Skocz do zawartości

Ogrzewanie cepki ale elektryczne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Myślę, że ten post będzie bardziej właściwy w tym miejscu niż w elektryce.

 

Chciałem zakupić dla naszej rodzinki takie ogrzewanie:

 

http://moto.allegro.pl/wklad-elektryczny-do-pieca-trumatic-truma-mayer-i2857778189.html

 

Co wy na to, co sądzicie i czy warto w coś takiego inwestować?

Czy uda się to na polskich kempingach wykorzystać?

 

Jakie to cosik daje ciepło i czy jest bezpieczne w użytkowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwku . Zacznij od sprawdzenia zgodności.

Tej grzałki nie można montować w starszych piecach.

Producent w instrukcji przestrzega o tym i podaje modele pieców , w których można to montować.

 

Poza tym weź pod uwagę średnicę przewodów jaką masz aktualnie w cepce . Może być tak że będziesz musiał coś podmienić na grubsze kwadraty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trume 5002 więc będzie pasowało. Odnośnie kabli to też nie ma problemu bo gniazdo podłączeniowe mam ok 1 metr od pieca więc i kable pod samo przyłącze starczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trume 5002 więc będzie pasowało. Odnośnie kabli to też nie ma problemu bo gniazdo podłączeniowe mam ok 1 metr od pieca więc i kable pod samo przyłącze starczą.

 

Sylwek, a jaki jest miesiąc i rok produkcji Twojego pieca i przyczepy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może coś takiego??? http://allegro.pl/gr...2865767885.html

 

u nas wygląda to tak jak poniżej - szt. 5 nawet zimą daje rade ogrzać przyczepkę, moge polecić z czystym sumieniem (kolor przemalowany, też były białe)

 

post-7016-0-23607300-1355696361_thumb.jpgpost-7016-0-71267600-1355696395_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może coś takiego??? http://allegro.pl/gr...2865767885.html

 

u nas wygląda to tak jak poniżej - szt. 5 nawet zimą daje rade ogrzać przyczepkę, moge polecić z czystym sumieniem (kolor przemalowany, też były białe)

 

post-7016-0-23607300-1355696361_thumb.jpgpost-7016-0-71267600-1355696395_thumb.jpg

 

Bardzo pomysłowe i ładne :ok:

Tak z ciekawości: jaka jest moc łączna tych paneli ?

Nie parzą przy maksymalnym nagrzaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym najpierw sprawdził ile prądu zasysa takie cacko przy według ich opisu "2000 mocy grzewczej"

jakaś bzdura chyba ta ich " moc grzewcza" co to takiego?

chodzi o ustawienie grzałki na 500, 1000 lub 2000 poboru prądu, ot, nie?

 

jeśli tak lub nie, to i tak warto wiedzieć ile tego prądu rzeczywiście z sieci będzie ciągnęło...

co by na polu do skrzynki z bezpiecznikami nie śmigać co chwila

 

 

a czy przy sprawnej Trumie na gazie jest to potrzebne?

(pytam z ciekawości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym najpierw sprawdził ile prądu zasysa takie cacko przy według ich opisu "2000 mocy grzewczej"

jakaś bzdura chyba ta ich " moc grzewcza" co to takiego?

chodzi o ustawienie grzałki na 500, 1000 lub 2000 poboru prądu, ot, nie?

 

jeśli tak lub nie, to i tak warto wiedzieć ile tego prądu rzeczywiście z sieci będzie ciągnęło...

co by na polu do skrzynki z bezpiecznikami nie śmigać co chwila

 

 

a czy przy sprawnej Trumie na gazie jest to potrzebne?

(pytam z ciekawości)

 

Mam to w swojej przyczepie. Działa prawie identycznie, jak gazowe, łącznie z elektroniką sterującą.

Jeśli jest się na kempingu i płaci za energię, to przy okazji używa się ogrzewania elektrycznego.

Dodatkowo, można jednocześnie korzystać i z gazowego i z elektrycznego.

Przy minus 20 stopniach na zewnątrz, działa błyskawicznie, nawet w b. dużej budce.

Ja jestem baaardzo z tego zadowolony.

 

Jeśli chodzi o pobór prądu, to sprawdzałem - od ok. 2,5 do 8,5 A, w zależności od ustawionej mocy.

 

Moc grzewcza nie jest naciągana i faktycznie 2 KW robi swoje.

