Skocz do zawartości

Telewizor Technika 16L-914D

JurekM

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem w Tesco ten telewizor i jak na razie jestem zadowolony. Jednak mam dwa pytania do kolegów, może pomożecie mi rozwiązać dwa problemy.

1. Zasilanie bezpośrednie z akumulatora. W instrukcji pisze że można, ale nie ma nic na temat tolerancji napięcia. Czy zaufać i nic się nie stanie ? Telewizorek bierze średnio 16W a max 22W gdy głos jest na full.

2. Przez wejście USB jest możliwość odtwarzania filmów, w tym RMVB, tak pisze w instrukcji (10Mb/sek). Niestety telewizorek nie widzi tych plików RMVB. Czy ktoś zna sposób na uruchomienie ich ? Zmieniałem rozszerzenie z RMVB na AVI i też nic (nie chodzi o konwersję RMVB na AVI, a tylko o rozszerzenie).

AVI i DVD i z USB i napędu DVD chodzi idealnie. RMVB ma być tylko na USB.

Współczesne telewizory posiadają w swej konstrukcji szereg różnych stabilizatorów/regulatorów napięć.

Jestem przekonany, że Twój TV będzie działał poprawnie, o ile napięcia na jego wejściu zasilania nie spadnie poniżej 10-10,5V . Danych serwisowych w instrukcji nie znajdziesz.

Poniżej tego progu ma prawo zwariować, chyba że jest na tyle mądry że wyświetli komunikat o zbyt niskim napięciu i się wyłączy.

Nie wolno się pomylić z polaryzacją, może być poważne kuku.

.

O aspektach wodotryskowych nie mam pojęcia.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)

Chyba zrobię samemu taki przewód zasilający, wstawię jakąś mocniejszą diodę schotkiego tak conajmniej 3A z zapasem aby nie pomylić polaryzacji. W instrukcji też przed tym przestrzegają. Można by też dobrać transil i bezpiecznik aby zabezpieczyć przed za wysokim napięciem lub przepięciem. Pomyślę. Na razie szukam wtyczki zasilającej taka jak mikrofonowa z czterema bolcami.

Czekam nadal na informacje o RMVB.

Chyba zrobię samemu taki przewód zasilający, wstawię jakąś mocniejszą diodę schotkiego tak conajmniej 3A z zapasem aby nie pomylić polaryzacji. W instrukcji też przed tym przestrzegają. Można by też dobrać transil i bezpiecznik aby zabezpieczyć przed za wysokim napięciem lub przepięciem. Pomyślę. Na razie szukam wtyczki zasilającej taka jak mikrofonowa z czterema bolcami.

Czekam nadal na informacje o RMVB.

Gdyby przewód zasilający miał krokodylki do akumulatora lub coś podobnego, to można dać zabezpieczenie w postaci diody.

Myślę jednak, że sprawę uniknięcia pomyłki w polaryzacji załatwiają odpowiednie wtyczki (ta do TV i ta z drugiej strony kabla). Ta ostatnia np. taka, jak do typowego gniazda 12V ( czyli od zapalniczki samochodowej).

Jeśli chodzi o jakieś przepięcia :niewiem: , układy elektroniczne TV mają sporą tolerancję napięcia zasilania i rozbudowaną stabilizację (słusznie napisał Ci o tym Wojtek). Nie przypuszczam, abyś miał na zasilaniu 12V tego typu problemy, raczej napięcie będzie miało tendencję do spadku.

Co innego 230V, tu różnie czasami bywa i myślę, że zabezpieczenie przeciwprzepięciowe w tym miejscu nie zaszkodzi. Mam takowe na instalacji 230V u siebie, ale na szczęście jeszcze nigdy nie było sytuacji, aby musiało zadziałać.

IMHO

:hej:

P.S.

Czasami producenci podają w instrukcjach obsługi / parametry techniczne - tolerancje dla napięć zasilających, przy których sprzęt będzie działał poprawnie.

Z reguły są one zgodne z najczęściej spotykanymi sytuacjami (oczywiście pomijając te ekstremalne hehe(1).gif ).

