Skocz do zawartości

Import krok po kroku

ADRIAn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Czy ktoś obeznany w temacie sprowadzania przyczep kempingowych z za granicy mógłby opisać procedurę, potrzebne dokumenty ("tify" , "brify", itp. ), ewentualne rozliczenie z Urzędem Skarbowym ?

Szperałem po forum, dużo jest o sprowadzanych z Wielkiej Brytanii - te z kontynentu opisywane w 2009r. Może jakieś uaktualnienie przepisów ?

Myślę, że dobrze opracowany ( zwięzły, rzeczowy , krok po kroku, może z podziałem na kraje ) temat mógłby funkcjonować jako przypięty i pomóc w ew. zakupie bez polskich pośredników.

Pozdrawiam :

żywo zainteresowany ADRIAn.

Handlarze swoich metod będą strzec ze względu na konflikt interesów.

Nikt swoich sposobów na korzystny zakup zdradzać nie będzie, natomiast procedury są dostępne i łatwo odnajdywalne.

Pozostaje tylko przyjacielska pomoc.

Kupując przyczepę kupujemy z papierami (dowód rejestracyjny - musi być )

jeżeli wracamy na kołach przyczepa powinna mieć ubezpieczenie ( tak zwane celne do miesiąca ) i tablice przejazdowe

w Urzędzie Skarbowym występujesz o odmowę wydania PIT-25 (o ile pamiętam ) bo przyczepa dla US nie jest pojazdem

Jeżeli jest aktualny przegląd to nie trzeba robić a jeżeli nie ma to robimy przegląd

robimy tłumaczenia dokumentów na język polski

z tymi wszystkimi papierami do Wydziału komunikacji i tam finalizujemy nasz zakup

i jesteśmy szczęśliwi z posiadania przyczepki jesteśmy szczęśliwi z posiadania przyczepki jesteśmy szczęśliwi z posiadania przyczepki

Kupując przyczepę kupujemy z papierami (dowód rejestracyjny - musi być )

Najlepiej też od razu spisać umowę dwujęzyczną, nie będzie wtedy wymagane jej tłumaczenie.

jeżeli wracamy na kołach przyczepa powinna mieć ubezpieczenie ( tak zwane celne do miesiąca ) i tablice przejazdowe

Tablice z żółtym paskiem (Kurzzeitkennzeichen) wydawane są w niemieckich urzędach komunikacji ( Zulassungsstelle), przy którym są zlokalizowane oddzielne punkty, gdzie kupuje się ubezpieczenie oraz tablice rejestracyjne.

Procedura jest taka w kupujesz ubezpieczenie (Versicherung), idziesz do urzędu z dokumentem tożsamości, dostajesz papiery - Briefy oraz zaświadczenie o wymeldowaniu, potem płacisz opłatę skarbową, i z tymi dokumentami idziesz kupić tablice

W Holandii sprawa wygląda bardzo podobnie, urząd nazywa się RDW.

w Urzędzie Skarbowym występujesz o odmowę wydania PIT-25 (o ile pamiętam ) bo przyczepa dla US nie jest pojazdem

Na przyczepę nie potrzebujesz zaświadczenia z Urzędu Skarbowego.

Jeżeli jest aktualny przegląd to nie trzeba robić a jeżeli nie ma to robimy przegląd robimy tłumaczenia dokumentów na język polski

Tłumaczenie musi być od tłumacza przysięgłego (koszt bardzo różny)

To chyba tyle co z głowy na szybko pamiętam.

W tym momencie temat dla mnie już załatwiony chociaż z rejestracją "bujałam się" 4 miesiące-powód?brak zaświadczenia z US. Wystarczyło wejść na pięterko (ale o tym żadna z przemiłych pań z informacji nie raczyła poinformować:sciana:) i poprosić o zaświadczenie,że uregulowany jest PCC -w moim wydziale komunikacji to wystarczyło-na odmowie wydanej przez 2 US nie chcieli zarejestrować przyczepy. Kupiliśmy przyczepę w Polsce,ale od Niemca. Dokumenty obcojęzyczne musisz przetłumaczyć u przysięgłego tłumacza, mieć zrobiony przegląd,zapłacić podatek w US (pcc jeżeli masz umowę zawartą w Polsce) jak masz fakturę to nie potrzebujesz do rejestracji dokumentów z US życzę dużo cierpliwości,ale może u Ciebie w urzędach będą bardziej przyjazne Panie niż w Toruniu;) Ewa

Dzięki za odpowiedż !

