Skocz do zawartości

Przyłączenie przyczepy do sieci 230 V - gniazda, wtyki, przejściówki, oznaczenia, wymagania.


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

są tez lodówki 105L np model RM 7390L (C40/110) (jedyny model gdzie światło w środku przy 230V i 12V jest żółte a przy LPG jest niebieskie )

 

przy 230V - 125W (zaznaczone ze chwilowe może wzrosnąć do 150W)

przy 12/v - 120W (po schodzeniu przy obecnych temp na dworze 5-10st średnio pobiera 50W-60W, przy temperaturze 20-25st pobiera 90-100W)

dla powyższych należy doliczy 10W dla oświetlenia ...

 

przy LPG - 0,252kW / zużycie 18,3 grama LPG na godzinę - reduktor 30/37 mbar - dysza palnika to KZ43

 

 

Pewnie, że są takie, ale w zestawieniu użyłem słowa "przykładowe".

Wiadomo, że nie byłbym w stanie wyliczyć wszystkich parametrów, które występują na rynku.

Ta lodówka jest stosunkowo "młoda", więc może należeć do grupy "eco", w której producent stara się chociaż minimalnie ograniczyć zużycie energii.

Zakres pojemności 80 do ok. 120 l i tak na ogół posiada grzałki o niewielkiej różnicy mocy 125 - 135 / 120 - 130 W,

dlatego napisałem poprzednio, że jest to mało znaczące dla omawianego tu pytania, które dotyczyło jednak przedłużacza.

 

PS

Wracając jeszcze na moment do mojej odpowiedzi (post #209).

Ten przewód na fotce ma długość ok 3 m. Jeden "koniec" wkłada się do gniazda na ścianie przyczepy, a do drugiego przyłącza przedłużacz, jaki nam pasuje (jaki mamy).

W takim układzie, właściwy przedłużacz może służyć nie tylko do karawaningu.

Mam tak zrobione w swojej przyczepie. Połączenie wtyków jest schowane w przednim schowku przyczepy, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowych osłon itp.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 412
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Moim zdaniem przesadzasz w drugą stronę.

Duże lodówki nie są standardowo montowane w każdej nowej przyczepie i w porównaniu do ilości lodówek o pojemnościach do 100 litrów, występują marginalnie.

Lodówki do 100 l nie są jakimś reliktem przeszłości (tak odczytuję Twój wpis)

Źle odczytujesz lub przekręcasz znaczenie słów ;) Nie 100 litrów lecz 70 czyli taka jaka została pokazana na fotce. Ile takich lodówek jest zamontowanych w przyczepach do 20 lat lub niech będzie do 25? marginalna ilość  prawda?

 

Co do nowych przyczep to raczej widzę odwrotną tendencje niż ta o której piszesz. Lodówki slim to praktycznie już standard. Czy są dobre czy złe to inna sprawa. Jest jak jest, taki trend.

 są produkowane oraz montowane po dzień dzisiejszy, jako najbardziej optymalne.

Poza Polską, od wielu już lat maleje tendencja zmiany przyczepy na nowszy model, jedynie z powodu samej chęci takiej zmiany.

 

Dziwne, bo ciągle brak nowych przyczep. Nasz rynek karawaningowy jest zupełnie nie istotny dla producentów. To nie tu się sprzedaje istotne ilości :]

Tam już użytkownicy zrozumieli, że z wielu względów nie jest to działanie uzasadnione, stąd na drogach jeździ mnóstwo przyczep ze standardową pojemnością lodówki.

W Polsce jest to tym bardziej widoczne, wystarczy spojrzeć na to wyposażenie wśród przyczep Forumowiczów i wszystko będzie jasne.

Jeśli zechcesz, możesz zrobić ankietę, ile w "forumowych" przyczepach jest lodówek choćby do 90 l, a ile powyżej 150 l, a sam się przekonasz.

 

Podejdźmy do sprawy uczciwie i zróbmy ankietę ile jest lodówek 70l i tych powyżej. Oczywiście możemy zrobić ankietę ile jest lodówek powyżej 200l i wtedy masz wygraną w kieszeni. :]

 

Żeby była jasność ilość lodówek 70l w przyczepach do lat 20 lub nawet 25 jest marginalna. To jest moje zdanie które umieściłem  poście 204

 

PS

Jeśli chodzi o pobór energii urządzeń przyczepy, to lodówka, choćby nawet największa, będzie i tak należeć do grupy urządzeń bardzo mało energochłonnych.

