Skocz do zawartości

Przyłączenie przyczepy do sieci 230 V - gniazda, wtyki, przejściówki, oznaczenia, wymagania.


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 412
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Z pewnością tego bym nie kupił. Nie wiem, w jakim zastosowaniu ma ta przejściówka pracować, ale kupując zwróć uwagę na jej parametry, a zwłaszcza obciążalność i stopień ochrony.

Bardziej miałbym zaufanie do np. takich:

post-8228-0-04930900-1486945541_thumb.jpg

Przykładowe oferty:

Szwajcaria

https://www.conrad.pl/Przej%C5%9Bci%C3%B3wka-Goobay-95304,-wtyczka-Szwajcaria.htm?websale8=conrad&pi=551680&ci=SHOP_AREA_17266_0226312

https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/akcesorium-vivanco-adapter-podrozny-wtyczka-szwajcarska

Przy okazji jeszcze dla Włoch

https://www.conrad.pl/Przej%C5%9Bci%C3%B3wka-Goobay-95305,-wtyczka-W%C5%82ochy.htm?websale8=conrad&pi=551681

 

PS

Unikałbym przejściówek "uniwersalnych", bo najczęściej nie mają dobrych parametrów i pewnych kontaktów.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mądrzy tego Forum

jestem noworodkiem kempingowym, moja pierwsza przyczepa właśnie się przygotowuje dla mnie do odbioru (jeszcze tydzień).

czytam forum już od 3 tygodni - naszpikowany wiedzą coraz bardziej i może już za bardzo bo nie poukładane w głowie a z praktyką to juz w ogóle damat - zero praktyki w karawaningu.

kabel do podłączenia przyczepy w Chorwacji = ???

kupiłem na wszelki słuszaj Adapter gniazd kempingowych SCHUKO-CEE przejście http://allegro.pl/show_item.php?item=6155082573&snapshot=MjAxNy0wMy0xN1QyMjoxMjo1M1o7YnV5ZXI7ZDQ0MWM1ZWMwMjkxMTU0NTM3YjBmODc2N2IyMTczZDY2NDhmMWM4MWEzODg5ZmNmNTM4YmUyN2FhODExNDQ4Zg==#thumb/1

teraz jeszcze kabel zasilający: WTYCZKA CEE 230V GNIAZDO + KABEL PRZEDŁUŻACZ 20M https://sklep.klaja.pl/pl/p/Wtyczka-CEE-230V-Gniazdo-Kabel-Przedluzacz-20m/3832

 

czy to juz mi wystarczy aby miec prąd w przyczepie - wiem że jeszcze jakis dodatkowy przedlużacz aby miec prąd przed przyczepą

 

dziekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] czy to juz mi wystarczy aby miec prąd w przyczepie - wiem że jeszcze jakis dodatkowy przedlużacz aby miec prąd przed przyczepą

dziekuje za pomoc

 

Witam!

Tak, wystarczy, choć gdybyś zastosował się do porad z pierwszego posta, miałbyś bardziej uniwersalne przyłącza.

W tej chwili możesz do zakupionego przedłużacza, dokupić wtyk zespolony z gniazdem , aby go zamontować zamiast wtyku, który tam jest obecnie (ten wkładany w gniazdo na ścianie przyczepy).

post-8228-0-38940800-1489894246_thumb.jpg

 

Po zmianie:

post-8228-0-01398900-1489893991_thumb.jpg

Dzięki temu będziesz miał rozwiązany problem dostępu do ~230 V na zewnątrz przyczepy, czy np. w przedsionku.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Tak, wystarczy, choć gdybyś zastosował się do porad z pierwszego posta, miałbyś bardziej uniwersalne przyłącza.

