Skocz do zawartości

Nowe przepisy dotyczące haka?


JOFFA

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Konrad skromny.gif spokojnie.

Jak będziemy mieli problem jak jeździć z nową przyczepą nowym autem, to na pewno nie będzie dla nas problemem gniazdo 13 PIN w samochodzie brawo.gif.

 

no nie wiem :hmm: jak już wydam wszystkie zaskórniaki na nową hobbitkę ... to może braknąć na przeróbkę instalacji :-]

 

a tak poważnie, pewnie że dzisiaj problem jest marginalny, ale będzie coraz powszechniejszy i lepiej wiedzieć co nas czeka :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z starszymi przyczepami nie rejestrowanymi w Anglii (nie obowiązuje), a później pierwszy raz rejestrowanymi w Polsce?

 

W takim przypadku za datę pierwszej rejestracji uznaje się 01 stycznia roku produkcji :banan:

 

Tylko czy pierwsza rejestracja dotyczy tej w kraju, czy pierwszej robionej przez pierwszego właściciela za granicą.

 

 

Jeśli pojazd był rejestrowany za granicą ,za urzędową datę pierwszej rejestracji uznaje się rejestrację za granicą :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś mi podpowie, bo się trochę pogubiłem.

Mam przyczepę kampingową DMC pow. 750 kg angielkę bez fabrycznego światła cofania. 2 wtyczki 7 pin z których używana jest jedna ( drugiej nie potrzebuję). Przyczepę zarejestrowałem 28.08 2009 roku czyli po dacie 01.08.2009 od której rzekomo takie światło ma być. Mam hak z gniazdem 7 pin. także po wszystkich przeglądach. W takim razie mogę korzystać z takiego zestawu zgodnie z przepisami czy też coś jest nie tak. Przyczepa jest zarejestrowana i przechodzi co roku przegląd nie mając światła cofania.

 

Wdzięczny będę za informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś mi podpowie, bo się trochę pogubiłem.

Mam przyczepę kampingową DMC pow. 750 kg angielkę bez fabrycznego światła cofania. 2 wtyczki 7 pin z których używana jest jedna ( drugiej nie potrzebuję). Przyczepę zarejestrowałem 28.08 2009 roku czyli po dacie 01.08.2009 od której rzekomo takie światło ma być. Mam hak z gniazdem 7 pin. także po wszystkich przeglądach. W takim razie mogę korzystać z takiego zestawu zgodnie z przepisami czy też coś jest nie tak. Przyczepa jest zarejestrowana i przechodzi co roku przegląd nie mając światła cofania.

 

Wdzięczny będę za informację

 

pewnie, że możesz tak jeździć. Sprawdź tylko czy na 100% nie masz świateł cofania - mnie też się wydawało, że nie ma, a po podłączeniu instalacji wyszło, że mam 2 :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem jak to sie odbywa w przypadku angielek, ale w dowodzie rejestracyjnym pod pozycją B jest data pierwszej rejestracji. I to o tę datę chodzi. A jaką datę nasze urzędy tam wpisują w przypadku angielek, to już nie wiem.

 

W mojej w pozycji B jest 01.01.2007 (datę produkcji ma 2007) bo pierwsza rejestracja była w 2010 w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nawiazując do tematu dzisiaj byłem na stacji kontroli z pytaniem o gniazdo do zaczepu ponieważ montuje w moim holowniku i diagnosta stwierdził iż nie istnieje prawo nakazujące montaż gniazd 13 PIN owych i mogę zamontowac jakie chcę , nawet przy nowym zaczepie a on wydaje tylko zaświadczenie potrzebne w wydziale komunikacji do wpisu haka w dowód samochodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnosta ma rację. Dla niego przy sprawdzaniu gniazda ważne jest, aby działały wszystkie piny odpowiedzialne za oświetlenie zewnętrzne przyczepy wymagane przepisami Ustawy o Ruchu Drogowym. Wystarczy więc gniazdo 7 pin. Gniazdo 13 PIN jest potrzebne do zasilania wewnętrznych urządzeń przyczepy i do zasilania oświetlenia zewnętrznego. Gniazdo 13 PIN ma więc dodatkową funkcję, której nie posiada gniazdo 7 PIN i jest ułatwieniem dla użytkownika przyczepy przy korzystaniu z urządzeń, gdy przyczepa jest podpięta go holownika i nie ma np aku pokładowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

A ja odwrócę sprawę:

Pożyczam przyczepę bagażową, nie wiem inną z wtyczką 13 Pinową i światłem wstecznym. Masz w aucie 7 PIN(połączone przejściówką), dochodzi do kontroli drogowej przez upierdliwca z drogówki i po sprawdzeniu świateł okazuje się że to co jest zamontowane jako białe światło cofania nie działa. Co ma prawo policjant?

Zatrzymać dowód od przyczepy ? nałożyć mandat ? bo teoretycznie to co zamontowane powinno działać.

I tu jest przewaga montowania 13 PIN przy aucie. Zawsze lepiej mieć przejściówkę z 13/7 niż na odwrót.

Takie moje zdanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca przy prawidłowym podłączeniu wszystkich przewodów. Schematy podłączeń są standardowe, chyba że podłączenie wtyczka/gniazdo 13 PIN jest indywidualną "rzeźbą" użytkownika. To o czym piszesz może również zaistnieć przy wtyczce/gnieździe 7 PIN, jeżeli jest to "rzeźba" nieprawidłowo podłączonych pinów i żadne przejściówki tu nie pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teurugs o czym ty piszesz, gniazdo 7 pin nie ma wstecznego i nie da się tego załatwić przejściówką .Oczywiście,że przy montażu haka lepiej dołożyć ok50zł i zrobić 13pin , które zawsze można zredukować do 7 .

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teurugs o czym ty piszesz, gniazdo 7 pin nie ma wstecznego i nie da się tego załatwić przejściówką .Oczywiście,że przy montażu haka lepiej dołożyć ok 50zł i zrobić 13pin , które zawsze można zredukować do 7 .

Widzisz zagalopowałem się. Masz rację, 7 PIN jest bez wstecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.