Skocz do zawartości

Realne ładowanie solarem w naszych warunkach

Gewehr

Rekomendowane odpowiedzi

Mam u siebie na pokładzie w cepce akumulator 180 Ah.Wystarcza mi on śmiało na cztery, pięć dni dzikiego pobytu. Potem przeważnie stawiam przyczepę na kilka dni, najmniej trzy. Wtedy muszę podłączać ją i ładować baterię. Czasem wracam w ostatniej chwili i jeszcze trzeba ją podłączyć. Do tego dochodzi jeszcze czas stracony na opróżnianie zbiorników i sprzątanie;) Chciałbym choć tego kablowania uniknąć i zamontować solar. Wolę dłużej gdzieś posiedzieć, niż biegać z przewodem.

Miejsce na dachu, pozwala na zamontowanie takiego zestawu: http://www.modernhome.pl/product-pol-2166-Zestaw-solarny-o-mocy-50W-na-przyczepe-kempingowa-.html

Tu się rodzi moje pytanie. Czy jeden taki zestaw naładuje te 180 Ah w nieużywanej przyczepie i czy wystarczy trzy dni na taki zabieg? Warunki takie ja na Mazowszu, wiosna, lato, jesień. Cepka stoi w niezacienionym miejscu. Szukałem odpowiedzi na forum, jednak nic zadowalającego nie znalazłem:(

Edytowane przez Gewehr (wyświetl historię edycji)

Chyba solar za słaby do takiego akumulatora . Nie musisz liczyć trzech dni na doładowanie , gdyż w czasie postoju na dziko solar coś tam ładuje , w czasie jazdy z przyczepa ładuje . Tak więc zawsze tego prądu wrzuci podczas rozładowania .

I nie zastanawiaj się jak chcesz jeździć w takie warunki - montuj solar !

Szukałem odpowiedzi na forum, jednak nic zadowalającego nie znalazłem:(

Chyba jednak słabo szukałeś ;)

Tak najbliżej, to np.

http://forum.karawaning.pl/topic/96-bateriaEloneczna/page__view__findpost__p__298071

Mam u siebie na pokładzie w cepce akumulator 180 Ah.Wystarcza mi on śmiało na cztery, pięć dni dzikiego pobytu. Potem przeważnie stawiam przyczepę na kilka dni, najmniej trzy. Wtedy muszę podłączać ją i ładować baterię. Czasem wracam w ostatniej chwili i jeszcze trzeba ją podłączyć. Do tego dochodzi jeszcze czas stracony na opróżnianie zbiorników i sprzątanie;) Chciałbym choć tego kablowania uniknąć i zamontować solar. Wolę dłużej gdzieś posiedzieć, niż biegać z przewodem.

Miejsce na dachu, pozwala na zamontowanie takiego zestawu: http://www.modernhom...empingowa-.html

Tu się rodzi moje pytanie. Czy jeden taki zestaw naładuje te 180 Ah w nieużywanej przyczepie i czy wystarczy trzy dni na taki zabieg? Warunki takie ja na Mazowszu, wiosna, lato, jesień. Cepka stoi w niezacienionym miejscu.

Nie wiem, jaki dokładnie masz Akku (sama pojemność nic nie mówi), ale moim zdaniem nie zawracaj sobie głowy tym panelem, chyba, że nie przeszkadza Ci ładowanie tego akumulatora przez ok. dwa tygodnie.

Ważny jest typ akumulatora, jego stan, jak mocno go rozładowujesz, jakie masz zapotrzebowanie na energię w przyczepie.

Bez takich informacji, odpowiedź nawet w dużym przybliżeniu nie jest możliwa.

:hej:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)

Witam,

Minimum solar 120/130W w lato spokojnie da radę gorzej będzie jesienią bo dzień krótszy i bida ze słońcem -> wtedy przewymiarować należy układ dwukrotnie aby był wydajny jak w lato..;)

Takiej 50W to nawet szkoda się brudzić klejem ...

Sprawdzone i przetestowane na sobie ;)

Pozdrawiam.

Takiej 50W to nawet szkoda się brudzić klejem ...

Nie chciałem tak obrazowo tego przedstawiać, ale to fakt :rolleyes:

Jeszcze jedno:

obliczenia dla tego panela 50 W podane na stronie zakładają, że panel będzie w stanie uzupełniać dziennie ok 18Ah.

