Skocz do zawartości

Zaparowane okna


Piotr J

Rekomendowane odpowiedzi

  • 7 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam.

W moim przypadku występują skropliny po nocy w okresie zimowania przyczepy.

Występuje to jedynie na przedniej podwójnej szybie w przestrzeni pomiędzy nimi.

Podejrzewam, że szyby musiały ulec rozszczelnieniu. Jaki jest na to sposób? :hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie rozszczelnienie tak mają podwójne szyby, gdy są pojedyncze plynełoby z szyb po ścianach a to między szybami powoli wyparyje także nie masz się czym martwić,robi się to również latem przy chłodnych nocach.Pozdrawiam LUBAN SLĄSKI ładne miasteczko, mam tam rodzinkę przy górze w kierunku dawnych kamieniołomów a torachmi kolejowymi na ZAWIDOW jak dobrze pamiętam.POZDRAWIAM. :hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to rozszczelnienie ANDRZEJU to dlaczego jak miałem NOWĄ niewiadówkę i to się robiło tak jak pisałem wyzej gdy w nocy była dość niska temperatura powietrza,a po drugie dzisiaj przyglądałem się w przyczepie to w górnych rogach są takie niby koreczki, po co? :hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to rozszczelnienie ANDRZEJU to dlaczego jak miałem NOWĄ niewiadówkę i to się robiło tak jak pisałem wyzej gdy w nocy była dość niska temperatura powietrza,a po drugie dzisiaj przyglądałem się w przyczepie to w górnych rogach są takie niby koreczki, po co?

Są to koreczki odpowietrzające, bez nich latem miałbyś balon z szyb a zimą stykałyby się ze sobą środkami.

Czsami, jak tymi odpowietrzeniami dostanie się wilgotne powietrze, szyby parują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej Niewiadówce (1977) też są szyby podwójne z koreczkami. jak na razie żadnego parowania wewnątrz nie stwierdziłem - czyli układ pozostaje szczelny. Parowanie na szybach (i nie tylko) jest wynikiem przekroczenia tzw punktu rosy czyli, że w określonych warunkach temperatury i ciśnienia para wilgotna zawarta w powietrzu wykrapla się. Dzieje sie tak przeważnie gdy ciepłe powietrze (np wewnątrz przyczepy) trafia na "coś" zimnego (np. ochłodzona szyba przyczepy wieczorem) i wykrapla sie na tej przeszkodzie. Tak samo jest z mgłą. Podobnie mamy w samochodzie kiedy ciepłe powietrze z nagrzewnicy trafia na zimna szybę. Zjawisko to ulega zmniejszeniu gdy mamy podwójną szybą czyli o mniejszym współczynniku przenikania ciepła (szyba jest "cieplejsza"- czyli jej temperatura jest powyżej punktu rosy) - te koreczki w szybie prawdopodobnie są pozostałością po odpompowaniu powietrza z przestrzeni międzyszybowej. W typowych szybach klejonych do okien w tej srebrnej listwie dystansowej jest substancja pochłaniająca wilgoć z powietrza, które pozostaje tam w momencie klejenia. Po rozszczelnieniu takiego układu mamy też mamy zaparowane okna, co każdy gdzieś pewnie widział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Witam,

 

chcialem sie zapytac jakie macie sposoby na zaparowane okna? wietrzenie,wentylacja, preparaty czy co? Zauwazylem ze przy niskich temperaturach na zewnatrz pomimo rozszczelnienia zbiera sie duzo pary na oknach , ktora ciezko usunac. dopiero otwarcie okien na dluzszy czas powoduje odparowanie co np. przy temperaturach ponizej 10stopni powoduje z kolei szybkie wyziebienie przyczepy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.