Skocz do zawartości

Przyłączenie przyczepy do sieci 230 V - gniazda, wtyki, przejściówki, oznaczenia, wymagania.


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Kristofer napisał:

Do tego, co piszesz, wystarczy 3x1,5mm kw, ale na pewno nie z tych najtańszych ofert, które wyszukujesz, nawet, jeśli sprzedaje to jakiś market. W Casto "wejdź" na dział przedłużacze, popatrz na te 30m, 3x1,5 i porównaj ceny, a zobaczysz, jak duża jest ich rozpiętość. Moim zdaniem, można kupić dobry przedłużacz polskiej produkcji, z zamontowanymi rozkręcanymi wtykami, a nie takimi wprasowanymi na przewód.

masz  może jakiś  link  lub namiar na coś takiego ? nie bardzo  wiem czego szukać  a nie chce  kupić jakiegoś  badziewia żeby za jakiś czas  kupować jeszcze raz . czy  wtedy taki przewód tez będzie się nadawał do przyczepy  o ile nie będzie tez duzo urządzeń  podpiętych ? 

 

https://allegro.pl/oferta/przedluzacz-budowlany-30m-3x1-5-230v-ip44-gniazdo-5293129705?fromVariant=8653775750  tutaj niby pisza  polski ale czy  to ten  wlasciwy ? :D 

Edytowane przez DarkWater (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 412
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Teraz piszę z tel. i nie mam możliwości, aby szukać po necie. Może później, ale nie obiecuję. Taki przedłużacz może być i do przyczepy, ale zawsze są konkretne uwarunkowania. Nie tylko jest ważne, co będzie podłączone, ale jak długo i czy jednocześnie będzie pracować. Możesz przecież podłączyć 20 odbiorników, ale nie wszystkie włączysz w tym samym czasie ? Chcesz mieć coś dobrego i na prawie każdą ewentualność, to kup porządny przedłużacz 3x2,5, a będzie z niego pożytek, będzie trwały, a przede wszystkim bezpieczny dla Ciebie i tych co wokół.

PS

W temacie jest wszystko opisane b. dokładnie, poświęć te pół godziny, godzinę czasu, aby go przeczytać i nie trzeba będzie pisać kolejny raz tego, co już jest tu napisane ?

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DarkWater napisał:

masz  może jakiś  link  lub namiar na coś takiego ? nie bardzo  wiem czego szukać  a nie chce  kupić jakiegoś  badziewia żeby za jakiś czas  kupować jeszcze raz .  :D 

Np.

3 x 2,5 mm²

https://allegro.pl/oferta/przedluzacz-gumowy-30m-3x2-5-zwijak-metalowy-d-8843645683

ostatecznie

https://allegro.pl/oferta/przedluzacz-gumowy-3x2-5-30m-zwijak-h05rr-f-ow-8906339341

3 x 1,5 mm²

https://allegro.pl/oferta/przedluzacz-budowlany-guma-3-1-5-30m-zwijak-beben-9181386096

ew.

https://allegro.pl/oferta/przedluzacz-na-bebnie-bebnowy-guma-3x1-5-30m-7939809082

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Hej pytanie może głupie ale nie jestem pewien kupiłem wtyczkę cee żeby podłączyć przyczepę pod 230 i na początku wątku jest jak go podłączyć ale mam pytanie czy jest różnica gdzie n i l1. To jest prąd zmienny więc moim zdaniem nie ma różnicy ale wolę się upewnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem czy było może, ale nie zauważyłem. Na pewno przeczytałem dużo jeśli chodzi o przedłużacz.

Przedłużacz sobie upatrzyłem 40m - 2,5mm2 IP44, pojedyncze gniazdo, bez bębna itp.,natomiast mam dylemat jeśli chodzi o przejściówkę do przyczepy.

Lepsza sztywna?

image.png.7b659eda16ecea61500eb6807a699fd4.png

Czy kawałek kabla da tu jakieś korzyści?

image.png.f26721c70953329e7e19bb8301f7dc42.png

 

Ewentualnie trzecia opcja, to kupić samo gniazdo i zarobić "na stałe" na przedłużaczu?

Proszę praktyków o komentarze.

 

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Piotrekm13 napisał:

Nie wiem czy było może, ale nie zauważyłem. Na pewno przeczytałem dużo jeśli chodzi o przedłużacz.

Przedłużacz sobie upatrzyłem 40m - 2,5mm2 IP44, pojedyncze gniazdo, bez bębna itp.,natomiast mam dylemat jeśli chodzi o przejściówkę do przyczepy.

Lepsza sztywna?

image.png.7b659eda16ecea61500eb6807a699fd4.png

Czy kawałek kabla da tu jakieś korzyści?

image.png.f26721c70953329e7e19bb8301f7dc42.png

 

Ewentualnie trzecia opcja, to kupić samo gniazdo i zarobić "na stałe" na przedłużaczu?

Proszę praktyków o komentarze.

 

Cześć.

Przejściówka ok. Sprawdza się. Niech ma z pół metra. Są takie szafy, że nie da się ich zamknąć jak jest wiele sztywnych.

Kabel będzie niewygodny w takim metrażu. Zrób sobie 20 i 30 metrów. Będziesz miał zasięg a na 80 % kempingów dostęp do zasilania jest poniżej 15 metrów. W razie W masz od razu 50.