dziękuje za odp

taki mialem plan ale nie znalazałem przedłużacza gotowego który miałby właśnie taką końcówkę, dlatego zastanawiam się nad samozrobieniem. Przedłużacza nie kupiłem a jedynie przejściówkę. przedłużacz to bylo moje pytanie. Pojade wiec do hurtowni i kupie kabel 3x2,5 H07itd oraz takie wtyczki. BTW mam wyprowadzone oryginalnie z przyczepy gniazdko zew. 230V - coc pewnie przeprowadzone przez instalacje przyczepy wiec obciążające ją - ale nie wiem czy jeśli jest fabryczne to ma to znaczenie dla sieci przyczepowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest za zabezpieczeniami przyczepy a nie "obok nich". Czyli po twojemu, tak obciąża przyczepę. :)

 

dziękuje. Zatem musze kupić wtyczke dualną i zrobić kabel samemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twojego pierwszego posta zrozumiałem, że problemem będzie brak gniazda przyłączeniowego dla zewnętrznych odbiorników, stąd propozycja zastosowania wtyczki zespolonej z takim gniazdem. Teraz piszesz, że masz osobne gniazdo ~230 V na ścianie przyczepy.

W takim razie wystarczy standardowy wtyk przyłączeniowy, czyli bez zmian dla przedłużacza, do którego link podałeś:

 

post-8228-0-77155200-1489983875_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twojego pierwszego posta zrozumiałem, że problemem będzie brak gniazda przyłączeniowego dla zewnętrznych odbiorników, stąd propozycja zastosowania wtyczki zespolonej z takim gniazdem. Teraz piszesz, że masz osobne gniazdo ~230 V na ścianie przyczepy.

W takim razie wystarczy standardowy wtyk przyłączeniowy, czyli bez zmian dla przedłużacza, do którego link podałeś:

 

{style_image_url}/attachicon.gif Przedł.jpg

Ma na ścianie przyczepy gniadko ale ppwiedzieliscie że wówczas niepotrzebnie obciążam instalację przyczyny gdy będę podobał do tego gniazdka cokolwiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szkl,

instalacja w cepce jest zabezpieczona zabezpieczeniem 10A (najprawdopodobniej), lub 16A (ale wątpię).

Dokładnie takie same zabezpieczenia lub mniejsze są na polach "na słupku" w związku z czym tak naprawdę nie ma znaczenia co, gdzie podłączasz bo jak w cepce będziesz miał 10A a na polu 6A to i tak będzie strzelać najpierw na słupku.

jak będą identyczne to zależne jest to od prądu wyzwolenia danego zabezpieczenia natomiast gdyby na polu było 16A to można by pokusić się o te 6A różnicy tylko czy jest sens tak obciążać instalację i ryzykować wywalenie zabezpieczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szkl,

instalacja w cepce jest zabezpieczona zabezpieczeniem 10A (najprawdopodobniej), lub 16A (ale wątpię).

Dokładnie takie same zabezpieczenia lub mniejsze są na polach "na słupku" w związku z czym tak naprawdę nie ma znaczenia co, gdzie podłączasz bo jak w cepce będziesz miał 10A a na polu 6A to i tak będzie strzelać najpierw na słupku.

jak będą identyczne to zależne jest to od prądu wyzwolenia danego zabezpieczenia natomiast gdyby na polu było 16A to można by pokusić się o te 6A różnicy tylko czy jest sens tak obciążać instalację i ryzykować wywalenie zabezpieczenia?

Dziękuję a dzielenie się doświadczeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopując temat przedłużaczy, co myślicie o tym kablu?

http://allegro.pl/przewod-onpd-3x1-5mm2-450-750v-linka-kabel-h07rn-f-i5740798629.html

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopując temat przedłużaczy, co myślicie o tym kablu?

http://allegro.pl/przewod-onpd-3x1-5mm2-450-750v-linka-kabel-h07rn-f-i5740798629.html

Parametry podane są jak najbardziej odpowiednie ale  1,5 mm trochę mało.  celuj w  2,5 mm/2  czyli 3x2,5 mm/2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.