Moim zdaniem, to czysta teoria, nie uwzględniająca strat na sprawności wszystkich elementów składowych instalacji i na dodatek zbyt ogólnikowo traktująca warunki oświetleniowe ("okres wiosenno-letni"). Myślę, że średnio uzyskamy ok. 60% tej wartości, co z kolei daje nam ok. 11 Ah dziennego zużycia energii. Przy takim bilansie w zupełności wystarczyłby np. Akku 44Ah, a może i mniejszy ;)

:hej:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)

Dokładnie to mam dwa akumulatory, kwasowe. Zapotrzebowanie u mnie na energie jest takie, że śmiało mi one wystarczają na pięć dni. Lata ganiania z namiotem i karpiwania, nauczyły oszczędności prądu :hehe: Raz po powrocie z wyjazdu, zmierzyłem napięcie w budce, było 11,10V. Używałem jej wtedy trzy dni. Nie mogę dać większego panelu. Jak zamontuję go, to zwiększy mi się wysokość i nie wjadę w jedno miejsce. Ten mi pasuje, pod względem miejsca mocowania, bo nie zwiększy wysokości. Teraz żeby tam przejechać musi siedzieć jedna osoba na tyle :sciana: Jak wracam z wyjazdu to dochodzi jeszcze ładowanie z auta, Mam 13pin gniazdo, w pełni wykorzystane z grubymi kablami. Tyle że auto, nie jest w stanie naładować tego na odcinku 100-200 kilometrów. Jeszcze raz tak dla ścisłości napiszę, to ma ładować po powrocie do domu. Tylko ile czasu będzie potrzebować?

Z tego, co piszesz wynika, że jednak sporo prądu szarpiesz z tych akumulatorów. Ile :niewiem:

Należałoby kiedyś albo zmierzyć, albo przeliczyć (moc i napięcie odbiorników x sumaryczny czas pracy podczas takiego 5 dniowego wyjazdu.

Z tej 50-tki, możesz założyć z pewnym marginesem, że zyskasz ok. 10 Ah dziennie (jeśli panel będzie wyłącznie ładował Akku).

Czyli: jeśli zużyjesz na wyjeździe np. 70Ah, to tym panelem przy dobrej pogodzie, uzupełniać to będziesz przez cały tydzień ;)

IMHO

Czyli nie warto. Trzeba będzie nadal cepkę na smycz zapinać :pad:

Dzięki koledzy.

Tak mam energoblock. Problem jest właśnie z tym podłączeniem. Raz że mi się nie chce, a dwa kabel który rozkładam, też nie ma lekko. Auta mi po nim śmigają, przynajmniej trzy dziennie . Podłoże wysypane żwirem.

Kolego . Jeśli potrzebujesz ładowania przede wszystkim pod domem i jeździsz na trzydniówki to zamiast kupować panel , kup za tę kasę dodatkowe aku i ładowarkę z regulatorem ładowania , W czasie kiedy będziesz 3 dni na rybach aku w domu się naładuje ,po powrocie robisz podmiankę i jedziesz na kolejne 3 dni.

Ten panel może gabarytowo Ci pasuje ale z osiągów "szału niema " zawsze coś tam w te Twoje 180Ah wepcha w 3 dni połowów , może przedłuży Ci nawet pobyt do 5 dni ale na więcej bym nie liczył.

Ładowarkę mam. Nawet teraz gdy nie używam cepki , to akumulatory z niej, plus jeden od łodzi mam cały czas podpięte w cieple pod nią :skromny: Zawsze tak robię w zimie. Problem mam tylko po powrocie z łona przyrody, na wyjazdach mi wystarcza prądu.

Trzeba było tak od razu.

Jeśli przyczepa stoi minimum tydzień pod domem między wyjazdami to kupuj i montuj .

Do prezentowanego zestawu dokup jeszcze diodę shotki'ego bo zdaje się ani panel ani regulator jej nie posiada ( tak wywnioskowałem z opisu) a bedzie Ci potrzebna na plusie między panelem a regulatorem by w nocy panel nie rozładowywał aku. (prąd wsteczny)

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)

Cały czas to powtarzam :banan: Tyle że czasami mam tak, że znów cepkę używam po trzech dniach i nie wiem czy on da radę w tym czasie. Teraz tak myślę, że powinien sobie poradzić chociaż w słoneczne dni. Jak będzie zamontowany, to mniej wyciągnę z akumulatorów, dojdzie jeszcze postój między wyjazdami i czas ładowania podczas przejazdu (solar + auto). Dobrze myślę? Z diodą to wiem, montowałem też taką między samochodem, a przyczepą :smirk: