Skocz do zawartości

Jaki reduktor?


jano

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem reduktor GOKa 29mbar z ikonką namiotu(akurat innego nie mieli a wyjazd niedługo). Może taki być do przyczepy? Wszystko już podpiąłem i działa, ale zastanawia mnie czym się różni ten od tego żółtego do kempingów 30mbar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

5 godzin temu, archivi napisał:

Chciałem zamówić w Center Camp - dzisiaj będę do nich dzwonił podpytać, czy tamte reduktory mają symbole kempingowe. Jeszcze muszę rozgryźć temat redukcji kątowej lub reduktora kątowego (5 kg butla ma zawór pionowo)

"Kempingowe" (turystyczne, to nie to samo, co karawaningowe :nono: Z doświadczenia wiem, że dla większości sprzedawców, każdy reduktor będzie odpowiedni dla karawaningu, byle miał 30 (lub) 50 mbar :>

Reduktor kup z odnośnika, który podałem i nie stwarzaj sobie problemów - obecnie nie widziałem go nigdzie taniej.

Redukcja kątowa:

http://allegro.pl/redukcja-katowa-butli-turystycznej-duzy-reduktor-i5704375311.html

3 godziny temu, Jarod napisał:

Kupiłem reduktor GOKa 29mbar z ikonką namiotu(akurat innego nie mieli a wyjazd niedługo). Może taki być do przyczepy? Wszystko już podpiąłem i działa, ale zastanawia mnie czym się różni ten od tego żółtego do kempingów 30mbar.

Różni się tym, że jest turystyczny (do transportowania np. w "plecaku"):

Kilka lat temu, pisałem o reduktorach w wielu tematach, np. tu:

http://forum.karawaning.pl/topic/11211-gas-light-bp-wybijcie-to-sobie-z-głowy/?do=findComment&comment=272566

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kupiłem już butle. Jutro jadę je napełnić. Zamawiam redukcje, reduktor, i jeszcze węże chciałem wymienić. Tylko piernik się nie chce dać odkręcić od podłogi bakisty - boje się, żeby nie urwać gdzieś pod przyczepą mocowania... Tam też tak swoją drogą jest śrubunek i polecam sprawdzić też tam szczelność przy jakichkolwiek wymianach...

Ale mam pytanie. Sprawdzałem wczoraj gwint - wychodzi mi, że w przyczepie jest 1/4 gwint PRAWY. reduktor ma 1/4 i LEWY. Węże jakoś widzę tylko 2x LEWY - czy ja coś źle sprawdziłem? Chciałem zamówić, żeby wyszło jeszcze dzisiaj... Sprawdzić będę mógł dopiero wieczorem, więc jak ktoś coś podpowie, będę wdzięczny :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, archivi napisał:

Ale mam pytanie. Sprawdzałem wczoraj gwint - wychodzi mi, że w przyczepie jest 1/4 gwint PRAWY. reduktor ma 1/4 i LEWY. Węże jakoś widzę tylko 2x LEWY - czy ja coś źle sprawdziłem? Chciałem zamówić, żeby wyszło jeszcze dzisiaj... Sprawdzić będę mógł dopiero wieczorem, więc jak ktoś coś podpowie, będę wdzięczny :).

ja właśnie też tak miałem, w przyczepie jakby nie patrzeć gwint prawy.Mogłem wykręcić nypel, ale zostałbym też na prawym gwincie ale wewnętrznym. Miałem dwa wyjścia - albo zamawiać w  igaz  nypel 1/4" prawy/lewy, bo jest taki do zdobycia, chyba za 16 zł + przesyłka. Albo będąc w Center Camp w Bieruniu kupić mufę 1/4" lewa. prawa i do tego nypel 1/4" 2 x lewy. Wybrałem to drugie rozwiązanie bo mogłem kupić na miejscu. Tak to teraz u mnie wygląda: 

Tak było

IMG_20180406_162224.thumb.jpg.d80aa11fc590070479b532e4ad29e7c6.jpg

 Tak jest:

 

IMG_20180409_135858.thumb.jpg.362c26b021b4f689ed690fd9ab004c55.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najszybciej i chyba najtaniej jest kupić taki nypel p/l, o którym wyżej pisałem.Oczywiście o ile uda Ci się wykręcić stary prawy nypel z instalacji.