Czy przyczepa zarejestrowana w niemczech posiada oprócz dowodu także kartę pojazdu ?

A jak z ich biurokracją - będę w stanie załatwić wszystko w jeden dzień ? Jeśli dobrze zrozumiałem Miodzia to ubezpieczenie i wyrejestrowanie załatwię w tym samym urzędzie - tak ?

Orientujecie się jakie są opłaty (w przybliżeniu ) ?

Rozliczam się z polską skarbówka czy nie ?

W piątek się wybieram...

no ja niestety mam wiedzę ogólną w temacie i nie pomogę, ale pogadaj z handlarzem z okolicy np. co auta sprowadza ( w ogłoszeniach jest ich pełno) daj mu flache albo 4-pack żubra i Ci wytłumaczy jak załatwić z papierami :skromny: nie jest to pewnie jakaś filozofia ale wiadomo, pierwszy raz...

oczywiście jak wrócisz podziel się wiedzą na forum

udanych zakupów...:ok:

ps. kupujesz dla siebie czy na handel...? :hmm:

powinna mieć "mały i duży" brief - dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Ja płaciłam na podstawie umowy 2% od wartości do US jako PCC-od czynności cywilno-prawnych,ale jak będziesz miał umowę zawartą w Niemczech to chyba tego nie płacisz. Jeżeli mogę Ci coś poradzić to dowiedz się dokładnie co i jak w US. Możliwe,że będziesz też płacił akcyzę w Urzędzie Celnym,ale jak napisałam najlepiej zadzwonić i o wszystko zapytać-mi też wychodziły takie "kwiatki", że masakra dlatego teraz już jestem trochę mądrzejsza. Pozdrawiam i życzę udanych zakupów!Ewa

To co się orientowalem, to kupując z komisu, to sprzedający w tych formalnościach pomoże.

Również i osoba prywatna pomoże, lecz z większym ociąganiem się.

Lepiej wcześniej napisać lub zadzwonić do sprzedającego, czy taka możliwość istnieje.

W Holandii, komisy te sprawy załatwiają na miejscu w komisie, gdyż mają takie porozumienie z wydz. Komunikacji /może nie wszystkie/ ale są takie. Wyjeżdżasz z placu z tablicami wyjazdowymi i ubezpieczeniem. Nie wiem jak wygląda od osoby prywatnej, ale przecież są u nas na rynku cepki z żółtymi tablicami - a nie są one jako przejazdowe.

Co do dużego brifu, to nie jestem do końca przekonany. Słyszałem, że duży brif jest dodatkowo jeśli właściciel nie jest już właścicielem - mam na myśli to, że cepkę kupił już komis.

W Niemczech, w urzędach tablice jak i ubezpieczenie załatwiasz bardzo szybko - aby u nas tak to działało.

Musisz tylko pamiętać i gdyby ktoś Ci podpowiedział dokładnie gdzie i w którym miejscu musisz wpisać swoje dane i dane cepki /chyba że znasz niemiecki/.

Piszę to na podst. wiadomości swoich gdy sprowadzałem samochód. Możesz wyrobić tablice i ubezpieczenie, nie mając jeszcze samochodu. Potem w te dokumenty musisz wpisać dane - duża kara podczas kontroli.

Ale jak wspomniałem, to tyczyło się samochodu gdzie są dwie tablice, a w cepce jedna. Może wystarczy powiedzieć, że to nie auto ale przyczepa.

Edytowane przez mirekg9 (wyświetl historię edycji)

• 1 miesiąc temu...

