Skocz do zawartości

Nowe przepisy dotyczące haka?


JOFFA

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

:niewiem: Nadchodzą długie jesienne wieczory bez naszych przyczep. A co jeśli nie mogę jeździć to może podyskutuję na forum? :hehe:

Może mnie ktoś posłucha? :hehe:

Koledzy, jeśli mamy przepis, to musimy się do niego ustosunkować. Na gniazdo 13 pinowe takowego nie ma i nie potrzeba.

Mamy w tym celu przejściówki.

 

ps. mam 4 szt. przyczep + dwa pojazdy z gniazdem 7 pinowym i co muszę wymienić? na jakiej podstawie?Mam wszystko zgodnie z paragrafem ustawy.

 

ps. rozmawiałem dzisiaj robiąc przegląd VW T4 i diagnosta nic nie wie o przepisach nakazujących montaż 13 pin.

 

ps. na udowodnienie mogę zrobić skan dow.rejestr. na to iż mówię prawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja tez montowałem hak miesiąc temu i byłem u kilku diagnostów gdyż miałem problem z modułem, ale żaden nie mówił o czymś takim a wspominałem że zakładam hak i chce ciągnąc przyczepy kempingowe i nie wspominałem ilu letnie więc jeśli by to było obowiązkowe to by powiedzieli lub nie podbili mi przeglądu.Mam gniazdo 7 pinowe z modułem.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm 13 pin nikt raczej nie nakaże montować, ale jak masz nową przyczepkę ze światłem cofania to powinno ono działać ?

więc zostaje dołożyć drugą wtyczkę (było takie rozwiązanie z męską i żeńską wtyczką 7pin), albo faktycznie podpiąć 13pin

 

holując starym autem, stara przyczepę problemu nie ma, ale co będzie jak podepniemy nową przyczepę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad skromny.gif spokojnie.

Jak będziemy mieli problem jak jeździć z nową przyczepą nowym autem, to na pewno nie będzie dla nas problemem gniazdo 13 PIN w samochodzie brawo.gif.

 

Nowa przyczepa musi mieć działające światło, ale na pewno można ją podpiąć do auta z gniazdem 7 PIN za pomocą przejściówki i wtedy problem znika, przyczepa ma światło cofania a nie ma go stare auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma przepisów dotyczących gniazd 7/13 pinowych. Mozliwość zakładania została jak na razie taka sama . Diagnosta na stacji sprawdzając gniazdo moze sie zapytac gdzie jest podlączone swiatło cofania a my możemy odpowiedzeć ciągne do 750 kg i musi nam dopuścić haka , czyli wg nowych przepisów nie obowiazuje nas światło cofania. Jedynie może nas capnąć policja na drodze ale dopiero po 2009 roku data I rej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nowa przyczepa musi mieć działające światło, ale na pewno można ją podpiąć do auta z gniazdem 7 PIN za pomocą przejściówki i wtedy problem znika, przyczepa ma światło cofania a nie ma go stare auto.

 

 

to jak będzie działać skoro gnizado 7pin nie ma zasilania tego światła :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak mi się wydaje.

 

Podstawa prawna jest:

Jeśli chodzi o światło cofania to prawo stanowi w jakie światła ma być wyposażony pojazd:

14) cofania — pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r.;”,

Więc nowa przyczepa lekka (do 750kg) nie musi posiadać światła cofania.

Nie znalazłem nic na temat tego, że w samochodzie musie być instalacja 13pin.

Tylko czy pierwsza rejestracja dotyczy tej w kraju, czy pierwszej robionej przez pierwszego właściciela za granicą.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak prawdę mówiąc czy konieczny jest jakiś przepis odnośnie haków , dat i td?

Jest przepis od lat mówiący że pojazd musi mieć wszystkie światła sprawne.

Więc jeśli przyczepa ma światło cofania to musi być sprawne. i krótka piłka .

 

Jeśli ktoś ma kaprys i zamontuje sobie do przyczepy obrysówki , mimo że nie są konieczne to diagnosta , lub Policjant będzie wymagał by świeciły .

 

Kiedyś na bagażniku syrenki bosto (nad szybą przednią) zamontowałem dla bajeru dwie obudowy po halogenach . Wiele razy Policja przestrzegała że po powrocie do domu mam je zdemontować albo sprawić by świeciły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy pierwsza rejestracja dotyczy tej w kraju, czy pierwszej robionej przez pierwszego właściciela za granicą.

 

Data 1 sierpnia 2009r dotyczy rejestracji robionej przez pierwszego właściciela.

 

Podobna sytuacja jest z światłem przeciwmgłowym. Przyczepa zarejestrowana po raz pierwszy przed 1 stycznia 1986r nie musi posiadać przeciwmgielnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z starszymi przyczepami nie rejestrowanymi w Anglii (nie obowiązuje), a później pierwszy raz rejestrowanymi w Polsce?

 

Nie bardzo wiem jak to sie odbywa w przypadku angielek, ale w dowodzie rejestracyjnym pod pozycją B jest data pierwszej rejestracji. I to o tę datę chodzi. A jaką datę nasze urzędy tam wpisują w przypadku angielek, to już nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja rozumiem, ze diagnosta nie ma prawa odmowic nikomu zarejestrowania haka z wiazka 7-pin , bo przepisy mu tego nie nakazuja, ale dla mnie jest to logiczne, ze jeden z nich zalecil zalozenie wiazki 13-pin ze wzgledu na koniecznosc podpiecia zasilania swiatla cofania. Otoz w dalszym ciagu jestem zdania, ze jezeli samochod jest przystosowany do ciagniecia przyczepy o dmc pow. 750kg, to powinien spelniac warunki do ciagniecia przyczepy zarowno starej jak i nowej, a w przypadku wiazki 7-pin nowej przyczepy o dmc pow. 750kg ciagnac nie moze. Majac wiazke 13-pin latwo mozna zalozyc przejsciowke i miec gniazdo 7-pin, ale w druga strone juz sie nie da, bo majac wiazke 7-pin to po zalozeniu przejsciowki na 13-pin nadal kabli nam nie przybedzie i swiatlo cofania w przyczepie dzialac nie bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.