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)

Jeżeli chodzi o te wtyczki typowe samochodowe zapalniczkowe to unikam ich jak mogę. Ciężko spasować aby pewnie się łączyły. Mam takie gniazdko w przyczepie lecz sporadycznie go używam jak już muszę. Natomiast mam złącza konektorowe typu ON2W i OK2W. Te dwójki z konektorkami ustawionymi równolegle. Też jest klucz. Mam ich sporo w cepce i co na,jważniejsze pewne połączenie, a nic nie wkurza tak jak przypadkowe lekkie ruszenie wtyczki czy przewodu i zasilania brak.

Jeżeli chodzi o te wtyczki typowe samochodowe zapalniczkowe to unikam ich jak mogę. Ciężko spasować aby pewnie się łączyły. Mam takie gniazdko w przyczepie lecz sporadycznie go używam jak już muszę. Natomiast mam złącza konektorowe typu ON2W i OK2W. Te dwójki z konektorkami ustawionymi równolegle. Też jest klucz. Mam ich sporo w cepce i co na,jważniejsze pewne połączenie, a nic nie wkurza tak jak przypadkowe lekkie ruszenie wtyczki czy przewodu i zasilania brak.

Z typowymi wtyczkami samochodowymi 12V nie miewam problemów (gniazda w ogóle nie stwarzają kłopotów).

Warunkiem jest produkt wysokiej jakości (odpowiednie wykonanie i sprężystość blaszek bocznych i bolca wtyczki).

Prawidłowo wykonana wtyczka, wchodzi do gniazda z dużym oporem, a środkowy bolec jest mocno dociskany sprężyną do złącza w gnieździe. Mam sporo różnych urządzeń na takie połączenia i wszystko jest OK. Trzeba naprawdę sporej siły, aby wyciągnąć wtyk z gniazda. Wszystkie wtyczki są jednak odpowiedniej klasy. Te, które można kupić w sklepach i w najniższej cenie, są faktycznie tandetne, a połączenia nimi wykonane, zachowują się tak, jak napisałeś.

Te złącza, które chcesz zastosować, to typowe konektory samochodowe.

post-8228-0-29075700-1354025380_thumb.jpg

Są dobre, jeśli połączenie robisz jednorazowo. Nie nadają się do częstego łączenia / rozłączania takiego połączenia (w przeciwieństwie do standardowych wtyczek 12V),

Jeśli robisz połączenie stałe dla TV i np. odłączane tylko wtyczką od strony TV, to będzie OK.

Można jeszcze użyć przetwornicy. z 12/230V jest już ze stabilizatorem.

Pozdrawiam

Ależ to nie ma sensu dwa razy "przerabiać" napięcie bo to 2 x straty.

Jak aku się kończy to żaden stabilizator energii nie wyczaruje.

wstawię jakąś mocniejszą diodę schotkiego tak conajmniej 3A z zapasem aby nie pomylić polaryzacji. W instrukcji też przed tym przestrzegają.

- lepszym rozwiązaniem jest użycie - jako klucza - niskonapięciowego mosfeta o dopuszczalnym prądzie kilkunastu, kilkudziesięciu amperów. Zaletą rozwiązania jest pomijalny spadek napięcia na takim mosfecie, pewnie rzędu kilku, kilkunastu mV (można znaleźć mosfety o oporze włączenia rzędu setnych części oma), co przy zasilaniu z akumulatora ma znaczenie.

Wskazówki TU

BTW - główny "problem z wtyczkami samochodowymi na 12V", oprócz oczywiście tych tragicznej jakości wykonania i materiałów, polega na ich przegrzewaniu się, czy wręcz stopieniu się na skutek przepływu prądu o granicznym dla wtyczki natężeniu (6-10A) przez bardzo niedoskonałe styki pomiędzy bezpiecznikiem a blaszkami o niego opartymi. Te konstrukcje są bardzo różne. Ja kupuję wyłącznie dobrej jakości wtyczki i dodatkowo, na stałe dolutowuję bezpiecznik do blaszek. Owszem, ktoś powie - a co w przypadku przepalenia? Wolę jednak skutecznie przepalony - wlutowany bezpiecznik od pożaru. A lutownicę i tinol zawsze mam w p-pie ;-)

Edytowane przez mot (wyświetl historię edycji)

• 2 tygodnie później...

