kilka dni więc zima.
  5. Czy jadąc z Polski do Liberca będę potrzebował winietę autostradową? Jest tam jakaś autostrada? Wolałbym nie płacić za tak maly kawałek.

Jeśli może ktoś doradzić z praktyki to bedę wdzieczny. Mam tylko kilka dni na ewentuane dokupienie czegoś z wyposażenia. No i muszę się zdecydować na trasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Co powinno być w samochodzie, żeby się nie czepiali (oprócz kamizelki, trójkąta, żarowek)?

 

 

Takie coś miałem kiedyś skopiowane na kompie. Niestety nie pamiętam źródła:

 

 

Z dniem 1 listopada 2006 r. weszła na Słowacji w życie nowa Ustawa nr 578/2006 dotycząca wymaganego stanu technicznego i obowiązkowego wyposażenia samochodu.

 

Kontrolowane przez policję są:

hamulce;

rura wydechowa;

wydzielanie spalin;

ważność badań technicznych;

układ kierowniczy;

ustawienie świateł

koła samochodowe;

stan opon;

amortyzacja;

podwozie.

 

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego należą:

zapasowe bezpieczniki elektryczne, jeżeli są używane w instalacji elektrycznej danego samochodu;

zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju;

podnośnik samochodowy;

klucz do demontażu kół samochodowych;

koło zapasowe;

linka holownicza;

trójkąt ostrzegawczy;

kamizelka odblaskowa, która musi być umieszczona w kabinie pasażera, a nie w bagażniku;

apteczka samochodowa

łańcuchy przeciwśnieżne w okresie zimowym

 

Wyposażenie apteczki samochodowej:

Gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm 10 sztuk

Roztwór dezynfekcyjny Ajatin - jodyna 50 ml 1 szt.

Ustnik do sztucznego oddychania 1 szt.

Folia izotermiczna 1 szt.

Chusta trójkątna 2 szt.

Rękawice ochronne (gumowe) jednorazowe 1 para

Chusta foliowa 20 x 20 cm 1 szt.

Plaster, szeroki 1,25 cm 1 szt.

Bandaż sterylny 4 szt.

Kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm 1 szt.

Kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm 1 szt.

Opaska gumowa 70 cm 1 szt.

Opaska elastyczna 6 x 4 cm 1 szt.

Plaster opatrunkowy 8 x 4 cm 10 szt.

Agrafki 4 szt.

Nożyce 1 szt.

Plastikowy pojemnik apteczki do transportu 1 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - wydrukuję sobie.

 

Tylko ten skład apteczki mnie straszy, bo jak mi zaczną sprawdzać ustniki do oddychania to leżę na łopatkach. Nawet nie mam pojęcia gdzie takie coś kupić i ile może kosztować. Zaczynam sie obawiać, że apteczka będzie najdroższą pozycją calego wyjazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tu wymieniona gaśnica, ale to chyba oczywiste :)

Apteczka, jeśli się nie myle musi mieć oznaczenie APTECZKA DIN 13164.

 

 

Ad.2 Łańcuchy tylko na oś napędową.

Ad.3 Mieć nalepkę nie zaszkodzi - koszt niewielki, a nie wiadomo na kogo trafisz.

Ad.4 Ja bym jechał przez Jakuszyce i w miejscowości Tanvald w prawo na drogę nr 14

Ad.5 Jeśli nie będziesz poruszał się drogą E442, a jedynie "landówkami" na trasie Granice RP - Liberec, to winieta jest zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Czechach byłem wielkorotnie a na nartach to już na prawdę "n-razy" pojedncze spotkania z policją bez większych problemów (jeden mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu) nie słyszalem, żeby kiedykolwiek tak obsesyjnie się czegokolwiek czepiali.

Po zaśnieżonych górach jeździłem bez łańcuchów, nigdy do nich nie zabieram i też nie było żadnych problemów.

 

bez przesady jak auto jest sprawne i poruszasz się zgodnie z przepisami to na pewno "nie polują" na Polaków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inhalt - tak naprawdę zgodnie z Konwencją Wiedeńską obowiązuje cię wyposażenie samochodu takie jak w kraju jego rejestracji. W naszych służbowych autach, które śmigają po połowie Europy połowa auta byłoby wyposażeniem obowiązkowym.

W razie kontroli i szukanie bezpieczników czy żarówek - poproś o kontakt z Ambasadą Polską, celem wyjaśnienia. Działa i to bardzo skutecznie. Ewentualnie można też wspomnieć o straconym czasie i odszkodowaniu.