Sprawa tak się zakończyła :

http://forum.karawaning.pl/topic/13111-vimara-adrian-a/?do=findComment&comment=307196

"Mój" Wydział Komunikacji wymaga "postanowienia o odmowie wydania zaświadczenia Vat-25 "

Wiedzą jak to się kończy (odmowa) ale robią  Urzędowi Skarbowemu i petentom  kłopot przyczyniając się do wycinki lasów . 

Całe zamieszanie z Vat-25 trwa tydzień i jest bez opłat co nie znaczy .że nic nie kosztuje (patrz wyżej).

już gdzieś wcześniej pisałem że dla skarbówki przyczepa nie jest pojazdem więc wystawią bez bólu odmowę wydania  VAT-25,

Do zarejestrowania przyczepy zaświadczenie o odmowie wydania VAT 25 nie jest potrzebne, jest to nadinterpretacja przepisów. W przypadku żądania takiego dokumentu można wnieść o  pisemne uzasadnienie takiego żądania lub wskazania przepisów które to regulują. Można tez poprosić o spotkanie z kierownikiem co często jest najlepszym lekarstwem. Przepisy w całej Polsce są takie same i nie ma żadnych podstaw żeby ich interpretacja była w różnych urzędach różna.

Jeżeli kupujesz przyczepę w Niemczech musisz mieć duzy i maly brief. Wazny przegląd techniczny. Jeżeli to komis sprzedaje najczęściej jada z klientem i wszystko załatwisz w ciągu 30 minut razem z tablicami i ubezpieczeniem. Rejestracja na "ausfuhrungskennzeichen" tzw. zjazdówki  to 31,80 Euro, tablice od 10 do max 16 Euro, oraz ubezpieczenie ( tutaj polecam HUK Coburg lub Allianz za 45-max 60 Euro ). Jezeli napisze się pełnomocnictwo przedstawicielowi komisu to on jeszcze szybciej wszystko załatwi.  Pamietać nalezy , że najpierw udajemy się do ubezpieczyciela on pobierze opłate i poda KOD 8-cyfrowy i wtedy w wydziale komunikacji ten kod nalezy podać i po jego wklepaniu osoba rejestrująca będzie wszystko wiedziała. To dziala jak  CEPiK w Polsce tylko tam dziala w sekudzie u nas bywa róznie. W Niemczech rzadko który urząd żada umowy lub faktury bo zgodnie z przepisami kto jest posiadaczem dokumentów brief ten jest tez włascicielem. Posłużenie się kopią jest honorowane lecz wprowadzenie urzędnika niemieckiego w błąd celem otrzymania jakiegoś dokumentu ( nie ważne jakiego ) - to dwa lata bezwzględnego wiezienia. Ja rejestrowałem ponad 150 aut i blisko 40 przyczep w róznych wydziałach komunikacji i wszędzie działa to jednakowo. Dla podpowiedzi warto skorzystać jak komuś zależy na czasie z wszystkich punktów ktore zazwyczaj znajdują się w tym samym budynku lub maksymalnie w odległości 50-100 m. Mam na mysli wydział komunikacji, ubezpieczenie i tablice. Punkty wydawania tablic również wydaja ubezpieczenia. Nawet jeżeli ktoś nie mówi po polsku to są wielojęzyczne objaśnienia i wzorce i wystarczy tylko czytac i pokazywac na kartce i bez problemu zarejstruje się przyczepe lub auto. UWAGA ! Ze względu na przekręty w przeszlości, może się zdarzyć , że osoba rejestrująca pojazd poprosi i podjechanie z przyczepą pod urząd celem sprawdzenia nr vin. To są wyjatki ale się zdarza. Ważne! Urzędy standartowo pracują od 8.30 do 12.00 czasem popołudniami ale zalezy od regionu. Dlatego pamietać , że po zakupie zaraz do Zulassungsstelle ( wydział komunikacji ) zazwyczaj zawsze tam gdzie Gemeinde. Inaczej przymusowy pobyt do dnia nastepnego. Kiedyś wydawano dowod czysty i własciciel był zobowiazany sam wpisać dane do dowodu ale teraz tego juz nie ma.