Skocz do zawartości

Przyłączenie przyczepy do sieci 230 V - gniazda, wtyki, przejściówki, oznaczenia, wymagania.


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

I tak właśnie zrobiłem opisując to w tym temacie : http://forum.karawan...h__1#entry72891 post #80

 

Bo wiesz Maras, zginąłeś w czeluściach historii. hehe(1).gif

 

 

Tomku, właśnie chodzi o to, że nie. Przecież zróżnicowanie w cenach jest ogromne, a wynika ono głównie z parametrów, o tym pisałem - mimo, że będziemy brali cały czas pod uwagę przewody o identycznym przekroju żyły np. 3x1,5 mm².

Za chwilę postaram się podać jakiś konkretny przykład.

 

Nie rozumiem o jakich wypocinach piszesz - chyba nie doceniasz swoich słów, to ważny głos w ogólnej dyskusji, bez którego np. nie napisałbym o różnicach kabli, a tak - temat się rozwija o kolejne informacje.

Wnioski, każdy będzie mógł już wyciągnąć samodzielnie.

:hej:

 

Może źle się wypowiedziałem. Chodzi o to, że nie wchodząc w szczegóły parametrów, dla przeciętnego obywatela w zupełności wystarczy pójść do marketu budowlanego i dostanie się elementy w zupełności bezpieczne i nadające się do karawaningu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 412
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam !

Bo wiesz Maras, zginąłeś w czeluściach historii. hehe(1).gif

 

Celnie to określiłeś.

Przyznać muszę, że Marek poradził sobie z tym doskonale, ale co ważniejsze - wszystkie elementy (dosłownie), które zastosował, są dobrane bardzo dobrze. Dobór np. przewodu był więcej, niż trafny :bravo: .

 

 

 

 

Może źle się wypowiedziałem. Chodzi o to, że nie wchodząc w szczegóły parametrów, dla przeciętnego obywatela w zupełności wystarczy pójść do marketu budowlanego i dostanie się elementy w zupełności bezpieczne i nadające się do karawaningu.

Pozdrawiam

 

Najczęściej tak jest, lub być powinno, lepiej jednak posiadać minimum wyobrażenia o tym, czego można się na ogólnym rynku spodziewać.

Czytałem już tu na forum o zastosowaniu 30-to, 40-to metrowych, pomarańczowych przedłużaczy (do kosiarek) w celach karawaningowych. Można spotkać wiele takich i podobnych made in China.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Panowie i Panewki bardzo dziekuję za porady.

 

Super się z wami gada bo na innych temacikach ludzie strasznie marudza i wszystko krytykują. Ze zdolnościami u mnie problemów nie ma. Tzw złota raczką a ze szkoły to "automechaniker".

Wiecie zamówiełem na allegro taki kabelek i przyszedł. Wg mnie stan super. Dł. 20m z dwoma wtyczkami prz czym jedna ta do budki jest w kształcie L i ma dodatkowe gniazdko na "potylicy". Fajne ustrojstwo za 80 pln. teraz przeraza mnie że takich kabelków mak kupić jeszcze ...? ze dwa. Albo najlepiej taki żeby miał ze 30m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Panowie i Panewki bardzo dziekuję za porady.

 

Super się z wami gada bo na innych temacikach ludzie strasznie marudza i wszystko krytykują. Ze zdolnościami u mnie problemów nie ma. Tzw złota raczką a ze szkoły to "automechaniker".

Wiecie zamówiełem na allegro taki kabelek i przyszedł. Wg mnie stan super. Dł. 20m z dwoma wtyczkami prz czym jedna ta do budki jest w kształcie L i ma dodatkowe gniazdko na "potylicy". Fajne ustrojstwo za 80 pln. teraz przeraza mnie że takich kabelków mak kupić jeszcze ...? ze dwa. Albo najlepiej taki żeby miał ze 30m.

 

Widzisz dlatego pisałem żeby samemu złożyć tutaj np http://allegro.pl/batex-kabel-ziemny-yky-3x1-5-0-6-1-kv-2-15-i2975467100.html kupisz 40 metrów gdzies za 99pln z wysyłka i do tego za 30 pln końcówkę do cepy i pewnie za jakieś 5pln w markecie wtyczkę od strony gniazda sieciowego. Czyli wyszło by jakieś 145pln w zaokrągleniu za nowy przewód o długości 40m. Kupując na miejscu było by pewnie taniej i nie musisz brać pod uwagę przewodu ziemnego bo on to na wyrost jest izolowany ale za to bezpieczny. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz_b wszystko ok. tylko z tego co wiem kable ziemne z natury sa bardzo sztywne. Otulina zewnetrzna to rodzaj plastkiu a nie gumy. Jak się rozgladałem za gumowym to metr ok 6 zł wychodził. A to trochę szczypie bo budkę kupiłem "czyściutką" a nawet z pewnymi brakami. Więc od jakiegoś czasu tu stówka tam stówka i kilometry lecą a kryzys z zachodu idzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Bartosz_b wszystko ok. tylko z tego co wiem kable ziemne z natury sa bardzo sztywne. Otulina zewnetrzna to rodzaj plastkiu a nie gumy. Jak się rozgladałem za gumowym to metr ok 6 zł wychodził. A to trochę szczypie bo budkę kupiłem "czyściutką" a nawet z pewnymi brakami. Więc od jakiegoś czasu tu stówka tam stówka i kilometry lecą a kryzys z zachodu idzie...