Taka moja rada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Commander napisał:

Cześć.

Przejściówka ok. Sprawdza się. Niech ma z pół metra. Są takie szafy, że nie da się ich zamknąć jak jest wiele sztywnych.

Kabel będzie niewygodny w takim metrażu. Zrób sobie 20 i 30 metrów. Będziesz miał zasięg a na 80 % kempingów dostęp do zasilania jest poniżej 15 metrów. W razie W masz od razu 50.

Taka moja rada.

Ok, z tymi dwoma krótszymi kablami może być rzeczywiście prościej. Ewentualnie do tego 40m drugi taki sam 20m. Zawsze lepiej wiecej jak mniej.

Jeśli chodzi o tą przejściówkę to bardziej miałem na myśli do przyczepy niż do skrzynki. Stąd nie widzę potrzeby dodatkowego kawałka kabla.

Do skrzynki to wyczytałem, że po Polsce starczy zwykła wtyczka Shuko. Ewentualnie jeśli się mylę to proszę o poprawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przyłącza przyczepy zastosuj wtyczkę kątowa. Ma dodatkowe gniazdko pod klapką. To pozwała coś podłączyć bezpośrednio, bez obciążania instalacji przyczepy.

Jeśli chodzi o polskie kempingi to nowe albo markowe, np. czterogwiazdkowe mają przyłącza na CEE. Ja mam taką przejściówkę jak wkleiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Commander napisał:

Do przyłącza przyczepy zastosuj wtyczkę kątowa. Ma dodatkowe gniazdko pod klapką. To pozwała coś podłączyć bezpośrednio, bez obciążania instalacji przyczepy.

Jeśli chodzi o polskie kempingi to nowe albo markowe, np. czterogwiazdkowe mają przyłącza na CEE. Ja mam taką przejściówkę jak wkleiłeś.

Ok, dzięki za informacje. Więc trzeba zakładać że w Polsce też trzeba mieć CEE na podłączenie do skrzynki.

Podsumowując, to wstępnie taka konfiguracja:

Przejściówka wtyczka CEE na Shuko(gniazdo) na kablu (ok. 0,5m).

Dwa przedłużacze 40 i 20m o przekroju kabla 2,5mm2. Wtyczka i gniazdo Schuko. Bębna raczej nie będę używał.

Przejściówka schuko(wtyk) na CEE (gniazdo). Gniazdo CEE kątowe z dodatkowym gniazdem schuko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda

Ja do wtyczki kątowej podłączam opiekacz. 

Napisałem Ci jak mam ja. Jeżdżę 9 lat. Wszystko dotarte w codzienności. Inni forumowicze mogę mnie wyśmiać .... Zrobisz jak będziesz uważał. Jedno jest pewne że jak jak kabel jest bardzo długi to prąd robi się cieniutki .... Kiedyś na Węgrzech szukając cienia, 50 metrów kabla spowodowało, że lodówka nie ruszyła. Było 186 V jak zmierzył to sąsiad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

Ok, dzięki za informacje. Więc trzeba zakładać że w Polsce też trzeba mieć CEE na podłączenie do skrzynki.

Podsumowując, to wstępnie taka konfiguracja:

Przejściówka wtyczka CEE na Shuko(gniazdo) na kablu (ok. 0,5m).

Dwa przedłużacze 40 i 20m o przekroju kabla 2,5mm2. Wtyczka i gniazdo Schuko. Bębna raczej nie będę używał.

Przejściówka schuko(wtyk) na CEE (gniazdo). Gniazdo CEE kątowe z dodatkowym gniazdem schuko.

W pierwszym poscie tego tematu, zaraz na pierwszym zdjęciu, masz pokazany podstawowy zestaw, który pozwoli podłączyć przyczepę do sieci ~230 V w znakomitej większości sytuacji w Polsce i poza Polską. Widoczną na zdjęciu niebieską wtyczkę CEE17, możesz zastąpić kątową "wtyczką z gniazdkiem", o której wspomina Jacek, podając słusznie jej zalety (fotografia nr 8 wspomnianego posta), natomiast przedłużacz bębnowy zastępujesz swoim przedłużaczem bez bębna - to wszystko ;)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kristofer napisał:

W pierwszym poscie tego tematu, zaraz na pierwszym zdjęciu, masz pokazany podstawowy zestaw, który pozwoli podłączyć przyczepę do sieci ~230 V w znakomitej większości sytuacji w Polsce i poza Polską. Widoczną na zdjęciu niebieską wtyczkę CEE17, możesz zastąpić kątową "wtyczką z gniazdkiem", o której wspomina Jacek, podając słusznie jej zalety (fotografia nr 8 wspomnianego posta), natomiast przedłużacz bębnowy zastępujesz swoim przedłużaczem bez bębna - to wszystko ;)

Tak, czytałem i to aż za dokładnie. Tam na zdjęciu tego zestawu, jest podpisane że to gniazdo CEE w skrzynce, to najczęściej za granicą. To mnie zmyliło, i założyłem że w Polsce mamy w skrzynkach wyłącznie schuko. Na razie przyczepa dopiero w planach i w tym roku tylko Polska, ale jak mnie naprostował kolega Commander to w Polsce tez się trafia CEE w skrzynkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.