Dla obciążenia długiego przedłużacza (kabla przyłączeniowego), większe znaczenie będzie miała moc np. dzbanka elektrycznego, tzw. "Farelki" czy żelazka ,a nawet niektórych suszarek do włosów, niż wspomnianych lodówek.

IMHO

 

 

No i tego tyczy się temat. Wielkość tym samym moc lodówki nie ma ŻADNEGO znaczenia na dobór kabla zasilającego.

Naprawdę  to ja nic nie wspomniałem o roku budowy przyczep !!

 

 

Często widujesz nowe przyczepy z lodówką 70l?

 

 

Tu podobnie ,nie było żadnych  och i ach  na temat mojej lodówki a reszta lodówek to jest do bani , jest po prostu większa i ma większą moc i nic wiecej.

 

 

 

No właśnie, jest większa i ma większą moc lecz nadal różnica mało istotna. och i ach nad lodówką? no bez przesady :]

 

 

 Wyżej jest post #198 , Jacek zapytał ile wat więc mu odpowiedziałem . 

 

O moje Waty nie musisz sobie zawracać głowy bo nie trafiłeś z mocą . 

Proponuję abyś włączył się do dyskusji i pomógł Jackowi dobrać odpowiedni kabel i odpowiedział konkretnie jaką moc mają odpowiednie odbiorniki a moją lodówkę zostawił bez komentarza   

Ja z całą pewnością nie martwię się o Twoje waty a i nawet o swoje bo i po co. :hmm:

Ja już Jackowi pomogłem tym żeby lodówka nie była elementem decydującym w doborze kabla.

 

PS coś Ty taki wrażliwy o ta lodówkę, czy ktoś Ci tu do niej zagląda??? ;) Ja nawet nie wiem jaką masz, istotne do rozmowy  były tylko wielkości i moce. Tyle w temacie :yay:

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku, ze względu na przejściowy brak możliwości zakupu porządnego kabla, używałem z duszą na ramieniu pomarańczowy przedłużacz do nożyc do żywopłotu. (rozwijałem go zawsze w całości i obciążaliśmy go tylko 500W więc jakoś dał radę). Chciałbym teraz zakupić porządny kabel do podłączenia minicamperka do sieci na campingach. Wydaje mi się, że najlepszy byłby przewód w gumie. Przewidywane obciążenie to 1400W ogrzewanie + od czasu do czasu czajnik 2KW. Oświetlenia lampkami LED nie liczę bo to tylko kilka W. Kabel będzie używany wyłącznie na zimnych, górskich campingach (temperatura -kilka do +10st, jeśli to ma jakieś znaczenie, na pewno będzie narażony na rosę, deszcz śnieg i szron.)

Kabel zamierzam skręcić samemu - obok miejsca gdzie pracuję jest hurtownia elektryczna gdzie mogę zakupić kabel i solidne gumowe wtyki. (cena całości ~100zł niższa niż gotowego przedłużacza) 

 

Należy pamiętać, że kable w gumie są również dostępne w wykonaniu do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Są one tańsze od tych w wykonaniu "zewnętrznym", jednak nie można ich stosować w omawianym zastosowaniu.

 

1. Jak rozpoznać, że dany kabel gumowy jest do stosowania na zewnątrz? Czy jeśli ma oznaczenie H07RN lub H07RR to będize OK?

2. Na niektórych campingach prąd jest blisko parceli na innych daleko.
Co jest lepszym, bardziej optymalnym rozwiązaniem, z punktu widzenia elektrycznego, 
a) 50 metrów kabla w jednym kawałki, którego nadmiarowa w danym przypadku część będzie leżała zwinięta

B) Dwa kable po 25 metrów: gdy przyłącze blisko to w użyciu jeden, gdy daleko oba spięte razem.
 