 

Sztywniejszy kabel może być. Najwyżej będziesz zwijał ręcznie w większy kłąbek, bez bębna. Na miejscu naddatek wrzucisz luźno pod przyczepę i będzie dobrze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

 

 

Sztywniejszy kabel może być. Najwyżej będziesz zwijał ręcznie w większy kłąbek, bez bębna. Na miejscu naddatek wrzucisz luźno pod przyczepę i będzie dobrze.

 

Pozdrawiam

 

Ale te kable bywają bardzo sztywne. Można z nich wyginać figury geometryczne...

 

Mysle że są mało przyjemne. Po drugie to tworzywo nie lubi słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem dać przykład (post #30).

Oto on.

Bardzo dobre przedłużacze 3x2,5 mm²:

 

post-8228-0-36742200-1359676668_thumb.jpg

 

http://www.wiertarka.pl/przedluzacz-sieciowy-50m-as-859250-as-schwabe.html

 

post-8228-0-12849900-1359676670_thumb.jpg

 

http://www.24narzedzia.pl/przedluzacz-bebnowy-50m-yt8105-3x25mm-gniazda-p-195.html

 

 

Bardzo dobry przedłużacz 3x1,5 mm² z wtykiem CEE:

 

post-8228-0-05036400-1359676671_thumb.jpg

 

http://www.makita.sklep.pl/1182724130-przedluzacz-bebnowy-h07rnf-3g15-garant-p-2699.html

 

... i w wersji ze standardową wtyczką:

 

post-8228-0-31775400-1359676672_thumb.jpg

 

http://www.makita.sklep.pl/przedluzacz-bebnowy-garant-guma-1208234130-p-1345.html

 

 

Teraz porównanie dwóch, zdawałoby się podobnych przedłużaczy 3x1,5 mm², 50 m.

Proszę nie zwracać uwagi na wykonanie IP przewodów, chodzi o obciążalność "zwinięty / rozwinięty".

Sprzedawca podaje przynajmniej rzetelne info.

 

Przedłużacz słabej jakości:

 

post-8228-0-12885800-1359676673_thumb.jpg

 

http://www.elektrosklep.com.pl/product_info.php?info=p6008_Przed-u-acz-b-bnowy-pomara-czowy-50m-PZB-40-50Y.html

 

Przedłużacz dobrej jakości:

 

post-8228-0-59420100-1359676665_thumb.jpg

 

http://www.kwasek.pl/pl_PL/p/Przedluzacz-bebnowy-50m-4G-VOREL-3x1%2C5/1355#nclid=8e89c9c173804d3c6d13e435d6729d7f

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem to kol. Commander pisząc kabel ziemny miał na myśli przewód (kabel ) o oznaczeniu YKY i to jest taki do zakopania w ziemi, a przewody gumowe o ktorych tu mówimy to oznaczenie OW i taki może lezeć na ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] przewody gumowe o ktorych tu mówimy to oznaczenie OW i taki może lezeć na ziemi.

 

Dokładnie :ok:

Mówimy jeszcze o przewodach OP, np.:

HO7RN-F / OPD

 

OW, to przewód "oponowy warsztatowy", natomiast OP - "oponowy przemysłowy".

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie "fajne" są po 7,80 zecika.

Chyba póki co pogmeram jeszcze na Alledrogo.pl

 

Podana przez Ciebie kwota, to typowa cena za przyzwoitej jakości przewód.

W OBI jest np. w cenie ponad 9 zł. !!!

Za przewód 40 m łącznie z wtyczkami i własnym zmontowaniem, wyjdzie ok. 340zł.

Na All... za 40 metrowy, zmontowany przewód zapłacisz x zł.

Załóżmy, że ok. 240 zł. :niewiem:

Jakiej on będzie jakości, średnicy itd., to wielka niewiadoma.

Ile zaoszczędzisz ? Może ok. 100 zł., albo i nawet mniej.

Czy warto ?

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podana przez Ciebie kwota, to typowa cena za przyzwoitej jakości przewód.

W OBI jest np. w cenie ponad 9 zł. !!!

Za przewód 40 m łącznie z wtyczkami i własnym zmontowaniem, wyjdzie ok. 340zł.

Na All... za 40 metrowy, zmontowany przewód zapłacisz x zł.

Załóżmy, że ok. 240 zł. :niewiem:

Jakiej on będzie jakości, średnicy itd., to wielka niewiadoma.

Ile zaoszczędzisz ? Może ok. 100 zł., albo i nawet mniej.

Czy warto ?

 

Cześć.

 

W zeszłym tygodniu kupiłem 20 m (myslałem wówczas, że to spora długość) za 80 zł z końcówakmi. Stan bdb w mojej ocenie, gumowy, bez popękań i jest to 1,5 x 3. Chodzi mi też o to, że to był najdłuższy jaki znalazłem. Średna dł. na Al... to 10-15m. Oszczędnosć jakaś jest (50%). Nie mam węża w kieszeni, ale kupiłem budkę do remontu (po włamaniu) i trochę wydatków w ostatnich miesiącach poniosłem, a to jeszcze nie koniec.

 

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.