Trzeba spróbować. Mi z 4GB pendrivem, chodzi i myślę że 32GB też powinien działać. Dyski 2,5" wyczytałem że 500GB też działają. Będę na dniach próbował 2,5" 750GB to napiszę co z tego wynikło. Zastanawiam się nad kupnem dysku zewnętrznego 2,5" 500GB do 1TB.

Vashanok, czy działają tobie filmy RMVB ? U mnie powinny a nie działają. W instrukcji piszę, że ma odtwarzać na USB RMVB i na razie nic. MKV chodzą ale brak dźwięku. W razie czego, na kempingu, będę te formaty odtwarzał przez małego Asusa EEE PC 901.

Reszta działa bardzo ładnie, z czego jestem zadowolony. Na uwagę zasługuje bardzo mały pobór mocy, ok. 16W na zasilaczu sieciowym. Bez niego z akumulatora może być jeszcze mniej. Ja mam solary tylko 30W i 20W na dostawkę, więc liczę te waty.

A jeszcze jedno, jak podłączysz na USB to czasem może chwilkę potrwać zanim go pokaże. Chyba by trzeba wyłączyć nie używane wejścia, bo wygląda, że przegląda je cyklicznie.

Witam !

Odnośnie różnych pamięci półprzewodnikowych - ważna jest też prędkość obsługiwana przez dany nośnik.

Pamiętać też trzeba, że jeśli dane urządzenie obsługuje przez gniazdo USB np. dyski HD o pojemności przykładowo 500 MB, to nie jest jednoznaczne, że obsłuży też pamięć półprzewodnikową o takiej samej pojemności.

Obecnie bez problemu można dostać pamięć półprzewodnikową np. micro SD 64, czy 128 GB i to nawet w klasie szybkości U1.

Z punktu widzenia możliwości odczytu przez różne urządzenia, najbardziej prawdopodobny i bezproblemowy jest jednak odczyt pamięci o pojemnościach do 16 GB. Jest dużo wyższe prawdopodobieństwo, że takie karty (pendriv'y, itp.) obsłuży prawie każde urządzenie.

Na dzień dzisiejszy, jeśli chcemy mieć pewność współpracy z większością urządzeń, to 16 GB jest chyba najbardziej sensowne w zakupie (cena i kompatybilność).

Oczywiście, jeśli jest możliwość sprawdzenia, że urządzenie bezproblemowo odczytuje karty 64, czy 128 GB, to nic nie stoi na przeszkodzie w zakupie wyższych pojemności, ale pamiętając o tym, że nie będą już tak kompatybilne z innym sprzętem.

W temacie obsługi pewnych formatów plików, rodzaj karty, pojemność, szybkość też może mieć znaczenie, ale jest jeszcze jeden aspekt, który ostatnio często występuje, a najgorsze jest to, że możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.

Chodzi o oryginalność danej pamięci. Podrobiony nośnik będzie uszkadzał zapisywane pliki, mimo, że instalator wszystko będzie pokazywał poprawnie, łącznie z pojemnością karty i informacją o poprawnym kopiowaniu.

Aby mieć pewność, wskazany jest zakup z pewnych źródeł i nośników uznanych producentów.

Osobiście sprawdzam pod kątem zgodności parametrów (rzeczywista pojemność, prędkości zapisu i odczytu), każdą zakupioną przez siebie kartę, zanim zacznę ją użytkować. Polecam o tym pamiętać, aby mieć pewność, że ew. nieprawidłowości nie leżą po stronie samej pamięci (karty, pendriv'a).

post-8228-0-03641800-1355443677_thumb.jpg

źródło: PC Word pl. 2012

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)

JurekM ja kiedyś w Anglii w tesco też kupiłem telewizorek tej marki i rmvb nie chodziło i pobrałem sterowniki ze stronki podanej w instrukcji po tym ugrade filmiki zaczęły chodzić jak powinny. Nie pamiętam jaki to był model bo to było jakieś 4 lata temu i telewizorka dawno nie mam, ale może tak spróbuj jeśli oczywiście ten model posiada możliwość aktualizacji.