Skocz do zawartości

Oszczędność złotówek czy pozory?


Socale

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

oj tam oj tam

ja od razu dopalam na gazie - ale to w tylko w moim "Szebnym Szeszeniu" czyli Ticaczu (Tikaczu)

Natomiast w Jeepie mam ustawioną najniższą temperaturę przełączania (niepamiętam jaką) ale ze 3 - 4 km trzeba na benzynce przejechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Już dawno odniosłem pewne wrażenie, ale zwlekałem gdyż nie miałem wystarczającej pewności by o tym napisać.

Do rzeczy.

Wszystkie moje auta obecne i byłe to automaty Pb+LPG. Tak lubię.

Od pierwszych mrozów w ub roku postanowiłem, że zmienię swoje przyzwyczajenia odnośnie porannej eksploatacji.

Mianowicie chodzi od Pb95 .

Dotychczas miałem utrwalone we łbie, że silnik najszybciej (w minutach) rozgrzewa się po rozpoczęciu jazdy. Ok, zgadza się, ale...

Jako zimny pożera znacznie więcej paliwa i zanim przełączy się na LPG , to ja dojeżdżam już do miejsca pracy (3-4km).

Jak wyżej wspomniałem, zmieniłem przyzwyczajenia:

Odpalam auto nieco wcześniej, wypełzam go z garażu i tak sobie kilka minut pyrczy a ja się w tym czasie "organizuję".

Jak już osiągnie lekką temperaturkę jadę i na LPG dojeżdżam do pracy.

Skutek jest taki, że niemal całkowicie przestałem tankować benzynę - wcześniej 100pln tygodniowo szło na samą Pb + rzadziej LPG.

Obecnie Pb tankuję za 100pln raz w m-cu - tankuję jak mi kontrolka rezerwy zaczyna mrugać , a nieco częściej LPG

Odczuwam chyba bilans korzystny i delikatne traktowanie auta jest mu przyjazne.

Podobnie jest z drugim autem ale rzadko nim jeżdżę.

Żałuję że nie zliczałem od początku wydatków związanych z tankowaniami paliw, ale następną zimę tak zrobię.

Czy ktoś z kolegów praktykuje podobnie?

 

Ja co prawda nie mam gazu ale za to zawsze o ile warunki pozwalaja a zazwyczaj takie sa, najpierw odpalam autko i ruszam jak sie zagrzeje.Wgledy wiadomo jakie no i nie pokazuje 21l/100 tylko 11.

A nie myslales o grzalce el wpinanej w weza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

A nie myslales o grzalce el wpinanej w weza?

 

Wiem że jest coś takiego, mój ojciec miał "Puchatka z '77r , była tam grzałka fabrycznie.

Musiałbym założyć do obydwu aut, o ile Mondeo pikuś, to w Mercedesku boję się dłubać, tam za dużo nasrane wszystkiego.

Poza tym, sama zmiana stylu daje mi odczuwalne oszczędności, nie chcę być przepazerniony, za prąd też trzeba płacić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Webasto z dogrzewaniem silnika załatwia sprawę nagrzewania silnika w zimie, tylko że jest chyba drogie :niewiem:

Pozdrawiam.

 

i spala paliwo, tak że rozważał bym to raczej w kwestii komfortu a nie wielkich oszczędności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i spala paliwo, tak że rozważał bym to raczej w kwestii komfortu a nie wielkich oszczędności

 

No tak ale to jest nie cały litr na godzinę i grzeje silnik do około 70 stopni a później się wyłącza

tak więc w ogólnym rozrachunku wychodzi taniej bo silnik się szybciej grzeje, u mnie wystarczy 5 km i temperatura jest na maxa

nawet w mrozy poniżej -10

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie z dogrzewaczem silnika (spalającym ON) jest takie że jego brak ( po awarii) spowodował jednak niewielki wzrost zużycia paliwa w niskich temperaturach.

i spala paliwo, tak że rozważał bym to raczej w kwestii komfortu a nie wielkich oszczędności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie z dogrzewaczem silnika (spalającym ON) jest takie że jego brak ( po awarii) spowodował jednak niewielki wzrost zużycia paliwa w niskich temperaturach.

 

:yes:

 

nigdy się nad tym nie zastanawiałem, po prostu robię jak mi wygodniej - wyjeżdżam z garażu, nie czekam aż sie rozgrzeje (w garażu jest ok 0'C)

ale jak np auto jest zaśnieżone, to odpalam i zaczynam odśnieżać

 

moje auto na postoju spali ok 3L/h (zimny silnik), co po 5min stania daje ok 0,25L

jeżeli na zimno spala 20L/100km to przejadę na tym 1.5km,

 

na ciepło spalanie wyjdzie 10L, to trzeba 0,5L, razem 0,75L na 5km

na zimno 0,4L na pierwsze 2km (20/100) i 0,3L na kolejne 3km (10/100) - razem 0,7L :hmm:

 

wychodzi podobnie, z tym że dane trochę wyssane z palca :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapalasz samochód jedziesz a silnik grzeje się dodatkowo z Webasta i jest znacznie szybciej

Pozdrawiam.

 

Tomek, ale kto by mnie zmusił żeby wsiadać do zimnego, zamrożonego samochodu jak mam webasto :-]

ustawiam godzinę na którą auto ma się nagrzać, wsiadam do ciepłego i w drogę ...

a że spali kilka litrów więcej, klima też zużywa a jednak większość używa zamiast siedzieć w zaduchu

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym webastem to u mnie jest tak że jeśli kręce sie po mieście i kawałeczkach 2-5km to spala więcej ale gdy webasto dogrzewa gdy używam auta na dłuższych odcinkach to spalanie maleje bo szybiej osiąga temp pracy W sumie to oczywiste bo na krótkich odcinkach piec daje na maxa ale wyłaczyć się nie zdąrzy bo już auto jest gaszone, przy dalszych jazdach sytuacja zupełnie się zmienia O komforcie to wogóle nie ma co mówić, bo tak jak Konrad już zauważył, z webastem jak z klima pali wiecej ale przyjemnośc i wygoda nie porównywalna :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.