Skocz do zawartości

zmiana 230 v na 12 v


oskardas

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam problem z podłączeniem 2 przewodów w przyczepie kempingowej.... Prąd na 12 volt...... może mógłby mi ktoś pomóc ....., ..... Podobno brakuje jakiegos transformatora sieciowego i prostownika......... Nie wiem jaki powinien być , jakiej mocy,.........pozdrawiam

post-4741-0-54353800-1358787247_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mocno dobrał się do tej instalacji. w/g mnie brakuje transformatora, układu prostowniczego i przekaźnika (pk), który przełącza zasilanie 12 V wtedy gdy włączysz 230V. Mam scemhat podobnego układu z Hobby może Ci pomoże. Transormator o prądzie wyjściowym ok 2-3 A Ci wystarczy, chyba że chcesz podłączać więcej niz pompka i oświetlenie odbiorników. Z płytki z bezpiecznikami wychodzą dwa przewody do nich podłącz zasilanie jak na schemacie - pamiętaj o biegunowości.

instalacja w Hobby.pdf

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek i przekaźnik tam jest. Brakuje tylko transformatora sieciowego.

Mostek (jak to w angielkach) wykorzystany tylko połówkowo. mieści się w górnej części płytki - na skraju (tak jak patrzymy na fotkę.) Cztery punkty lutownicze w górnym lewym rogu to mostek Gretza.

Przekaźnik jest na przeciwnej krawędzi płytki. (punkty lutownicze pod niebieskim bezpiecznikiem 15 A )

Oba elementy , sądząc po lutach są na miejscu.

 

Tak jak pisałem i innym poście i temacie , który napisałeś o tym samym problemie. Trafo się spaliło i "porzygało" ( plamy rozpuszconego szelaku na obudowie )

 

we wskazane strzałką druty , bądź w miejsca w w których są przylutowane do płytki należy przylutować wyjścia 12v AC nowego trafa. Wcześniej sprawdzić czy płytka jest sprawna, czy niema za trafem zwarcia , które spowodowało wcześniej tak spektakularny odlot transformatora. Może być iż mostek Gretza jest skopany i robi zwarcie.

 

 

Na zamiennik brakującego transformatora możesz wykożystać dowolne trafo sieciowe 230 v na 12v i od 3A wzwyż. (jeśli w grę wchodzą obciążenia typu pompka i standardowe oświetlenie.

 

Jeśli jednak ten e-blok ma w przyszłości także służyć jako ładowarka do akumulatora , wówczas trafo powinno być mocniejsze i z napięciem min.15v.

 

Obecna konstrukcja tego e-bloku nie była przewidziana na późniejsze , a tak częste tunningowanie oświetlenia w naszych przyczepach czyli na oświetlenia diodowe LED, dla których obecny prąd jednopołówkowy z tego energobloku będzie skutkował miganiem oświetlenia diodowego. ( Obecnym w przyczepie standardowym żarówką z wolframowym włóknem to "wisi")

W związku z tym jeśli zamierzasz kiedyś wymienić w swej przyczepie oświetlenie na bardziej ekonomiczne - ledowe, będziesz musiał poza dorzuceniem brakującego trafa nieznacznie przerobić obecną płytkę tak by na instalacje oświetleniową z obecnego mostka Gretza popłynął w pełni wyprostowany prąd ( DC ) o napięciu 12v .

 

Ponadto w obecnym stanie ( nie pełne DC ) w instalacji przyczepy jest niewskazane zasilać także inne urządzenia elektroniczne np. Telewizory, radioodbiorniki czy nawet ładowarki do telefonów.

 

 

 

Ps. Aby dowiedzieć się czegoś - uzyskać informacje nie musisz powielać postów i rozprzestrzeniać to samo pytanie po wielu tematach.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Postaram się znaleźć Tobie odpowiednie trafo w sieci i narysuje Ci dokładnie jak je podłączyć ale potrzebuję jeszcze małe info czy masz lodówkę zasilaną także 12 V oraz fotkę tabliczki znamionowej z obudowy i bardziej szczegółową fotkę płytki z obu stron. Na tej co jest nie widzę jednego szczegółu , który by mi się przydał w doborze trafa.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebowałbym zdjęcie tej płytki bardziej z bliska i wyraźnie, chętnie z drugiej strony.