Jaka apteczka w normie DIN? My mamy auta rejestrowane w Polsce i mamy mieć apteczkę zgodną z polskimi przepisami PN, ewentualnie PN-EU.

Żarówki? W połowie nowych aut żarówki musisz wymieniać w salonie, albo sam rozbebeszać pół samochodu, a co z ksenonami?

W Czechach dodatkowo istnieje konieczność jazdy na oponach zimowych.

 

Generalnie jest tak jak mówi Kamil i Fuksiu, polowanie na Polaków należy do jakiejś wymierającej już kategorii zabaw byłych milicjantów z VB.

 

Jeszcze raz - wyposażenie obowiązkowe pojazdu w Polsce to:

- legalizowana gaśnica ze środkiem gaśniczym min 1 kg,

- trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji,

Reszta to wyposażenie zalecane a nie obowiązkowe: apteczka, koło zapasowe, zapasowe żarówki, bezpieczniki, kamizelka odblaskowa.

 

Dorzuć do gaśnicy i apteczki, kamizelkę odblaskową i wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 10-12 razy byłem w Czechach w tym miałem 2 kontrole które przeszły gładko i miło :-] nic nie sprawdzali nie wymagali itd Warto mieć zimówki ale nie M+S tylko ze śnieżynką i łańcuchy a pozatym standartowe wyposażenie auta :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie

 

Jadę samochodem własnym, sprawnym, na zimówkach. Mam łańcuchy na koła napędzane (w razie czego), żarówki, bo i tak zwykle je wożę, kamizelki odblaskowe, bo i tak je zawsze mam. Rozumiem, że musiałbym mieć pecha, żeby się doczepili. No i nikt nie wspomniał o nalepce Pl - nie czepiają się jej braku jeśli tablica rejestracyjna jest biała?

 

Co ciekawe nigdy nie miałem takich obaw w Europie zachodniej czy nawet na Węgrzech. Tylko w Słowacji i teraz pękam w Czechach. Coś w sobie mają nasi sympatyczni sąsiedzi z południa.

 

 

 

 

Jeszcze bardzo poproszę o uwagi w sprawie wyboru drogi oraz ew. winiet: pkt. 4 i 5 z posta #1. Doradźcie którędy będzie najsensowniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jechał przez Jakuszyce :-] bo poprostu lubie jeździć przez Szklarską, szczególnie sam wjazd :serducha:

 

Niewiem dlaczego masz obawy przed CZ i SK :hmm: ja bardzo lubie Czechów bo to fajny i sympatyczny naród, tak samo jak Słowacy Kontrole na SK też mieliśmy, żona wtedy prowadziła i też było miło i bez problemowo :ok:

 

 

edit; aha :-] pamiętaj żeby niczego nie "szukać" hehe(1).gif

Edytowane przez kit (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dziś, przejście w Jakuszycach jest zamknięte dla tirów, a osobówki bez łańcuchów (pewnie od PL strony) nie mają co liczyć na wjazd - info z godz 21:30

 

A co do twoich pytań, przerobiłem obie wersje trasy do Liberca i jeśli nie jedziesz w weekend to proponuje jednak przez Jakuszyce. Jadąc w weekend możesz natknąć się na korek "od Wrocławia" :)

Co do policji i innych zabobonów ludowych to się nie będę wypowiadał.

Natomiast radze zakupić czołówkę lub też nauczyć się zakładać łańcuchy po ciemku, bo poza głównymi drogami to raczej nie odśnieżają :) Ale za to jaki FUN z jazdy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - jadę dopiero w niedzielę więc po wczorajzych opadach chyba dadzą radę odśnieżyć. jeszcze się ostatecznie nie zdecydowałem na trasę. Z domu wychodzi mi jak byk 600 km więc trochę czasu zejdzie. Wolałbym na koniec nie zostawiać sobie rajdowych przeżyć, a dojechać łatwo. Na sniegu dobrze mi się zasadniczo jeździ, choć napęd na tył może nie jest najlepszy do tego, ale daje radę.

 

Jechał ktoś trasą od strony Zgorzelca przez Zawidowo i na drogę nr 13 do Liberca? Dobra droga czy kiepska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Wam powiem że wczoraj jechałem do Bogatyni przez Świeradów - Czerniawę, Nowe Mesto, Frydlant i drogi są super przejezdne zarówno po Polskiej jak i Czeskiej stronie i gdybym miał jechać do Liberca to właśnie przez Świeradów i Frydlant ewentualnie Jakuszyce - Harrachov - Tanvald.

Edytowane przez AKISSJG (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.