Skocz do zawartości

Przyłączenie przyczepy do sieci 230 V - gniazda, wtyki, przejściówki, oznaczenia, wymagania.


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję wszystkim. O to mi chodziło. Wątek mam przeczytany od deski do deski, ale mi to gdzieś umknęło. Czytałem jeszcze zanim kupiłem przyczepę, więc nie wszystko zostało w głowie. Teraz pojawiła się praktyka, i pewne rzeczy wracają, a nie zawsze zaświeci się w głowie żarówka, że to już było.

52 minuty temu, Kristofer napisał:

Słyszałem, że są tacy, którzy zaczynają czytanie zagadkowej powieści od ostatniej strony, ale żeby w ten sam sposób czytać poradniki :hop1:

Czytałem czytałem. Nawet trochę pytań wcześniej zadawałem, na tematy z pierwszych postów tego wątku. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 412
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 minuty temu, Piotrekm13 napisał:

Czytałem czytałem. Nawet trochę pytań wcześniej zadawałem, na tematy z pierwszych postów tego wątku. ?

Z mojej strony, to nie była złośliwość, tylko żart :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam i ja:

image.png.1c101370479a05599b2439b26226c819.png

Jednak tak średnio to pasuje. Aby włożyć do końca, to wtyk w przyczepie musi być maksymalnie odchylony w górę. W efekcie klapka gniazda nie ma możliwości zaczepić o rygiel i wtyczka może się wysuwać. Po drugie to klapka gniazda trzyma w maksymalnie otwartym położeniu klapkę wnęki, a fajnie by było jak by ta klapka osłaniała całość przed deszczem.

Jak to u was wygląda, z tą wtyczką kątową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Commander napisał:

Masz gniazdko starego typu. W nowszym przyłącz następuje pod kątem prostym....

Czyli d...a. Chyba mam gniazdo kątowe do odsprzedania, no i dalsze kombinacje z rozgałęzieniem...

Może coś takiego?

image.png.60c8c09c9359cd74d4d4f9b96ea181ae.png

 

Ewentualnie pozostaje wyłamać klapkę i mieć nadzieje, że się nie będzie wysuwało ?

 

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Commander napisał:

Wymień gniazdo. To na prawdę niewiele pracy.... godzinka roboty.

Wiem, i nawet nie są drogie. Jedyne co mnie odstrasza to dziura w ścianie. Niestety te "nowe" mają o kilka centymetrów mniejszą wysokość.

Chyba że dam drugie z boku :mlot:

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2021 o 19:29, Piotrekm13 napisał:

Czyli d...a. .., no i dalsze kombinacje z rozgałęzieniem...

Witam,

Może rozważysz inne rozwiązanie?

Potrzebujesz dodatkowego gniazda przyłączeniowego. A dodatkowy rozgałęźnik pod przyczepą?

Jam mam od słupka doprowadzone zasilanie pod przyczepę. Wpinam krótki rozdzielacz (IP 44 albo wyższy). Z niego podpinam zasilanie budki. Reszta gniazd pozostaje w zasięgu ręki do dyspozycji.

A i jeszcze jedno. Mam kilka przewodów zasilających. W zależności od odległości od słupka - wybieram taki by nie musieć go niepotrzebnie gromadzić pod przyczepa. Przewód z wtykiem CEE do przyczepy mam chyba 5 metrowy.

Może takie rozwiązanie Ci przypasuje?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2021 o 23:19, Tofel napisał:

Witam,

Może rozważysz inne rozwiązanie?

Potrzebujesz dodatkowego gniazda przyłączeniowego. A dodatkowy rozgałęźnik pod przyczepą?

Jam mam od słupka doprowadzone zasilanie pod przyczepę. Wpinam krótki rozdzielacz (IP 44 albo wyższy). Z niego podpinam zasilanie budki. Reszta gniazd pozostaje w zasięgu ręki do dyspozycji.

A i jeszcze jedno. Mam kilka przewodów zasilających. W zależności od odległości od słupka - wybieram taki by nie musieć go niepotrzebnie gromadzić pod przyczepa. Przewód z wtykiem CEE do przyczepy mam chyba 5 metrowy.

Może takie rozwiązanie Ci przypasuje?

Pozdrawiam

Co masz na myśli pisząc "krótki rozdzielacz (IP 44 albo wyższy)"? Shuko czy CEE

Ja mam dwa główne przedłużacze. 15 oraz 30 metrów. Oba z pojedynczym gniazdem shuko, aby można było zamknąć w dedykowanej osłonie, na wypadek połączenia obu w 45 metrów.

Mógłbym wymienić w obu gniazda na wielokrotne, ale wtedy nie zamknę ich w tej obudowie, która jest czasami wymagana, jeśli łączymy przedłużacze. 

Dlatego rozdzielenie by mi pasowało zrobić na samej przejściówce. Mam tam cały metr kabla, więc jest z czego ciąć.