Po jej drugiej stronie w/g Pasjonata jest prostownik, ok, może jest przekaźnik, też ok .

Jeszcze nasuwa się pytanie czy jest jakiś kondensator, bo:

Podejrzewam że sraczka na plastiku, to stary elektrolit z kondensatorowego fajerwerku, z jakimś brązowym syfem.

Skoro strzelił, trzeba poznać przyczynę. Rejon mocowania trafa jest czysty.

Zanim dobiorę ci trafo, wszystko co jest "za nim" musi być jasne i pewne pod względem sprawności.

.

Pasjonacie, ja nie zakładałbym 15V AC, po wyprostowaniu i odfiltrowaniu napięcie będzie niebezpiecznie wysokie, za wysokie dla żarówek , pompy, akumulatora, chyba że z małym amperażem, wówczas beda spadki do bezpiecznego poziomu.

Ja bym wstawił 230/11,5V i chociaż z 5 A

Lodówka na 12V lata z alternatora, więc Amperów za dużo nie potrzeba.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasjonat ma rację.

Mam zdjęcie (znowu nie wiem czemu na PW ?) - zapodaj fotkę tutaj.

Pod płytką jest prostownik i przekaźnik. Nie ma śladu po kondensatorze.

Trafo najwidoczniej było zamontowane pod płytką.

Trzeba teraz sprawdzić układ prostowniczy czy jest sprawny.

Poradzisz sobie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem koledze toroida 2x12v sx8A z hakiem , No ale to toroid więc będzie miał mały problem z mocowaniem .

Może masz zwyklaka ?

Te 15V to zasugerowałem na początku jako alternatywa rozbudowy o dodatkowe ładowanie , ale oczywiście nie w obwodzie bezpośredniego zasilania urządzeń .

 

Kondensatorów we wszystkich sheiberach nie było. Jak któryś był w pełni wyprostowany na wyjściu to już było coś. Ten syf na obudowie na bank jest z trafa. "bezpośrednio pod trafem" mamy blachy a to sikało z uzwojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jeszcze jest chyba upalona ścieżka :pad: Zaraz na wejściu z trafo. Tak mi oczy pokazują, ale czy dobrze :bevil: Ciekawe co go tak ugotowało?

Edytowane przez Gewehr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam podejdzie zwykłe trafo 1x12V .

Mostek jest klasyczny, a od widocznego drutu po płytce idzie do prostownika spora ścieżka.

Będzie latać, tylko zainteresowany milczy, a pomiary tsza zrobić ;)

 

Francuzi w tych energoblokach upychali trafa z dwoma odczepami na 12v . Tak jest we wszystkich Sheiber'ach .(niezależnie od stopnia wykorzystania Gretza).

Tu też jeden obwód 12v~ idzie na mostek wykorzystany tylko połowicznie (jedna dioda z czterech) , ( minus tego standardowego mostka niewykorzystany ) a w następstwie do pompki . Drugi obwód 12v~ leci bezpośrednio przez bezpieczniki na oświetlenie oraz lodówkę.

 

Dwa pozostałe odczepy trafa spięte razem idą na masę ( listwa konektorowa poza płytką ) i z niej czarnym przewodem (na zdjęciu) masa leci do płytki pod przekaźnik.

 

Żarówkom i grzałce lodówki bez znaczenia jaki prąd dostaną czy DC czy AC ale przy długich przewodach dla uniknięcia strat leprze jest AC i tym pewnie się kierowano.

Pompka zasilana jest jednopołówkowym prądem z podobnego powodu - straty na przewodach .

 

witam ładuje zdjecia

 

witam , to co dalej robic z tym fantem ?

 

Pasjonacie jezdzisz może na zloty kempingowe do Dzwirzyna ?

 

A ile czasu masz na naprawę instalacji?

. Bo jeśli Ci się nie spieszy to może warto powertować jakiś czas allegro i może dostaniesz trafo oryginalne z jakiegoś demobilu. Jesienią był gościu co całe bloki sprzedawał w cenie aktualnych ofert transformatorów . Ten co Ci zaproponowałem byłby OK ale tak jak pisałem na priv wymaga przeróbki obudowy by go upchać (toroid) .

 

Na zlotach nie bywam z braku czasu , Ten czas jaki mam na wolne poświęcam na wędkowanie w głuszy.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.