Można go kupić na stronie igaz:

https://www.igaz.pl/index.php?p877,nypel-g1-4-lh-x-g1-4-lewy-prawy

Nypel G1/4"LH x G1/4" (lewy-prawy)

nypel-g3-8-lh-x-g3-8-lh_211_m.jpg.a9d0df684eb67328c464d8e33ce1e02a.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalapan - jakos nie pasuje mi gwint prawo-lewo w jednym miejscu... Tu dokrecasz, a tam sie luzuje. 

Rozkrecilem wszystko do rurki tak jak BeeBee podpiwiada. Chyba dobrze zrobilem, bo tam zamiast uszczelek jakby plastik bardzo kruchy. Przypuszczam, ze juz w momencie proby odkrecenia weza stracilo to jakakolwiek szczelnosc. 

Dzisiaj koniecznie chce wszystko pozamawiac bo majowka coraz blizej, a ja w ciemnej... Lesie ciemnym... 

Dzieki Wam! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, archivi napisał:

Kalapan - jakos nie pasuje mi gwint prawo-lewo w jednym miejscu... Tu dokrecasz, a tam sie luzuje.

Nigdy w życiu. Jeżeli rozkręciłeś  wszystko to wkręcasz taki nypel do nakrętki, która Ci pozostała na rurce.Trzymasz kluczem 14 w środku nypel, a dokręcasz nakrętkę.Następnie na nypel nakręcasz wężyk z lewym gwintem na nypel z drugiej strony i znowu trzymasz nypel kluczem 14 , a dokręcasz 17 nakrętkę wężyka.Tak to się robi od lat i nikt z tym problemu nie ma, gdyby tak było, to by nypli i mufek w ogóle nie produkowano. To proste jak budowa cepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, archivi napisał:

Kalapan - jakos nie pasuje mi gwint prawo-lewo w jednym miejscu... Tu dokrecasz, a tam sie luzuje. 

Po to jest na środku miejsce na chwycenie kluczem, żeby było ok. Nypel trzymasz nieruchomo kluczem, mufki nakręcasz, jedną na raz we właściwą stronę. Przecież nie chwytasz tego i nie skręcasz za mufki z obydwu stron jednocześnie bo za chińskiego tego nie skręcisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak... Tak się da, i tak można. Mówię, że nie jestem zwolennikiem, gdy dokręcam jedną nakrętkę, a jak za słabo potrzymam nypel to poluzuję z drugiej strony. Potem też się zastanawiać gdzie lewy, a gdzie prawy... Wolałbym w tym odcinku zrobić wszystko jak trzeba, a lewy tylko na butli.

Zresztą nie bez powodu wydaje mi się, że nyple prawy/lewy są tak trudno dostępne...

BeeBee - u mnie to wszystko wygląda nieco inaczej. Wie ktoś, gdzie lub pod jaką nazwą znajdę nypel do tego? Już nawet pogodzę się z opcją lewy+prawy :) - w sumie przykręca się to praktycznie raz na wiele lat. Chętnie wymieniłbym ten nypel, bo gwint od węża butli jest trochę ścięty. Uszczelka od strony węża też trochę nie rozumiem - jest jakby plastikowa, a od strony węża nie ma kołnierza, który by w nią się miał wciąć... Tyle działało, ale jakoś nie przekonuje mnie skręcanie na tego ponownie...

Aaaaa i wie ktoś może, o co chodzi z tymi ciśnieniami? 14" WG? coś nie mogę znaleźć co to za jednostka...

DSC_4923.JPG

DSC_4925.JPG

DSC_4928.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, archivi napisał:

Aaaaa i wie ktoś może, o co chodzi z tymi ciśnieniami? 14" WG? coś nie mogę znaleźć co to za jednostka...

Anglosaska, ciśnienia - wysokość słupa wody w kolumnie pomiarowej  

inches in water gauge, inches in water column

1" w.g = 2.4884 mbar

11" w.g. to cirka 27-28 mbar dla mieszanki propan-butan

14" w.g. to cirka 35 mbar dla czystego propanu

co odpowiadałoby w przybliżeniu "naszym" 30mbar dla mieszanki PB, 37 dla czystego propanu.

Reduktora karawaningowego wg angielskich ciśnień raczej się nie kupi, karawaningowych 37-ek do propanu też prawie nie ma (37 mbar to ciśnienie "zastrzeżone" dla zastosowań domowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki czyś!

Tak mi coś przeleciało na necie, ale przeliczników nie widziałem... potem już nie mogłem nawet tego znaleźć...

Czyli można przyjąć 30mbar i bez dyskusji :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.