Na razie się waham, ale chyba zrobię zwrot tego gniazda kątowego. Ewentualnie pójdzie w szufladę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 godzin temu, Piotrekm13 napisał:

Co masz na myśli...

Witam.

To może tak - taki system sprawdza się u mnie.

Jak na słupku jest przyłącze CEE, to używam takiej przejściówki:

Adaptor-CEESchuko-30-cm.png.fe807503eb18abcf4532328058c9860d.png

Jesli jest sposobność do bezpośredniego podłączenia to używam przedłużacza (-czy) w zależności od odległości do przyczepy:

Przedluzacz-16A-230V-IP44-25m-H07RN-F.png.dbcc6e14074db3d6518bf013e949bc65.png

Przedłużacze mam robione samodzielnie, więc oprócz przekroju i jakości przewodu, warto zwrócić uwagę jak dane elementy zestawu łączą się ze sobą.

Można np wybrać takie

Wtyczka-gumowa-16A-230V-IP44.png.95c7633aaae5e888583584a8ebd4daef.png  Gniazdo-z-uziemieniem-czarne-IP44.png.1a0ded32f450791e6a97b30d49cd7e4e.png

lub takie

Wtyczka-gumowa-16A-IP44-uni-schuko.png.467bfafa137fb2fd524f16b8c11055fe.png  GNIAZDO-GUMOWE-HERMETYCZNE-IP44.png.fdbba911650e7adc44d4ec6002747f87.png

Ważne, by to połączenie było pewne i w miarę szczelne. Producenci zresztą sami zalecają zachowanie pary połączenia tego samego typu.

Gdy taka konieczniość zachodzi, połączenie dwóch przedłużaczy zabezpieczam tak:

255754890_osona.png.24e35dabb8a86b4cf952ec7c7427f2f8.png

Do zakończenia przedłużacza doprowadzonego pod przyczepę podłączony jest rozdzielacz:

Potrojne_gniazdo_gumowe.png.4a6eb7f6580b8c6d2c451aacc3d5961e.png lub  TROJNIK-GNIAZDO-16A-230V--IP44.png.f77731240cb8d6799e0088b17bf0f269.png

W rezultacie pod przyczepą mam (leżący lub podwieszony) taki "krótki" rozdzielacz IP44

41659.png.cf7817b0c4bc3c3604fec19617cdf551.png

Mam gniazda do dyspozycji po stronie drzwi (przedsionek) a jedno z nich wykorzystuję do podłączenia zasilania do przyczepy:

AC_SL1100_.thumb.png.4ced01d5b436d0ec625f8e25ca1ae2de.png

przy pomocy znanego Tobie przyłącza (przewód coś ok 5 m)

A001.png.ef505fa9c690485dbfb16905da4b773e.png

Ilość gniazdek zasilających w rozdzielaczu to już każdego z nas indywidualna sprawa.

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tofel napisał:

 

Witam.

To może tak - taki system sprawdza się u mnie.

...

 

Dzięki, mam do przemyślenia. Bardzo ładne opracowanie.?

Trochę nie podoba mi się że potrzebny dodatkowy przedłużacz jeszcze zanim podłączę przyczepę.

Wolałbym zawsze do przyczepy mieć jak najkrótsze kable, oraz jak najmniej połączeń. Dlatego kombinuję aby odgałęzienie zrobić na przejściówce. W ten sposób będę miał jedno połączenie kabli mniej.

A przy okazji, to dzięki tobie przypomniałem sobie że na słupku może być CEE. Mam przejściówkę, którą wywaliłem z bakisty bo nie pamiętałem po co ona jest. 

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Piotrekm13 napisał:

Trochę nie podoba mi się że potrzebny dodatkowy przedłużacz jeszcze zanim podłączę przyczepę.

Juz dawno byś zrobił tą dodatkową dziurę w przyczepie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, filipert napisał:

Juz dawno byś zrobił tą dodatkową dziurę w przyczepie ;)

 

Pewnie tak, ale ta przyczepa nie ma jeszcze nawet 30tu lat. Szkoda mi jej dziurawić ?

Trochę się boję, i jeśli jest możliwość zrobić inaczej, to wolę pokombinować. No i narzędzi też by trzeba było parę dokupić. Przede wszystkim dobrą wyrzynarkę.

No i druga sprawa, nie chciałbym tego puszczać przez instalacje przyczepy. Oprócz oświetlenia też czasami może być farelka w przedsionku, więc już jakaś tam niepomijalna moc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dzięki tematowi kabel zakupiony 15 i 10 metrów będę robił 2 kable i łączył.

Mniej kabla to rozrzucenia pod przyczepą żeby leżał rozwinięty. :)

 

Mam pytanie natury technicznej jak będę składał wszystko w całość to żyły przewodu tak na żywca do wtyczek i gniazd czy lepiej zastosować tam jakieś tulejki tak jest przy złączu haka kabelki są w takich tulejkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.