Edytowane przez Lza (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytania, ale odpowiedzi na nie znajdziesz w kilku pierwszych postach.
Dla ogrzewania (praca ciągła) + czasem czajnik 2 kW + długość 25 - 50 m + opisane warunki użytkowania, zastosowałbym z pewnością przewód "OnPd (H07RN-F) 3x 2,5 mm²" - to jest pełne oznaczenie (przewód oponowy przemysłowy itd.)
Elektrycznie, ale nie tylko, lepszy jest przewód w jednym "kawałku" - bez łączeń. Przewód łączony jest jedynie wygodniejszy w użytkowaniu. Poza tą jedną cechą, takie łączenie, to moim zdaniem same wady. Można oczywiście taki łączony przedłużacz wykonać, stosując bardzo wysokiej jakości wtyki/gniazda, mające możliwie najlepszą ochronę IP i chronione potem dodatkową osłoną zewnętrzną, tzw. "safebox", jednak zawsze będzie duże prawdopodobieństwo uszkodzenia tego łączenia (mechanicznie i elektrycznie), łatwiej też ukraść jedną z części takiego przedłużacza.
Kiedyś miałem takie rozwiązanie, jednak gdy dwa razy na kempingach rozjechano mi całe łączenie razem z osłoną "safebox", postanowiłem kupić odpowiedni przedłużacz o dł. 50 m, nawijany na bębnie 50 m i teraz od wielu lat mam spokój.
Trzeba zawsze pamiętać, że nadmiar przewodu powinien leżeć luźno, np. pod przyczepą lub obok. Jeśli część przewodu pozostanie nawinięta na bębnie (jest to dopuszczalne), to nie można wtedy wykorzystać pełnego dostępnego obciążenia takiego przedłużacza (zależy od ilości pozostałej na bębnie oraz przekroju przewodów tego przedłużacza).
Większe możliwości w takim przypadku daje właśnie przekrój 3x 2,5 mm². Najlepiej stosować bębny z zabezpieczeniem termicznym, bo mamy wtedy większą pewność, że w razie przekroczenia dopuszczalnej temperatury nawiniętego kabla, nic złego się nie stanie (zabezpieczenie przerwie obwód elektr.).
To wszystko jest omówione na samym początku tego tematu.

Przykładowe oferty:

http://www.elektryknet.pl/przewod-w-gumie-opd-onpd-3x2-5-450-750v-h07rn-f(3,15175,9529).aspx
http://allegro.pl/przewod-gumowy-opd-onpd-h07rn-f-3x2-5-zo-750v-i6488447939.html?reco_id=1bbd67b3-167d-11e7-a227-020a8722a376&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product
https://www.tim.pl/przewod-przemyslowy-h07rn-f-onpd-3x2-5-zo-bebnowy
https://dlaelektrykow.pl/gumowe-ow-opd/14980-przewod-oponowy-opd-3x25-mm2-h07rn-f-450750v.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, a myślisz, że mogę używać takiego przedłużacza? 

 

http://allegro.pl/przedluzacz-budowlany-20m-3x2-5-230v-ip44-gniazdo-i5292919531.html?fromVariant=5292936545

 

 

Obecnie mam 1x 20 metrów CEE - Schuko. Potrzebuję przedłużyć czasami, bo 20 metrów mi nie wystarcza.

 

Edit: Chociaż jak patrzę na Twoje linki to chyba zrobię sobie kabel samemu, bo teraz ten mój też jest H07RN-F. 

Chociaż jak patrzę na Twoje linki to chyba zrobię sobie kabel samemu, bo teraz ten mój też jest H07RN-F. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem, opisanie tego przedłużacza, jako "budowlany", to określenie mylące i mocno na wyrost.

Izolacja oraz powłoka z PVC (polwinit).

Przewód w nim użyty jest ogólnego stosowania "w pomieszczeniach domowych, kuchniach, biurach; do urządzeń gospodarstwa domowego, również w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych, przy średnich obciążeniach mechanicznych (np. pralki, wirówki i lodówki). Może być stosowany do urządzeń kuchennych i grzewczych, pod warunkiem, że nie ma niebezpieczeństwa zetknięcia się z gorącymi elementami i nie jest narażony na inne wpływy ciepła. Nie nadaje się do stosowania w instalacjach zewnętrznych na otwartym powietrzu, w budynkach przemysłowych lub rolniczych do przenośnych narzędzi z wyjątkiem domowych. Dopuszczalny do stosowania w zakładach krawieckich. Może być ułożony na stałe np. w meblach, zabudowach dekoracyjnych, ściankach przestawnych"

Edit: Chociaż jak patrzę na Twoje linki to chyba zrobię sobie kabel samemu, bo teraz ten mój też jest H07RN-F.