Gazowe ma 3,5 KW grzewczej, więc jeśli zdarzyłaby się sytuacja, że potrzeba sporo dogrzać, to razem mamy 5,5 KW :yay:

 

Jeśli na kempingu jest słaba sieć (np. zabezpieczenie 10 A), to nie ma problemu.

Jedynie można pilnować, aby nie włączyć czegoś innego o podobnej mocy.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trume 5002 więc będzie pasowało. Odnośnie kabli to też nie ma problemu bo gniazdo podłączeniowe mam ok 1 metr od pieca więc i kable pod samo przyłącze starczą.

 

Sylwek, Robert ma rację. Dlatego pytałem się o miesiąc / rok produkcji Twojego pieca.

Napisałeś, że masz 5002, więc dla tego modelu można zamontować dodatkowo grzałkę elektryczną, jeśli był wyprodukowany po kwietniu 1998r. Jeśli masz prostokątną obudowę pieca, to nic z tego.

Tak wygląda to u mnie:

 

post-8228-0-73535400-1355703218_thumb.jpg

 

Tak ogólnie z informacji serwisowej Trumy:

Może występować tylko w urządzeniach grzewczych Trumatic S 3002 (P) od roku prod. 07/81, Trumatic S 5002 od roku prod. 04/98 (z nową obudową półokrągłą) oraz w wersjach o nr art. 30402- 08 do 14 z przeznaczeniem dla urządzenia grzewczego Truma S 55 T. Użytkowanie z urządzeniami grzewczymi Trumatic S 3000 P, S 3002 K, S 5002 K oraz Trumatic S 5002 do roku produkcji 04/98 (z dawną obudową prostokątną) nie jest dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym najpierw sprawdził ile prądu zasysa takie cacko przy według ich opisu "2000 mocy grzewczej"

jakaś bzdura chyba ta ich " moc grzewcza" co to takiego?

chodzi o ustawienie grzałki na 500, 1000 lub 2000 poboru prądu, ot, nie?

 

Tak, jak pisałem - są trzy zakresy mocy: 500 W, 1000 W, 2000 W.

W każdym z tych zakresów, dodatkowo ustawia się płynnie zakres pracy termostatu, czyli:

od 0 do 500 W

od 0 do 1000 W

od 0 do 2000W

 

Pobór prądu jest w zależności od ustawień - taki, jak podałem wcześniej.

Ustawionej temperatury pilnuje termostat. Jeden czujnik jest w obudowie regulatora, a drugi podłącza się dodatkowo (jeśli jest taka potrzeba) do elektroniki pieca, wtedy ten w regulatorze jest automatycznie wyłączany.

 

Tak wygląda regulator:

 

post-8228-0-62162800-1355703696_thumb.jpg

 

Cała instalacja w przyczepie jest fabrycznie 16 A.

Kiedyś, tak z grubsza pisałem o tym w Twoim temacie ;)

 

Tak wygląda "skrzynia" 230 V :

 

post-8228-0-83899100-1355703996_thumb.jpg

 

P.S.

Poprzednio zapomniałem dodać, że jedno i drugie ogrzewanie nie może pracować razem.

Pisząc o jednoczesnej pracy, miałem na myśli tylko pierwsze uruchomienie w zimnej przyczepie, jak napisałem przy np. minus 20 stopniach na zewnątrz i cały czas pod kontrolą. Temperatura rośnie błyskawicznie (sam to sprawdzałem) i wtedy już należy wyłączyć jedno z ogrzewań.

Są co prawda zabezpieczenia termiczne wewnątrz pieca, ale mimo wszystko nie należy prowokować dłuższej pracy, niż 3 -4 minuty podczas pierwszego rozruchu, aby szybko osiągnąć nominalną temperaturę pieca.

 

Ogrzewanie tego typu pracuje bardzo komfortowo i po pewnym czasie, zapomina się, że jest coś włączone.

Ustawiona temperatura pilnuje się sama. Oczywiście nadmuchy działają również, czyli bez znaczenia, który rodzaj ogrzewania się uruchomi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z ogrzewaniem jak rozłożycie kanapy do spania ?

 

Po rozłożeniu kanap powietrze ogrzane przy podłodze normalnie cyrkuluje do góry przez otwartą przestrzeń przed kanapami, nad grzejnikami też jest jeszcze sporo miejsca w górę - tzn wystarczająco aby grzejniki nie nagrzewały do niebezpiecznej temp. złożonego stołu na którym leżą materace z kanap.

Zasadniczo korzystamy z ogrzewania gazowego a to jest jako alternatywa. Przy minusowej temperaturze dało radę, no oczywiście nie było -20 ale -5 napewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.