 

Myślę, że to dobry pomysł.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, dzięki za wyjaśnienie tematu. Sprawdzę w hurtowni obok czy mają kabel o takim oznaczeniu, a jak nie to zallegruję. ;)
A kojarzysz może jaką średnicę powinien mieć bęben-nawijak aby móc nawinąć 50m takiego kabla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, dzięki za wyjaśnienie tematu. Sprawdzę w hurtowni obok czy mają kabel o takim oznaczeniu, a jak nie to zallegruję. ;)

A kojarzysz może jaką średnicę powinien mieć bęben-nawijak aby móc nawinąć 50m takiego kabla?

tim.pl

Przywiozą do domu. Super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, dzięki za wyjaśnienie tematu. Sprawdzę w hurtowni obok czy mają kabel o takim oznaczeniu, a jak nie to zallegruję. ;)

A kojarzysz może jaką średnicę powinien mieć bęben-nawijak aby móc nawinąć 50m takiego kabla?

Swojego nie mam w tej chwili, jak zmierzyć. Pamiętam, że kupując, na metkach były opisy "ile metrów, dla konkretnego kabla", jednak nie wiem, czy każdy producent bębnów podaje taką informację. Może uda Ci się gdzieś w sklepie podejrzeć na gotowych przedłużaczach tego typu. :hmm:

tim.pl

Przywiozą do domu. Super

 

Tyle tylko, że nie widzę w aktualnej ofercie "tańszych" kabli takiego, który miałby powłokę zewnętrzną z gumy (EPR).

Gumowa jest tylko izolacja żył.

Z tego sklepu, jedyny przewód o dobrych parametrach, to ten:

https://www.tim.pl/przewod-gumowy-h07rn-f-ulepszony-3x2-5-450750v-4533032-bebnowy?context=YzY5NzUyZjUw

Podobny kupowałem dla siebie, ale do najtańszych on niestety nie należy (do najdroższych również).

Określiłbym go, jako "w sam raz". Do takiego przewodu, dwa odpowiedniej klasy "zakończenia" i mamy świetny przedłużacz na długie lata ciężkiej pracy.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego nie mam w tej chwili, jak zmierzyć. Pamiętam, że kupując, na metkach były opisy "ile metrów, dla konkretnego kabla", jednak nie wiem, czy każdy producent bębnów podaje taką informację. Może uda Ci się gdzieś w sklepie podejrzeć na gotowych przedłużaczach tego typu. :hmm:

 

Tyle tylko, że nie widzę w aktualnej ofercie "tańszych" kabli takiego, który miałby powłokę zewnętrzną z gumy (EPR).

Gumowa jest tylko izolacja żył.

Z tego sklepu, jedyny przewód o dobrych parametrach, to ten:

https://www.tim.pl/przewod-gumowy-h07rn-f-ulepszony-3x2-5-450750v-4533032-bebnowy?context=YzY5NzUyZjUw

Podobny kupowałem dla siebie, ale do najtańszych on niestety nie należy (do najdroższych również).

Określiłbym go, jako "w sam raz". Do takiego przewodu, dwa odpowiedniej klasy "zakończenia" i mamy świetny przedłużacz na długie lata ciężkiej pracy.

IMHO

ale ten jest tańczy a też spełnia parametry:

https://www.tim.pl/przewod-przemyslowy-titanex-h07rn-f-3x2-5-450750v-37029t-bebnowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem na allegro, 21 metrów kabla i wtyczka uszczelniana. Za 100 zł. Jak mam jeździć po hurtowniach to tylko czas stracę. Szkoda zachodu

Ale wschodu nie szkoda - nie muszę jeździć bo mam hurtownię na tej samej posesji co firma - poszedłem w klapkach, kabla nie było ale zamówiłem i będzie jutro. Cena taka sama jak na internetach, a nie trzeba przesyłki opłacać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.